Ei käydä kaupassa normaalisti, vaan maski päässä kahden metrin turvavälejä pitäen. Koronatilanteen pahentuessa osassa maasta olisi voinut olla jopa ulkonaliikkumiskielto päällä vaalien aikaan. Äänestäminen olisi vääristynyt alueittain ja ehkä vanhempi väki ei olisi uskaltautunut lainkaan uurnille. Ei kukaan voinut vuosi sitten tietää, mikä tilanne on nyt. Eli ainoa oikea päätös, äänestämään ehtii myöhemminkin.
Miettikää minkälainen meteli siitä tuli kun USA:n ex-presidentti edes ehdotti vaalien siirtämistä koronaviruksen takia.
Minä kirjoitin väärin. Anteeksi. Tarkoitin kirjoittaa "käymme kaupassa varoen ja neuvoja noudattaen, kuten korona-aikana on tapana". En ymmärrä miten äänestys olisi vaarallisempaa kuin kaupassa käyminen. Tätä yritin selittää, mutta kun en vaan osaa. Meillä päin on ainakin ennen ollut ennakkoäänestyspisteitä kauppojen yhteydessä. Jos Espanjan tapainen mañana-maa pystyy äänestykseen, niin miksi me emme siihen pystyisi?
Eikä tietää sitä kuinka kädetön hallitus on tämän koronan suhteen. No onneksi tiedetään että kesällä on satavarmasti parempi tilanne koronan suhteen.
En kyllä ymmärrä mitä väliä sillä on, että vaalit järjestettäisiin 13.6? Jos Perus Suomalaiset ovat tällä hetkellä johdossa, niin miksi ei kesäkuussa? Jenkkien vaalit pidettiin korona aikana ja mitä itkemistä siitäkin tuli , ainakin tuloksesta. Ei se voi muutamasta kuukaudesta olla kiinni kuka saa ääniä ja kuka ei? Kesällä korona homma rauhoittuu. Kuten tapahtui viime kesänäkin. Nolla ilmoitettua tartuntaa useina päivinä.
Tutki netistä viime kesän tartuntojen määrää, niin todennäköisesti sama toistuu tänäkin kesänä? Varma asiasta ei tietenkään voi olla? Mutta katsotaan ja toivotaan, että näin tapahtuu? Ei Perus Suomalaisten vaalivoitto voi muutamasta kuukaudesta olla kiinni? Itselläni ei tällä hetkellä ole hajuakaan ketä tulen äänestämään, mutta se päätös ei tule olemaan muutamasta kuukaudesta kiinni. Tämä tästä asiasta.
Olen tutkinut. Se mitä tapahtui viime vuonna, voi tapahtua uudestaan tai sitten ei. Veikkaukseni on sama kuin sinun. Esitit asian varmana tosiasiana: "Kesällä korona homma rauhoittuu". Siksi kysyin. Tietääkseni täällä on mode vaatinut, että mielipide ja tosiasia erotetaan selvästi. Ei kyllä näköjään koske 71 dB:tä. Minua ei ainakaan ole rokotettu kesäkuuhun mennessä, jos hommat luistavat tätä rataa. Sama kaikille työssäoleville, jotka eivät ole riskiryhmissä.
Erona on, että nyt on herkemmin tarttuva koronan brittivariaatio maassa. Itse kyllä uskon, että tartuntojen määrä vähenee kun kevät etenee ja lämpötilat nousevat, mutta todennäköisesti ihan viime kesän leppoisaan meininkiin ei päästä.
Jos vaalien lykkäys 2 kk ajoittaa ne epidemian kannalta edullisempaan hetkeen ja lisäksi suurempi osa väestöstä on tässä vaiheessa piikitetty, niin minusta ihan järkevä idea. Koskee koronaa. Postailen aika niukasti koronasta täällä ja kun niin teen, pyrin pysymään faktoissa. Noin muuten esim. poliittiset mielipiteet voivat olla melkein mitä vaan ymmärtääkseni. Onhan tämä kai vapaa maa edelleen? Foorumin omat rajat huomioiden...
Kädetön verrattuna mihin? Eurooppalaisittain Suomi on pärjännyt erittäin hyvin, tarkasteltiinpa sitten mitä tahansa mittareita tartuntaluvuista kuolleiden määrää tai siihen, kuinka paljon talous on ottanut iskua. Esim. Ranskassa rokotettujen osuus on noin puolet siitä mitä se on täällä. Onko Ranskan hallitus siis tosi tosi kädetön? Euroopassa tietääkseni vain Tanska on rokottanut Suomea nopeammin väestöään. Saa korjata, jos olen väärässä. Jos porukka täällä ei ole ymmärtänyt, niin väännän rautalangasta: Media ja lehdistö Suomessa on oikeistoon kallellaan. Kuntavaalit ovat lähestymässä, tosin nyt ne ovat siirtymässä kesäkuuhun. Siksi Media ja lehdistö laatii suorastaan pähkähulluja kirjoituksia, jossa se hyökkää vihervasemmistolaista hallitusta vastaan, jotta erityisesti Kokoomuksen menestys vaaleissa paranisi. Valitettavasti suuri osa kansasta on poliittisesti niin naiivia, että on näin huijattavissa äänestämään omia etuja vastaan. On erittäin vaarallista, jos suuri pääoma pääsee rahan voimalla aivopesemään kansan vapaaehtoisesti äänestämään oligarkian puolesta. Lehdistön tulee pitää poliitikkoja oikealta vasemmalla vastuussa ja tämä tarkoittaa asianmukaista kirjoittelua niin, että kansa saa luotettavaa tietoa tilanteesta ja voi muodostaa mielipiteensä omista lähtökohdistaan. Vaalien välissä näin vähän onkin, mutta vaalien lähestyessä kyllä ilmenee, kenen pussiin oikeasti pelataan.
Olisiko sinulla esimerkkejä pähkähulluista kirjoituksista, joissa riippumattomissa medioissa on hyökätty Marinin halitusta vastaan, jotta Kokoomus menestyisi paremmin kuntavaaleissa? Se oli mielestäni aika läpinäkyvää vaalitaktikointia, kun Vasemmistoliitto halusi siirtää vaalit syksyyn. Tuohon ei oikein ole mitään muuta syytä kuin se, että puolueen puheenjohtaja pystyisi osallistumaan vaalikampanjaan täysipainoisesti. Hänhän on nyt vanhempainvapaalla.
Suomalaisessa mediassa omistajat ovat oikeistolaisia ja toimittajat vasemmistolaisia, joten molemmille luonnollinen vihollinen löytyy keskustasta ja persuista. Aika hyvin sen kyllä huomaakin.
No esimerkiksi SINUN postaamasi linkki Jussi Pulliaisen kirjoitukseen Helsingin Sanomissa. Olenko muuta väittänyt? Tottakai jokainen puolue pyrkii toimimaan oman etunsa mukaan. Samasta syystä en ole myöskään arvostellut Persujen haluttomuutta myöhentää vaaleja.
Olisit nyt laittanut linkin tekstiin, josta haluat keskustella. Tuollahan se on. Mitä tuossa Pulliisen kirjoituksessa on pähkähullua? On siinä jotakin, joka ei ole totta? Vai onko ainoa ongelma se, että et pidä kirjoituksen sisällöstä? Minä en ole väittänyt, että sinä olisit väittänyt tässä asiayhteydessä Vasemmistoliitosta yhtään mitään. Luetko sinä muiden kirjoituksia ajatuksella ennen kuin vastaat? Ei siltä vaikuta.
Kai sinä nyt omat linkkisi tiedät? Hullua on tuo älyvapaa vatvominen tilanteen sekavuudesta ihan kuin se olisi hallituksen syytä. Syy on Suomen laissa, joka ei ole varautunut tämänkaltaiseen pandemiaan. Suomen lainsäädäntö on rakennettu turvaamaan laajasti kansalaisten vapauksia ja oikeuksia. Nyt tämä on kääntynyt meitä vastaan, kun kaikenlainen vapauksien rajoittaminen koronan takia on säätämistä ja hieromista. Jos tämä pandemia olisi tullut jo edellisen hallituksen aikana, niin touhu olisi ollut aivan samankaltaista, koska samaa lakia jokaisen hallituksen on noudatettava. Luuleeko joku, että esim. Kokoomusvetoinen hallitus olisi ollut vähemmän altis ravintola-alan lobbaukselle? No ei takuulla olisi! Eihän kaikki ole ihan putkeen mennyt (hyvänä esimerkkinä lentokenttäsekoilu viime keväänä), mutta kun Suomen onnistumista koronan hoidossa vertaa muihin maihin, niin ei tämä nyt niin noloa ole kuin Jussi Pulliainen antaa ymmärtää. Luen, mutta näköjään väärin, kun luulin sinun kirjoittaneesi tuon MINULLE. Sori.
Tämä on tietääkseni yleinen keskustelu. Tietävätkö kaikki muut lukijat mitä minä olen linkannut aikaisemmin? Minunkin piti käyttää hakua useamman kerran ennen kuin löysin tuon keskustelun. Ymmärränkö nyt oikein, jos sanon että Pullisen kirjoituksessa ei ollut mitään pähkähullua tai valhetta edes sinun mielestäsi?
ISPF3.4 meni ignore-listalleni. En jaksa vänkätä typeristä asioista ja samalla huonontaa foorumin ilmapiiriä ja omaa mielialaa. On tässä koronassa muutenkin...
@71 dB pelaa pulushakkia. Tulee tippa linssiin, kun kysytään oikeita kysymyksiä ja omat sanat loppuvat. Tiedätkö mitä on vahvistusharha? https://fi.wikipedia.org/wiki/Vahvistusharha Olisiko nyt kyseessä tästä?
No, aika puolueellinen. Lähellä pähkähullua. Mutta eikös se ole opposition tehtävä? Räksyttää ja kärjistää kaikki? Vaikka ei olisi mitään käsitystä, miten olisi itse pystynyt tekemään paremmin? Vaalitkin on tulossa. Jos ei nyt laita puolet petäjäistä, niin kohta on myöhäistä.