Ensimmäinen kausi oli tyylikäs suoritus, vaikka ne tietyt ehkä isoiksikin tarkoitetut juonenkäänteet osattiin kyllä ennustaa vähän liiankin hyvin siellä analyysikerhojen kokoontumisissa. Tällaisten hieman arvoituksellisten ja keskustelua herättävien sarjojen pienoinen ongelma on juuri se, että niiden kuvamateriaali ja sanomiset tullaan kyllä syynäämään varsinkin näin nykypäivänä aika tarkkaan. Sarjojen käsikirjoittajilla on siis aika vaikeaa kehitellä mitään todella yllättävää paljastuksien suhteen, kun porukka ottaa juonesta kiinni jo niin hyvissä ajoin. Erinomaista sarjaviihdettä siltikin ja jatkoa kyllä odottelee mielenkiinnolla. Toivottavasti se sarjan useamman kauden matkasuunnitelma on tasaisen hyvä ja jännittävä.
Tulipa myös eka kausi kahlattua läpi ja täytyy sanoa että upposi, vaikka vähän meinasi tippua kärryiltä välillä kun oli useampaa juttua käynnissä rinnakkain ja jotka tapahtui vielä eri aikaan. Välillä ei oikein ollut varma että missä mennään, vähän sellanen sarja että pitää melkeinpä toisen kerran katsoa että aukeaa kunnolla (ehkä) kaikki. Mutta veikkaanpa ettei tästä nyt mitään hehkutettua scifin Game of Thronesia kuitenkaan tule kun mattimeikäläiset alkaa tätä tietysti katsomaan jollain Terminator-asenteella ja pettyvät kun ruudussa näkyykin vain enimmäkseen ihmisiä eikä mitään mainostettuja robotteja, puhumattakaan tästä juonen monisäikäistämisestä johon pitää vähintäänkin perehtyä katsoessaan. Jotenkin vain sellainen fiilis tuli kun IMDB:stä niitä negatiivisia kommentteja lueskeli. Edit: katsoin ekajakson toistamiseen ajatuksena vetää toinen kierros ja vahvistui vaan se tunne ettei tästä varmasti kukaan mun kaveripiirissä innostu. Sarja tuntuu vaan liian syvälliseltä ja "pohdiskelevalta" sellasille popcornia mussuttaville pavun keskittymiskyvyn omaaville jotka ei viitsi ajatella mitään jotain katsoessaan. "Missä ne tappajarobotit on, ai nuoko on robotteja miks ne näyttää aivan ihmisiltä, miksei tässä tapahdu mitään, mitä nuo tekee ja miks, tylsäääää".
Tämä oli sellainen sarja (tai ainakin tuo eka kausi), joka ei uponnut meikäläiseen. B-luokan höttöä tehtynä A-luokan budjetilla. Yleensä tällaiset sarjat ovat mieleeni, mutta nyt ei jostain syystä tarjonta ja kysyntä kohdannut. Mitään tarkkaa syytä en osaa kertoa, ei vain iskenyt.
Itselleni Westworldin eka kausi oli kahtiajakava. Muutama jakso oli todella koukuttava, ja puitteet sinänsä oli kunnossa. Vielä kuitenkin puuttui se jokin, jotta tätä voisi varauksettomasti hehkutella/suositella. Kuitenkin tavallaan hyvin erityyppinen sarja kuin mikään muu kuvastonsa takia, joten silkasta mielenkiinnosta tulee varmasti viihdyttyä toisenkin kauden parissa.
Tästä tulee marraskuussa UHD-julkaisu HDR:llä ja Atmoksella. Vaikuttaako sarjalta joka hyötyy moisesta käsittelystä?
On tämä kyllä kovinta shittiä tällä hetkellä. Harvoja sarjojen jaksoja katsoo yhdeltä istumalta ilman mitään taukoja - ja olihan tuollakin kestoa 1h 6min.
Melkoista aivojumppaa tämä season 2. Valmiiksi monimutkaista juonikuviota ei helpota se, että Spoiler ihmisiksi oletettujen joukossa noin vaan on useampia "replicantteja". Koko siihen astinen tarinan ymmärrys ja seuraaminen heittää kuperkeikkaa samantein. Imo vähän halpa tapa "yllättää" jos siihen astisessa aikajana pomppimisessa ei tuohon oltu viitattu mitenkään. edit Otampa takaisin, kyllähän tuohon yhteen yllätykseen viitattiin ihan selkeästi jos kerkesi lukemaan kaiken infon mitä silmille tulee: Huomiona, viimeinen WW2/10 episodi jatkuu lopputekstien jälkeen vielä yhdellä kohtauksella. Ei sillä, että se selventäisi kuvioita milläänlailla
Kyllä tässä on melkoisessa seipäässä tuon vikan jakson jälkeen. Hitto ja vasta kuulin jakson katottua, että tekstejen jälkeen tuli vielä lisää jupimaa perkele. Onhan tuo melkoinen mindfuck. Hypitään ja loikitaan sinne tänne. Ei tuota tiedä, missä se menee. Oli kyllä mielenkiintoisempi kausi, kuin ensimmäinen. Odotan jo kolmatta.
Ymmärrän kyllä että monet diggaa tästä sarjasta mutta edes 2:s kausi ei uponnut minuun vaikka yritin. Tuon viimeisen jakson katsoin pitkälti kelaamalla. En oikein päässyt perille että miksi jotkut droidit tippui pelkästään yhdestä osumasta kun taas monet otti lukuisia osumia ja ei ollut moksiskaan?
Itse en koe sarjaa sekavana, vaan selkeänä eheytenä, jossa kaikki on kohdallaan. Mielenkiintoista seurata, miten tekoäly/keinoihminen hakee itseään ja alkaa osoittaa ihmismäisiä piirteitä. Ajassa hyppiminen on ymmärrettävää, koska yhtä looppiahan tämä "elämä" on "koneelle", vaikka "kone" kehittyykin kohti koko ajan parempaa itseään ja jossain mielessä ihmisyyttä. Myös se, että keinotekoista ihmistä pyritään rakentamaan oikean ihmisen algoritmeilla oli kutkuttava ajatus. No aina kun joku yrittää selittää ihmisyyttä scifin merkeissä (ja oikeastaan ihan sama missä yhteydessä) niin saa propsit meikäläiseltä.
Jo ensimmäinen kausi oli tekotaiteellisen sekava. Rahaa on kyllä poltettavaksi tähän puoli villaiseen tekeleeseen. Näin SciFi fanina yritän kovasti tykätä tästä. UHD toisesta kaudesta pakko ostos, mutta kovasti pelottaa.
Kuinka yksinkertainen ihminen onkaan; kuljemme vain samaa kaavaa (koodia). Onneksi Dolores kulkee nyt joukossamme, ja (v)alistaa meitä. Ei tässä enää kauan mene, kun robotit ovat vallanneet maapallon tyhmältä ihmiskansalta.
Täällähän on oikeen kunnon turpakäräjät asian tiimoilta. No sitä sattuu. Kakkoskausi katsottuna. Paikoin ok mutta mitään ihmeellistä ei loppuunsa tapahtunut. Vaikka paljon aina lupailtiin.
Neljä jaksoa katsottu UHD:nä toista kautta ja voiko joku kertoa, mitä vittua tässä oikein tapahtuu? Perun kohta kohta mielipiteeni ja lopetan tämän katsomisen, vaikka näyttäisi kuinka hyvältä kuva.
Niin ja ennen oli joka jakso täynnä tissiä, pyllyä ja pimppiä. Onko tämä #metoo pilannut kaikki uudet/tulevat sarjat ja elokuvat?