Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Megalopolis (2024, Francis Ford Coppola / Nathalie Emmanuel, Giancarlo Esposito, Aubrey Plaza ym.)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Professional, 04.05.2024.

  1. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.08.2007
    Viestejä:
    4 401
    Saadut tykkäykset:
    547
    Ainakin Horizon (osa 1) on ihan hyvä elokuva. Megalopolista en ole vielä nähnyt mutta jotenkin tuntuu että Coppolan suuruuden päivät ovat takana päin, siinä missä Costner on vielä ihan hyvässä vedossa.
     
  2. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.07.2006
    Viestejä:
    2 914
    Saadut tykkäykset:
    488
    Helvetinmoinen floppi ja taiteellinen, omahyväinen runkkailuhan tämä tulee olemaan, enkä ole ihan varma jaksanko edes katsoa koko filmiä ohjaajan nimestä ja täyteen ahdetusta castista huolimatta.

    Noin muuten filmi vaikuttaa valitettavan epäkiinnostavalta, enkä osaa pakottaa itseäni kiinnostumaan ihan kaikesta. Elokuva jäänee historiaan jonkinlaisena klassikko-ohjaajan kuriositeettina, intohimoprojektina ja alaviitteenä. Hyvä kuitenkin, että näitä tehdään niiden iänikuisten franchise/ip-ajatteluiden sijaan.

    Horizonin budjetti oli sentään maltilliset 50 miljoonaa, tämä Megalopolis vetää kovaa ja korkealta 120 miljoonaa, joten käytännössä ei mitään mahdollisuutta päästä omilleen.
     
  3. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Liittynyt:
    04.02.2002
    Viestejä:
    3 447
    Saadut tykkäykset:
    152
    Jollain kierolla tavalla hieman jopa tykkäsin tästä, eli sellainen hämmästelevän huvittunut viihdyttävyystaso oli elokuvassa nopeasti saavutettu, kun seurasi mestariohjaajan suurilta osin osastohallinnassaan epäonnistunutta taaplailua unelmaprojektinsa kaitsemattomana nukkemestarina.

    Surkeaa henkilöohjausta, uuvuttavan tympeää "eikös olekin fiksun kuuloista" -dialogia, päätöntä rytmitystä, epämääräistä tematiikkaa ja ties mitä muutakin kivaa löytyy kyllä tämän liikenneonnettomuuden harhaisesta juhlapöydästä ja juurikin siksi tämä on melkeinpä ihan pakkokatsottavaa kaikille todellisen cinemataiteen ystäville!

    Jättää siis sentään jälkimakua, toisin kuin mitä valtaosasta sylttytehtaiden sieluttomista liukuhihnaeineksistä tuppaa jäämään.

    Visuaalisessa rakennelmassaan erityismainintaa onnistuneesta värimaailmasta ja valaistuksenkin päällä pitämisestä. Nykytuotantojen luotaantyöntävän harmauden keskellä virkistävää nähtävää kyllä.
     
    Viimeksi muokattu: 29.09.2024
  4. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 475
    Saadut tykkäykset:
    1 492
    Toisen osan budjetti 50 miljoonaa. Ensimmäisen 100 miljoonaa.
     
  5. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.07.2006
    Viestejä:
    2 914
    Saadut tykkäykset:
    488
    Wikipedian mukaan ensimmäisen osan budjetti on 50 miljoonaa.
     
  6. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 475
    Saadut tykkäykset:
    1 492
    No hitto, sitten se varmaan on totta.:rolleyes:
     
  7. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 475
    Saadut tykkäykset:
    1 492
  8. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.12.2004
    Viestejä:
    2 737
    Saadut tykkäykset:
    447
    Francis Ford Coppola’s long-gestating passion project, “Megalopolis,” has emerged as one of 2024’s biggest box office bombs, grossing a mere $9.2 million globally against a staggering $120 million budget.

    Siinä meni Coppolalta kohtuu paljon rahaa.
    Mutta onko tuossa iässä sillä enää mitään väliä. Lapset kiroavat tai sitten ei?
     
  9. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 475
    Saadut tykkäykset:
    1 492
    Voi vaikeuttaa loppuelämän menoa merkittävästi.
    Käsittääkseni ei ole ollut kivaa Nicolas Cagella tai Robert De Nirollakaan. Joutuvat ottamaan kaikken missä on vain heidän hintalapun verran taaloja.