Topfield crc-1400 ja trc-1400

En tråd i 'Topfield' startet av SNOW69, 28 Des 2012.

  1. Jmt1

    Jmt1 Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    5 Apr 2009
    Innlegg:
    221
    Liker mottatt:
    12
    Varmaan tyhmä kysymys, mutta varmistithan että boksista on laitettu äänenvoimakkuus täysille?
     
  2. Corsten

    Corsten Käyttäjä

    Reg.:
    23 Mar 2012
    Innlegg:
    43
    Liker mottatt:
    1
    Ihan validi kysymys, mutta kyllä ihan ensiksi kokeilin sitä ;)
     
  3. Molle

    Molle Sore wa himitsu desu Tukijoukot

    Reg.:
    27 Mar 2000
    Innlegg:
    1.110
    Liker mottatt:
    83
    Tuleeko S/PDIF- tai RCA-liittimistä ääntä?
     
  4. Corsten

    Corsten Käyttäjä

    Reg.:
    23 Mar 2012
    Innlegg:
    43
    Liker mottatt:
    1
    Voiko niistä tulla ääntä, jos kuva tulee HDMI:tä pitkin? Eipä mulla tosin ole S/PDIF:lle vastaanotinta telkkarissa, kun sielläkin on vain S/PDIF out. RCA:ta en kyllä tajunnut kokeilla, eikös sillon pidä videon ulostulo myös analoginen, siihen keltaiseen rca:aan?
     
  5. Molle

    Molle Sore wa himitsu desu Tukijoukot

    Reg.:
    27 Mar 2000
    Innlegg:
    1.110
    Liker mottatt:
    83
    Voin olla väärässäkin, mutta luulisin että äänet menevät aina kaikkiin lähtöihin.
     
  6. Corsten

    Corsten Käyttäjä

    Reg.:
    23 Mar 2012
    Innlegg:
    43
    Liker mottatt:
    1
    Kyllä olit oikeassa ja sieltä saan taas ääntä. Mutta uusi ongelma, ylen hd kanavat näkyy mustana vaikka äänet kuuluu. Ne saa näkyviin käymällä channel listissä ja takaisin. Kaikki muut hd kanavat kyllä näkyy, paitsi dna kortin takana olevat fox hd ja national geographic: ne on mustana ja vain ääni kuuluu, eikä niitä saa tuolla kikalla toimimaan. Oisko tossa toi HDMI paikka kuitenkin menossa sököksi kun äänet hävisi eka. Jos kattelen tilalle uutta boksia käytettynä, crc 1410 lienee siis täysin sama boksi, mutta hybridi. Onkohan sille kuitenkin uudempi firmis saatavilla kuin crc 1400?
     
  7. Raimo

    Raimo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    26 Feb 2000
    Innlegg:
    2.650
    Liker mottatt:
    4
    Selasin vanhoja viestejä ja niistä ei ollut apua. Sain käsiini Topparin CRC-1400 mallin, jossa firmis on 1.11.00 Dec 17 2013 laitetunnuksella 42040. Saako uudempaa firmistä muualta kuin huollon kautta tai onko sitä kellään tarjolla?
    Boxi kaipaa muutenkin huoltoa; puhallin tuntuu metelöivän, konkkien kunto on kysymysmerkki eikä kovalevystä ole tietoa.
    Saisin varalaitteen jos laittaisi kuntoon.
     
  8. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Reg.:
    24 Okt 2009
    Innlegg:
    826
    Liker mottatt:
    122
    Googleta:
    Topfield TRC-1400 päivitys
     
  9. Anathor

    Anathor Vakiokasvo

    Reg.:
    11 Des 2009
    Innlegg:
    969
    Liker mottatt:
    72
    Tiedän että väärä ketju mutta tietääkö kukaan onko Topfield CRC-2400-boxiin (siihen käy sama softa kuin 1400) tullut milloin viimeksi päivitystä?
    Oma boxi pitäisi olla uusin versio mutta kiinnostas tietää vieläkö on mahdollisesti tiedossa mitään päivityksiä tuolle vanhalle boxille.
     
    Sist redigert: 3 Jan 2019
  10. down

    down Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    26 Aug 2003
    Innlegg:
    203
    Liker mottatt:
    3
    Boxi on alkanut pitämään vinkuvaa ääntä, ääni todella korkeataajuuksinen ja ärsyttävä. Alkaa heti kun boksin käynnistää, voisiko kiintolevy (WD AV-25) äännellä noin?
     
  11. hhelminen

    hhelminen Vakiokasvo

    Reg.:
    10 Jul 2006
    Innlegg:
    907
    Liker mottatt:
    17
    Taitanee olla jokin kela joka vinkuu, lakalla ehkä saisi korjattua...
     
  12. 3JJ

    3JJ Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2006
    Innlegg:
    1.795
    Liker mottatt:
    433
    Omaan boksiin ilmaantui vastaava "coil whine" mutta onneksi oli takuu voimassa. Emolevy meni vaihtoon.
     
  13. x-ray

    x-ray Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    20 Apr 2005
    Innlegg:
    60
    Liker mottatt:
    0
    Mulla on CRC-1400:ssä semmoinen ongelma, että toisinaan poistuessa teksti-TV:stä, siis painaessa taas teksti-TV-nappia, boxi päättää jälleenbuutata itsensä. Sitten se tarkistaa käynnistyessään tiedostot ja kansiot. Tämä vain teksti-TV:n yhteydessä. Pitää varmaan käyttää jatkossa EXITiä.

    Käytän tätä nykyään PC:n kakkosnäytön (28" Samsung U28E590D UHD Monitor) kanssa, kun LCD-TV hajosi. Joskus YLEn & MTV:n kanavilla välähtää sekunnin kestävä musta ruutu ja sitten näkyy yläkulmassa mikä HDMI-portti käytössä. Näin ei käynyt TV:n kanssa. Minkähän vuoksi näyttö käyttäytyy noin boxin kanssa... olisko reson vaihtumista toiseen lähetyksessä?

    Kahdet Topfieldin omat kaukosäätimet on jo kaput ja sähköromuissa. Tilasin eBaysta RM Series RMD20403 korvauskapulan. On todella hyvä ja laadukkaan oloinen. Tuli UK:sta ja eikä kovin kalliskaan.
     
    Sist redigert: 17 Mar 2019
  14. 3JJ

    3JJ Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2006
    Innlegg:
    1.795
    Liker mottatt:
    433
    Oliko tähän linkkiä, kun en haulla löydä? Onnistuuko tallennettujen ohjelmien uudelleen nimeäminen tuolla?
     
  15. x-ray

    x-ray Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    20 Apr 2005
    Innlegg:
    60
    Liker mottatt:
    0
    Hain hakusanalla Topfield TP800, koska se on alkup. kapula. Se on listalla tokana: RM-Series® Replacement Remote Control For Topfield TP-800 TP800. Siinä on kaikki toiminnot kuin alkuperäisessä ja nappulat melkein samassa järjestyksessäkin.
     
    Sist redigert: 17 Mar 2019
  16. 3JJ

    3JJ Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2006
    Innlegg:
    1.795
    Liker mottatt:
    433
    Tilasin myös tämän ja toimii tosiaan täydellisesti. APP näppäin toimii valkoisena näppäimenä. Favorites listalle on oma näppäin, jota ei alkuperäisessä ole. Samoin tallenteiden editointi onnistuu.

    Tässäkin tosin usein käytetyt napit on tiheästi ladottuna kapulan alaosassa, mutta siihen on alkuperäisenkin kapulan kanssa jo tottunut.

    Muita laitteita ei tällä voi ohjata, mutta sitä ominaisuutta ei kyllä tullut alkuperäisessäkään käytettyä koskaan.
     
  17. xjun

    xjun Käyttäjä

    Reg.:
    29 Mai 2007
    Innlegg:
    47
    Liker mottatt:
    0
    Ostin käytettynä CRC-1400 digiboksin, ja siinä oleva firmware on suhteellisen vanha. Ajattelin, että olisi päivittänyt sen, mutta en tietenkään Topfieldin / maahantuojan konkurssin takia onnistua mistään enää uusinta tai uudempaa firmwarea löytämään. (Yritin googletella, mutta ainakaan omilla taidoilla en löytänyt.) Ilmeisesti joku huoltofirma voisi tämän maksua vastaan tehdä, mutta homma on niin helppo, että en siitä viitsisi kenellekään maksaa. Löytyyköhän täältä uudehko firmwarea CRC-1400:een (tai linkkiä, mistä sen voisi löytää)?
     
  18. omegasupreme

    omegasupreme Uusi jäsen

    Reg.:
    8 Sep 2019
    Innlegg:
    1
    Liker mottatt:
    0
    Tuolla on viimeisimmät (viimeiset) firmwareversiot: https://www.dropbox.com/sh/lbu5vehukn8yyb0/AAARy3UutRmB82_YJdibz2G_a

    CRC-1400 ja CRC-2400 laitteisiin käy sama firmware.
     
  19. xjun

    xjun Käyttäjä

    Reg.:
    29 Mai 2007
    Innlegg:
    47
    Liker mottatt:
    0
    Kiitoksia linkistä firmwareihin!
     
  20. skapanen

    skapanen Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    23 Nov 2006
    Innlegg:
    78
    Liker mottatt:
    0
    Onko tietoa kelpaako tuo crc-1400 firmis myös crc-1410 laitteeseen?