IMDb Kaikkialla minne olen kurkannut niin hyvät tai erittäin hyvät arvostelut saanut Predator: Killer of Killers on antologia leffa jossa tuttu (anti) sankarimme aiheuttaa kauhua ja kuolemaa eri aikakausilla. Löytyy tällähetkellä Hulu:sta.
Trailer ihan ok, ei mitenkään mullistava, pidin kyllä animoinnista. Ja hieno hommahan on että Predis yleensä on edes tapetilla eikä unohdettu jonkun studion holviin, jotta tällaisenkin oikeudet omistamme.
Ihan ok, mutta en nyt ihan täysin ymmärrä internetin hehkuttavia arvosanoja jostain messiasanimaatiosta. Meneviä toimintakohtauksia ja siistiä predator techiä eri aseiden muodossa, vaan käsikirjoitus on paikoin ihan hirveää. Epäuskottavia ja tyhmiä kohtauksia jopa tämän universumin ja animaation mittapuulla, henkilöhahmot suoltaa kaameaa dialogia eikä niistä nyt muutenkaan tässä ajassa kummoista taustatarinaa kerrota. Geneeristä roskaa siltä osin. Ja esim. redditissä ketjut täynnä "hell yeah predator is back awesome 10/10" -kommentteja. Anteeksi mitä? Tällaista "siistiä videopelianimaatiota", ja animaatiojäljestä puheen ollen, mitä tuo kömpelön töksähtelevällä frame ratella pyörivä animaatiotyyli oikein on? Säästetäänkö siinä rahaa, kun animoidaan vain joka toinen kuva? Pistetään seuraava nyt spoilertageihin, kun uusi elokuva. Spoiler Kolmesta tarinastahan tämä muodostuu, ekan osan viikinki ja toisen samurai olivat nyt ihan perusteltuja sotureita predatorien tarpeisiin, mutta millä logiikalla kolmannen osan Torres valittiin, kun ei hän itsessään mitään suuria taistelutaitoja omannut? Neuvokas ehkä siinä tilanteessa, eipä juuri mitään muuta. Miksi juuri nämä kolme laitettiin lopussa matsaamaan kehään, vaikka siellä tankissa oli Prey-elokuvan Naru ja varmasti muitakin. Dutch ja Harrigan confirmed Aika hienosti se ekan osan viikinki Ursa uiskenteli, hengitti ja tappeli jäisen veden alla minuuttitolkulla, ei tehnyt edes tiukkaa. Olisi oikeasti kuollut aika äkkiä jo pelkästään "avantoon" tippumiseen. Ei sopinut yhtään tähän, oli aivan täysin tyhmä ja epärealistinen juttu. Ja mitä se lentokoneen siivessä roikkuminen siihen lyödyn vasaran avustuksella oikein oli? Olisi Torres tippunut ilmavirtauksen ja rakenteiden heikkoudesta johtuen aika äkkiä. Ei sopinut yhtään tähän, oli aivan täysin tyhmä ja epärealistinen juttu. Lisäksi tämä yrittää kovasti linkittää itseään aiempaan osaan viimeisen kohtauksen myötä ja rakentaa jotain suurempaa, mutta ei nämä tunnu olevan edes samaa johdonmukaista universumia. Nämä animaation hahmot tekevät älyttömiä tempauksia ja teilaavat predatoreita tuosta vaan, hyppivät, pomppivat kuin mitkäkin animehahmot, mutta live action -elokuvien hahmoilla se taistelu on jostain syystä vaikeampaa. No kai se animaatio on sitten epärealistisempaa kerrontaa lähtökohtaisesti, mutta asiat olisi voinut tehdä uskottavamminkin. Jos joitain näitä hahmoja nähdään myöhemmin esim. live action -muodossa, niin niiden on sitten parempi olla samanlaisia supersankareita kuin tässä.
Jjep, Disney omistaa yrityskauppojen jäljiltä myös Hulun. Jenkhien puolella ilmeisesti niin, että pääosa R-luokituksen olevista julkaisuista jaellaan Huluun ja Disney pysyy PG-13. Poikkeuksena sitten ainakin isot brändit, kuten Marvel/Deadpool jne. Suomessa ei onneksi tarvitse taas yhtä suoratoistoa tilata.
Aika kädenlämpöistä settiä vaikka ne kaksi ensimmäistä tarinaa olikin ihan ok sisällöltään. Torresin tarina olikin sitten aivan kuraa. Enemmän olisin kaivannut perinteistä predatoria eikä näitä jättimäisen kokoisia ihmetyksiä. Tuo kökkö framerate tosiaan ärsytti, alkuun piti ihan pariin kertaan kelailla että oliko vika telkkarissa vai nettiyhteydessä. 3/5.