Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Pienten sekalaisten kysymysten ketju.

الموضوع في 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' بواسطة juhaa, بتاريخ ‏6 يونيو 2005.

  1. mdk 5.1

    mdk 5.1 Vakiokasvo Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏4 يونيو 2003
    المشاركات:
    1,014
    الإعجابات المتلقاة:
    98
    Sattuipa nyt itselle tämä selviämään. Niemi vuokraa taulutelevisiolaatikoita hintaan 8e/päivä.
     
  2. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏10 يناير 2004
    المشاركات:
    3,404
    الإعجابات المتلقاة:
    130
    Onko muilla S-Pankin käyttäjillä ongelmia kirjatumisessa?
    Mulla herjaa että istunto on vanhentunut vaikka ei ole mitään vanhaa istuntoa ja sekä historia että evästeet on tyhjennetty.
    Kun tunnuksen ja salasanan laittaa uudelleen pääsee eteenpäin avaimen antoon.
    Samaa tekee sekä Firefoxilla että Chromella.
    Verkkomaksut ei onnistu, kirjautumisvaiheessa sanoo että istunto päättynyt jne.
    Chatissa aspa sanoi että jokunen valitus on tullut, eikä vika ole tiedossa...hänellä itsellä kuulemma toimii.
    Virussuojan disablointi ei vaikuta.
    Prkl, hermot menee kun verkkopankki olis aika tärkee olla toimiva!
     
  3. PhillyNott

    PhillyNott Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏24 مايو 2007
    المشاركات:
    535
    الإعجابات المتلقاة:
    8
    iPadilla kun koitin niin ihan normaalisti toimi.
     
  4. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏10 يناير 2004
    المشاركات:
    3,404
    الإعجابات المتلقاة:
    130
    Microsoft Edge selaimella tuntuisi myös toimivan toisin kuin Firefox ja Chrome herjaa joka kerta että edellinen istunto olisi jäänyt kesken.
     
  5. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏17 أكتوبر 2001
    المشاركات:
    9,646
    الإعجابات المتلقاة:
    1,557
    Laitetaanpas parikin kysymystä.

    Oletteko saaneet kotivakuutuksesta korvauksia miten, jos lapset rikkovat jotain?
    Poika huitaisi vahingossa leikkimiekalla uutta telkkaria, joka meni rikki. Näyttö niin sanotusti paskana. Eihän tuo ollut kuin jonkun 350 euron telkku, mutta kuitenkin.

    Tyttö taas puolestaan laittoi kännykän ja vesipullon samaan laukkuun ja pullo jostain syystä vuoti ja puhelin meni rikki. Sekin oli jo pari vuotta vanha, joten ei varmaan edes mahdollisen omavastuun arvoinen.

    Mutta ihan mielenkiinnosta kyselen, että oletteko miten saaneet korvauksia vastaavissa tilanteissa?

    Sitten toinen kyssäri.
    Rupesin tuossa pelaamaan GTA vitosta ja kun piti kirjautua Social Clubiin, niin ei hyväksynyt tunnusta. Yritin tilata uuden salasanan, mutta sähköpostiin ei tullut mitään. Pienen tutkimisen jälkeen selvisi, että tunnukseni on poistettu.
    En ole koskaan pelannut onlineä (tietääkseni siellä huijaavilta on tunnuksia poistettu), joten onkohan joku saanut kaapattua tilin? Niissä tilanteissa kuulemma joskus tunnus poistetaan.

    Asia on Rockstarilla käsittelyssä (tein tiketin tuosta), mutta mitään isompaa ei vielä ole kuulunut.

    Kenelläkään kokemuksia vastaavasta tilanteesta?
     
  6. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏1 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    3,297
    الإعجابات المتلقاة:
    620
    ^Laitteiden yms. vakuutus ei koskaan kannata. Todella rikkaat eivät vakuuta omaisuuttaan.

    Vastuuvakuutus korvaa lasten tekemät vahingot muualla ja kotivakuutus kotona. Niissä on omavastuu. Kannattaa laskea mikä on oman lähipiirin mahdollisuus vahinkoihin, vahinkojen suuruus ja mahdollinen korvaus. Siihen tarvitaan sovelletun matematiikan osaamista.
     
  7. PhillyNott

    PhillyNott Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏24 مايو 2007
    المشاركات:
    535
    الإعجابات المتلقاة:
    8
    Tuomarit kertovat: Tämän takia päästämme elinkautisvankeuteen tuomittuja murhaajia vapaaksi - ”Usein tulee vihaista viestiä”

    https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f3aa030b-642b-4ac1-9b86-ed300e8321f0

    ’– Toimimme tuomarin vastuulla, Jaakko Rautio toteaa itsensä ja osastonsa puolesta.’

    Tietääkö joku, millainen tämä ’tuomarin vastuu’ on? Onko se samaa luokkaa kuin ’poliitikon vastuu’?
     
  8. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏17 أغسطس 2007
    المشاركات:
    4,401
    الإعجابات المتلقاة:
    547
    Ei, se on vielä vähäisempi. Mitään lakimääräisiä rangaistuksia ei ole kummallekaan luvassa työssään tekemistä virheistä muuten kuin kaikkein törkeimmistä rikoksista. Mutta kansalaisilla on sentään teoreettinen mahdollisuus vaikuttaa äänestämällä mieleisiään poliitikkoja, mutta tuomareiden valintaan pääsevät vaikuttamaan vain hyvävelikerholaiset.
     
  9. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏3 يوليو 2003
    المشاركات:
    3,131
    الإعجابات المتلقاة:
    192
    Mahtaa olla hyvä olo niillä, jotka totesivat, ettei sarjakuristajaa ole syytä pitää vangittuna. Mitä nyt siitä, että hän oli lähettänyt rakkauskirjeen alaikäiselle teinitytölle ja yrittänyt tunkeutua tämän asuntoon nahkahanskat kiiltäen.

    Kun miestä, joka on tehnyt kolme erillistä henkirikosta, edes epäillään jossain määrin uskottavilla perusteilla tuollaisesta, niin yksikään ajatteleva ihminen ei uskaltaisi päästää sitä vapaalle jalalle jollain yli-idealistisella "meidän on suhtauduttava tähän sarjamurhaajaan samalla objektiivisuudella kuin ensikertalaiseen nakkipakettivarkaaseen"-argumentilla. Ihan sama, vaikka ei pystyttäisikään vedenpitävästi todistamaan, että hän todella kävi oven takana nahkahanskat kiiltäen tiirikoimassa. Kai sen rakkauskirjeen, josta on kiistattomat todisteet, nyt herranjumala olisi pitänyt riittää osoittamaan, että erittäin kyseenalaisten touhujen parissa kolminkertainen murhamies on jälleen. Sen kirjeen olisi pitänyt myös antaa uskottavuutta sille, että tunkeutumisyrityskin hyvin todennäköisesti tapahtui.
     
  10. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏17 أكتوبر 2001
    المشاركات:
    9,646
    الإعجابات المتلقاة:
    1,557
    Eikö Fox Playssä ole mahdollisuutta katsoa chromecastillä (sekä iPhone app että web-selain)?
    Ajattelin eilen, että alan katsomaan Orvillen kakkoskautta, vaan ei töllöön saa jaettua? Mitä ihmettä?
    Jos noita ei tuolta Fox Playstä saa töllöön, niin ei tuo ainakaan piratismia vähennä...
     
  11. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏4 فبراير 2002
    المشاركات:
    3,447
    الإعجابات المتلقاة:
    152
    Varmaankin joku Googlen vastainen kilpailullinen esto kyseessä, koska samaa estoa myös esim. Amazonin omistamalla Prime Videolla. Korporaatiot läpsimässä toisiaan.
     
  12. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏29 مارس 2004
    المشاركات:
    2,968
    الإعجابات المتلقاة:
    244
    Rakennusmiehet hoi! Kuva on kylmän wc-tilan katosta, niin näyttääkö noi mustat kohdat lialta vai homeelta?

    [​IMG]
     
  13. mdk 5.1

    mdk 5.1 Vakiokasvo Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏4 يونيو 2003
    المشاركات:
    1,014
    الإعجابات المتلقاة:
    98
    Eipä sitä kuvasta voi sanoa, näyttää minusta ihan normaalille. Sanoisin että jos on hometta niin siitä pitäisi pystyä rapsuttelemaan ihan selvää orgaanista materiaalia irti. Toinen juttu on se että onko betoni kosteaa, ei siinä home kasva jos se on kuivaa.
     
  14. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏11 ديسمبر 2000
    المشاركات:
    5,966
    الإعجابات المتلقاة:
    7
    Jos oikein muistan, niin ei toiminut Omena tuotteesta edes HDMI kaapelilla.. :)
     
    أعجب بهذه المشاركة nepa
  15. mdk 5.1

    mdk 5.1 Vakiokasvo Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏4 يونيو 2003
    المشاركات:
    1,014
    الإعجابات المتلقاة:
    98
    Kun nyt en oikeaa ketjua löytänyt niin kysynpä täällä.

    Mitkä kaikki Walt Disney Treasures -sarjan julkaisut on julkaistu myös Suomessa?

    Omaan hyllyn on vuosien saatossa päätyneet seuraavat suomijulkaisut:
    • Mickey Mouse in Living Color
    • Mickey Mouse in Living Color, Volume Two
    • The Chronological Donald, Volume One
    • The Chronological Donald, Volume Two
    • The Complete Pluto, Volume One
    • The Adventures of Oswald the Lucky Rabbit
    Mutta niitähän näyttää tulleen aika pitkä rivi yhdesvaltain puolella.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Walt_Disney_Treasures
     
  16. gaston

    gaston Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏23 أكتوبر 2001
    المشاركات:
    3,498
    الإعجابات المتلقاة:
    87
    Ainakin nämä on julkaistu:

    -Silly Symphonies
    -Mickey Mouse in Black and White: Volume One
    -Mickey Mouse in Black and White: Volume Two

    Noiden lisäksi minulla on UK versio The Complete Goofy jossa on suomitekstit.
     
    آخر تعديل: ‏20 فبراير 2019
    أعجب بهذه المشاركة mdk 5.1
  17. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏5 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,008
    الإعجابات المتلقاة:
    137
    Saako Suomesta jostakin ostaa määrämittaan leikattuna alumiiniextruusiota (yksityishenkilönä)? Kaikenlaisia putkia ja lattarautoja ja kulmalistaa kyllä mainostetaan googlessa, mutta T-mutteri uralla varustettua jäykempää ei äkkiseltään tullut vastaan. Myös T-mutterit ja kulmaraudat ja pääty/peitelevyt samaan sarjaan olisi hyvä saada samasta paikkaa mahdollisuuksien mukaan. Saksastahan toki löytyy. Tarkoituksena oli rakennella jotain tämän tyylistä.

    (Jos joku on sattumalta töissä alan firmassa tai saa kaverin kaverin kautta alennuksia, niin voi laittaa privaa. Parin/muutaman metrin määristä on vain kyse yhteen penkkiin, niin välttämättä isommat tukkurit eivät ole hirveän innoissansa vastailemassa.)
     
  18. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏29 مارس 2004
    المشاركات:
    2,968
    الإعجابات المتلقاة:
    244
    Iphone 7 oikkuilee. Katsoin päivän lööpit 12.30 ja akku näytti 95%, nyt 13.22 otin puhelimen käteen ja se oli todella lämmin. Avasin näytön ja akku oli 61%, en ainakaan paljoa liioittele kun sanon että akkuvarausprossat laski melkein silmissä!! Buuttasin laitteen pikaisesti ja laite viileni nopeasti ja nyt prosestit ei enää juokse silmissä. Eipä ole ennen tämmöistä tapahtunut! Mites muilla?

    Lisätään vielä että taustalla ei pyörinyt mitään ohjelmia.
     
  19. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏11 فبراير 2005
    المشاركات:
    5,029
    الإعجابات المتلقاة:
    567
    ^
    Bitti vaan joskus menee poikittain laitteen valmistajasta riippumatta...

    T: Vesku
     
  20. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏3 مايو 2004
    المشاركات:
    4,975
    الإعجابات المتلقاة:
    894
    Niinpä, ja jos oikein muistan niin omassakin iPhonessa oli ajoittain samaa. Joku softa vain jää taustalle jumiin.

    Jos oikein rehellisiä ollaan, niin Applen laatukaan ei mielestäni ole enää ollut sama Jobsin jälkeen.