Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Perkele kun on kuuma...

En tråd i 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' startet av laksu1, 11 Jun 2011.

  1. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    9 Okt 2006
    Innlegg:
    4.232
    Liker mottatt:
    1
    Paitsi, että esim. semmoset pikkuhommat kuin seksin harrastaminen ja nukkuminen saatanasti mukavampaa normaalissa lämpötilassa ja kosteudessa.
    Ei voi kuin olla pahoillaan niiden puolesta jotka ovat syntyneet jatkuvan kuumuuden maihin.:hitme:

    Aika hyvin varaa lämpöä tavan kerrostalo. Eilen laski lämpötilat alle +20 C ja tänään ollut jopa +11C ja sadetta. Sisällä lämpötila noin +22C kun pitää kaikki lävet auki jotta viileää tulee sisään. Vaikka pitäisi muutaman tunnin läpiä auki niin kun ne kiinni laittaa niin saman tien alkaa lämpötila nousta ja taas on 26-27C sisällä vaikka ulkona on ollut vuorokauden viileää.:hitme:
     
  2. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    12 Jun 2001
    Innlegg:
    4.399
    Liker mottatt:
    34
    Nukkumisen suhteen voi pitää paikkansa, mutta tuon ensimmäisen suhteen olen eri mieltä. Ei vaatteita, ei peittoa eikä silti vilua.
     
  3. Weitec

    Weitec Valvoja Tukijoukot

    Reg.:
    20 Nov 2003
    Innlegg:
    2.359
    Liker mottatt:
    3
    Ilppi oli yön kosteutta poistamassa, ni yössä oli tipahtanut makkarin lämpö 8 astetta ja kurkku kipeä :(
     
  4. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Reg.:
    15 Apr 2006
    Innlegg:
    1.890
    Liker mottatt:
    0
    ...vaan eeppinen soijavichy. Ei eteensä meinaa nähdä kun silmät hikeä täynnä.
     
  5. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Jul 2003
    Innlegg:
    3.131
    Liker mottatt:
    192
    Ensi viikolla viilenee ja sataa niin pirusti ettei mitään rajaa. Iloitsen!
     
  6. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Reg.:
    3 Mai 2004
    Innlegg:
    4.975
    Liker mottatt:
    894
    Onhan Suomen kesä ihan sietämättömän pitkä ja kuuma. :rolleyes:
     
  7. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Reg.:
    11 Nov 2007
    Innlegg:
    5.595
    Liker mottatt:
    1
    Lämmön ja valoisuuden sietämättömyys lienee juuri sen lyhytaikaisuudessa.
     
  8. Kari Häkkinen

    Kari Häkkinen Vakiokasvo

    Reg.:
    23 Aug 2008
    Innlegg:
    1.950
    Liker mottatt:
    9
    Isännöitsijän teettämän piharemontin yhteydessä olohuoneen ikkunat maalattiin niin, etten saa niitä auki.

    Ostin Alepasta 1,5 litran muovisen Pepsi-pullon. Kotona laitoin sen hetkeksi keittiön pöydälle. Palatessani pullo oli niin huurteessa, että vettä oli valunut pöydälle pieneksi lätäköksi. Ensin ihmettelin olinko ottanut pullon Alepassa jostakin kylmäkaapista, mutta näin ei ollut tapahtunut. Kämppäni on niin lämmin kesäisin, että pullon tuominen kaupan normaalitiloista keittiön pöydälle, oli kuin olisi ottanut sen jääkaapista.
     
  9. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Reg.:
    3 Mai 2004
    Innlegg:
    4.975
    Liker mottatt:
    894
    Kova ollut tämä ”Helle 2018”. Oli tilastollisesti kuumin heinäkuu kautta aikainkin.

    Nyt pari yötä ollut 28 astetta sisällä ja nukkuminen sen mukaista. Aiempina öinä sentään pari astetta laskenut lämpötila aamuun mennessä. Ikkuna auki ja tuuletin pauhii viileämpää ilmaa sisään läpi yön. Talo taitaa nyt vain olla niin lämmennyt, ettei enää vaikuta. Kaikki läpivetokikat ym. käytössä ja ihan yhtä tyhjän kanssa.

    Harmittaa, ettei toukokuun varoittamana (tai edes hellejakson alussa kun luvattiin viikkoja olevan) ymmärtänyt ostaa siirrettävää ilmastointilaitetta. Nyt ajatukset pyörii siinä, että kun seuraavan kerran (muutaman vuoden päästä, jos taaksepäin ajattelee toistuvuutta) on vastaava hellejakso, niin asumisratkaisuna pitää olla sellainen, jonka saa jäähdytettyä.

    Lämmin keli on ihan kiva, mutta saadakseen siitä kaiken irti, pitää sisätilojen olla jäähdytettyjä. Muuten kärsii nukkuminen ja muukin elämä. Auto on toki hyvä jäähdyttelypaikka, mutta ikävä nukkumiseen. :D

    Näillä helteillä on huomannut ensi kertaa plasman lämmittävän vaikutuksenkin. Saanut toosa olla aika paljon kiinni viime päivinä.
     
  10. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    14 Mar 2004
    Innlegg:
    3.254
    Liker mottatt:
    643
    Nää yöt ovat olleet kyllä aivan tuskaa ja paskaa nukkumisen suhteen. Joskus talvellakin tulee nukuttua ouhuella peitolla pelkät lyhyet alushousut jalassa ja se on ok.. Saatikka nyt, huoh.. Alkaa hieman v*tuttamaan.
     
  11. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Okt 2003
    Innlegg:
    5.795
    Liker mottatt:
    328
    Mulla on ollut koko heinäkuun kämpän lämpötila +30-35 astetta. Siis yötä päivää. Kyllä sai taas romuja kerätä aamulla, kun sängystä piti kömpiä ylös.
     
  12. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    17 Aug 2007
    Innlegg:
    4.401
    Liker mottatt:
    547
    Joo vattu kun on kuuma, sisälämpötila on ollut kolmisen viikkoa se +30 astetta, ehkä vähän enemmänkin, kun monena päivänä ulkonakin on se ollut se noin 30 astetta. Eilenkin taisi iltapäivällä olla 31 astetta vähän aikaa ulkona, varjossa... En ole ikinä nukkunut näin huonosti kesälomalla ja nyt se loma alkaa olla jo ohi. :( Autossa vähän helpottaa kun on ilmastointi mutta pihallakin kun kävelee niin tuntuu kuin joku tähtäisi isolla polttolasilla... mitään pysty tekemään, tai jos tekee niin heti sen jälkeen kylmään suihkuun... eikä sekään auta kuin muutaman minuutin, niin taas jo hiki virtaa. Ja pölyä, sitä on joka paikassa kun täällä Vantaalla ei ole edes satanut kunnolla koko loman aikana. Ikkunoita kun pitää auki niin lattialla on hiekkaa... Eilen kuului lupaavasti ukkosen jyrinää mutta sekin meni pohjoisesta ohi, jossain järvenpäässä vissiin satoi. :(
     
    Make liker dette.
  13. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Reg.:
    3 Mai 2004
    Innlegg:
    4.975
    Liker mottatt:
    894
    Viileästä makuuhuoneesta puhumisen alkaa ymmärtämään näillä keleillä.

    Lehdissä ollut juttua hellepakolaisuudesta hotelleihin. Ihan ymmärrettävää, vaikkakin kallista niin saa vaikka edes yhden yön nukuttua kunnolla. Edellyttäen tietty, että hotellissa ilmastointi pelaa. :D

    Etelä-Euroopassa nyt 40+ lämpöjä. On kovaa varsinkin pitkäaikaissairaille, kun jäähdytyksessä usein noissakin maissa toivomisen varaa.

    Nyt meillä onneksi käänne säässä näkyvissä, mutta ottaa tietenkin vielä aikansa ennen kuin lämpöä varannut talo taas viilenee.
     
  14. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jul 2007
    Innlegg:
    4.047
    Liker mottatt:
    418
    Aika hyvin lämmittää nykypäiväinen energiatehokas LED-töllökin. Hyvin huomaa, kun tulee kotiin ja laittaa viihdelaitteet päälle. Parin kolmen tunnin päästä on jo aika sietämätön olo. Toki ihminenkin säteilee aika tehokkaasti lämpöä ympärilleen.
     
  15. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    14 Mar 2004
    Innlegg:
    3.254
    Liker mottatt:
    643
  16. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    11 Feb 2005
    Innlegg:
    5.029
    Liker mottatt:
    567
    Eniten kiusaa, kun on tottunut aina suihkun jälkeen ajamaan parran ja vielä kun on yli 30 vuotta tottunut sähkökoneeseen jollin ihon on oltava mielellään mahdollisimman kuiva. Toki nykykoneet sallii ajamisen vaikka suihkun alla, mutta kun on kuiva-ajoon tottunut,niin...

    Toinen kiusaksi lueteltava on kun syödessä tai sen jälkeen alkaa hiki valumaan, en katso olevani edes kovinkaan laiska...
     
  17. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Reg.:
    3 Mai 2004
    Innlegg:
    4.975
    Liker mottatt:
    894
    Kyllä, harvinaisen tympeää puuhaa nytkyttää nahkealla iholla. Tuolle märkäajolle sähkökoneella peukku, pelastaa nykyään niissä tilanteissa (töihin lähtö) kun turpavärkki on saatava raakatuksi, oli mikä oli. Kannattaa käyttää partageeliä (tai saippuaa) ajon liukastamiseksi, niin ajaminen sujuu kuin tanssi. Ainut miinus, että märkäajolla vetää kone niin tarkasti, että tuppaa tulemaan näppyjä. Mutta märkäajon mahdollistuminen sähkökoneella (kun aikoinaan päivitin Philishaven) on kyllä ollut melkoinen pelastus nahkeimpina aamuina. Vuosia tuli kärsittyä noista kuiva-ajon ongelmista kuumina ja kosteina aamuina.
     
  18. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    11 Feb 2005
    Innlegg:
    5.029
    Liker mottatt:
    567
    ^
    Yks konsti on laittaa tuulettaja puhaltamaan kasvoihin ajon ajaksi, itsellä pauhaa kattotuuletin sen aikaa.
    En tuosta märkäajosta ole oikein ikinä saanut otetta.
    Toki tuosta ei ole ollut haittaa kuin nyt parina viikona ja kun enää ei ole pakko ajaa, niin...

    T: Vesku
     
  19. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    14 Mar 2004
    Innlegg:
    3.254
    Liker mottatt:
    643
    Partaöljyä itse käyttänyt tuossa ajossa.. Pakko käyttää kun vetää pään ja naaman vastakarvaan.. Ja höylällä mennään
     
  20. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jul 2007
    Innlegg:
    4.047
    Liker mottatt:
    418
    Kasvattakaa hyvät herrat parrat, niin pääsette tuosta jatkuvan ajamisen tuskasta!
     
    Mookid liker dette.