Ei myöskään uusia tavallisia Blu Ray soittimia ole luvassa: https://www.google.com/amp/s/www.th...28584/samsung-stops-producing-blu-ray-players
Mä lähden kauppaan ja ostan 3 soitinta varastoon. Samalla ostan myös joditabletteja, sillä tämä on lopun alku!
Molempia kannattaa kyllä olla varastossa, hyvä valmistautua huomiseen. Itsehän sinkaisin kauppaan heti kun Oppon valmistuksen lopetus uutisoitiin. Eikä tuo nyt varsinaisesti harmita, että on hyvä soitin käytössä. Eipähän tarvitse jossitella. Niin pitkälle en kyllä mene, että ostaisin varastoon varasoittimia.
Samsung ei ehkä ollut niitä parhaimpia soittimien valmistajia. Töllöt ovat todella hyviä, mutta tuntuu siltä, että jopa ihan tavikset ostivat mieluummin Philipsin ja Sonyn soittimia kuin Samsungin. Ja nyt kun mietin, niin en keksi ketään tuttua, jolla olisi Samsung. Tokihan tuo on merkki muustakin, mutta en tuon perusteella vielä levyjen tulevaisuutta ennustaisi.
^ Mulla on aikoinaan ostettu (silloin) viidenkympin Sampan BD, joka toteuttaa perustehtävänsä niikuin kuuluukin, eli soittaa BD-levyt. Soittaa se muitakin levyjä, mutta on heti äänekkäämpi eikä aina ole kovin vakuuttava äänelaadullisesti DVD-levyillä. T: Vesku
Itselläni edessä tuo uuden soittimen ostaminen, kun ei Pana 900:ssa ole Dolby Visionia. Mutta ehkä jätän sitten tuon vanhan laatikkoon, niin on eläkepäiville varasoitin. Jodia en osta. Ehkä järkevämpää olisi jotkut itsemurha rauhoittavat. Tuskin kannattaa jäädä ihmettelemään, jos yhteiskunta jotenkin luhistuu.
Kumpikohan mahtaisi olla fiksumpi hankinta kun viimei ensimmäinen UHD soitin hieman kiinostaisi hankkia, eli pansun UB330 vaiko sonyn UBP-X700 vai onko tuossa n 200€ (tai alle) hintaluokassa joku vielä parempi vaihtoehto?
Vähän lisää laitat rahaa ja ostat UB420 / UB424 -soittimen. https://www.verkkokauppa.com/fi/pro...-DP-UB420-Smart-Ultra-HD-Blu-ray-soitin-musta UB424:ää saattaisi euroopasta saada tuohon pariin sataan tai vähän yli. Nuo ovat samoja malleja, mutta vissiin markkina-aluesyistä eri mallinumerolla. Tuossa on HDR Optimizer, joka on ihan ylivetotoiminnallisuus ellei käytössä ole todella hyvää HDR-töllöä, joka pystyy koviin kirkkauksiin.
Hommasin viikko sitten Amazonista ton UB424:n entisen vanhemman Sonyn tilalle, joka on vieläkin varakoneena. Mutta palautin UB424 samana päivänä tutustuttuani ja tilasin Sonyn UBP-X700:n tilalle. Laite näytti ihan jeesiltä mutta syy oli siinä, että Panskun 424:llä en kertakaikkiaan saanut toimimaan itse tekstitettyjä mitään USB asemaan siirtämiäni leffoja. Tilaan usein nykyään mm. sarjoja ulkomailta, koska Suomesta ei tarjonta ole kattava ja valitettavasti oma nettiyhteys on vieläkin aika surkea. Kuitenkin, vaimo ketale ei suostu kattomaan niitä ilman tekstejä, enkä tosin itsekään osaa mm. Japania. Joudun siis satunnaisesti irrottaan kaman sieltä levyltä ja laittaan ne USBasemaan ja lisäämään tekstifilet siihen. Sinänsä hommeli on ihan rutiinia vuosien takaa mutta tottakai ylimääräinen vaiva. Siksi tätäkin laitetta ostaessa oli huikeen tärkee kysymys, että saa ne irrotetut filet toimimaan helposti kun siinä on muutakin räveltämistä, esim. tekstin ajastus pitää tarkistaa enkkuteksteihin verraten ja sellasta ajankulua. Mutta yllätyksekseni Panskussa tökkäsi heti, ei vaan toiminu sillätavalla kun olin tottunut ne tekemään. Lisäksi en keksinyt sitäkään miten niissä olisi saanut toimimaan muun kuin 2-kanavaäänen. Ja koska ei viitti enää tässä iässä ruveta opiskelemaan mitään, niin päätin vaihtaa merkin takasin Sonyyn ja UBP-X700. Se toimi sitten tavallaan yhdessä kohtaa jopa entistä Sonyä paremmin. Hämmästelin sitä tosi kauan ettei Pansku toiminut, koska kaverilla on Panasonic, tosin 2v vanhempaa lajia, joku 460, ja sitä testattiin ihan tällä tarkoituksella, että tietäisin onko ideaa hankkia Panasonic.Tottakai oletin, että niissä on tuossa suhteessa vähän samantapainen logiikka kuin muutaman vuoden takaisissa. Kaverin Pansku toimikin melkein millä vaan, paremmin kun mun entinen Sony ja ainakin yhtä hyvin kuin tää nykyinen. Eli jotain on Panskujen toimintalogiikassa muutettu ihan noin 3 vuoden sisään huonommaksi tai sitten en vaan osaa. Tai molempia. Nyt tuli sitte jäätyä HDR Optimizerin ominaisuuden verran vajaaksi.
Mites nämä uhd-soittimet jotka osaavat siirtää leffojen tekstityksen tarvittaessa kuvan päälle niin onnistuuko sama myös netflixin kohdalla sikäli mikäli netflix-appi soittimesta löytyy?
Ei onnistu ainakaan Panasonicissa eikä tietääkseni minkään Netflix-appin kohdalla. En toki ole kokeillut kaikkia, mutta veikkaisin, että jokainen appi on tehty Netflixin speksien pohjalta, joissa ei ole mahdollisuutta tekstin siirtämiseen.
Missäs soittimessa on Blu-ray tekstityksen siirto? Riittäisi kyllä tavallinenkin Blu-ray. Lisäksi pitäisi olla myös 3D tuki.
Tuskin kukaan kaikkia osaa listata. Joillakin foorumeilla on ketjuja aiheesta, mutta niissäkään ei kaikkia soittimia ole kerrottu. Philipsin soittimissa oli ainakin aiemmin aika yleisesti kaikissa subtitle shift. Olen kolme eri mallia omistanut, joista yksi on vielä käytössä (BDP2285) ja kaikissa se on ollut. Helpoimmalla pääsee ehkä siten, että katsoo, mitä soittimia on myynnissä ja lataa niiden manuaalit netistä ja tutkii niistä. Tai sitten ostaa suosiolla Panan 420:n.
Kunhan nyt jotain vahtoehtoja löytyisi. Iso homma alkaa tutkimaan summassa manuaaleja. Philipsin soittimia ei ilmeisesti enää saa mistään? Joku toinen soitin pitäisi siis löytää, koska Pioneerin BDP-440 ei halua jostain syystä tunnistaa JVC DLA-X35 tykkiä 3D laitteeksi.
No ei tuossa itse asiassa niin kauaa mene. Ehkä 10 min per tutkittu soitin. Jos ei jaksa tutkia, niin sitten vain Pana. Siinä on myös tekstin kirkkauden säätö, jota ei taida muissa olla.
Pitänee alkaa sitten harkita tuota Panaa, jos edullisempiakaan vaihtoehtoja ei ole tarjolla. Käytettyjen soittimien ja niiden manuaalien kaivelu netistä ei oikein innosta. Olisihan siinä sitten ilmeisesti hyvä UHD soitin valmiina, jos joskus laittaa 4K tykin.
Onkohan tuo 420 poistuva malli, kun sitä ei enää ole missään hyllyssä? Verkkokaupassa olisi kyllä DP-UB450 mallia, mutta en löytänyt ohjekirjasta tietoa, onko siinä Blu-ray tekstityksen siirtoa. Semmoinen tuli vielä mieleen, että tuleekohan Panan Netflixin kanssa ongelmia, kun siinä on hdcp 2.2, jota nykyinen vahvistimeni ei tue?