Ohjaaja David Miller (1909–1992) on jäänyt aika tuntemattomaksi, mutta hän teki muutaman kiinnostavan elokuvan, kuten Marx-veljesten joutsenlaulun Sardiinimysteerio (1949), Joan Crawford -trillerin Pelko (1952) ja JFK:n salamurhan taustoja spekuloivan paranoiajännärin Suora toiminta (1973). Paras Millerin ohjaustöistä lienee silti Ratsasta viimeinen taival, joka on parhaita 1960-luvun nykywesternejä. Kirk Douglas esittää elokuvassa Korean sodan veteraania Jack Burnsia, oikeaa cowboyta, joka ei suostu taipumaan nykyajan elämäntyyliin. Burns hakeutuu pidätetyksi auttaakseen vankilaan joutuneen ystävänsä pakoon, mutta päätyy itse karkumatkalle perässään sheriffin joukot. Millerillä ja käsikirjoittaja Dalton Trumbolla on tässä elokuvassa hyvä tuntuma maisemiin ja henkilöihin sekä elokuvan teemaan modernin yhteiskunnan kahlitsemasta vapaudesta. Burnsin valitsema elämäntyyli ei ole enää mahdollinen, ja siksi hänen on väistyttävä, kirjaimellisesti uuden ajan murskaamana. Elokuvan kruunaa Philip H. Lathropin sävykäs mustavalkokuvaus. **** Ratsasta viimeinen taival (1962), lauantai 23.3. klo 21.00, Teema Lähde
^Tämä oli muuten hyvä, tuli Yle Areenasta katselua (oikein hyvä kuvanlaatu). Pienet Rambo vibat tuli tästä elokuvasta ja paljon tuttuja naamoja siloposkisempina ja nuorempina versioina itsestään. Kiitti vielä vinkistä!
Kuvalliselta ilmaisultaan mielestäni inhimillisen voimakas ja ajoittain jopa "epätavallisen kaunis" filmaus, josta välittyy poikkeuksellisen hienosti sekä draaman kiehtova kehittyminen esittelevän ensimmäisen osan jälkeen itse teeman ytimeen - jolla ihminen syvimmillään operoi ja elää - että käsikirjoittajien (Trumbo sekä Seuran elokuva-arviossa jostain syystä sivuutettu Edward Abbey) hieno kyky tiivistää sanottavansa muutamiin välttämättömiin hahmoihin ja toisiaan seuraaviin käännöksiin juonessa. Esimerkin kaltaisen elokuvan jälkeen tuntuu vähintäänkin vastenmieliseltä palata tähän hetkeen vain todistaakseen, mitä kaikkea kulttuurin ilmaisuvoimasta on vuosikymmenten saatossa menetetty ahneuden ja suoranaisen ammattitaidottomuuden alttarille.
Jossain höpistiin HD-lähetyksiin siirtymisestä? En nyt sitä ketjua löytänyt, niin tuuppasin tänne. Siirtäkää oikeaan paikkaan Mutta tämä ihme on vissiin lopulta tapahtumassa! Eikös sen pitänyt jo yli vuosikymmen sitten käydä? Hieno juttu joka tapauksessa: https://yle.fi/a/74-20080735
Eikö kyse ole ennemminkin SD-lähetysten lopettamisesta? Vai vieläkö on jotain kanavia tai jakelijoita jotka puskevat ulos pelkkää suttua? Itseä tämä koskettaa mökin osalta, nykyinen antenni ei oikein jaksa HD-signaalia. Ehkä pieni suuntaus yms. Toisaalta olen siirtynyt katsomaan suoriakin TV-lähetyksiä tuolla lähinnä nettistriimin välityksellä. Joten pitäisikö nakata koko antenni metallinkeräykseen?
Juu. Juurikin SD-lähetyksistä luopumista. Anteeksi, että oli epäselvä viesti. Antenni puolella puskee pääkanavien jälkeen lähes kaikki pelkkää suttua, joten toivotaan heidän seuraavan YLEä.
Illalla tv:ssä: CIA:n työntekijä joutuu terroristien kynsiin – leffa kuvattiin 70-80-luvun linsseillä Illan tv-viihteessä on elokuva Beirut (2018). Poliittisessa trillerissä entinen diplomaatti lähetetään Beirutiin vuonna 1982 pelastamaan siepattu CIA:n työntekijä terroristiryhmän käsistä. Pääosissa Jon Hamm ja Rosamund Pike. Ohjaajana Brad Anderson. Käsikirjoituksen on tehnyt Rogue One -elokuvasta ja Star Wars: Andor -sarjasta tunnettu Tony Gilroy. Elokuva sai yleisesti ottaen myönteisiä arvosteluja kriitikoilta. Sitä on kutsuttu mukaansatempaavaksi huolimatta puutteistaan. Kuvaaja Björn Charpentier kunnioitti elokuvan ajanjaksoa asentamalla kameroihinsa vintage-objektiiveja. – Päätimme kuvata kaiken 70- ja 80-luvun vintage-anamorfisilla linsseillä, jotka eivät ole kovin teräviä, Charpentier sanoi. – Kontrasti ja tarkennus ovat pehmeitä. Nuo tuolla aikakaudella valmistetut linssit yhdistettynä Carlosin (pukusuunnittelija Carlos Rosario) kauniiseen pukusuunnitteluun, kun katsot valkokankaalle, Beirut näyttää siltä kuin se olisi oikeasti elokuva 70-luvulta. Su 14.04.2024 klo 21.00, MTV Sub
Teeman syksyn 2024 elokuvat Kollaasissa vasemmalta ylhäältä vastapäivään: The Triangle of Sadness, Miehuuskoe, Proxima, Hyvää työtä, Gagarine - kiertoradalla, Huviretki hirttopaikalle. Teema esittää elokuvia viitenä päivänä viikossa! Ensiesityksinä syksyllä nähdään mm. Ruben Östlundin Triangle of Sadness sekä Aki Kaurismäen Kuolleet lehdet. Kino Klassikossa nähdään Elokuvan sydämessä -sarjan kuudes kausi, jossa illan klassikkoleffasta keskustellaan ennen elokuvaa ja sen jälkeen ja suomalaisnäyttelijät eläytyvät rooleihin. Marraskuussa vietetään taas uuden suomalaisen elokuvan viikkoa sekä Teeman elokuvafestivaalia. Muutokset ja lisäykset ovat mahdollisia.
Kotimainen vakoilujännäri sai ensi-illan niin tulenarkana aikana, että tuottajan oli paettava Suomesta Hiipivä vaara – TV1 tiistaina 3.09. klo 13:15 Vuonna 1944 valmistunut Hiipivä vaara oli Fenno-Filmin vakoilutrilogian kolmas ja viimeinen osa.
Ei muuta kuin Gilmore Girlsejä katsomaan. Kaikki seitsemän kautta YLE Areenassa 11.9. alkaen: https://areena.yle.fi/1-50933365
Those about to die (MTV3 kanava sekä Katsomo) La 28.9. klo 22:35 alkaen. Sanamuodoista ymmärtäisin, että tulee myös telkun puolelta kokonaan, eikä vain eka jakso. Tunnetuimpia nimiä Anthony Hopkins ja Iwan Rheon. Ohjaus Roland Emmerich. https://www.mtv.fi/ohjelma/4694f744119d777a7c91/those-about-to-die?tab=episodes https://muropaketti.com/elokuvat/el...hose-about-to-die-saapuu-suomeen-tuoreeltaan/ "Gladiaattoritaisteluihin, vaunukilpa-ajoihin ja juonitteluun keskittyvä draamasarja esittelee Rooman valtakunnan loiston ja rappion rinnakkain."
Harmittavan huonot arviot saanut sarja. Harmi, aihepiiri kiinnostaisi kovasti. No katellaan kuitenkin eka jakso.
Uusinta. Kolmoskausi esitettiin jo kertaalleen. Juuri saatiin viikonloppuna katsottua pois digiboksin tallenteet.
Meikäläisen guilty pleasure -sarjakin on saanut taas uuden 11:ta kauden: https://areena.yle.fi/1-3810398 https://www.justwatch.com/fi/sarja/sydamen-kutsumus https://www.imdb.com/title/tt2874692/ Sydämen kutsumus T: Vesku