Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Star Wars: Andor (Disney+, 2022-)

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Moderaattori, Sep 21, 2022.

  1. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,475
    Likes Received:
    1,492
    Itsellä menossa tuo UHD. Ei naarmuja. Vähän pyyhin liinalla kaikkia levyjä. En muista, että olisin koskaan ennen ollut näin tarkka. Kai tämä johtui siitä varoituksesta?

    Itse sarjaan. Ei huono, mutta ainekset oli ehkä parhaaseen Star Warsiin sitten Empire Strikes Back.
    Miksi poliisit oli Dupont, Dupont ja Clouseau? Vähemmän humoristinen linja tuohon murha tutkimukseen ja vaikka vain kaveri, joka ei pysty luovuttamaan. Tämähän on "one on one" Britti etsivä sarjojen juonista. Miksi tehdä heistä klovneja?
    Ja kaikki huutaa? Eikö älykästä keskustelua ole keksitty tuolloinkaan?
    Käsikirjoittajat olivat oikeasti keksineet hyvän juonen ja sitten toteutus on tätä? Okei, ehkä olen vähän jyrkkä, mutta kun harmittaa potenttiaalin hukkaus.
    Parasta Star Warsia Mandalorian S1 ja S2 jälkeen.
     
  2. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,914
    Likes Received:
    488
    Harvinaisen paksua ja alleviivaavaa juutalaisallegoriaa/propagandaa tämä uusin kausi viimeistään :D 2. kauden 4. jaksossa menee kuppi nurin jo melko räikeästi...
     
  3. spaguman2

    spaguman2 Tuttu kasvo

    Joined:
    Oct 25, 2012
    Messages:
    456
    Likes Received:
    109
    Eka kausi jonka katsoin vasta viime viikolla on paras Star Wars sarja disneyn tuotoksista. Kakkoskaudesta 3 jaksoa katsoneena mielenkiinnolla seuraaviin jaksoihin, turha se on kesken kauden muodostaa lopullista mielenkiintoa. Eka kausikin jäi heti alusta ekan jakson jälkeen kesken aiemmin.
     
  4. tiistai

    tiistai Jäsen

    Joined:
    Jan 17, 2023
    Messages:
    56
    Likes Received:
    11
    Olen aika huonosti perillä näistä Star Wars -sarjoista, kun ne ovat maksumuurien takana. Mutta onko tämä Andor se sarja, joka HS:n artikkelissa kuukausi-pari sitten leimattiin vasemmistolaiseksi ja antifasistiseksi? Tai ei oikeastaan "leimattu", vaan kehuttiin. Vaikea uskoa tuota hömppäartikkelia, kun kaikki aiemmin katsomani Star Wars -tuotteet ovat olleet hienoa viihdettä, ilman mitään politiikkaroskaa - kuten pitää ollakin.

    Ja joku tuolla edellä moitti Rogue One -filmiä. Vai niin! Minusta se on paras Star Wars -elokuva, jakaa ykkössijan sen aivan ensimmäisen elokuvan (New Hope) kanssa.

    Sain juuri tilaukseni, dvd:t suomitekstein seuraavista: Section 31 ja Ashoka kausi 1. Toivottavasti eivät ole tosikkomaisia aikuispettymyksiä, vaan reippaat seikkailusadut jatkuvat.
     
  5. Snafu68

    Snafu68 Vakiokasvo

    Joined:
    May 6, 2013
    Messages:
    1,444
    Likes Received:
    243
    Oli kyllä hyvää settiä.

    Aloitin suoraan perään Rogue Onen ja oli hienoa nähdä miten tämä nivoutui siihen joka puolestaan pohjustaa New Hopen. imo erittäin onnistunut tapa tehdä saagaa.

    ****½ / 5
     
  6. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 1, 2002
    Messages:
    5,005
    Likes Received:
    649
    Oli? Hieman ennakoiden? Kakkoskaudessahan on myös 12 jaksoa. Tarina ennen Rogue One leffaa on vielä kesken. Eilen taisi tulla jaksot 7-9 palveluun.
     
  7. ipeniemela

    ipeniemela Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 23, 2004
    Messages:
    807
    Likes Received:
    63
    Nähtyäni nyt KOKO sarjan, voin olla ylläolevan kommentin kanssa samaa mieltä.
     
  8. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,786
    Likes Received:
    119
    Olet varmaan katsellut/lukenut aika rajoitetusti... Teema "Totalitaristista ja rasistista imperiumia vastaan taistelee tasa-arvoa kannattava kapinallisryhmä" on aika perinteinen poliittinen asetelma.
     
  9. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Joined:
    Mar 19, 2002
    Messages:
    3,791
    Likes Received:
    265
    Ehkä tilanne on aiemmin ollut sellainen että ei ole ollut ihan suoraan löydettävissä selkeää kohdetta jonka politiikkaa Star Wars olisi kritisoinut, mutta Putin ja Trump ovat omalla toiminnallaan saaneet aikaan sen että nyt on erittäin helppo löytää yhtymäkohtia kyseisten modernien (sotilas)junttien ja fiktiivisten hirmuhallitsijoiden toiminnasta.

    Emme me elä missään tyhjiössä, totta kai todellisuus vaikuttaa fiktioon ja fiktio todellisuuteen. Ja taitaa se "koko perheen viihdekin" olla hiukan erilaista nyt kuin 70-luvulla, kun ei enää leikitä käpylehmillä yläasteikään saakka. Andorin realistisempi ja karumpi tulokulma vastannee tämän päivän tarpeisiin, eikä toimi enää 70/80 -lukujen taitteen ehdoilla. Pakko kai sitä on jollakin tavalla elää ajassa mukana?