Otetaan Forrest Gump pois listasta kuitenkin sillä ilmeisesti se hakkaa BD:n poislukien joitakin yksittäisiä hetkiä joiden syy huonouteen saattaa jopa olla filmi itsessään tai DNR jota kuitenkin esiintyy vain hetkittäin (ei usein). Lisätään mielummin Straight Outta Compton. http://forum.blu-ray.com/showpost.php?p=15204684&postcount=215
Stranger Things season 1. UHD julkaisussa Dolby Digital 5.1 ääniraita, Blu-ray julkaisussa Dolby TrueHD 5.1 ääniraita. Kuvanlaatukaan ei käytännössä eroa Blu-ray versiosta.
Käytännössä kuvanlaatu eroaa olemalla parempi. Mitä isompi töllö/kangas sen suurempi ero. Samoin voisi sanoa ääniraidasta: "Äänen laatu ei käytännössä eroa Dolby TrueHD ääniraidasta" mutta on se silti huonompi.
Ei saatana. Ajattelin viettää laatuaikaa ja laitoin koneeseen Saving Private Ryan. Heti sattui silmiin 1.78 kuva ja löytyihän tieto, että OAR olisi 1.85. Parasta olla törkeän hyvä kuva, että kestän tämän raiskauksen.
Kopsasin tänne postauksesi Gladiator UHD tilauksestasi koska tämä julkaisu sisältää DNR, valitettavasti, en vain osaa sanoa onko se huonompi kuin BD - onko siitä uusi versio myös BD:llä? Ehkä voisit vastata tähän kun ehdit katsastaa UHD:n, eniten kiinnostaa onko koko leffa miedon DNR:n peittämää vai onko vain jotkut kohtaukset, olisi mielenkiintoista kuulla BD vs UHD kommentteja tässä ketjussa. Muutkin saa vastata
Aika mietoa on DNR, jos sitä on: http://caps-a-holic.com/c.php?go=1&a=0&d1=11739&d2=11738&s1=115585&s2=115568&i=3&l=0 Kyllähän tuo helposti voittaa blu-rayn.
Taidan lisätä Grease UHD:n listaan, luin jokin aika sitten pari aika huonoa arvostelua, esim. http://forum.blu-ray.com/showpost.php?p=14969936&postcount=441 Niin ja Nolanin Batmaneista ainakin Batman Begins kuulunee listaan DNR ylikäytöstä..
[QUOTE="Leterface, post: 1670857, member: 31913" Niin ja Nolanin Batmaneista ainakin Batman Begins kuulunee listaan DNR ylikäytöstä..[/QUOTE] No on se kuitenkin jokaisella osa-alueella parempi kuin vanha blu-ray. Ei millään lailla välttelemisen arvoinen julkaisu.
Tämäkin mahdollista, mutta kyllä olen lukenut että varsinkin Begins ja Dark Knight UHD:t sisältäisivät enemmän DNR kuin BD versiot. Tätä ei screenshotit ehkä kerro koska DNR on käytetty vain osissa, ei koko filmiin. Mutta kuten sanottu tämänkaltaisia julkaisuja voi mielellään postata, mutta listaan pyrin laittamaan vain ne jotka ns. ehdottomia tapauksia.
En nyt tiedä yleistä mielipidettä mutta die hard oli iso pettymys lähinnä siksi että kameraa ei oltu juurikaan tarkenneltu suuressa osassa kohtauksia. Silloin kun kamera oli skarppi niin kuvanlaatu oli ehtaa uhdtä mutta näin ei käynyt useinkaan. Tuli mieleen lähinnä vhs jolloin ei epätarkkaa kuvaa huomannut
Ehkä ei oikea ketju, mutta ehkä lähinnä sitä mitä etsin. Mitä te muut olette mieltä Sicario 2:en UHD:n kuvasta?
Dynasties. UHD:llä ei ole Atmos ääntä ja kuva väännetty 25 fbs:tä 23,976:teen. Blurayllä Atmos ja oikea kuvanopeus. Muutama arvostelija on kyllä pitänyt UHD:n kuvanlaadusta ja antaneet äänet ja raidan nopeudet anteeksi.
https://www.blu-ray.com/movies/Spider-Man-Far-from-Home-4K-Blu-ray/246789/#Review Tavallisella blu-raylla paremmat äänet näemmä.
Muuallakin on huomattu tämä: https://ultrahd.highdefdigest.com/74789/spidermanfarfromhome4kultrahdbluray.html Aika kummallista kyllä, onko tuo tahallista vai onko Sonylla käynyt ihan vain virhe jossain vaiheessa prosessia? Itse ainakin näillä arvosteluilla hankin mieluummin tavallisen blu-rayn kuin 4K UHD:n.
Listataan Pan's Labyrinth 4K. Ilmeisesti 4K versio on hieman parempi julkaisu kuin alkuperäinen bluray julkaisu mutta ei pärjää Criterionin bluray:lle. https://www.youtube.com/watch?v=KHgP3kY9Ka8 Ääniraidat: 4K: Spanish: DTS-HD Master Audio 5.1 ääniraidan Crterionin bluray: Spanish: DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) & Spanish: DTS-HD Master Audio 7.1 ääniraidat Bluray: Spanish: DTS-HD Master Audio 7.1 https://www.blu-ray.com/movies/Pans-Labyrinth-4K-Blu-ray/241970/#Review https://www.blu-ray.com/movies/Pans-Labyrinth-Blu-ray/156565/ https://www.blu-ray.com/movies/Pans-Labyrinth-Blu-ray/611/
No tuon Pan´s Labyrinth 4K:n kuva on kuitenkin parempi kuin kummankaan aiemman Blu-rayn ja lienee kuitenkin se tärkeämpi asia kuin 5.1 vs 7.1 äänet. Saisi nyt vaan joskus suomiteksteillä varustetun version...