Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Black Friday - Yleistä keskustelua ja hintalöytöjä

الموضوع في 'Kauppapaikoista' بواسطة ElvisThePelvis, بتاريخ ‏30 نوفمبر 2013.

  1. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏19 يناير 2005
    المشاركات:
    12,103
    الإعجابات المتلقاة:
    992
    Kuluttaja-audiossa ns. Hi-res formaatit ovat pelkkää rahastusta. Normaali 44.1kHz/16bit riittää, vaikka olisi minkälaiset kultakorvat. Jos "saundaa" hyvin, niin syy on siinä, että matsku on masteroitu hyvin.
     
    ZED و KMOK معجبون بهذا.
  2. nugent

    nugent Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏23 أكتوبر 2008
    المشاركات:
    1,163
    الإعجابات المتلقاة:
    296
    Odottelinkin jo teikäläiseltä jälleen tätä tuubaa...:D:D:D
    Sentään olet jo siirtynyt hieman ylemmäs sieltä "täysin riittävästä" 320 MP3 maailmasta jota ei viimeksi erottanut millään CD-tasosta. Mutta ei jatketa enempää. Eihän ?
     
    أعجب بهذه المشاركة Snäckby
  3. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏17 أكتوبر 2001
    المشاركات:
    9,646
    الإعجابات المتلقاة:
    1,557
    Verkkiksestä tuli iLuuri 12 mini 128 gb ostettua.

    Taas kävi, kuten viime vuonna, että oston alkaessa kaikki 100 kappaletta tuotetta meni alta sekunnissa. Omaani en saanut. Mutta käytin samaa taktiikkaa kuin viime vuonna eli odottelin tuon jälkeen 20 minuuttia, mikä on aika sille, että bf-tuotteet ovat varattuina ostoskoreihin, ja sen jälkeen rämpytin reloadia niin maan vimmatusti ja eiköhän joltakin jäänyt tuo tuona aikana ostamatta, kun yhtäkkiä olikin 1 kappale vapaana ja sitten vain osta osta osta osta ja sain sen itselleni.

    Viime vuonna samalla tavalla ostin muistaakseni Klipschin kaiutinsetin, mikä myös meni heti koreihin. Sitä tuli 20 minuutin odottelun jälkeen useampi pari vapaaksi. Nyt vain tuo yksi kappale, mutta sekin riitti, kun ehdin sen itselleni napata.
     
  4. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏22 فبراير 2005
    المشاركات:
    2,292
    الإعجابات المتلقاة:
    380
    Fsecuren Freedome 3 laitteelle 2 vuotta maksoi 39,95 egeä Fsecuren omassa kaupassa. Eipä tuota paljoa tuota halvemmalla taida ebaystäkään saada. Siinä oli mustan perjantain ostot itsellä.
     
  5. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏19 يناير 2005
    المشاركات:
    12,103
    الإعجابات المتلقاة:
    992
    No, jos haluat maksaa extraa placebon takia, niin siitä vaan.
     
  6. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏25 يوليو 2007
    المشاركات:
    4,047
    الإعجابات المتلقاة:
    418
    Tuo Tidalin MQA ei ole edes lossless, hifi on (tai kokonaan pakkaamaton). Lisäksi lukemani mukaan on niin, että Tidalin MQA-versiot ovat usein siitä 16 bit / 44 kHz lähteestä ylisamplattuja.
     
  7. nugent

    nugent Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏23 أكتوبر 2008
    المشاركات:
    1,163
    الإعجابات المتلقاة:
    296
    No jos haluat jatkaa niin ok. Oletko koskaan edes kuunnellut kyseisiä formaatteja laadukkalla laitteistolla ?
    Jo et niin älä tule julistamaan "totuuksia". Ja jos olet etkä silti kuullut eroja niin se on edelleen vain ongelma sinun kuulossasi eikä mitään muuta. I rest my case.
     
    أعجب بهذه المشاركة Snäckby
  8. Moderaattori

    Moderaattori Administrator طاقم الإدارة Ylläpito

    إنضم إلينا في:
    ‏27 أغسطس 2019
    المشاركات:
    890
    الإعجابات المتلقاة:
    350
    Tämä riittää tästä tässä ketjussa. Jatkakaa keskustelua tarpeen vaatiessa toisessa ketjussa. -MODE
     
    Snäckby و nepa معجبون بهذا.
  9. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يونيو 2010
    المشاركات:
    5,424
    الإعجابات المتلقاة:
    1,577
    Tänä(kään) vuonna ei tuohon öyhötykseen tullut tuhlattua sen enempää aikaa kuin hermoja, rahasta puhumattakaan. Useimmat tuotteet olleet mitään sanomattomia leluja, joiden "tarjoukset" on lähinnä myötähäpeää väärällä tavalla herättäviä, osaltaan koko touhusta suorastaan vieraannuttavia. Ehkä turhinta sontaa, mitä kuvitella kykenee ja koko viikon edestä.
     
    أعجب بهذه المشاركة Riker
  10. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,104
    الإعجابات المتلقاة:
    170
  11. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,104
    الإعجابات المتلقاة:
    170
    Black Friday tarjouksista lähti itselleni vertailun vuoksi 24 Demeyere proline pannu: https://royaldesign.fi/proline-paistinpannu-24-cm
    Käytin vielä 10% alekoodin jota en nyt muista (ensimmäisen oston alekoodi) mutta jos jotakin kiinnostaa niin nyt pannun voi saada halvemmalla..
     
  12. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏3 مايو 2004
    المشاركات:
    4,975
    الإعجابات المتلقاة:
    894
  13. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏5 مايو 2004
    المشاركات:
    11,669
    الإعجابات المتلقاة:
    179
    Samoin taitaa käydä täälläkin telkkarin suhteen. TAAS?! Porukka alkoi puhumaan kovemmista joulun välipäivien aleista saati tammikuun aleista, niin jospa odotan vielä sinne asti. Satasen PS-lahjakortin siinä menettää, mutta toisaalta en omista Pleikkaria enkä sellaista varmaan koskaan hanki, joten sinänsä turhake.

    OT-osuus: Itsekin olen muuten kiinnostunut hampaidenhoidosta. Kyllähän sitä tulee harjattua pari kertaa päivässä sähköharjalla hampaat, langattua joka ilta ja syötyä täysksylitolipurkkaa pitkin päivää. Hampaat on kunnossa ja viimeksi on mitään ylimääräistä jouduttu tekemään yli vuosikymmen sitten. Tosin mulla tosi nuorena pääsi tapahtuun eroosiota hampaissa, mikä on jonkinasteinen visuaalinen haitta, muttei tunnu suussa.

    Voitin aikanaan pari 8-sarjan iO-harjaa, mutta myin pois, koska alla oli aiemman sukupolven paras malli Oral-B:stä (eihän noissa kuitenkaan niin kovia eroja ole). Tuo Lumoral vaikuttaa mielenkiintoiselta, joskin harmi, että tuohonkin pitää vissiin olla sitten vähän väliä ostelemassa noita tabletteja (näytti olevan euron per tabletti). Yritin katsoa, olisko tuo omiaan just eroosiojutuissa, mutta ei ole vissiin just siihen suunnattu.
     
    أعجب بهذه المشاركة TheRealThing
  14. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏3 مايو 2004
    المشاركات:
    4,975
    الإعجابات المتلقاة:
    894
    Myprotein vitamiineja yms. todella hyvässä alessa (jopa -70 %)

    Pitkäksi aikaa tuli tilattua perussetit (koska ei oikein parempaakaan paikkaa ole enää löytynyt, kun jenkeistä tilaaminen mennyt niin vaikeaksi).
     
    آخر تعديل: ‏28 نوفمبر 2021
    أعجب بهذه المشاركة latexii
  15. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏17 أكتوبر 2001
    المشاركات:
    9,646
    الإعجابات المتلقاة:
    1,557
    Onkos tuo Cyber Monday sitten tänään? Aika vähän on missään mainostettu...

    edit: jahas. Ysiltä sitten paukahtikin sähköposti täyteen liikkeiden tarjouksia.
     
    آخر تعديل: ‏29 نوفمبر 2021
  16. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏14 مارس 2004
    المشاركات:
    3,254
    الإعجابات المتلقاة:
    643
    Tulipa itekkin tuolta napattua yhtä sun toista. Toinen pulju mitä käyttänyt bodykauppa.fi (mm SELF Karnitiini huippuhyvässä tarjouksessa)
     
    آخر تعديل: ‏29 نوفمبر 2021
  17. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏28 يناير 2010
    المشاركات:
    7,475
    الإعجابات المتلقاة:
    1,492
    Samoin, mutta ei yllättäen, kun olen jo pikku hiljaa alistunut tuohon Samppaan. Jotenkin tuo Sonyn A90J tuli vielä sotkemaan ajatuksia, G1 oli jo kiikarissa. Jengi osti A80J:tä ja mietin onko tässäkin jotain, että Sony vanhemmallakin paneelilla kiinnostaa?

    Kaikkea muuta pientä kyllä tarttui: Kirjoja, levyjä (yksi 110€ UHD-setti, vastustin toisen ostamista ja muita irkkareita mm. Crown S4, Zack Snyder, Quiet 2, Shang Shi, Craig boksi), urheilu roinaa talvea varten, esim päivittelin laskettelukamoja ja päälle pantavia kestämään paremmin kylmyyttä. Ylipäätänsä näin vanhemmiten pehmeät paketit ovat myös mieluisia.
     
    أعجب بهذه المشاركة nepa
  18. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏25 يوليو 2007
    المشاركات:
    4,047
    الإعجابات المتلقاة:
    418
    Itse en edes tiennyt, että laitteessa olisi vanha paneeli. No, onpa viimeisen päälle hinkattu tästä sukupolvesta kaikki irti ja lastenvaivat ehkä takana päin. ;) Ilmeisesti 77" voisi olla uudempaa sukupolvea... Joka tapauksessa erinomainen kuvanlaatu lienee syy kiinnostukseen. Moni saattaa vaihtaa muutaman vuoden vanhasta LEDistä kuten itse. Ja ymmärtääkseni parempi todennäköisyys saada kerrasta hyvä paneeli verrattuna LG.

    Itsellä myös käyttöjärjestelmä vaikuttaa, LG:n ja Panasonicin omatekeleet eivät kiinnosta. Android-pohjaisella laitteella voi olla aika luottavaisin mielin, että suoratoistosovellukset toimivat vielä muutaman vuoden päästäkin. Esim. Panasonichan nyt ilmeisesti lopettaa televisioiden valmistuksen eli Netflix lakannee toimimasta parin vuoden sisällä. No omassa 8 vuotta vanhassa Pansun telkussa se lopetti toimintansa muutenkin parissa vuodessa... 4 vuotta vanhan Sonyn Android TV toimi luotettavasti. Ainoa puute oli hitaus, mutta A80J (Google TV) myötä se on historiaa.
     
    آخر تعديل: ‏29 نوفمبر 2021
  19. Moderaattori

    Moderaattori Administrator طاقم الإدارة Ylläpito

    إنضم إلينا في:
    ‏27 أغسطس 2019
    المشاركات:
    890
    الإعجابات المتلقاة:
    350
    Tuli ostettua pitkään mielessä ollut iFixit Pro Tech Toolkit (norm. 69-80€), joka oli tarjouksessa "The Classic Bundlena" 66€ (sis. Pro Tech Toolkit, Magnetic Project Mat, iFixit Tension Belt, magnetic Bottle Opener). Ei mikään järisyttävä alennus, mutta sisälsi postit ja mukaan tuli vähän bonareita.
    Verkkokaupasta hain puolihintaisen 2Tt kovalevyn PS4 päivitys ja huoltoprojektiin johon olen lupautunut, samalla kolminkertaistin jälkikasvun pelikoneen käyttömuistin määrän ja kun muistit tuli RGB valoilla, ne olivat erityisen mieleisiä (8Gt -> 24 Gt, plus kevyt muistien OC kun emolevy moista tukee, oisko ollut 2100MHz -> 2666MHz).
     
    آخر تعديل: ‏30 نوفمبر 2021
  20. rauttiz

    rauttiz Tuttu kasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏8 ديسمبر 2004
    المشاركات:
    319
    الإعجابات المتلقاة:
    29
    أعجب بهذه المشاركة Moderaattori