Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Posti kulkee kun kusti polkee

Keskustelu osiossa 'Kauppapaikoista' , aloittajana MikkoM, 05.01.2006.

  1. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    12 068
    Saadut tykkäykset:
    983
    "A God-awful act." ;):rolleyes:
     
  2. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 569
    Saadut tykkäykset:
    343
    Eilen kyllä paloi päreet postinjakajan epärehellisyyden takia. Ohikulkiessa huomasin, että erääseen roska-astiaan kadun varrelle oli jätetty naapuritaloihin osoitettuja postilähetyksiä. Tämä oli kolmas havainto muutaman viikon ajalta. Aiemmin olin vienyt lähetykset Postin kirjelaatikkoon, kun en muuta ehtinyt, mutta nyt kirjoitin Postin toimitusjohtajalle varsin epäystävällisen nuhdekirjelmän, kantelin Liikenne- ja viestintävirastoon ja tein rikosilmoituksen. Siihen meni saatana puolet pyhäpäivästä.

    Omaakin postiani on mahdollisesti kadonnut, esimerkiksi 19.8.–3.9.2025 ei tullut ainuttakaan kirjettä.

    Yhtenä syynä näihin jakeluongelmiin lienee (jakajan epärehellisyyden lisäksi) se, että lähetysten vähäisyyden takia postin- tai lehdenjakajien kantopiirit on nykyään määritelty liian laajaksi eikä jakaja kerta kaikkiaan ehdi tai viitsi lähteä yhden lehden tai kirjeen takia etäisen talon seitsemänteen kerrokseen vaan jättää sen mieluummin lähimpään roska-astiaan.

    Sama ongelma on koskenut sanomalehdenkin jakelua: sanomalehteä ei jaeta ollenkaan tai muutamat rappuun tulevat lehdet jätetään kerrostalon ala-aulaan, josta kuka tahansa voi napata lehden mukaansa; myöskään täydennysjakeluna luvattua lehteä ei toimiteta perille vaan se jätetään roska-astiaan.

    Postimaksuja korotetaan jatkuvasti ja postinjakaja nostaa palkkaa siitä hyvästä, että muka toimittaa postilähetykset vastaanottajille eikä roska-astiaan.
     
    Viimeksi muokattu: 16.09.2025
  3. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    10.09.2006
    Viestejä:
    4 152
    Saadut tykkäykset:
    391
    Ööh, oletko ennen tätä massiivista puolen päivän operaatiota kertaakaan valittanut suoraan Postille?
     
  4. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.08.2007
    Viestejä:
    4 380
    Saadut tykkäykset:
    535
    No hyvä että edes nyt... vastaisuudessa jos näkyy jakamattomia posteja roskiksessa niin ilmoitus samantien poliisille, kyse on rikoksesta. Jos mahdollista niin ota vielä muutama kuva todisteeksi ennen kuin kukaan tulee sotkemaan rikospaikkaa.
     
  5. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 569
    Saadut tykkäykset:
    343
    Postin toiminta on viime aikoina saanut minut sen verran epäluuloiseksi, että nyt tarkistan aina ohimennessä roskiksen, josta löytyi 7.9.2025 naapuritaloihin osoitettua postia.

    Painajainen toistui tänään, kun todellakin samasta roska-astiasta kadun varrelta löytyi päivän sanomalehti ynnä kahdeksan osoitteellista postilähetystä lähistön kerrostaloihin: 6 lehteä, 1 saapumisilmoitus ja 1 kirje, joka oli revitty kahtia (!).

    [​IMG]

    Ei auttanut muu kuin ottaa ne mukaan, antaa kuivahtaa matolla (yöllä oli satanut) ja viedä Postiin jaettavaksi uudelleen sekä tehdä uusi rikosilmoitus, uusi haukkumakirje Posti Oy:n toimitusjohtajalle ja uusi kantelu Liikenne- ja viestintävirastoon.

    Tämä on aivan käsittämätöntä. Miten tällaista voi tapahtua uudestaan sen jälkeen kun asiasta on ilmoitettu usealle taholle?? Tuollaista firmaa ollaan jopa viemässä pörssiin!

    Itselleni oli viime yönä jaettu 1 kirje ja 1 saapumisilmoitus (Deep Discountin pikkupaketti). Näissä saapumisilmoituksissa on se ongelma, että lähetys todennäköisesti annetaan postitoimipaikasta sille, joka vain esittää saapumisilmoituksen. Kun näitä jätetään roska-astioihin, voi kuka tahansa ohikulkija huomata ja napata ilmoituksen ja käyttää tilaisuutta hyväkseen. Milläs todistat, ettet itse saanut saapumisilmoitusta etkä itse noutanut lähetystä?
     
  6. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    25.07.2007
    Viestejä:
    4 041
    Saadut tykkäykset:
    418
    Oletko saanut vastausta toimitusjohtajalta siihen ensimmäiseen kirjeeseen?

    Voihan se olla joku seko alueen asukaskin, joka tekee tuota riippuen siitä , onko muiden asiakkaiden postit saatavilla ns. helposti.
     
  7. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 569
    Saadut tykkäykset:
    343
    Ainut vastaus on toistaiseksi ollut outo sähköpostiviesti, jossa pyydetään palautetta käsitellyn tapauksen johdosta. Ei ole mitään hajua siitä, mikä on tuo asia nro 119#####.

    [​IMG]

    Lähetin sinne 7.9. kirjeen, jossa ei ollut sähköpostiosoitetta, ja toisesta tapauksesta reklamaation 8.9. En tiedä, mistä asioinnista palautepyynnössä on kysymys, milloin ja miten asia on käsitelty ja mikä on käsittelyn lopputulos!

    Mainitsin tämän palautteessani, mutta sen koommin ei muuta ole kuulunut.

    Tämä on yhtä salaperäistä kuin Carl Haglundin potkut...

    Sinänsä voi olla mahdollista sekin, että posteja on varastettu yöllä jakajalta ja varas on heittänyt ne roskiin. Toivottavasti asia selvitettäisiin kunnolla.
     
  8. vintsukka

    vintsukka Vakiokasvo

    Liittynyt:
    25.03.2004
    Viestejä:
    1 616
    Saadut tykkäykset:
    238
    UK-Amazonin kautta ostin OnlineMusicFilmsGames-nimiseltä myyjältä yhden muutaman punnan leffan, ja tänään aloin miettiä että missähän se viipyy, kun 9.9. oli ilmoitettu oletetuksi saapumisajaksi.

    Tilauksen tiedoista löytyi seurantakoodi jota OmaPosti ei tunnistanut, mutta myös kuljetusfirman nimi Mail Handling International. MHI:n sivut antoivat koodilla uuden koodin, ja se kelpasi OmaPostiin. OmaPostista selvisi, että paketti on maannut kahdeksan päivää Rahtitiellä, koska vaikka alvit oli maksettu, tietoja puuttui.

    Kävin sitten tekemässä tulliselvityksen ja kerroin tuotteen olevan Blu-ray sekä hinnan, ja siitä parissa minuutissa statukseksi OmaPostissa vaihtui "vapautettu toimitettavaksi". En tiedä, olisiko selvitystä edes "saanut" tehdä, kun ohjeissa neuvotaan tekemään se kun on saanut saapumisilmoituksen, jollaista ei ole näkynyt.

    Posti ja tulli makuuttivat siis pakettia Vantaalla reilun viikon eivätkä viitsineet kertoa minulle, että jotain toimenpiteitä pitäisi suorittaa. Tiedä kuinka pitkään se siellä olisi virunut, jos en olisi itse alkanut selvittää hommaa.
     
  9. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    5 382
    Saadut tykkäykset:
    1 557
  10. Moderaattori

    Moderaattori Administrator Ylläpidon jäsen Ylläpito

    Liittynyt:
    27.08.2019
    Viestejä:
    876
    Saadut tykkäykset:
    341
    Tätä on ollut paljon sen jälkeen kun tullin ja postin järjestelmiin tehtiin "ne uudistukset". Ilmeisesti tuo seurannasta häviäminen käy joissain tapauksissa kun vaihtuu firma kesken matkan, ilman että sopparit ovat molemmissa päissä just eikä melkeen.

    Muistelen että mulle helpoin tapa pitää lähetystä silmällä on ollut 17Track.net vaikka toi vähän epäilyttävän tuntuinen sivusto onkin. En ole mitään tilejä tai tälläisiä sinne tehnyt, mutta useamman kerran sitä harkinnut ihan vaan siinä toivossa että jos sieltä saisi jotain ilmoituksia/päivityksiä muutoksista lähetyksen statukseen.
     
    vintsukka tykkää tästä.
  11. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 569
    Saadut tykkäykset:
    343
    Päivän roskapostisaldo: ”vakkariroskiksesta” löytyi tänään 2 lehteä ja 2 saapumisilmoitusta, toisesta roskiksesta 4 lehteä, kaikki osoitteellisia.

    Voi jumal’auta että pistää vihaksi näiden selvittely! Kolmas rikosilmoitus ja kantelu ja haukkumakirje tehty.
     
    Brahms tykkää tästä.
  12. Brahms

    Brahms ent. antiHD

    Liittynyt:
    09.05.2011
    Viestejä:
    349
    Saadut tykkäykset:
    33
    Saako udella että missäpäin Suomea tällaista rikollista toimintaa tapahtuu? Itselleni kävi niin että laitoin 1.9. kirjeen ystävälleni keski-Suomeen, se tuli parin päivän päästä Hesarin mukana aamulla minulle takaisin, sitten postitin sen seuraavana päivänä uudelleen eikä ystäväni ole vieläkään saanut sitä. Että tällaista postin toiminta nykyään on.
     
  13. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 569
    Saadut tykkäykset:
    343
    Ollaan Länsi-Helsingissä.
    Kuulostaa tutulta. Itse lähetin täältä 1.9. ison kirjeen Keski-Suomeen (postimaksu 11,00 €), ja se saapui perille vasta 10.9. ja postimerkkien päälle oli liimattu joitakin tarroja, jotta niitä ei voitaisi käyttää uudestaan, vaikka kirje oli lähetettäessä saanut postileimat. (Keräilijälle niistä ei enää ollut iloa.) Vaikka osoite oli lyöty kirjoituskoneella, kuoreen oli liimattu myös postin oma osoitelappu.

    Toisaalta samanlainen kirje lähti täältä 15.9. ja saapui samaan osoitteeseen jo 17.9. Tuurista kiinni...?
     
  14. nugent

    nugent Vakiokasvo

    Liittynyt:
    23.10.2008
    Viestejä:
    1 135
    Saadut tykkäykset:
    276
    Odotettavissa taas palvelun "parantumista" kun sijoitusrahastot saavat vielä enemmän äänivaltaa ja
    valtion omistajaohjaus lässyttää aina vaan pienemmällä äänellä.
    https://yle.fi/a/74-20183826
     
  15. anarkoparko

    anarkoparko Käyttäjä

    Liittynyt:
    29.10.2004
    Viestejä:
    143
    Saadut tykkäykset:
    13
    Kannattaisi vinkata noista roskis löydöistä iltapäivälehdille.
     
  16. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 569
    Saadut tykkäykset:
    343
    Posti vastasi vihdoin ”roskapostitapauksiin”. Toivottavasti tilanne nyt korjaantuu.

    [​IMG]

    Mukana oli noin 70 €:n edestä kotimaan postimerkkejä.

    Kun vielä vastaanottajan nimi olisi saatu kirjeeseen oikein, niin tapaus olisi hoidettu kunnialla maaliin...

    Poliisi on omalta osaltaan todennut: ”Asiasta on laadittu ilmoitus ja se on käsittelyssä.”

    (Poliisi ei osaa päättää, pitääkö ilmoittajaa sinutella vai teititellä: ”Käytä tässä asiakirjassa mainittua ilmoituksen numeroa tunnisteena ollessanne yhteydessä poliisiin.”)
     
    hansolo, 71 dB ja vemkki tykkäävät tästä.
  17. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.07.2006
    Viestejä:
    2 909
    Saadut tykkäykset:
    487
    Viivästyy nyt yksi kirjepostilähetys, kun piti ostaa uusia Helposti-kuoria, vaan lähimmistä palvelupisteistä ne ovat olleet loppu eilen sekä tänään. R-Kioskin yhteydessä ollut piste lopetti täyden palvelun postina, supistaa palveluitaan ja pienen matkan päähän kauppakeskukseen on perustettu uudet tilat. Ärrältä oli loppu eilen ne Helposti-kuoret, kehottivat että käypä siellä uudessa paikassa. No tänään kävin, vaan sielläkin on hommat vissiin ihan levällään, kun ei ollut haluttuja kuoria.

    Vituttaa tällainen jonninjoutava ravaaminen ja ajanhaaskuu. Huomenna käyn Ärrältä kovistelemassa lisää, että nyt niitä Helposti-kuoria. Ne C5-kuoretkin maksavat nykyään 75,50 e/20 kpl, tippa linssissä muistelen, kun 20 euron setelillä sai yhden paketin. Wanhaksihan ne eivät mene, joten olisi pitänyt hamstrata kuoria seuraaviksi vuosikymmeniksi silloin aikanaan. Aplodien arvoinen satojen prosenttien hinnannousu tuossakin, onneksi olkoon. Vuosi sitten oli 69 e. Palvelussa tai sen saatavuudessa ei kuitenkaan näy. Yrittävät vain tehdä kirjepostin lähettämisen mahdollisimman kalliiksi ja asiakkaalle kannattamattomaksi.
     
    Viimeksi muokattu: 06.10.2025
  18. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    25.07.2007
    Viestejä:
    4 041
    Saadut tykkäykset:
    418
    Kannattaa melkein jo lähettää pikkupakettina tavarat. Huuto.netin kautta 4,8 e. Toridiilillä taitaa olla kaikki paketit noin vitosen.
     
  19. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.08.2007
    Viestejä:
    4 380
    Saadut tykkäykset:
    535
    Tavallisia ja pehmustettuja kirjekuoria, kaiken kokoisia, saa muuten Temusta eikä maksa paljon. Vink vink.
     
  20. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 430
    Saadut tykkäykset:
    1 479