Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Sony 4K HDR TV (2016)

En tråd i 'Televisiot' startet av Flash Gordon, 27 Mar 2016.

  1. Flash Gordon

    Flash Gordon Tuttu kasvo

    Reg.:
    22 Jun 2008
    Innlegg:
    291
    Liker mottatt:
    1
    Sist redigert: 27 Mar 2016
  2. mikita

    mikita Käyttäjä

    Reg.:
    22 Mar 2008
    Innlegg:
    233
    Liker mottatt:
    12
    ^Pitäisi gigantissa olla myös näiden 55" mallitkin myynnissä. Verkkokauppa.com myy myös samoja laitteita ja samoilla hinnoilla. Osa on jo ihan hyllytavaraa, lopuilla toimitusaika 2-3 päivää. Ainakin Helsingin verkkariin tuli mallit myös näytille pääsiäisenä.
     
  3. IlkkaP

    IlkkaP Vakiokasvo

    Reg.:
    5 Jan 2002
    Innlegg:
    1.117
    Liker mottatt:
    302
    Toimiikohan näissä Android TV paremmin kuin 2015 malleissa? Itselläni on pari vuotta vanha KD-55X8505B Sonyn omalla käyttöliittymällä, joka sekin on toivottaman hidas. Onkohan näissä uusissa malleissa jo nopeampi prosessori, mikä lienee edellytys television sujuvalle toiminnalle?
     
  4. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Reg.:
    20 Nov 2003
    Innlegg:
    1.449
    Liker mottatt:
    10
    Itselläni on seurantalistalla, josko olisi expert/digimessujen aikaan kovia tarjouksia, niin tulisi varmaan hommattua.
     
  5. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Reg.:
    30 Apr 2001
    Innlegg:
    6.492
    Liker mottatt:
    178
    Nämä 2016 Sonyt eivät ole hirveästi keränneet kehuja brittitestaajien ennakoissa.
     
  6. jarppa112

    jarppa112 Jäsen

    Reg.:
    15 Apr 2007
    Innlegg:
    81
    Liker mottatt:
    0
  7. mikita

    mikita Käyttäjä

    Reg.:
    22 Mar 2008
    Innlegg:
    233
    Liker mottatt:
    12
    Onko niissä päästy hands-on laitteiden kanssa vai kyse pelkistä "ennakkotunnelmista"? CES-julkistusten perusteella ei itselläni oikein mikään valmistaja herättänyt innokasta odotusta telkkareillaan...
     
  8. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Reg.:
    30 Apr 2001
    Innlegg:
    6.492
    Liker mottatt:
    178
    Niistä on sen verran aikaa, että kyse oli hyvin todnäk jonkinlaisista pikatesteistä.

    edit: Malliksi yksi artikkeli: http://www.forbes.com/sites/johnarcher/2016/01/08/ces-2016-hands-on-with-sonys-troubling-x930d-and-dazzling-backlight-master-drive-4k-hdr-tvs/
     
    Sist redigert: 31 Mar 2016
  9. Electron

    Electron Vakiokasvo

    Reg.:
    9 Mai 2003
    Innlegg:
    1.369
    Liker mottatt:
    80
    Mikä siinäkin on että Androidia pitää tunkea joka paikkaan ja surkein seurauksin.
    Sonyn telkat olisi ihan hyviä mutta käytettävyys on vudoesta toiseen kuralla.
    Tarviiko TVssä, mediasoittimessa, DVD-soittimessa ja BD-soittimessa, kaikissa olla samat verkko ym. toisto-ominaisuudet ja käytettävyydenkustannuksella?

    No jaa, ihmiset ostaa laitteet fiitserilistojen perusteella ja hihkuu innosta kun jo 8kk päästä joku fiitseri alkaa oikeasti otimimaan.
    Miten tähän on tultu ettei laitteen tarvi toimia uutena? (retorinen kysymys)
     
  10. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Sep 2006
    Innlegg:
    4.166
    Liker mottatt:
    395
    Tässä taistelee muutama asiaa toisiaan vastaan: Toisaalta telkkarin "älyelektroniikka" ei saisi maksaa juuri mitään, koska kuluttajat eivät arvosta tarpeeksi niitä ominaisuuksia ostovaiheessa, mutta pitkä ominaisuuslista olisi kuitenkin kiva. Toisaalta Android on hyvä tapa vähentää telkkarifirman softakehityskustannuksia, koska voidaan käyttää yleisiä Android-sovelluksia, mutta raudan puolesta se vaatii ihan eri tavalla tehoa kuin vanhemmat käyttöliittymät, joten siihen menee sitten osaltaan rahaa. Tulevaisuudessa on varmaan lisääntyvä määrä ihmisiä, joilla ei ole mitään erillistä soitinta, koska netistä voi katsoa kätevästi haluamaansa materiaalia. Tämän takia telkkarin pitää pystyä taipumaan kaikenlaiseen, jottei ihmisten tarvitse ostaa turhia laatikoita olohuoneen rumistukseksi. Tyypillinen plazalainen ei ole mikään keskivertokäyttäjä.

    PS. Jos markkinoille tulee bluray-soitin, jossa on Android, niin minä ostan kyllä heti (mikäli sitä ei todeta testeissä ihan pa**aksi ja hinta on järkevä).
     
  11. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Reg.:
    30 Apr 2001
    Innlegg:
    6.492
    Liker mottatt:
    178
    mikita liker dette.
  12. mikita

    mikita Käyttäjä

    Reg.:
    22 Mar 2008
    Innlegg:
    233
    Liker mottatt:
    12
    Jätti vähän haaleaksi. Osan asioista voi toivottavasti korjata softapäivityksillä mutta sen varaan ei tietenkään kannata laskea, etenkään Sonyn kohdalla. Olin vähän toivonut että tässä olisi se The Televisio johon päivitän mutta pitää ehkä odotella vielä toisenkin tohtorin lausuntoa...
     
  13. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jan 2010
    Innlegg:
    7.475
    Liker mottatt:
    1.492
    Olen jo käytännössä haudannut TV vaihtamisen tänä vuonna. Enää en hötkyile. Viime vuonna tarttui syksyllä kaareva 4K-Samsung, kun uskoin mainosmiehiä ja odottelin 4K soitinta ennen joulua. Suoraan Sonyyn olen luottanut kuvaputki ajoista lähtien. Nyt on huhtikuu ja ei näy soitinta Suomessa. Melkein kaduttaa, etten painanut liipasinta jenkki soittimesta. Sydämessä tuntuu pahalta lukea kokemuksia 4K leffoista, kun itse istuu lehterillä.
     
  14. Electron

    Electron Vakiokasvo

    Reg.:
    9 Mai 2003
    Innlegg:
    1.369
    Liker mottatt:
    80
    Mahtaako Android telkkarit toimia jos eivät pääse jatkuvasti nettiin? Minä en kaipaa kuin hyvän monitorin, paitti jos ne fiitserit oikeasti toimii ja jos käytettävyys on kunnossa.
    Toistaiseksi telkkujen mediansoittimet on aika surkeita esityksiä. Eivät muista mikä leffa (omalla NASilla) jäi kesken ja mistä kohtaa.
    Viimeiset 10v on tullut ostettua 2500e telkkuja joten voisi kai olettaa että edes perustoiminnallisuus olisi yhtä hyvä kuin 2000-luvun alussa tai 90-luvulla mutta kun ei ole.
     
  15. 2cv

    2cv Jäsen

    Reg.:
    16 Jan 2014
    Innlegg:
    74
    Liker mottatt:
    5
    Täällä toimii Sony KD55X8505CBAE ilman nettiyhteyttä, netti kun oli modeemivian takia poikki muutaman päivän.
     
  16. HeEBELI

    HeEBELI Jäsen

    Reg.:
    2 Mar 2016
    Innlegg:
    35
    Liker mottatt:
    0
    Androidille löytyy Plex, VLC ja Kodi. Eiköhän noista joku tuon homman hoida.
     
  17. hezor

    hezor Jäsen

    Reg.:
    12 Okt 2015
    Innlegg:
    48
    Liker mottatt:
    1
    Viikonloppuna Gigantin nettikaupassa oli tarjouksessa tuo 65" XD93 hintaan 2499. Pitihän se sitten tilata, kun sai vielä ilman toimituskulujakin FBRAHTI0-koodilla. Tänään se on taas tuo normihinta eli 3499. Huomiona, että Verkkokauppa.com:issa näyttää myös olevan hinta 2499. Tiedä sitten onko tuo pysyvä uusi hinta vai hetkellinen vastaus gigantin viikonlopputarjoukseen: https://www.verkkokauppa.com/fi/pro...5-65-Smart-Android-4K-Ultra-HD-3D-LED-televis
     
  18. ginseng

    ginseng Uusi jäsen

    Reg.:
    1 Jun 2012
    Innlegg:
    9
    Liker mottatt:
    1
    Ostin vajaa pari viikkoa sitten Sony KD-55XD8599 55'' 4K HDR jne. -telkkarin. Ensitunnelmat olivat ihan ok, mitä nyt näitä perusärsyttäviä "pikku"juttuja kuten ruotsinkielinen ja erittäin hidas EPG, eikä ole YLE Areenaa vaikka niin markkinoinnissa luvataan. Kanavalistaa ei voi muokata ja Suosikit-lista toimi vähän niin ja näin. Ajattelin että näiden kanssa voisi elää, sillä asiakastuessa luvattiin päivityksiä jotka toisivat korjauksia.

    Noh, muutaman päivän käytön jälkeen alkoi sitten vatuttamaan hieman enemmän. Ensiksi hävisi netti, eli telkkari ei enää löytänyt WiFi -verkkoa, jonka se oli tähän mennessä löytänyt vaivatta. Sitä kiroilin jonkin aikaa, kunnes sain sen eilen toimimaan automaattisen WPS-haun avulla. En tiedä katoaako verkko taas jossain vaiheessa, todennäköisesti.

    Nojoo, sitten itse paneeliin. Ensiksi ajattelin että valovuotoa ei ole pahasti (vrt. edellinen LG jonka palautin), mutta parin viime elokuva-illan aikana rupesi yksi asia häiritsemään aivan tolkuttomasti. Kun on pimeä/pimeähkö kuva/kohtaus, jossa käydään keskustelua, alkaa ruutu välkkymään kuin joulukuusi. Eli homma liittyy tekstitykseen. Tekstitykseen vaadittava valo säteilee koko ruudulle (siis ihan koko ruudulle, laidasta laitaan), aiheuttauen todella ärsyttävän välkkymisen. Eli aina kun uusi tekstitys tulee ruutuun, muuttuu koko ruutu huomattavasti vaaleammaksi. Kun teksti häipyy, muuttuu ruutu taas tummemmaksi. Tämä rupesi eilen ottamaan niin paljon pattiin että jouduin lopettamaan koko elokuvan katselun kesken.

    Otta todella paljon päähän, maksaa 1899 € telkkarista joka on niin susi ettei sillä voi katsoa leffoja ilman että pää hajoaa. En jaksaisi taas alkaa palauttamaan telkkaria (pakkaa 55'' töllö takaisin laatikkoon, posti noutaa jne.). Ja mitä sitten kun palautan, mikä telkkari oikeasti toimii? Kaikki näyttää olevan näitä Edge-LED p*skoja, josta ilmeisesti nämä "ominaisuudet" johtuvat.
     
  19. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2001
    Innlegg:
    4.717
    Liker mottatt:
    151
    Osta tuo
    Samsung UE65JS9005 65". Onhan se hieman kalliimpi, mutta toimii itselläni oikein hyvin. Hinta on nykyisin vain 2600€. Minä maksoin 2900€, mutta ei kaduta.
     
  20. mikita

    mikita Käyttäjä

    Reg.:
    22 Mar 2008
    Innlegg:
    233
    Liker mottatt:
    12
    Tuolla viime vuoden malleja käsittelevässä ketjussa on vinkki juuri tuohon ongelmaan liittyen, katsoppa sieltä ja löytyykö vastaavaa asetusta omasta mallistasi. Linkki: Sony 2015 mallit