Yksi suomennos olisi että yhtenä päivänä se (fyysinen leffa) nousee kuin feeniksi - kuten vinyyli nyt on tehnyt, myydessä enemmän kuin ikinä viimeisen 10 vuoden aikana. Lisäksi puhutaan siitä että striimattavat leffat poistuvat palveluista mutta fyysinen kopio jää katsottavaksi koska haluat mistä nimikkestä vain haluat.
Fyysisten leffojen kanssa on selvä korrelaatio tietokone softien kanssa jotka ovat menneet koko ajan kuukautis-maksujen piiriin siitä kaudesta kun itse softat kiinnostivat minua ne ostettiin "ikuisiksi ajoiksi" mutta nyt niitä "vuokrataan" jotta omistajat/osakkeen omistajat saisivat maksimaaliset voitot:
Tällainen on uusi ”super-dvd” – yhdelle kiekolle 2 000 blu-rayn edestä tavaraa Uusi tekniikka näyttää närhen munat perinteisemmille optisille levyille.
Haha! Ajattelin samaa jo otsikon lukiessa. Kenties kehittävät jonkin pinnoitteen johon kontaktit ei liiemmin vaikuta. Kuluttajamarkkinoille ilmestymistä odotellessa...
Varmaan. Kyllähän TDK:n blu-ray-suojakalvo oli liki vahingoittumaton. Mutta julkaisijoiden mielestä liian kallis, joten nykyisin levyissä on kaiketi heikompi suojaus ja levyt naarmuuntuvat helpommin.
https://www.darkhorizons.com/target-reducing-physical-media-in-2025/ Taas mennään. Onpas huono uutinen. Jenkit kuitenkin pitävät fyysistä mediaa pystyssä.
Kolusin muutamat Targetit ja Walmartit Texasissa reilu viikko sitten. Äärimmäisen heikkoa oli fyysisen median saatavuus käymissäni kaupoissa. Melkein kuin olisi Prisman hyllyjä katsellut "levyosastolla". Yksi pursuileva alelaari oli täynnä kamaa, mutta ne kaikki olivat DVD-leffoja. Yksi 4K-julkaisu osui kohdalle, jonka olisin voinut ostaa, mutta omistan sen jo. Kyseessä oli Shoutin Coraline 4K SteelBook.
https://www.darkhorizons.com/sony-ceases-recordable-disc-production/ Varastojen kerääminen alkakoon, sillä kohta on vaikeata saada CD-R, DVD-R, BD-R levyjä.
Ihan vakavissani kysyn, että kuka noita vielä käyttää ja mihin tarkoitukseen? Itse en ole 10 vuoteen mitään polttanut. Levyjä siis.