Minä testasin edellisessä asunnossa n.6-7v sitten noita alimpana olevia levyjä sivuseinillä ja takaseinällä. Kyllä ne paransivat akustiikkaa. Kannattaa kuitenkin huomioida levyjen myöhempi irroittaminen, ettei jää pahoja jälkiä.
Testattu kaiuttimien takana ja sivu- sekä takaseinällä, näyttäisi vaikuttavan. Noille basson ongelmille pitäisi vielä yrittää tehdä jotain, olisiko ideoita?
Audyssey näyttää hoitavan homman kohtuu hyvin, mutta musiikin kuuntelussa tulee yleensä käytettyä pure direct -tilaa.
Hienoa. että toimii noin hyvin! Minullakin tosiaan hyvät kokemukset noista mainitsemistani elementeistä.
Bassoansaa yläbassoille, resonaattoria alabassoille. http://audiovideo.fi/opas/bassoansat-eli-bass-trapit-bassoalueen-akustoinnissa
Isoverin kanavaeristeistä rakenneltu jo vastaavat bassoansat juurikin tämän artikkelin innoittamana Noita resonaattoreita voisi vielä koettaa värkkäillä.
Nuo ensimmäiset korostumat ilmeisesti vaikuttuvat tuohon seuraavaan kuoppaan, saisiko nämä korjattua oikein viritetyllä reikäresonaattorilla?
Kokeiltu vaimennusta kattoon, viritin siimaa poikittain kiinni moltonien kiinnitysvaijerehin, jonka päälle nostin kymmenen Thomanin akustiikkavaimentimia. Audysseyn mukaan ei ollut suurta vaikutusta, eniten vaikutti (ylättäen ) katon rajassa oleviin surround-kaiuttimiin. Koska vaikutus ei ollut suuri, en ajatellut tässä vaiheessa ruveta rakentamaan parempaa kiinnitystä ja käytän vaimentia eri kohdassa.
Yritin säätää subin vaihetta desibelimittarin avulla ja vahvistimen asetuksista etäisyyttä muuttamalla, mutta ei ollut vaikutusta oliko etäisyys 0 vai 20 metriä. Mistähän tämä voisi johtua?
Kyllä näin tein. Tämäkin testattu. Vanhalla Yammun vahvistimella eron huomasi heti, kun säädin subin eyäisyyttä, Denonilla ei mitään vaikutusta.
Kaiuttimien ja subin tasot 75db tuossa mittatilanteessa? Mikähän mahtaa mättää? Omalla denonilla näkyy 30cm siirto jo varsin selkeästi mittarissa
Kuulostaa tutulta. Vanhassa Denonissani oli saman kuuloinen "feature". Samat asetukset eivät vaikutaaneet kaikkiin äänimoodeihin. Saatan hyvinkin muistaa väärin, mutta olisikohan stereo ja direct moodeille tarvinnut tehdä asetukset jostain niiden omista valikoista ja Dolbylle myös omansa.
Säädin vielä tasot 75 db:hen RadioShack:lla, oli kohtuu isot erot Denon säätämiin, esim. pääkanavien välillä 2db ero ja subi liian kuumana. Kokeilin uudestaan subin etäisyyden säätöä, pelkästään toinen pääkanava kytkettynä, ei vaikutusta. Testasin vielä jpkl79:n ehdottamaa valikossa takaisin palaamista, ja perkule nithän sillä oli vaikutusta. En tiedä oliki noilla tasojen säädöllä merkitystä, vai enkö ekalla kerralla muuttanut etäisyyttä tarpeeksi Kiitos kuitenkin tästä neuvosta! Melko mielenkiintoinen ominaisuus, että vaikutus ei suoraan näy säädettäessä, kun jopa vanhassa paskassa jammussa onnistui Paras vaste saatiin n. metri eri etäisyydellä kuin Denon ehdotti.
Morjesta pitkästä aikaa Leffahuone etenee hiljalleen, enemmän on tullut viime aikoina keskityttyä nauttimaan leffoista ja musiikista. Pieniä hankintoja on tullut myös tehtyä PB1000 vaihtui Klipschin R-115SW, kohtuu paremmin murisee leffoilla. PS3 vaihtui Sonyn BDP-6700, pleikka oli äänekäs, mutta on myös tämäkin, jos hiljaisella volumella katsoo leffoja. Jos haluaa täysin hiljaisen pitää ilmeisesti laittaa jokin Oppon soitin, vai onko suositella jotain muuta? Akustiikavaimentimia (https://m.thomann.de/fi/the_takustik_was7_absorber_8erset.htm?o=0&search=1515694810) olisi tarkoitus kiinnittää paremmin seinille. Mietin, että jos olisi liimannut vaimentimen taakse pahvin, johon sitten saisi paremmin tarttumaan liimattavaa tarranauhaa, jolla sitten saisi seinään liimattuun vastakappaleeseen kiinni. Onko pahvista mitään haittaa, vaikuttaako heijastavasti yms.? -Hartsa
Tarranauha tarttuikin suoraan vaimentimeen melko tiukasti, joten pahviviritystä ei tarvitsekaan. Seinään voisi tosin laittaa listat/rimat ruuveilla kiinni, johon sitten liimaisi tarranauhan vastakappaleen. Helpottaisi irroittamista, sekä eikö ilmaraosta seinän ja vaimentimen välissä olisi hyötyäkin?
^ Ilmaraosta on hyötyä. Nyrkkisääntönä: Jos jätät vaimennus aineen paksuutta vastaavan ilmaraon, on vaimennus vaikutus suurinpiirtein sama kuin käytettäessä tuplasti paksumpaa vaimennusainetta.
Mitähän tuolle n. 200 hz kuopalle olisi tehtävissä? Tällä hetkellä etukulmissa bassoansat (kaksi isoverin tuubia päällekkäin) sekä moltonit sivuseinillä 5m per puoli laskostettuna. Huoneen mitathan oli 240 x 350 cm sekä korkeus 265 cm ja pääkaiuttimet pidemmällä seinällä. Kaiuttimien paikkaa koitettu muuttaa huoneen sallimissa rajoissa, mutta ei suurta vaikutusta. -Harri