Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Stranger Things (Netflix, 2016-)

الموضوع في 'TV-ohjelmat ja -sarjat' بواسطة Professional, بتاريخ ‏18 يوليو 2016.

  1. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏9 أغسطس 2004
    المشاركات:
    11,556
    الإعجابات المتلقاة:
    770


    Ei tarvitse enää kauaa odotella :)
     
    أعجب بهذه المشاركة sokka
  2. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏16 يوليو 2006
    المشاركات:
    2,914
    الإعجابات المتلقاة:
    488
    Oujee, oujee!

    Joitain ensimmäisiä teasereita katsoin, mutta tämän "final trailerin" jätän väliin. En halua spoilaantua mistään pienimmästäkään kohtauksesta. Tämä kun on joka tapauksessa pakkokatsottava eikä julkaisuun ole enää kauaakaan, niin en näe mitään syytä tsekata traileria. Saapahan katsoa ihan rauhassa, tietämättä tulevasta. Tästä minä nautin.
     
  3. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏29 مارس 2004
    المشاركات:
    2,968
    الإعجابات المتلقاة:
    244
    Tästä sarjasta ei saa nähdä ensimmäistäkään spoileri traileria!!
     
  4. Deleted member 35233

    Deleted member 35233 Guest Guest

    Näin trailerin ja vaikutti hyvältä. En siitä kyllä juur mitään muista. En nyt tunne että oisin itseni pahasti spoilannut.
     
  5. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏18 أغسطس 2006
    المشاركات:
    7,606
    الإعجابات المتلقاة:
    528
    Kunhan eivät paljasta trailerissa, että se hirviö ja Eleven on sama henkilö/olento.

    Huuups....
     
  6. Deleted member 35233

    Deleted member 35233 Guest Guest

    Neljä jaksoo takana s2:sta. No vähän ehkä hivenen pettynyt olo. Mutta eiköhän se tuosta parane. Hyvä oli. Ykkös on jo klassikko. Tässä jäätiin aika paljo siitä.
     
    آخر تعديل بواسطة المشرف: ‏28 أكتوبر 2017
  7. Digital Man

    Digital Man Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏17 يونيو 2000
    المشاركات:
    670
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    En muista tupruteltiinko ensimmäisellä kaudella noin näkyvästi ja usein tupakkaa kuin toisella kaudella. Ovatkohan tupakkafirmat sponsoroineet tuotantoa? Muuten sarja on kyllä hyvä.
     
  8. pasala

    pasala Tuttu kasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏24 مايو 2005
    المشاركات:
    392
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Varsinkin huoltoaseman tupakkamainokset pisti kyllä silmään aika lailla samoin kuin entisestään lisääntynyt tuotesijoittelu muutenkin mutta ei kyllä suurempaa valittamista mistään muusta. Ehkä musiikilla ja entistäkin pidemmälle viedyllä kasarityylillä niin hiuksissa kuin vaatteissakin yritettiin hakea vähän turhankin näkyästi nostalgiapisteitä vaikka jo 1. kauden aikana alettiin olla nostalgiaövereissä.
     
  9. Snafu68

    Snafu68 Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏6 مايو 2013
    المشاركات:
    1,444
    الإعجابات المتلقاة:
    243
    Katselin tänään loppuun ja ihan jees. Alku oli vähän ET:tä, mutta meno parani puolen välin tienoilla.
    Vähällä gorella ja tiukemmalla juonella olisi ollut ihan kauhusarjojen kärkeä, mutta valahti vain "hyväksi".

    kakaroita tartte hengissä pitää vaan sen takia, että ovat kakaroita. Bobin tiesi noin niinkuin ensikohtaamisesta, ettei hyvin käy. Olisikin ollut yllättävää jos joku "vakkari" olisi poistunut vaikka tilaisuuksia siihen kyllä tarjottiin.

    3½ /5
     
  10. Anathor

    Anathor Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏11 ديسمبر 2009
    المشاركات:
    978
    الإعجابات المتلقاة:
    73
    Toisaalta eihän sarja ole yksinomaan kauhusarja...
    Hyvää settiä ollut kyllä ja 4 jaksoa tuli viikonlopun aikana katsottua. Kyllä tämä mielestäni jatkaa vahvasti sitä ykköskauden menoa ja fiilistä.
     
  11. kmruuska

    kmruuska Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏27 أكتوبر 2009
    المشاركات:
    1,175
    الإعجابات المتلقاة:
    390
    Meillä kyllä tykättiin kakkoskaudestakin. Uskomattoman pelotonta, väsymätöntä ja toimeliasta porukkaa Hawkinsissa asui 80-luvulla!

    OLED on muuten sitten tehty tämän sarjan niihin kohtauksiin joissa Eleven kulkee mustuudessa etsimässä ihmisiä.
     
  12. Anathor

    Anathor Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏11 ديسمبر 2009
    المشاركات:
    978
    الإعجابات المتلقاة:
    73
    Hyvältä se Panasonic:in plasmassakin näyttää..
     
    Snafu68 ،x_jmt_x و Deleted member 35233 معجبون بهذا.
  13. Katselija

    Katselija Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏27 أكتوبر 2004
    المشاركات:
    563
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Minä en oikein ymmärtänyt punatukkaisen tytön ja varsinkaan öykkärimäisen velipuolensa muikanaoloa koko sarjassa. Ihan turhia olivat minusta. Enkä ainakaan huomannut selitystä heidän oudolle suhteelleen.

    Mutta hyvähän tuo oli. Tuleeko kolmas kausi?
     
  14. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏9 أغسطس 2004
    المشاركات:
    11,556
    الإعجابات المتلقاة:
    770
    4 kautta tulee ainakin...
     
    أعجب بهذه المشاركة Katselija
  15. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏14 مارس 2004
    المشاركات:
    3,254
    الإعجابات المتلقاة:
    643
    Ei ole kun 140" screeni JVC:n mustalla.
     
    أعجب بهذه المشاركة x_jmt_x
  16. Jokke79

    Jokke79 Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏7 مارس 2007
    المشاركات:
    898
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Joo todella vaikuttavan näköistä, toisaalta tummat päät palikoituu kun mulla vain 7-8 megaa kaistaa. Millasta bitratea netflixillä saa jos yhteydet kunnossa?

    Ja sarja on kyllä täyttä rautaa.
     
  17. Daagen

    Daagen Tuttu kasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏6 مايو 2017
    المشاركات:
    478
    الإعجابات المتلقاة:
    121
    10-15 Mb/s.
     
  18. Mastema

    Mastema Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏9 نوفمبر 2006
    المشاركات:
    1,229
    الإعجابات المتلقاة:
    21
    Sainpa itsekin tämän toisen kauden just äsken lopeteltua, ja täytyy sanoa että kokonaisuutena ykköskausi oli kyllä parempi. Toisella kaudella kesti huomattavasti pidempään lähteä kunnolla käyntiin, ja vaikka tarinan kannalta ehkä olennainen pätkä olikin, oli
    Elin / Janen Chicagon reissu vähän hölmö. Toisaalta sillä taas saatiin hyvin rakennettua hahmon paluu Hawkinsiin muun porukan luo, mutta silti. Jotenkin ei itselleni toiminut se.

    Muuten kaikki ykköskaudellakin toimineet palikat oli mukana; hyvät näyttelijät, hyvin kirjoitetut hahmot, mainiot musiikit ja tapahtumapaikalle ominainen tunnelma. Kyllähän sitä kolmoskautta odottelee, eli positiivisen puolelle tämäkin jäi.

    EDIT: Tässä vähän lisää asiaa mietittyäni tulin siihen tulokseen että tässä kävi vähän samalla tavalla kuin True Detectiven kanssa. Ykköskausi vaan yksinkertaisesti oli sen verran vakuuttava, että siihen verrattaessa verrokit väkisinkin kalpenee jonkun verran. Molempien sarjojen kakkoskaudet (kyllä, tykkäsin TD:n kakkoskaudesta paljonkin) olivat oikein mainioita itsessään, mutta aiempaan verrattuna jäädään laadusta jonkun verran.
     
    آخر تعديل: ‏5 نوفمبر 2017
  19. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏11 فبراير 2005
    المشاركات:
    5,029
    الإعجابات المتلقاة:
    567
    https://help.netflix.com/fi/node/306?ba=GSButtonClick&q=4k
    Jotta pääsisit UltraHD-tasolle, yhteysnopeutesi tulisi olla yli 25 megaa...
    Netflix pääsee joka tapauksessa aina yli sen, joten todennäköisin nopeuden rajoittaja on lähimmällä kilometrillä kodistasi, eli oma yhteydentarjoaja.
    Netflix ei ole mikään roskapalvelu tyyliin viaplay tms.

    T: Vesku
     
  20. Daagen

    Daagen Tuttu kasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏6 مايو 2017
    المشاركات:
    478
    الإعجابات المتلقاة:
    121
    Mulla on 350 megan netti, se riittää kyllä uhd:lle. Nuo lukemat on info-nappulasta jossa näkyy resoluutio ja bitrate.