Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Asioita joita en voi ymmärtää

Discussion in 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' started by tpi, Apr 28, 2008.

  1. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    Täysin mahdollista varsinkin kun tietää venakon taustat. Että muutenkin kehuskelee netissä tavaroillaan sun muulla. Minun mielestä vaikuttaisi että meklarille olisi tullut enemmän negatiivista julkisuutta mutta voihan siitäkin olla hyötyä kun edes nimi tiedetään. Onhan se toisaalta hyvää julkisuutta kun suostuu perumaan kaupat joita ei olisi tarvinut lain mukaan perua.
     
    Recce likes this.
  2. 3JJ

    3JJ Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 3, 2006
    Messages:
    1,813
    Likes Received:
    439
    Ihan hyvä pointti. Vesa Keskinen osti taannoin muumimukeja 16000 eurolla. Totesi jälkeenpäin että se kaikki julkisuus ja näkyvyys mitä siitä tuli, niin sellainen mainoskampanja olisi maksanut moninkertaisesti enemmän. Että ei aina huono sijoitus.
     
  3. HelaKammo

    HelaKammo Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jan 3, 2003
    Messages:
    726
    Likes Received:
    3
    Tori ostajia, jotka selkeästi alhaisesta hinnasta alkaa vänkäämään. Lisäksi näistä ostajista, jotka ei osaa käyttää puhelinta JOS on kiire saada jotain.

    Kaava on usein:

    - Otetaan yhteyttä ja ollaan ostavinaa
    - Ollaan hieromassa kauppaa(tulen hakemaan huomenna jne.)
    - Yht'äkkiä aletaan tinkaamaan sovitusta tai ei vastata enää ollenkaan

    Parhammillaan olen ollut odottamassa kotona noutajaa, ja puhelin ei enää vastaa, kun hakijaa ei vaan kuulu.

    Parasta on, että tänäänkin joku urpo oli jo ostamassa muutamaa Iittalan lasia, oli kysynyt paria päivää aiemmin lisätietoja, joihin olin vastannut heti kun oli mahdollista(eli seuraavana päivänä). Sitten päivän viiveellä tullut aamulla seiskalta tullut viesti, jossa aletaan tinkaamaan, vaikka hinta oli jo selvä. Iltapäivällä tullut seuraava viesti, jossa "Kun ei vastausta tullut, ostin muualta..." OISKO OLLUT PUHELINTA?

    Siis ennen oli kaikki kaupankäynti niin helppoa, ostelin jopa pari autoa ties mistä ja toista kävin hakemassa dösällä satamasta toiselta puolen suomea, ei onnistuisi kyllä nykyään. Tuntuu että 90% ostajista on yhtä pissipäitä.

    Anteeksi avautuminen.
     
    tootsi likes this.
  4. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,387
    Likes Received:
    537
    Eipä mitään, oman kokemuksen mukaan muuten sama kaava sopii kääntäen myös myyjiin, eli yhteydenpito on tosi vaikeaa ja viiveet pitkiä, jos nyt mitään yhteyttä myyjään saa. Eräskin kamera jäi ostamatta kun myyjällä kesti reilun kuukauden vastata lisätietokyselyyn, että tuleeko kameran mukana kaikki tarvikkeet, hinta olisi ollut ok... sain samanlaisen kameran halvemmalta toiselta myyjältä vastausta odotellessa.
     
  5. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,431
    Likes Received:
    335
    Mä olen ottanut aika tiukan linjan näihin Tori/FB kauppoihin. Sanon kaikille että myyn sille joka ensin pistää sovitun rahan kouraan tai tilille, en varaa tavaraa kenellekään tai noteeraa 'alustavasti varattu' viestejä, samoin viittaan kintaalla jälkikäteen tinkaajille. Samoin aika usein joutuu vastaamaan että on pienempi vaiva roudata tavara roskikseen kuin viedä postiin pilkkahinnalla ja ostajan toiveissa on vielä että minä kustannan postikulut :rolleyes:
     
    HelaKammo likes this.
  6. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,910
    Likes Received:
    488
    Niin paska palvelu kuin huuto.net onkin nykyään (yritysmyyjät tykittävät osastot tukkoon ylihintaista kuraa, palvelunpitäjä itse rahastaa ties millä ominaisuuksilla jne.), siellä sentään se suora ja julkinen palautesysteemi toimii ja kertoo, millainen kauppakumppani on kyseessä ja viitsiikö siihen aikaansa tuhlata. Perseilijöille tulee auttamattomasti negatiivista palautetta ja ääritapauksissa ylläpito sulkee tunnuksen. Nämä tori.fi ym. paikkojen ostajat ovat välillä aivan mahdottomia renkaanpotkijoita, kun ostamatta jättämisestä/puliveivaamisesta/hidastelusta ei tule mitään konkreettista sanktiota, kuten niitä julkisesti nähtävillä olevia palautteita. Muutaman kerran joutunut saikkaamaan näiden kanssa ja ikävästi nykyään kynnys ostaa/myydä jotain tällaisessa palvelussa on suuri. Aikuisia ihmisiä siellä kai pitäisi olla, mutta ei saatana.
     
    HelaKammo and mdk 5.1 like this.
  7. Snäckby

    Snäckby Vakiokasvo

    Joined:
    Apr 12, 2016
    Messages:
    1,697
    Likes Received:
    160
    Kuka apina on maksanut jotain tuosta omavero softasta? Kaikkea p*skaa se valtiokin ostaa.
    Ostaisivat softat vastaisuudessa Bangaloresta niin saisivat laatua.
     
    mdk 5.1 and nepa like this.
  8. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Husun rasisti-twiitin laukaiseman ”kohun” tiimellyksessä kävin mielenkiintoisen keskustelun parin poliittisesti aktiivisen henkilön kanssa. En kannata kummankaan ajatusmaailmaa, enkä ole edes kovin hyvin perillä kummankaan puolueen säännöistä tai perustamisasiakirjoista. Minulla ei siis ollut oikein argumentteja ja toivon että joku osaisi selittää mulle, miksi persu väittää ettei puolueensa ole rasistinen ja/tai vallalla ole natsismin kanssa vähintään flirttailevat arvot? Toisaalta en myöskään ymmärrä, miksi Vasemmistoliiton jäsenkirjaa taskussaan kantava henkilö ei näe mitään yhteyttä vasemmiston ja kommunistien kanssa. Mun mielestä persut on selvästi natsisakki ja Vassarit kommareita. Jos olen väärässä, nyt on tilaisuutesi korjata ajatusmalliani.
     
  9. Snäckby

    Snäckby Vakiokasvo

    Joined:
    Apr 12, 2016
    Messages:
    1,697
    Likes Received:
    160
    Kaikki vassarit on kommareita mutta kaikki persut ei ole natseja. Persut pystyy tuottavaan työhön mutta vassarit ei.
    Tämä näin lyhyesti.
     
  10. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 25, 2007
    Messages:
    4,041
    Likes Received:
    418
    Moottoripyörillä ja autoilla kaasuttelu klo 22 jälkeen asuinalueiden/lähistöjen läheltä kulkevilla isoilla teillä (ei moottori-).
     
  11. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,081
    Likes Received:
    985
    Maailma ei ole mikään "joko kapitalisti tai kommunisti" -shakkilauta. Poliittisella asteikolla voi liukua päästä päähän ja valita paikkana. Jos kommunismi on x = -10 ja reguloimaton riistokapitalismi on x = 10, niin ei sen "vassarin" tarvitse olla x = -10, vaan esim. x = -2. Luvut -10 ja -2 ovat aika eri lukuja. Joku ei-vassari saattaa olla x = 3 ja lähempänä sitä x = -2 "vassaria" kuin tämä "vassari" on x = -10 kommaria.

    Kuinka usein vasemmistopuolueet Suomessa esittävät erityisesti kommunismiin kuuluvia aatteita? Vasemmistoliitto on Eduskunnan vasemmistolaisin puolue. Hekin kannattavat markkinataloutta. Ero esim. Kokoomukseen on vain siinä, millä tavoin markkinataloutta reguloidaan. Kokoomuskin tajuaa, että JOTAIN regulaatiota tarvitaan. Kokoomuskin on sitä mieltä, että tarvitaan sosiaalinen turvaverkko. Poliittiset mielipide-erot ovat siis sitä, millä tavoin kapitalismin ja sosialismin ideat isketään yhteen. Kuinka paljon kapitalismia ja missä? Kuinka paljon sosialismia ja missä? Kokoomuslaiset eivät ole riistokapitalisteja ja vassarit eivät ole kommunisteja, koska Kokoomus ei ole x = 10 ja vassarit eivät ole x = -10.

    Politiikassa on useita akseleita, näistä usein käytetään yksinkertaistavaa nelikenttää. Esim. jenkkilässä sekä Republikaanit että Demokraatit (korporaattisiipi) ovat taloudellisesti oikealla), mutta näiden puolueiden ero on sosiaalikysymyksissä: Republikaanit ovat sosiaaliasioissa konservatiivisia, kun taas Demokraatit ovat liberaaleja. Äänestäjä voi siis valita rasistisen ja LGBT-porukkaa inhoavien ja tasa-arvoa kannattavien riistokapitalistien välillä.
     
    Pazze and mdk 5.1 like this.
  12. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,081
    Likes Received:
    985
    Sinä nyt et pysty älykkäisiin postauksiin näköjään sitten millään. Varsinainen Plazan virallinen TFG.
     
  13. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Avasin Wikipedian ja kyllä vasemmistoliiton kannattajat tuntuvat ajavan saman tyyppisiä asioita kuin mitä kommunismiin voi lukea. Mutta tosiaan, ehkä vasemmistoliittolaiset ovat tajunneet että jaettavan aikaansaamiseksi tarvitaan tekijöitä ja omistajia, joten he eivät ole ihan vielä keräämässä listoja vallankumouksen koittaessa ensimmäisenä tapettavista toisinajattelijoista (riistäjistä). Kuten komministeilla on ollut pahana tapana. Kyseessä on siis sävyero, jonka merkitystä voi painottaa oman poliittisen näkemyksen mukaan. Li ei edes myönnä yhteyttä kommunisteihin, sillä Vasemmistoliiton syntymisen myötä on pesty vanha pois.

    Eli ihan ei vakuuttanut, mutta kiitos hyvästä yrityksestä. Mitenkäs se Persujen natsismi sitten? Siihen hyviä selvityksiä?
     
  14. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,267
    Likes Received:
    615
    ^Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson on omien sanojensa mukaan marxilainen.
     
    Snäckby and Pazze like this.
  15. Snäckby

    Snäckby Vakiokasvo

    Joined:
    Apr 12, 2016
    Messages:
    1,697
    Likes Received:
    160
    Lillukanvarsi ansaitseekin täyden kympin.
    50 BMG ampuessa kannattaa muuten ampua vain napakymppejä kun a round maksaa sen USD 50....
     
  16. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Hän voi olla marxilainen, mutta on myös todennut että ”kommunismin haamu ei kummittelee vasemmistoliiton ympärillä.” Eli Li ehkä on kommunisti, mutta johtamansa puolue ei ole. Tosin juuri uutisoitiin myös siitä, että Li olisi valmis vähentämään matematiikan painoarvoa korkeakoulujen todistusvalinnassa, joten ehkäpä matemaattinen ja looginen ajattelu on hänelle itselleenkin toisarvoista tunteen ollessa tärkeämpi.
     
  17. elmac0

    elmac0 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jun 5, 2007
    Messages:
    701
    Likes Received:
    130
    Intuitio on, että tuo pätee vasemmiston kannattajiin ylipäänsäkin. Niin moni on valmis kannattamaan politiikkaa, joka ei ole missään historiallisessa kontekstissa toiminut, kunhan politiikan taustalla on aikomus tehdä hyvää. Kaikki haluavat esimerkiksi vähentää köyhyyttä, mutta kaikki eivät ymmärrä, että ratkaisut usein sijaitsevat systeemisellä tasolla: järjestelmään sisäänrakennettujen kannustimien pitäisi aidosti tukea tavoitteeseen pääsemistä. Ainoastaan vasemmistolainen voi olla ihmeissään, jos yhdistelmä jäykkää työmarkkinaa ja avokätistä sosiaaliturvaa tuottaa keskimääräistä korkeampia työttömyyslukuja.
     
  18. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,387
    Likes Received:
    537
    Suomessahan on ainakin kaksi omien sanojensa mukaan kommunistista puoluetta tällä hetkellä: SKP eli Suomen kommunistinen puolue ja KTP eli Kommunistinen työväenpuolue. Vasemmistoliitto lienee pykälän oikealle niistä. Ja kaikki nämä puolueet ovat eri mieltä asioista, muutenhan ei olisi tarvetta monelle puolueelle. Takana loistava tulevaisuus vai miten se olikaan... mutta ei noin eripuraiset vasemmistolaiset ikinä pääse eduskunnan enemmistöön aatettaan toteuttamaan.
     
  19. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,267
    Likes Received:
    615
    Andersson sanoi : "Kommunismin haamu ei kummittele vasemmistoliiton ympärillä, joka on 90-luvun alussa perustettu uusi moderni punavihreä puolue."
    Olisit nyt laittanut linkin alkuperäiseen tekstiin, joka ilmeisesti on:
    https://www.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2019/a/b7edeb71-5959-46d1-9a53-34c6316a3281

    Totta kai hän yrittää puoleen puheenjohtajana kieltää totuuden. Kommmunismi oli pelkkää pahuutta käytännössä ja kaikki Vasemmistoliiton edeltäjät hyväksyivät tämän. Ei vasurit mihinkään pääse juuristaan, vaikka kuinka yrittäisi kieltää. Jos Andersson ei sanoisi, mitä nyt sanoo, olisi hän huono puheenjohtaja. Hän vaan ei kerro totuutta.
     
  20. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Tuota juuri tarkoitin, mutta en jaksanut lähteä etsimään lähdettä kun ulkomuistista Lin kommentin heitin.

    Persujen natsismiin ei nyt tule oikein kommentteja. Toki muistetaan, että tämä on kuoleva keskustelupalsta, joten annetaan aikaa.