Blu-ray elokuvat mitkä on julkaistu päin persettä

Keskustelu osiossa 'Blu-ray & UHD -leffat' , aloittajana Professional, 04.07.2008.

  1. xjun

    xjun Käyttäjä

    Liittynyt:
    29.05.2007
    Viestejä:
    47
    Saadut tykkäykset:
    0
    Katsoin tänään kirjastosta lainassa olleen elokuvan Moon (2009) blu-ray-levyltä:

    https://www.blu-ray.com/movies/Moon-Blu-ray/45537/

    Julkaisu oli hämmentävän huono (tai sitten omissa laitteissani oli jotain vikaa). Kuvanlaatu vaikutti lähinnä DVD:ltä ja ääniraitakin oli vain stereo. En tiedä missä vika mahtoi olla. Yleisesti ottaen elokuvan blu-ray-julkaisu pitäisi olla varsin laadukas ja eikä omissa laitteissanikaan pitäisi olla erityistä vikaa; esimerkiksi soittimena on Panasonicin UB820. Olisikohan skandi-julkaisu onnistuttu jotenkin pilaamaan? En tosin löytänyt pikaisesti Googlettemalla tästä mitään viitteitä.
     
  2. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    25.07.2007
    Viestejä:
    3 980
    Saadut tykkäykset:
    404
    Linkkaamasi julkaisu on Atlantic Filmin ja se on ihan hyvä.

    Stereo-ääni kuulostaa siltä, että kyseessä on jälleen yksi Soul Median "laatujulkaisu" eli tämä: https://www.blu-ray.com/movies/Moon-Blu-ray/246816/
     
  3. Chainsaw Charlie

    Chainsaw Charlie Uusi jäsen

    Liittynyt:
    20.01.2025
    Viestejä:
    12
    Saadut tykkäykset:
    2
    Onko siinä uudemmassa painoksessa laadukkaampi tekstitys.Katon hiljattain omani oli aivan kauhea tuo tekstityksen taso suoraa google kääntäjästä varmaankin tyyliin.
     
  4. xjun

    xjun Käyttäjä

    Liittynyt:
    29.05.2007
    Viestejä:
    47
    Saadut tykkäykset:
    0
    Totta... kyseessä on tosiaan tuon Soul Median julkaisu. En ymmärtänytkään, että tästä on useamman eri julkaisijan versiot. On ehdottomasti heikkolaatuisin blu-ray, joka itselleni on tullut vastaan. (Otin jopa kertaalleen levyn pois soittimestani varmistaakseni, että kyseessä on todella blu-ray eikä DVD.) Luulisi, että olisi ollut helpompi saada aikaan samanlainen versio kuin kansainvälisestikin kuin "ryssiä" se itse. Onko nämä Soul Median julkaisut yleisestikin täyttä "sekundaa"?
     
  5. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    25.07.2007
    Viestejä:
    3 980
    Saadut tykkäykset:
    404
    Ovat
     
  6. xjun

    xjun Käyttäjä

    Liittynyt:
    29.05.2007
    Viestejä:
    47
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kiitokset varoituksesta! Täytyypä pitää mielessä. (Moonin tekstityskin oli varsin heikko, mutta se häiritsi katselukokemusta huomattavasti vähemmän kuin muut ongelmat.)
     
  7. Mulholland

    Mulholland Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    17.02.2025
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    34
    Meitillä tuli aivan vaivatta Arrown korjauslevy Lynchin The Duneen. Ei kandee etukäteen pahoittaa mieltään. (toki harrastan sitä itsekkin.)
     
  8. Mulholland

    Mulholland Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    17.02.2025
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    34
    The Cell UK Arrow.

    Tein tänään valituksen ja muutamaa asiaa taas kyselivät, mutta nyt taitavat laittaan tulemaan. Kop Kop.
     
  9. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    4 951
    Saadut tykkäykset:
    1 309
    Hetkinen, mikäs Dyynissä on mennyt vikaan? Koskeeko sama myös Arrown 4K UHD:tä?
     
  10. Mulholland

    Mulholland Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    17.02.2025
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    34
    Arrown Dyynissä on vikaa seuraavissa levyissä :
    -Dune (All SteelBook editions).
    -Dune Limited Edition Blu-ray.

    ...eli kyllä. Sieltä tuli UHD levy. Olin tilannut Limited Edition setin jossa Steelbook 4K, niin siinä viallinen levy. Vihdoin sain korvaavan levyn. Joutui aikas paljon selitelemään. Onneksi oli Zavvin lasku tallessa.
     
  11. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    4 951
    Saadut tykkäykset:
    1 309
    Sen tärkeimmän jätit mainitsematta. Eli siis mitä vikaa levyissä on???

    Koskeeko ongelma myös Arrown 4K UHD Limited Edition Box -julkaisua? Siis varmuudella?
     
  12. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    4 951
    Saadut tykkäykset:
    1 309
    Jahas, TÄLLAINEN löytyi Dyyniä koskien bluray.com:n ketjusta.
     
  13. Mulholland

    Mulholland Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    17.02.2025
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    34
    Lensi lanta tuulettimeen.
    Pitää kuulemma esittää asia kohteliaasti, todisteiten kera.

    Eikö ole todiste että lainasin suoraan Arrowlta saamaani e-mailia jossa kerrottiin sanatarkasti mitkä tuotteet ovat viallisia?
    Eikö ole varsin varteenotettava todiste, siis varmuudella, että minä olen saanut korvaavan levyn, josta siis myös kerroin.

    Täytyy käsityskyvyn liikkua hämärän rajamailla jos ei noista ymmärrä, siis varmuudella, että asia on fakta.

    Miksi en linkannut sivua jossa kerrotaan lisää, minulla ei ollut sitä, enkä kerennyt ennen kuin toinen käyttäjä sen teki.Kiitos siitä!

    "Sen tärkeimmän jätit mainitsematta. Eli siis mitä vikaa levyissä on???." - tuo olisi siis selvinnyt jos olisin kerennyt linkata sivun, en viitsinyt ulkomuistista alkaa säveltämään.

    Jos/kun tämä loukkaa ja satuttaa (jotakuta), niin bannia vaan, enpä ole täältä juurikaan mitään saanut, lähinnä ollut antavana osapuolena.​
     
  14. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    4 951
    Saadut tykkäykset:
    1 309
    (syvä huokaus) Henkilökohtaisesti olen lopen uupunut kaltaisiisi vänkääjiin joita foorumilla on vuosien saatossa siedetty liiankin kanssa. Teen tämän itselleni tällä kertaa todella helpoksi: noreen menit, pysyvästi.
     
    KILLPATRICK tykkää tästä.
  15. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 185
    Saadut tykkäykset:
    1 408
    Alkaako tässä taas joku Testudo haista?
     
    WesleySnipes tykkää tästä.
  16. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    4 951
    Saadut tykkäykset:
    1 309
    Ajattelin aivan samaa, sen verran on suorastaan surkuhupaisia yhtäläisyyksiä kirjoittelussa. Veikkaan lyhyttä foorumihistoriaa ko. nimimerkille.

    Nore on kieltämättä hyvä työkalu, vaikka mieli tekikin pieraista nyyppa kumoon. Alkanee ikä painamaan kakaroiden kaitsemisessa? Parempi panostaa positiivisempaan ajan hyötykäyttöön.
     
    WesleySnipes ja KILLPATRICK tykkäävät tästä.
  17. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 185
    Saadut tykkäykset:
    1 408
    Mielellään ottaisi tälle saitille jonkun uuden aktiivisen kirjoittajan, jolla olisi omia näkökulmia ja historiaa harrastamisesta.
    Tavallisesti saadaan alun Jenkki hymyn jälkeen joku tunne vikainen viisastelija, jolla ei ole mitään käsitystä asioista, joissa yrittää päteä.
    Toivon ihan vilpittömästi, että sinä Mulholland et kuulu tähän joukkoon, mutta aika heikolta näyttää myös minun mielestäni.
     
    Viimeksi muokattu: 25.02.2025
    Mulholland tykkää tästä.
  18. Mulholland

    Mulholland Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    17.02.2025
    Viestejä:
    142
    Saadut tykkäykset:
    34
    "Alkaako tässä taas joku Testudo haista?"

    Aluksi ajattelin että viittasit tuolla testosteronin miehiseen tuoksuun, pullisteluun. Vaan taisitkin viitata johonkin bannattuun käyttäjään, joo, en ole "hän".

    Mielestäni tuo edellinen vastaukseni ei ollut "tunne vikainen", kerroin vain miten asiat olivat/menivät IMO. Mutta ehkä liian kärkkäästi, viittaan alleviivattuihin sanoihin, taisi osua ja upota, mutta kyllähän mä tuossa oikeassa olin. Kiitin jopa Burkitsvilleä sivun linkkauksesta. En itse kerenny. Jos vikoja hakee meitistä, niitä kyllä löytyy, kärkkäys ja kiivaus pari. Tunteet on kunnossa, kiitos kysymästä.

    Vaikka on vuosikymmenten kokemus kotiteattereista, leffoista, jopa tullut näyteltyä ja nähtyä siis leffojen tekoa kameran takaa, en ole pätijä. Samoin on vuosikymmenten kokemus UK/USA leffa tms. foorumeilta, ja yhä siellä vaikutetaan, postaukset kymmenissä tuhansissa. No ei se määrä vaan sisätlö. En yritä brassailla.

    Mut joo, olen täälläkin ollut joskus kivikaudella. Ajattelin tulla takas tsekkaan menoa ja meinikiä.

    ...vaan taitaa nyt mennä niin, jotta kaikki mitä kirjoitan on väärin? Ja muistakaa, huumoria on kaikenlaista, olen tehnyt reilu kymmenen vuotta duunia jenkki firmassa, ja oppinut olemaan yrittämättä kertomaan heille tässä-ja-nyt mustahuumori vitsejäni. Ikinä ei mene perille, muutaman kerran joutunut "keskusteluun" millaista "oikea" small talk on. ;) Joo, ja ei ole kiinni enkun kielen taidoistani.

    Näillä.

    Ps sano moro B:lle !
    Pps mikä on nore ?
     
  19. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 496
    Saadut tykkäykset:
    299
    Tuli katsottua Future Filmin blu-raylta Army of One, ja siinä on erikoinen ääniongelma. Future Filmin logossa ja levyn valikossa on 5.1-kanavainen ääni ja se kuulostaa normaalilta. Sen sijaan itse elokuvassa oikea takakanava on koko ajan täysin mykkä, ja kokonaisuus kuulostaa karsealta, koska musiikki on miksattu vahvasti vasempaan takakanavaan.

    Tilanne on sama riippumatta siitä, toistetaanko elokuvan aikana Dolby Digital- vai DTS HD Master Audio -raitaa.

    Kun elokuva päättyy ja toisto siirtyy valikkoon, myös oikea takakanava herää taas eloon.

    Voiko kukaan levyn omistaja vahvistaa, että levyssä on todellakin tuollainen vika eikä se johdu omasta laitteistostani?
     
  20. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    01.11.2002
    Viestejä:
    4 884
    Saadut tykkäykset:
    585
    En tiedä miten muilla on mennyt The Cell korjauslevyn kanssa. Maailmalla näitä on alkanut tipahtelemaan. Itse jouduin olemaan yhteyksissä aika moneen kertaan kuukausien mittaan kaupan viestittelyn kautta, mutta lopulta viime viikolla tuli mystinen toimitusilmoitus ja seurantakoodi Arrowlta. Hain paketin (IOSS) tänään. Vähän överisti paketoitu, kun huomioi, että sisällä on yksi levy CD-kotelossa. Jännitystä loppuun saakka, että tulihan varmasti 4K versio eikä Blu-ray, niin kuin joillekin on kuulemma tullut. Levyssä on lisämerkintä V2 kataloginumeron perässä eli FCD2566/A-V2.

    image_2025-04-17_093230768.png
    image_2025-04-17_093435338.png

    Arrow ei ole mielestäni tyypilliseen tapaan ilmoittanut vaihto-ohjelmasta, vaan moka on hoideltu hissun kissun. Ihmetystä aiheuttaa myös se, että ilmeisesti korjatun levyn tiedostopäiväyksistä voidaan päätellä, että korjauslevy on jo authoroitu samoihin aikoihin (tai ennen), kun tuote julkaistiin ja viallista painosta alettiin myydä Arrowlla ja joissakin muissakin kaupoissa. Omani ennakkotilasin Rarewavesilta.
     
    Viimeksi muokattu: 17.04.2025
    BuzzLight tykkää tästä.