Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

4K ULTRA HD hintalöydöt

En tråd i 'Blu-ray & UHD -leffat' startet av Leterface, 28 Des 2016.

  1. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jan 2010
    Innlegg:
    7.475
    Liker mottatt:
    1.492
    DHLssä se hyvä puoli, että levyt tulevat nopeasti ja varmasti perille.
    Myöskin tuo Kanadan taala on kauheassa kuopassa esim. vertaa USA taalaan 1,46 -> 1,10
    Kunhan sitkeästi metsästää tarjouksia, löytyy Kanukeilta vaikka mitä kivaa tilattavaa
     
    sokka liker dette.
  2. Pulse+

    Pulse+ Tunnettu jäsen

    Reg.:
    11 Mar 2004
    Innlegg:
    735
    Liker mottatt:
    174
  3. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jul 2007
    Innlegg:
    4.047
    Liker mottatt:
    418
    Samoja leffoja, joita on saanut 9,95 e black friday yms.
     
  4. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jan 2010
    Innlegg:
    7.475
    Liker mottatt:
    1.492
    Mutta suunta on hyvä. Toivotaan tästä uutta normia. Ehkä nuo nyt julkaistut 19,95€ leffat, on ensi vuonna 9,95€
     
  5. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Reg.:
    19 Mar 2002
    Innlegg:
    3.791
    Liker mottatt:
    265
    Tänään saapui Zoomin toimitus joka oli ilmoitettu lähetetyksi 27.8.

    Irrottelin huvikseni päällekkäin liimattuja tarroja ja alimmaisessa lukee että "Enfield". Päälimmäisessä jo tutuksi tullut "KAAB International Mail". Eli toimittavat ensin Viroon ja sieltä sitten eteenpäin. "2ND INT" kuljetus on kyseessä, joten ei kai sitä kauheasti voi valittaa tuota hitautta, etenkään kun luotettavuus sentään näyttäisi olevan kohdallaan. Kai säästävät tuolla kuljetusmetodilla jonkin verran kustannuksissa...
     
  6. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Okt 2003
    Innlegg:
    5.795
    Liker mottatt:
    328
    Kyllä varmaan säästää, kun postikulut on muutenkin vain £3, Zavvissa £7 ja Amazon vaihtelee sitten paketin mukaan enemmän.
     
  7. Kimsor

    Kimsor Tunnettu jäsen

    Reg.:
    2 Okt 2006
    Innlegg:
    522
    Liker mottatt:
    143
    Eilen tussahti maaliskuussa amerikan amazonilta ennakkoon tilattu Alien UHD. Piti tulla siis huhtikuussa. Nopeeta oli, mutta eipä se maksanut kun 13$.

    Ja rahat siis palautettiin jo toukokuussa takasin. Missäköhän se kirje on ollu jumissa
     
  8. Thingy

    Thingy Tunnettu jäsen

    Reg.:
    7 Sep 2005
    Innlegg:
    650
    Liker mottatt:
    18
    Malisen takakontissa.
     
    Kimsor liker dette.
  9. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2001
    Innlegg:
    4.717
    Liker mottatt:
    151
    Zoomilta ei meinaa tulla, kuin laskut. Heinäkuun puolivälissä tilasin 6 leffaa(ei tilausvahvistusta s-postiin) ja 31.7.19 tuli ilmoitus, että leffat lähteneet. Eivät tulleet. Lasku tuli luottokortille ja pari päivää sitten kerroin ottavani yhteyttä pankkiin ja sitten viranomaisiin...
    Zoomista tuli nyttemmin 3 ilmoitusta, että leffat ovat lähteneet heiltä tulemaan. Toivottavasti tulevat viimein, ilmeisesti tuo Viron kautta lähettely tuottaa tuollaista tulosta+Suomen etanapostikin ehkä, tai tilaukseni lähetys vain on unohtunut, lasku taas ei.
    En taida enää tilata tuolta...
    Mites muilla luottokortin ns.turvallisuus on ilmennyt, kun lasku tulee, mutta tavara ei?
     
  10. Saukko

    Saukko Käyttäjä

    Reg.:
    1 Mar 2005
    Innlegg:
    152
    Liker mottatt:
    88
    Kaksi kertaa olen Zoomilta tilannut leffoja. Toimitus on kestänyt vajaan kuukauden kummallakin kerralla.
    Tilausvahvistus on tullut sähköpostiin normaalisti. PayPalin kautta olen hoitanut maksun ja siitäkin on tullut vahvistus hetikohta tilausvahvistuksen jälkeen. Jos tilausvahvistusta ei ole tullut, voisi olettaa jonkin menneen vikaan.
    Lähetysilmoitus on sitten tullut tilausta seuraavana arkipäivänä.

    Joskus lähetyksiä on hukkunut matkan varrelle (ei Zoom). Kun siitä on valittanut, on joko lähetetty uusi tuote tai palautettu rahat pahoitteluiden kera.
     
  11. jmo

    jmo Vakiokasvo

    Reg.:
    26 Apr 2002
    Innlegg:
    1.801
    Liker mottatt:
    387
    Viimeisimmät Zoomin lähetykset:

    Lähetetty 24.6 ja tuli perille 12.7
    Lähetetty 19.8 ja tuli perille 13.9
     
  12. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Apr 2007
    Innlegg:
    5.104
    Liker mottatt:
    170
    Paketteja saattaa välillä hukkua olivat ne kotimaasta tai muualta. Kunhan vain on selvillä rajat millä aikavälillä pyytää korvausta (kotimaa pari vk ja ulkomaat noin 3-7 viikkoa tapauskohtaisesti), varsinkin jos luottokortilla/paypal maksanut niin ongelmia ei pitäisi pystyä tapahtumaan.
     
  13. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Apr 2007
    Innlegg:
    5.104
    Liker mottatt:
    170
    Esim. Jason Bourne leffat tekisi mieli päivittää jo tällä hinnalla, mutta odotellaan jos saisi kokoelmajulkaisun joka säästäisi hyllytilaa (?).
     
  14. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jul 2007
    Innlegg:
    4.047
    Liker mottatt:
    418
    Päivityksestä ei kai voitane puhua, koska noissa Bourne 4K:ssa on surkea kuvanlaatu - ainakin kolmessa ekassa.
     
  15. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Apr 2007
    Innlegg:
    5.104
    Liker mottatt:
    170
    Toisaalta vain Identity on vähän kiistanalaisesti jopa parempi BD:llä. Päivitys mikä päivitys jos rahaa riittäisi joka päivitykseen niin mikäs näissä, uskoisin kannattaisi jos leffoista varsin pitää.
     
  16. tvalimaa

    tvalimaa Käyttäjä

    Reg.:
    23 Aug 2007
    Innlegg:
    114
    Liker mottatt:
    7
    Hei, voisin tulla hieman jakamaan omia kokemuksia Zoom.co.uk:sta. Olen nyt kolme tilausta tehnyt kyseisestä paikasta ja jokaisessa tilauksessa toimitus on kestänyt sen 3-4 viikkoa tulla. Yhdestä tilauksesta ehdinkin jo "hätäillä" kun ei ollut saapunut aikoihin ja otin yhteyttä asiaskaspalveluun missä sain hoidettua asian helposti ja nopeasti. Laittoivat uuden elokuvan tulemaan ja seuraavalla viikolla kaipaamani tilaus sitten saapuikin ja neljä viikkoa myöhemmin tulikin sitten tämä uudestaan lähetetty kappale.

    Oikeastaan mitään logiikkaa edes siitä missä järjestyksessä elokuvat välillä tulevat niin ei ole. Kaikki tilaukset eivät ole tulleet lähtemisjärjestyksessä vaan ovat tulleet hieman sekaisin ja usean päivän eroilla. Nämä kolme tilausta ja niiden pitkä toimitusaika onkin laittanut minut hieman kaartamaan kyseistä paikkaa. Vaikka olenkin saanut ostettua 4K elokuvia noin 10€ hintaan niin 3-4 viikon toimitus on kuitenkin asia mikä laittaa mietityttämään.

    Kirjoitin myöskin omaan blogiin asiasta (saman asian mutta pidemmin) ja sen voi käydä lukemassa: https://www.tuomasvalimaa.net/blog/zoomcouk-kokemuksia-ja-pieni-varoitus
     
  17. tvalimaa

    tvalimaa Käyttäjä

    Reg.:
    23 Aug 2007
    Innlegg:
    114
    Liker mottatt:
    7
  18. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2001
    Innlegg:
    4.717
    Liker mottatt:
    151
    Minä odottelen edelleen tilaamiani elokuvia ko. firmasta. Tilasin kesäkuun puolivälissä, tilausvahvistusta ei tullut lainkaan ja ilmoitus toimituksesta taas tuli 2 viikkoa tilauksesta. Lasku tuli luottokortille kuitenkin. Nyt on siis mennyt yli 8 viikkoa tilauksesta. Lähetin pari viikkoa sitten reklamaation, jossa uhkasin ilmoitusta pankille ja viranomaisille. Firmasta tuli 3 lupausta toimituksesta(viimeisin 17.9.19), mutta ei ole leffoja kuulunut.
    Näin huonoa toimintaa ei ole ollut minkään firman kanssa.
    Taisi olla ainakin 10 vuotta sitten, kun tilasin saksasta tunnetusta ja hyviä mainintoja saaneesta firmasta av-vahvistimen. Vaativat maksun etukäteen. Ei vaan kuulunut, kuin lupauksia viikosta toiseen. Taisi mennä kuukausi, kun uhkasin poliisi-ilmoituksella, jos ei rahoja palauteta tilille. Rahat tulivat sitten muutamassa päivässä.
    Nämä ovat pahimmat tapaukset...
     
  19. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jan 2010
    Innlegg:
    7.475
    Liker mottatt:
    1.492
    Cdonin Disney Weekendistä muutama (15 kpl) UHD 50%. Esim aika uusi Captain Marvel.
    Itselläni lähti matkaan nuo juuri ilmestyneet Thorit.
     
    avp liker dette.
  20. Kimsor

    Kimsor Tunnettu jäsen

    Reg.:
    2 Okt 2006
    Innlegg:
    522
    Liker mottatt:
    143
    Ja perus Disney kamaa:, Ei sisällä suomenkielistä tekstitystä.
    Itseä ei juuri harmita, en vaan ymmärrä kuka siellä Disneyllä tekee nämä päätökset mitkä tekstit levyille laitetaan? Kyseinen henkilö ilmeisesti aika pihalla kun samat tekstit mitkä on normi blu-rayllä toimisi tässäkin. Siis suomen kieltä ajatellen. Ottaa kyllä päähän ankarasti osaamattomat ihmiset.