Nyt on päässyt testaamaan vähän enemmän ja tuli otettua käyttöön Denonin bi-amp -toiminto sekä laitettua tuplajohdotus Tannoyhin, bassot tunnustivat iskevän nyt paremmin Kuuntelupaikan taakse seinällä tarvitaan vielä vaimennusta. Ainakin tieteellisten kokeiden perusteella: Istuin kuuntelupaikan keskellä ja roikotin paksua vilttiä pään takana ja laskin välillä alas Ensimmäinen vaihtoehto kuulosti paremmalta. Olisiko tällainen riittävä: https://www.thomann.de/fi/the_takustik_pyramidenschaum_5020_2er_set.htm Vai kannattaako suoraan hankkia esim. Konton akustiikkalevyä? Entä onko paikalla tee-se-itse-miehiä, jotka ovat väsänneet villapipoista vaimennusta?
Nuo pyramid pintaiset näyttää niin hassuilta kun itsellä on Pintan waffelia joka miellyttää mun silmää. http://www.pinta-acoustic.com/en/support/ceiling-and-wall-systems/sonex-one-panels.html Rahtihan noissa on oleellinen eli hinta menee yleensä tilavuuden mukaan ja taitaa tuo Thomann olla kyllä halvin vaihtoehto. Teho vs. taajuus riippuu siitä että onko suoraan takapinnassa kiinni vai koolauksen päällä. Pattexilla kun laittaa kiinni niin pysyvät. Pipoja käytetään pihalla lumitöissä. Ei akustoinnissa.
Onko Hartsa82:lla mittausvälineistöä käytössään? Jos ei, niin lämmin suositus hankinnalle, jotta saa tehtyä perusteltuja ratkaisuja.
Villapipoista en ole tehnyt, mutta ewonan ja paroc cos5 -villasta kylläkin (reikäresonaattoreita siis, viritetty aika isolle kaistalle, suosittelen)
Sohva siis kiinni seinässä ja vilttitestilläkin jo huomasi, että jotain vaimennusta seinä kaipaa. Työkaverilta saan mikrofonin ja softat lainaan, pitää tehdä mittauksia eri kombinaatoilla vaimennusta. Pipovaimennusta en suunnitellut lähinnä meinasin, että onko joku rakennellut alustiikkalevyjä kalliiden hifistudiolevyjen vaihtoehdoksi.
Nuo Thomannit on kyllä niin halpoja ettei säästöbudjetilla kannata paljon muuta harkita kun yli 199,- ostokset saa rahtivapaasti. https://www.thomann.de/fi/the_takustik_sap80_pyramidenschaum.htm?ref=prod_rel_213855_1 https://www.thomann.de/fi/the_takustik_stand_vaimentimet.html Noitahan voi myös maalata ja siten säädettyä vaimennustaajuuksia ja/tai lisätä heijastuksia vaikkapa korvan korkeudella lähes umpeen maalaamalla.
Pitänee laittaa Thomannilta tilaukseen jonkinlainen setti. Onko teillä kokemusta Audyssey MultEQ Editor Appista: https://www.denon.co.uk/uk/product/homecinema/avreceiver/audysseymulteqeditorapp Saisi ilmeisesti käppyrät ennen ja jälkeen kalibroinnin sekä valita alueen mitä korjataan ja hieroa vielä itse mieleisekseen.
Nuohan ei sitten kestä mitään kulutusta eli paikkoihin mistä ei ihan vierestä kuljeta. Siinnä nuo Sonexit on hyviä että paloluokitus on paras ja Waffelit on vielä hyvän näköisiä. Hinta on kyllä törkeä ja ei saa Suomesta mutta kun ne tulee omaan kotiin niin minusta niistä voi maksaa. Mieti vielä kerran. Audysseystä ja REW ei ole paljon kokemusta. Käytän itse tuota: http://www.rationalacoustics.com/ Niin myös JBL, Meyer, Dolby jne.
Kokoajan kys. softa käytössä, tai no eihän sitä kokoaikaa tarvi säätää ja säheltää. Hyvin toimii ja erittäin hyvä että saa equtettua haluamansa alueen esim. 20hz - 2500hz..
En minä tarkoittanut että ne on huonoja. En vaan osaa käyttää niitä. Ei ole kokemusta. Eikä mulla ole PC-konetta.
Keskikaiutinta suuntaa hieman ja midrange compensation pois. Korjauksen vois rajoittaa siihin missä bassopuoli rauhoittuu
Keskikaiutin onkin vielä lähes lattianrajassa, hieman ylöspäin suunnattuna tarkoitus laittaa seinätelineellä suoraan töllön alle. Otin eilen tuon midrange compensationin pois kaikista kaiuttimista sekä rajoitin alueen 2500 khz:aan. En ehtinyt vielä hirveenä testailemaan. Näyttäisi olevan vielä kohtuu paljon korostumaan matalilla taajuuksilla, mutta Audyssey näyttäisi siivoovan ne pois. Olisiko hyötyä lisätä vielä bassovaimennusta, jotta saisi paremman käppyrän ennen korjausta?
Kaiuttimien etäisyyksiä seinästä kannattaa tarkistalla? Ainakin etukaiuttimien kuoppia vasteessa voisi saada pois? Ensimmäiseksi se keskikaiutin lopulliselle paikalle, saattaapi vahvistinkin ymmärtää kokoonpanon paremmin?
Keskikaiutin siirretty suoraan tv:n alle ja suunnattu hieman ylöspäin sekä etukaiuttimet siirretty leveämmälle suoraan bassoansojen eteen. Muutosta näyttää tapahtuneen. Noita bassojen korostuksia voisi vielä koittaa saada pienemmäksi.
Pientä päivitystä tehty kesäloman jälkeen, keskikaiutin kiinnitetty tv:n yläpuolelle, kuulosti paremmalta kuin alapuolelle, ääni ei paikallistu juuri ollenkaan ylös, vaan puhe tuntuu tulevan kuva keskeltä, kun taas alhaalla se tuntui tulevankin alhaalta. Samalla subi siirretty tv:n alle keskelle, joka myös parempi paikka kuin aiemmin vasemmassa etureunassa. Hankintalistalla on vielä toinen samanlainen, jos laittaisi ne vastakkain sivuseinien keskelle. Kuviakin on tarkoitus ottaa, kunhan saa kunnon kameran, puhelimella tulee melko suttua ja salamalla ylivalottuneita.
Saisiko näillä lisävaimennusta ylemmille taajuuksille, jos laittaisi kuuntelupaikan taakse: https://www.thomann.de/fi/the_takustik_was7_absorber_8erset.htm Kiinnityksen voisi tehdä vaikka magneeteilla.
Toimii nuo^ https://m.thomann.de/fi/eq_acoustics_classic_wedge_foam_tiles_blue.htm?o=34&search=1502350365
Jos tilaisi tämmösen setin: https://www.thomann.de/fi/the_takustik_was7_absorber_8erset.htm https://www.thomann.de/fi/eq_acoustics_classic_wedge_tiles_60_grey.htm https://www.thomann.de/fi/eq_acoustics_classic_wedge_foam_tiles_grey.htm Voisi sitten laittaa myös kattoon ja etuseinälle.
Thomannin paketit saapuivat. Täytyy tänään ruveta kokeilemaan akustiikkavaimentimien vaikutusta. Mihin niitä sitten kannattaisi sijoittaa? Kuuntelupaikan taakse nyt ainakin ja kattoon olisi tarkoitus. Sekä tehdä mittauksia Denonin mittamikrofonilla ja MultEQ appilla. Muistin virkistämiseksi huoneeksi valittiin ensimmäisen sivun kuvan oikeanpuoleinen huone, TV (75") sijoitettu pidemmälle oven vastapäisälle seinälle ja sohva sen vastaiselle seinälle (luonnollisesti). Pääkaiuttimet TV:n molemmin puolin (luonnollisesti), keskiääni TV:n yläpuolella (ei niin luonnollisesti ) sekä takasivukaiuttimet lähellä kattoa. Vaimennuksena jo etunurkissa bassonansat (Isoverin kanavaeristeet) sekä Moltonit sivuseinillä (5 m / per puoli).