Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Vialliset Blu-ray ja 4K -julkaisut

الموضوع في 'Blu-ray & UHD -leffat' بواسطة Professional, بتاريخ ‏4 يوليو 2008.

  1. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏25 يوليو 2007
    المشاركات:
    4,047
    الإعجابات المتلقاة:
    418
    En ole asiantuntija, mutta ehkä kylttiä on haluttu korostaa nousemaan esiin esim. AI:n avulla ja se ei ole ymmärtänyt tätä epäjohdonmukaisuutta ja laadunvalvonta on mitä on niin ei ole sielläkään jäänyt kiinni.

    Tai sitten negatiivissa on virhe aikansa editoinnin ja tehosteiden käytäntöjen takia, mikä on aiemmissa julkaisussa hinkattu piiloon ja nyt ei.
     
  2. Kusni

    Kusni Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏25 يناير 2014
    المشاركات:
    906
    الإعجابات المتلقاة:
    243
    Viikko sitten kysyin CDONin aspasta miten toimitaan viallisen Blu-rayn (Tár Blu-ray EAN 7333018025974) ilmaisen palautuksen suhteen. Ymmärtääkseni palautuksen kanssa ei voi olla estettä eikä ongelmaa, koska tein tilauksen CDON+ -jäsenenä.

    Aspa ei ole vastannut ja CDON myy edelleen samaa viallista tuotetta.
     
  3. Pulse+

    Pulse+ Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏11 مارس 2004
    المشاركات:
    735
    الإعجابات المتلقاة:
    174
    Minä sain rahat takaisin, eikä leffaa tarvinnut palauttaa. Välitin palautuspyynnössäni CDON aspalle SF Filmssin antaman tiedon leffan takaisinvedosta ym. jotka kerroin viesteissäni aikaisemmin.
     
  4. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏1 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    3,297
    الإعجابات المتلقاة:
    620
    Tuosta American Graffitista sanotaan myös, että ääniraidat eivät ole toivottuja:
    "More problematic: they didn't include the stereo mix featured on all the previous home video releases. Now, that mix is itself revisionist - AG was originally released in mono, and Murch supervised the stereo mix for the film's 1978 rerelease.
    The new UHD includes both a 5.1 and stereo track, and bafflingly fails to include any of the old mixes "

    Ei noita X (Twitter)-ketjuja ole voinut lukea kunnolla ilman kirjautumista ainakaan vuoteen. Itsekin tein anonyymitilin lukua varten. Siellä kun käydään monen mielenkiintoisen alueen keskustelua.
     
  5. 100mo

    100mo Tunnettu jäsen Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏25 يونيو 2001
    المشاركات:
    944
    الإعجابات المتلقاة:
    27
    Ei tuo nyt niin pahlta näyttänyt kuin nuo arvostelut väittävät, kuvanlaatu about 4 / 5 äännissä ei mitään vikaa...
     
    آخر تعديل: ‏12 نوفمبر 2023
  6. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏1 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    3,297
    الإعجابات المتلقاة:
    620
    Hyvä niin. En halua väitellä, kun en ole nähnyt.
    Tuolla kerrotaan äänistä toista tarinaa:
    https://twitter.com/SadHillDevan/status/1720946171416543601
     
    آخر تعديل: ‏11 نوفمبر 2023
  7. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏28 يناير 2010
    المشاركات:
    7,475
    الإعجابات المتلقاة:
    1,492
    Kiitos tiedosta. En tosin usko, että edes korjattua versiota tulen ostamaan.
     
  8. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏1 نوفمبر 2002
    المشاركات:
    5,005
    الإعجابات المتلقاة:
    649
    Duel 4K UHD (1971)

    Huoli pois. Kommenttien perusteella itse julkaisun 4K versio eli se elokuvan ns. pitkä teatteriversio on erittäin asiallinen laadultaan. Blu-ray:kin on varmaan se sama aikaisemmin julkaistu. Mutta ekstrana oleva alkuperäinen lyhyempi TV-versio on täyttä jöötiä AI:n jalostamana.

    https://forum.blu-ray.com/showpost.php?p=21624533&postcount=600

    Laitetaan tähän vielä oikopolut pikasilmäilyyn.

    HDTV 1080i tallenne 4:3 versio
    [​IMG]
    Uuden julkaisun ekstrana oleva TV-versio 4:3
    [​IMG]
     
    آخر تعديل: ‏13 نوفمبر 2023
    أعجب بهذه المشاركة marlan
  9. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏19 يناير 2005
    المشاركات:
    12,103
    الإعجابات المتلقاة:
    992
  10. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏10 يونيو 2004
    المشاركات:
    2,576
    الإعجابات المتلقاة:
    345
    Majeng AB:n ja Svensk Filmindustrin julkaisema Den enfaldige mördaren (Yksinkertainen murhaaja) on restauroitu kameranegatiivista, ja kuvanlaatu on hyvä, mutta valitettavasti (a) tekstitys ja (b) ääniraidat on möhlitty.

    Kuten kuvakaappauksista näkee, ruotsinkielinen tekstitys on sijoitettu kuvaan hiukan miten sattuu, yleensä aivan vasempaan alanurkkaan, joskus kömpelösti keskelle:

    [​IMG]

    [​IMG]

    (Suomenkielistä tekstitystä tässä julkaisussa ei ole.)

    Ääniraita on peräti DTS-HD Master Audio 5.1-ES, joskin se vaikuttaa hiukan yliampuvalta maalaisdraamassa, jossa on alkujaan ollut stereoääni. Masteroinnissa on sellainen vika, että dialogi on ohjattu oikeaan etukanavaan eikä keskelle, ja se tuntuu hiukan ärsyttävältä.

    Takakannessa on vääriä teknisiä tietoja (äänijärjestelmä, kuvasuhde).

    كود:
    Disc Label: DEN ENFALDIGE MORDAREN
    Disc Size: 19,237,034,830 bytes
    Protection: AACS
    Playlist: 00001.MPLS
    Size: 19,225,067,520 bytes
    Length: 1:47:06.708
    Total Bitrate: 23.93 Mbps
    Video: VC-1 Video / 19089 kbps / 1080p / 24 fps / 16:9 / Advanced Profile 3
    Audio: Swedish / DTS-HD Master Audio / 5.1-ES / 48 kHz /  3520 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1-ES / 48 kHz /  1509 kbps / 24-bit)
    Subtitle: English / 0.003 kbps
    Subtitle: Swedish / 12.252 kbps
    Subtitle: Norwegian / 11.351 kbps
     
  11. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏1 نوفمبر 2002
    المشاركات:
    5,005
    الإعجابات المتلقاة:
    649
    Ei täysin vastaa ketjun kuvausta, mutta tästäkin on löytynyt pikkuvirheitä ääniraidasta ja korjaussarja on tulossa ainakin US:ssa.

    PARAMOUNT LAUNCHES DISC REPLACEMENT PROGRAM TO CORRECT TITANIC 4K ULTRA HD AUDIO ERRORS

    [Editor’s Note: For those asking: Three lines of off-screen dialogue are missing from all the tracks on the US Titanic 4K. Around 2:11:10, Leo should say “Ok! Let’s go!” and moments later “Let’s go, Rose.” Then at around 2:37:27 Leo should say again, “This way.” as the minister is praying.]

    https://phe-physical-consumer-support.imoxiemedia.com/
     
  12. vintsukka

    vintsukka Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏25 مارس 2004
    المشاركات:
    1,616
    الإعجابات المتلقاة:
    238
    Ostin The Abyssin UHD:n Saksa-version jokin aika sitten ja päätin katsella leffan tänään, mutta nyt tuli melko kummallinen fiba vastaan.

    Monessa levyssä on tullut tutuksi, että kelatessa tai chapteria vaihtaessa ruutuun tulee leffan "timeline" ja nykyisen chapterin numero. Mutta tällä levyllä ne tulevat ruutuun muutamaksi sekunniksi aina chapterin vaihtuessa! Siis ihan normaalisti pistän leffan pyörimään enkä sen jälkeen koske kaukosäätimeen, mutta joka chapterinvaihdon kohdalla ruutuun ilmestyy ylimääräistä tauhkaa. Sama homma sekä teatteriversiossa että special editionissa. Blu-rayta en ole vielä testannut.

    Onko kukaan törmännyt mihinkään vastaavaan? Onkohan tuolle mitään korjauskeinoa? Ihan himpun verran ärsyttävä tapa katsella leffaa.
     

    الملفات المرفقة:

  13. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏10 يونيو 2004
    المشاركات:
    2,576
    الإعجابات المتلقاة:
    345
    Rohkenisin veikata, että kyse on soitin- eikä levysidonnaisesta ongelmasta. Millainen pyöritin kyseessä? Onko siihen päivityksiä?
     
    أعجب بهذه المشاركة vintsukka
  14. vintsukka

    vintsukka Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏25 مارس 2004
    المشاركات:
    1,616
    الإعجابات المتلقاة:
    238
    Soitin on Panasonic DP-UB820 ja firmis on ajan tasalla.
     
  15. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏25 يوليو 2007
    المشاركات:
    4,047
    الإعجابات المتلقاة:
    418
    Se valikko taitaa olla BD-Javalla toteutettu. Sen saattaa saada soittimen asetuksista pois päältä.

    Joskus noin käynyt itsellä, kun vaihtanut ensin käsin chapteria. Kokeile vaihtaa käsin, jos suostuisi jäämään, kun chapter vaihtuu automaattisesti. Kokeile myös vaikka alaspäin-nuolella piilottaa se, jos jäisi pysyvästi piiloon.
     
    أعجب بهذه المشاركة vintsukka
  16. vintsukka

    vintsukka Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏25 مارس 2004
    المشاركات:
    1,616
    الإعجابات المتلقاة:
    238
    En oikein tiedä mitä tein oikein (tai ekalla kerralla väärin), mutta nyt uudella yrittämällä levy tuntuu toimivan ihan normaalisti. Kiitos @marlan ja @El Grande vinkeistä kuitenkin.
     
  17. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏5 أكتوبر 2008
    المشاركات:
    2,166
    الإعجابات المتلقاة:
    72
    CDON:n Django [1966] 4K UHD tuli viimein, Soul Median julkaisu (2018) joka on vieläkin poltettu levy.

    Kaikessa (kotelo+levy+kansipaperi) komeilee 4K Ultra HD logot niin ei kai tämmöinen "kotipoltettu" levy nyt täytä tuon lisenssin kriteerejä? Vai onko jo niin epätoivoista fyysisen median myynti ettei ole mitään kriteerejä laadun suhteen. edit: Näiden poltettujen bd-levyjen kestävyys näköjään vain 5-20vuotta.
     
    آخر تعديل: ‏13 أغسطس 2024
  18. Pulse+

    Pulse+ Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏11 مارس 2004
    المشاركات:
    735
    الإعجابات المتلقاة:
    174
    Scanboxin Civil War. Leffa on tungettu BD-25 levylle ja on käytetty ikivanhaa VC-1 koodekkia. Bitrate huitelee siinä 15-20 Mbps välissä ja joskus allekin. Olisiko 20 Mbps rima aina välillä juuri ja juuri ylittynyt. Kuva olis siten melko pehmeä v. 2024 elokuvaksi, mutta leffan pystyi kaikesta huolimatta katselemaan. Eikös tuo VC-1 ollut joku Blu-ray alkuaikojen formaatti, joka on poistunut markkinoilta jo vuosikymmen sitten. Suomessa tietenkin pitää käyttää vanhaa ja varmaan halvinta ratkaisua.

    Harmillista, olisihan tästä ollut 4K masterikin olemassa, mutta Scanbox se jatkaa laatulinjalla vuodesta toiseen. Itse leffahan oli ihan parhautta.
     
  19. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏25 يوليو 2007
    المشاركات:
    4,047
    الإعجابات المتلقاة:
    418
    VC-1 on Microsoftin kodekki alunperin HD-DVD käyttöön, luulisi sen olevan kalliimpi kuin AVC, josta on avoimen lähdekoodin toteutuksia.

    Kai äänikin oli vain Dolby Digital?

    Ja jottei kaikki mene Scanboxin syyksi, niin Soul Media julkaisee/jakelee nykyisin senkin leffat. Sieltä se kura juurtaa juurensa.
     
  20. nugent

    nugent Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏23 أكتوبر 2008
    المشاركات:
    1,163
    الإعجابات المتلقاة:
    296
    Tuossa linkissäsihän mainitaan koodekiksi MPEG-4 AVC. Onko siinä virhe ja olet itse todennut fyysiseltä levyltä, että kyseessä on oikeasti VC-1 ?