Kysytään täältä miten te tekisitte Jos kokeilis vielä kerran! eli tilanne se että 3subi tulee taloon, ja sille on paikka soffan takana. joten jos otan lähtön 180 antimodella ja käänän subin takaa vaiheen 180, mutta nytte en voi sitten vahvarista säätää subin etäisyyttä? vai säätääkö se antimoden sen sitte? etummaisilla subeilla on sama matka kuuntelupaikalla ja sen saa kyllä hoidettua vahvarin asetuksista. vahvarina toimii maran sr7009 en käytä xt32
Jos vastakkaisilla seinillä olevat subbarit ovat vastakkaisessa vaiheessa, niin moodien kumoaminen ei toimi. Subbarin viive on oleellista etenkin jakotaajuuden alueella, eli katsoisin parhaan sovituksen mittarilla.
Onko finmoviella dual core vai ihan se perus 8033 (ja viesti väärässä ketjussa). Mitkä subbarit? AntiModen 180' lähdön käyttö yhdessä subbarin 180' käännön kanssa on se AntiModen ohjeen mukainen ratkaisu. Subbarin vaihe on taas nolla eli absoluuttisesti sama, kuin 0' lähdössä. Onko vaihe oikein kuuntelupisteessä, sitä on mahdoton sanoa. AntiMode 8033 ei säädä vaihetta (etäisyyttä).
1. Ehdotettu kytkentä kääntäisi takimmaisen subbarin vaiheen 360', eli subbarit olisivat absoluuttisesti samassa vaiheessa. Vastakkaisessa ne olisivat 180' käännöllä olettaen, että etäisyydet kuuntelupisteestä ovat samat. 2. Nimenomaan moodien teurastamiseen on usein parempi, että subbarit ovat keskenään samassa vaiheessa, eivätkä kuuntelupaikalle. Aina ja kaikkialla tämäkään ei pidä paikkaansa. Esim. omassa teatterissani suurin SPL kuuntelupaikalle tulee, kun subbarien vaihetta ei ole sovitettu toisiinsa ainakaan mittanauhan mukaan. Toisen subbarin etäisyys on metrin verran, toisen 2,5m. Eniten painetta, kun lähempään ei syötetä viivettä. Ja ARC siistii vasteen.
Jäi huomaamatta tuo 180-asteen kääntö kahdessa paikassa, siksi puhuin vastakkaisvaiheisesta. En tiedä onko 360-asteen käyttö oikein tässä tapauksessa, koska pitäisi tietää onko kyseessä polariteetin kääntö vai ajallinen viive. 360-astetta viittaa kokonaisen syklin mittaiseen viiveeseen.
Ainakin se on valmistajan ohjeen mukainen kytkentä. Olet tietty oikeassa, että 360' kääntö ei ollut eksakti ilmaisu. Lopputulos pitäisi kuitenkin olla sama vaihe, kuin toisessakin AM:n liittimessä olevissa subbareissa.
^Ilmankos sekoilin, koska tuo 180-asteen lähtö löytyy 8033:sta, ei 2.0:sta. Subbarien viive pitäisi asettaa siten, että jako pääkaiuttimiin toimii parhaiten.
Pitää paikkansa sen yhden subwooferin kanssa. Jos niitä subwoofereita on useita, tullaan taas siihen kompromissien maailmaan, mitä äänentoisto huonetilassa on. - virheellinen vaihesovitus pääkanavien kanssa aiheuttaa yleensä vaimentuman vasteeseen jakotaajuudelle. - toisaalta absoluuttisesti oikea vaihe saattaa jossain huonetilassa johtaa siihen, että vasteessa on 2-3 vaimentumaa muilla taajuuksilla (tai sitten ei). - jos kuitenkin jättämällä subwoofereiden keskinäinen vaihe mätsäämättä saadaan koko kaistalla siistimpi bassotoisto subbarien puskiessa huonetta vastaan absoluuttisesti samassa vaiheessa... ...kannattaako silloin hyväksyä ongelmat jakotaajuudella, jos pari kolme muuta ongelmaa ottaa hatkat? Eli eiköhän se vaihe kannata kuitenkin sovittaa niin, että koko kaistan toisto on parhaimmillaan.
etummaiset subbarit on 0vaiheessa ja ne on säädetty hyvin kuuntelupaikalle, eli mulla on toi s2 malli ja miten tässä pitäs toimia nytte? vai laitanko tuon takimmaisen subin sitte vahvarin persiistä vaan? niin saan säädettyä etäisyyden?
Kytket kaikki Anti-Modeen, kaksi vaikka 0-vaiheeseen ja yksi 180:een, jolloin kys. subbarin vaihesäätimen käännät myös 180 asteeseen. Sitten vedät korjauksen ja haet koko setille vaiheen kaiuttimiin nähden vahvistimen etäisyyssäädöllä.
no joo mutta ethän sä voi mitenkää etäisyys säädöllä saataa yhdestä lähdöstä kuin 2subia mitkä on saman matkan päässä kuuntelu pisteestä, eli tuo yks subi jää ilman etäisyyden säätöä
tai eise ilman jää mutta menee samalla etäisyydellä kun nuo kaksi subia, aika jännä juttu tää tuntuu ettei ole oikee yhtä oikeeta tapaa
Kuten x_jmt_x tuossa edellä totesi, niin huonemoodien tuhoamiseen paras tapa on monesti, että subbareita käsitellään kuin yhtenä subbarina. Eli jokaista ei säädetä erikseen, vaan ajetaan samalla signaalilla ja lanataan se mahdollisimman suoraksi. Tällöin voidaan käyttää av-vahvistimen mono subwoofer-lähtöön vaikuttavaa etäisyyssäätöä. Joissakin tilanteissa subbarien vaihe keskenään kannattaa sovittaa erikseen. Mutta sekin onnistuu mikrofonilla ja subwooferin omalla vaihesäätimellä. Kun subbarit on keskenään vaiheessa, lanataan vaste ja haetaan vaihe kaiuttimiin jälleen vahvarin etäisyyssäädöllä.
no nyt ei ole mahdollista laittaa 3subia 0lähtöön teen sen 180käännöllä. jos jollai on kiinostusta saa tulla mittailee tänne uudelle maalle
Niinhän tuossa neuvoin tekemäänkin. Kertaus opintojen äiti: 2 subbaria 0-lähtöön, subbareissa vaihesäädin asentoon 0. 1 subbaria 180-lähtöön, subbarissa vaihesäädin asentoon 180. Kolme subbaria yhteen lähtöön ei välttämättä ole edes hyvä idea Anti-Moden anto- ja subbarien ottoimpedanssien varjossa.