Eikö surkeassa Suomen maassa nähdä tätäkään julkaisua, ennen kuin Blu-ray on väistymässä esim. 4K-formaatin tieltä?!? Ja miksei Warner Brosilla ole yhteytietoja missään, ainakaan tässä maassa. Ryssitty ryssien ja pienen junttimaisen metsäkansan maa. Kukapa täällä elää haluaisikaan, vapaaehtoisesti. Oikein hävettää olla suomalainen. Mutta Fraideitä ja Zeisonia pitäis silti Suomi-julkaisuna saada joka tapauksessa. NOTTA PERKELE!!!
Kyllä Warnerille löytyy puhelinnumero Suomessa. Itse yrittänyt tosin löytää sähköpostiosoitetta mutta turhaan. Warner Bros. Entertainment Finland Oy 020 7870646
Suosittelen kaikille Friday 13th elokuvien ystäville Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th julkaisua. 400 minuttia täyttä asiaa elokuvien tekemisestä. Tekijöiden mielenkiintoisia haastatteluja ymn. Jokainen Friday 13th leffa + sarja käydään läpi ja jokaiselle annetaan dokumentissa n. 30minuttia (Friday 13th 1-10, sarja, Freddy vs Jason) esittelyaikaa. Dokumentin jälkeen ymmärtää kyseisten elokuvien tekemisen vaikeudesta (pienet budjetit, MPAA vaatimat leikkaukset ymn.). Dokumentissa näytetään useita leikattuja kohtauksia (nämä löytyy kyllä Youtubestakin). Tämän jälkeen sopii ihmetellä miksi Friday the 13th: The Complete Collection Blu-ray ei sisällä esim. Friday 13th: Final Chapterista Uncut versiota? Sillä kuvanlaatu leikatuissa kohtauksissa on todella laadukasta. Friday the 13th: The Complete Collection Blu-ray on niin läpikustu julkaisu, että pistää oikein vituttamaan ja siksi jää myös ostamatta (ellei hinta tipu esim. 30euroon). Tämä ja Never Sleep Again: The Elm Street Legacy ovat ehdotonta eliittiä tällä saralla! Halloween, Psycho elokuvista voitaisiin tehdä yhtä laadukkaat dokumentit. Näitä odotellessa...
^ Kyllä oli hyvä dokkari. Samalla huomasi, mitä huttua nuo leffat on Onhan nuo tullu kaikki katottua vuosia sitten, ja huomaa, että osasta aika on hyvin sujahtanut ohi. Mutta todella mielenkiintoinen dokkari. Jopa kiinnostavampi, kuin leffat yhteensä
Ei ole kohta enään Complete Collection. Uusi jatko-osa tulossa: http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=111870
"Producers looking for a "found footage"". Ei näin...vaikkakin tähän sarjaan kaikki mahdollisuudet käy (Jason in Space ymn.). Oltaisiin lähdetty tekemään sitä "suunniteltua" Jason vs. Freddy vs. Ash tai Jason vs. Freddy vs. Michael Myers. Ja Pinhead vie lopulta kaikki takaisin helvettiin...
Mä odotin kovasti, että tuo reboot ois aikanaan saannut sarjan uuteen nousuun, mutta oli melkoisen lattea leffa. Voishan nuo keskenäiset kamppailut olla ihan jees, mutta pitäisin mielellään Jasonin ulkona noista ihan älyttömän yliluonnollisista jutuista. Sama, kuin Michael Mayers, niin juttu on ollut minusta toimiva, että ei vedetä siihen, mitään tyyliin "alieneita" mukaan. Se tuo sen hyvä jännitteen, kun hahmo on ns "normiihminen". Tosin, mikä on vaan sitkeä, kuin jeesusteippi, voiman kanssa.
Boxi löytyy kohtuuhintaan Barnes & Noblen -40% kampanjasta ($77.99 +postit, eli posteineen jää n. 80 €. Ja tietenkin on vielä tullivaara). Osahan näistä on leikattuja teatteriversioita, mutta tuli nyt silti tilattua. Tuntuu, ettei sen hinta ole tuosta tippumassa, mutta tiedä näistä. Amazonissa näyttäs olevan 160$. En tykkää, että levyt on pakattu pahvitaskuihin levyjen naarmuuntumisen takia. Silti onhan tuo tyylikäs boxi hyllyyn
OT: miksi ensimmäisen osan loppukohtauksessa (jossa Pamela Voorhees kuolee ja näkyy vain kädet) Betsy Palmerin kädet on korvattu miehen käsillä?
Ei ole tullivaaraa jos ostaa sopivasti vähän aikaa sitten ilmestyneitä yksittäisjulkaisuja USA:sta. Itse en halua pahvikansiin pakattuja levyjä boksin muodossa. Sopivaa hintaa odotellessa..
Ilmeisesti esim. Amazon.comin kautta kaikkien tupla julkaisujen saaminen on ollut ongelmallista. Vai onko nämä kaikki julkaistu yksittäinkin? Sen tiedän, että osia 9 (R-Rated) ja Jason Xää ei ole julkaistu Blu-rayna muuten kuin tuossa boxissa. Kummatkin ovat todella ala-arvoisia leffoja ja itseäni kiinnostaisi osat 1-8. Tuli tilattua nämä tupla julkaisut. Osat 1/2, 3/4 Amazon.ca ja osat 5/6, 7/8 Amazon.comista. Tuli pantattua näiden tilaamista kauan, mahdollisten unrated versioiden toivossa. Muutamasta osasta tämä olisi ollut mahdollista (esim. 4). Näyttää siltä, että nämä tulee olemaan parhaimmat julkaisut mitä näistä koskaan ilmestyy?
Itse tilasin tämän käytettynä Secondspinistä ja hintaakin tuli kaikenkaikkiaan vain noin viisikymppiä. Hyvä setti.
Perkeleen hyvään hintaan sait! Kateellinen, en nyt kai sentään Nyt olisi tarjolla samasta paikasta $129,99. Amazon.comilla ei vieläkään ole tarjolla tupla-julkaisua osista 7-8. Ehkä joku päivä lähettävät tai sitten ei? Osat 1-6 tilasin Amazon jenkki/Kanada.
Itsekin olen odotellut jonkin sortin eurojulkaisua boksista missä olisi mahdollisesti järkevämpi, ei pahvista tehty kotelo levyille - mutta taitaa olla turhaa odottelu?
Johtuu kohtauksen kuvauksen vaarallisuudesta. Stuntti kumartuneena tekopää harteillaan ja Savino lyö machetella tekopään irti. Ei näyttelijä halua olla tekemisissä tuollaisen kanssa.
Jatketaanko tästä puhumista tässä ketjussa, ok. Eikös tämä tuleva F13 1-8 kokoelma olisi region free, ainakin omat tupla-julkaisut 3-4, 5-6 ja 7-8 ovat region free? Itsellä vielä Itävalta julkaisu 9-10 osista
Tämä uusi boksi kuitenkin poikkeaa edellisistä että julkaisijana on nyt Paramount eikä Warner (syy miksi boksi ei sisällä osia 9-10). Eli ei 100% varma onko kyseessä samat julkaisut. Laitetaan tännekin vielä ennakkotilauslinkki, eli nyt vain $27.59 - https://www.amazon.com/gp/aw/d/B077Y6R9W1/