Missä ovat uudet tykit?

Discussion in 'Videotykit ja -projektorit' started by nepa, Sep 2, 2016.

  1. noeikujoo

    noeikujoo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 27, 2002
    Messages:
    4,007
    Likes Received:
    219
    Benq W5800 laser tykki vaikuttaa varsin pätevältä projektorilta:
    Taitaa olla ensimmäinen DLP projektori, jossa moottoroitu zoom (1.6x) ja lens shift (±50% vertical and ±21% horizontal)? W5800:n saisi nyt Saksasta omakseen alle 4k€. Valovoimaa 2600 lumenia ja värit erinomaiset suoraan paketista otettuna. Mustan taso ja natiivikontrasti eivät ole niin hyvät kuin kilpailijoissa, mutta kyllä tuollakin varmasti katseli elokuvia mielellään. Kovasti ainakin arvosteluissa kehutaan sekä värien, että ykstyiskohtien toistoa ja kuvan terävyyttä. Harmi, ettei zoomile ja linssinsiirrolle ole muistipaikkoja.
     
  2. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,546
    Likes Received:
    1,505
    Omassa Benq:n DLP:ssä oli jo 10 vuotta sitten lens shift ja zoom.

    Mikäs testi se tuollainen on, että kalibroidaan ja mitataan projektori, mutta ei ilmoiteta mitattua kontrastia?
    Internettiä selaamalla selvisi, että natiivikontrasti on noin 1:2000 - 1:2500. Eli ei kovin kummoinen tuohon hintaan. Toki onhan tuossakin dynaaminen kontrasti, mikä varmasti parantaa tilannetta oikeassa katselussa.

    Varmasti ihan hyvä tykki, jos mustaa mustaa ei ole etsimässä. Tosin tuohon hintaan miettisin silti kahdesti.
     
  3. noeikujoo

    noeikujoo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 27, 2002
    Messages:
    4,007
    Likes Received:
    219
    Sekä moottoroitu zoom että lens shift? Enpä ole sellaiseen sattunut törmäämään.
    Projectorcentral on mitannut kontrastin ja siitä todetaan seuraavaa:
    Jos laser projektoriin pystyy sijoittamaan ~4k€, niin toinen vaihtoehto olisi Epsonin LS12000, mutta siitä taas puuttuu 3D. Epsonista taas löytyy muistipaikat linssille. Mietin vaan tässä eri vaihtoehtoja, jos N7:aa ei saada kuntoon. Siinä on kyllä uskomattoma hyvä mustan taso ja kontrasti, joten siitä ei haluasi luopua. Uudella lampulla valovoimaakin löytyy enemmän kuin tarpeeksi. Eikä katselukaan tulee kovin kalliiksi vaikka vaihtaisi vuoden välein uuden 180€ hintaisen tarvikelampun tai kolmen vuoden välein uuden alkuperäisen lampun.
     
    Last edited: May 15, 2025 at 11:07