Ehkä hieman harmaalle, mutta itse en ongelmaksi koe ladata netistä faniversiota, jos hyllyssä on original trilogy vhs:nä, dvd:nä (oli, möin pois) ja bluraynä. Vhs:t jäivät jostain syystä roikkumaan ja eipä niistä enää eroon pääse. Onhan tuo boksi iha hieno kuitenkin. Hassua on se, että fanit ovat tehneet useammankin version, jotka ovat laadullisesti parempia kuin bluray-versio, vaikka lähteenä on käytetty vain julkaistuja materiaaleja. Joten ei sen pitäisi Lucasin kavereillekaan kovin vaikea homma olla, että saisivat sen alkuperäisen version kohtuullisesti tehtynä ulos.
Lähinnä perustin kommenttini Blu-ray.comin arvosteluun: http://www.blu-ray.com/movies/Star-Wars-The-Complete-Saga-Blu-ray/14903/#Review Toki kun katsoin nuo linkitetyt vertailut, oli mustat melko tukossa. En ole vielä ehtinyt katsomaan yhtään boxin leffaa, vielä muoveissa joten lopullinen johtopäätös vasta sen jälkeen.
Ylihuomenna digitaalisena http://www.starwars.com/news/the-star-wars-digital-movie-collection-coming-april-10 Luulisi viskaavan sitten reiskoillekin helposti, mutta siitä ei virallista mainintaa vieläkään ollut. Eikä siitä, ovatko IV-VI alkuperäisinä (parasta olisi). Mutta pian selviää ainakin tämä!
Nämä ovat samat versiot kuin jo Blu-raylla julkaistut: http://collider.com/star-wars-digital-release-new-extras/
Törmäsin Zavvin sivuilla Star wars leffojen Steelbook versioihin. Näköjään saa hommattua vielä yksittäinkin. Jännä että tästä ei ole mitään isompaa numeroa tehty kun eihän noita leffoja ole aiemmin yksittäisinä saanut hommattua (boxeissa vaan ) http://www.zavvi.com/offers/steelbooks/star-wars.list?widget_id=58507
Nuohan julkaistaan pohjoismaissakin: http://cdon.fi/search?q=star+wars#b...&format_id=2373&display=3&sort-order=6&page=1
Harmi kun etukannet niin rumia. Takakansissa sitten onkin hienot alkuperäispostarit eikä sisälmys ole hullumpi. Jos näitten hinta laskee 10€ tienoille saatan jopa ostaa kun en CGI modifioinnin takia näitä vielä BD:lle ole tullut hankkineeksi.
Kukahan on keksinyt laittaa kuuteen kansikuvaan viisi pahista ja Yodan? Olisihan tuohon kakkoseen voinut laittaa vaikka Dookun niin olisi joku logiikka tuossa touhussa.
Joo-o .... kylläpä jaksavat noilla rahastaa. En koske noihin "korjattuihin" versioihin ihan heti. Kaippa se disney julkaisee teatteriversiot, ja sen jälkeen odotellaan 4k julkaisuja
Näyttävät pahikset olevan muutenkin muodissa nykyään. Lapsen penaaleja ja niiden täytteitä etsiskellessä huomasin, että kauppojen hyllyjen Star Wars -tuotteet ovat saatavissa lähinnä Stormtroopereiden ja muiden pahisten kuvituksilla.
Näistä loputtomista saman version uudelleenjulkaisuista alkaa kieltämättä tulla sama fiilis, kuin loputtomista stormtroopereista tässä klipissä:
Nyt on tullut myyntiin bokseja, joissa osat I-III ja IV-VI. Discshopista saisi hintaan 20 euroa per boksi. http://www.discshop.fi/elokuvat/bluray/star_wars_iv_vi_original_trilogy_3_disc_blu_ray/P80834 Ei paha kansikuvakaan. Myös koko paketti myös uuteen boksiin. 3 lisälevyllä varustettuna. 60 eurolla näytti irtoavan CDON:sta. http://cdon.fi/elokuvat/star_wars:_box_-_1-6_(blu-ray)_(9_disc)-34907199
Tuollaiset julkaistiin jo aiemminkin. Ovat reissueita, syynä ehkä Foxin leffojen julkaisemisen siirtyminen FS/SF Filmiltä Fox-Paramount Home Entertainmentille parisen vuotta sitten. Sieltä on moni muukin vanhempi leffa julkaistu uudella takakannella.
Jaa siis sisältääkös nuo prikulleen samat extrat ynnä muut kuin se haalea ensimmäinen blu-ray-boksikin?
Itse en ainakaan keksi mitään syytä, miksei. Jos jotain uutta extraa olisi, julkaistaisiin nuo pohjoismaiden ulkopuolellakin uudestaan ja hehkutusta olisivat ainakin jenkki-foorumit täynnä. Kaikki levyt ovat todnäk samoja kuin aikaisemmissa julkaisussa.
Hmm ehkä prequel boksin tuohon hintaan jopa voisi hommata. Ovat kyllä about halvimmat hinnat mitä nähnyt jopa postikulut huomioiden. Ehkä kuitenkaan en lankea Lucasin visionäärisiin osiin 4-6, katsotaan sitten kun lähempänä 10€..