Vajaalla kahdella tonnilla (minkä kaksi Antimode DC:tä linkkikaapeleineen suunnilleen maksaa) saa jo aika hyvän vahvarin, missä on toimiva huonekorjain sisäisenä (esim. Anthem MRX-510 1900€. Homman kannattavuus heikkenee vielä entisestäänkin, jos aikoo korjata etupään ja subin lisäksi myös surround- tai takakaiuttimet. Antimoden parasta aluetta on stereokäyttö, surroundkäyttö on hieman liian kallista.
Niin, minua kuitenkin kiinnostaisi josko jollain plazalaisella olisi kokemuksia juuri otsikonmukaisista laitteista monikanavakäytössä. Ja jos joku on vertaillut näitä ja esim. ARC:tä tahi Audysseitä keskenään, sekin kyllä kiinnostaa.
Kun teen mittauksen Antimode Dual Corella Genelecin G3 +F2 2.1-settiin niin asetetaanko ennen mittausta että tehdään analyysi 2.0-setille?
Missä asennossa anti-moden volume kannattaa pitää, jos sitä on tarkoitus käyttää dacina integroidun vahvistimen kanssa? 0.0db vai +13.0db?
Mulla on kokeilla omassa setissä tällä hetkellä Dual Core 2.0, mutta en saa sitä toimimaan niin kuin pitäisi. Kytkennät menee seuraavasti: Koneesta USB -> DC ja RCA:lla vahvistimeen. Kone löytää DC:n ja ääni tulee kaiuttimista läpi. Sitten alkavat ongelmat. Kalibrointi menee läpi ja näyttää tasatun vasteen näytöllä, mutta jostain syystä n. 50 Hz on vielä n. 0 dB:n korjaus ja siitä eteenpäin laskee vastetta mittauksen loppuu asti todella paljon, eli 271 Hz:in kohdalla korjausta n -26 dB. Toinen ongelma on se, että kalibroinnin jälkeen ääni särisee hemmetisti. Viimeksi sain särinän loppumaan sammuttamalla laitteet yöksi, niin aamulla särinä oli poissa. Jännää tässä on se, että vaikka vaihtaa radiolle, eli antimode ei ole edes käytössä, ääni särisee. Sitten vielä sellainen kysymys, että ohjekirjassa sanotaan, että tuon voisi kytkeä AV-vahvistimen Tape Monitoring liittimiin. Vahvistimesta löytyy liittimet nimillä Tape in / Tape Out, uskaltaako laittaa noihin kiinni? Jos uskaltaa ja pitäisi toimia, niin voiko tuon edelleen kytkeä USB:n kautta koneeseen vai pitääkö jättää muut kytkennät tekemättä ja laittaa normaalisti vahvistimeen kaikki kiinni? Muu laitteisto. HTPC Vahvistin: Sherwood R872 Kaiuttimet: Advance Acoustics K7S kaksi kappaletta Subi: DIY Peerless XXLS 12 + Hypex DS 4.0 Aiemmin Anti Mode 8033SII ja nyt tosiaan kokeilla Dual Core 2.0 TV: Sony EX720 55"
Antennikaapeli(e)n irroitus, vieläkö särisee? Jos vastaus on kyllä, on antenniverkossa vuotovirtaa. Korjataan tuommoisella väliaikaisesti ja kokonaan vaihtamalla antennirasiat seinästä... T: Vesku
Tuo särinä kuuluu siis vain sen jälkeen kun anti mode on kalibroitu ja loppuu muutaman tunnin kuluttua... Aiemmin vastaavaa ongelmaa ei ole ollut, kun ei ole ollut Dual Corea käytössä.
Vahvistimena Yamaha rx-a1040 7.2. Tarkoituksena antimodettaa vain kummatkin subbarit. Miten kytken Antimode dual core 2.0 laitteeseen kummatkin subbarit? Tarvitsenko y-kaapelia? Meneekö näin : vahvistimen sub1 out antimoden left sub input , vahvistimen sub2 out antimoden right input, antimoden left ja right out sitten omilla johdoilla kumpaankin subbariin? Jos haluan käyttää yamaha vahvistimen omaa YPAO korjausta muille kuin subbareille niin kumman teen ensin: antimode korjaus vai Yamahan korjaus?
Tuohon kytkentäkysymykseen en osaa vastata, mutta jälkimmäinen selviää ainakin 8033:n manuaalista (ja terveellä järjellä): ensin AM korjaus ja sitten AM kytkettynä ja korjaus päällä YPAO. Muutoin tulee tuplakorjaukset ja homma kusee totaalisesti.
katso liitettä image.jpg Antimode säädetty ensikerran SVSPB2000 subbareille (2kpl). Vaste näkynee ylläolevassa kuvassa. Kalibroinnin jälkeen ensiksi tuntui että bassot hävisivät. Johtunee kuuntelutottumuksista mutta kun säädin antimoden kaukosäätimestä bassoa lisää niin johan potkii !. Kun säädän basson määrää antimoden kaukosäätimestä lisää niin kalibroitukäyrähän ei muutu muuten kuin että se nousee ylöspäin tasaisesti jokaisen taajuuden kohdalla? Jos taasen haluan leffoille korostaa alle 50Hz niin teen sen House curvella? Mistä johtunee nuo kaksi kuoppaa vasteessa? Subbarit ovat pidemmän seinän keskikohdalla vastakkaisilla puolilla ja ovat suunnattu toisiaan kohti. Huoneen mitat leveys 3.2m pituus 5.7m korkeus 2.3m (noin). Huonemoodeja ja saako niitä pois? Kuuntelupaikka on noin 4.7m etuseinästä jossa mielestäni ja mittausten mukaan saan tasaisimman vasteen bassoille. Jokatapauksessa olen hyvin tyytyväinen antimode dc2 ja svspb2000 subbareihin jo tässä vaiheessa. Voittaa 100-0 entisen impact 500 subbarin! Huomenna eka leffa pyörimään leffahuoneeseen näillä subeilla :love:
Laskennallisesti 5,7m etäisyydellä toisistaan olevien seinien väliin syntyy seisova aalto, jonka taajuus on 344 / (5,7*2) = 30Hz. Seinien puolivälissä tämä taajuus on vaimentunut ja seinien lähellä korostunut. Lattian ja katon väliin syntyva seisova aalto muodostuu taajuudelle 74Hz sinun huonekorkeudella. Seisovien aaltojen vaikutusta voit pienentää siirtämällä joko subbaria tai kuuntelupistettä. 74Hz vaimentumaa varten on vaikea siirtää kuuntelupistettä. Istuma-asento ja sohvan korkeus sanelee sen aika pitkälle. Koita nostaa subbareita siten, että niiden elementit on noin 87cm korkeudella lattiasta. Kokeile edes jollain väliaikaisella ratkaisulla onko kuuntelukokemukseen minkäänlaista vaikutusta. 30Hz vaimentumaan voit koittaa pienentää siirtämällä joko kuuntelupistettä tai subbareita kultaiseen leikkaukseen huoneen pituussuunnassa. Tämä on 2,2m etu- tai takaseinästä. Paras olisi subit esim. 2,2m etuseinästä ja kuuntelupiste 2,2m takaseinästä. Subien siirtäminen luultavasti riittää pitkälle. Onko oikea tai vasen seinä kevytrakenteinen? Mittauksesta ei näy mitenkään sivusuuntainen huonemoodi, jonka pitäisi muodostua 53Hz (+ sen kertalukujen) taajuudelle?
Kuuntelukohdan vasemmalla puolella on kevytrakenteinen normi sisäovi. Oikealla puolella kantava kevytsoraharkkoseinä. Etuseinä ja katto vaimennettu xbass ja 2cm akustiikkalevyillä. Sivuseinillä 2 cm akustiikkalevyt ensiheijastusten eliminoimissa. Takaseinällä ikkuna. Oven ajattelin vaihtaa äänieristetyyn malliin. Voikohan se vaikuttaa taajuuskäyrään? Pitänee testata. Oveksi tulee jeldwen 25db. Olen kokeillut kaikkia edellisessä vastauksessa olevia subbarin ja kuuntelupaikan sijoituksia paitsi subin nostamista ylemmäksi. Nykyinen subin ja sohvan paikka on mielestäni paras bassotaajuden suhteen. Täytynee kokeilla vielä sitä subin korotusta. Jos se vaikka vähentäisi tuota 70 Hz vaimentumaa. 30 Hz ei ole niin laaja kuoppa/korostus että sille ehkäpä en tee mitään.
Ainakin omassa teatterissa ovet auki vs. kiinni tuli melkoinen muutos vasteeseen. Kaksi Fenestran 37db Ilvestä ja seinät samaa kaliiberia. Taajuutta (taajuuksia) en nyt ihan muista. Huomioi kuitenkin, että edes 50db teräksinen palo-ovi ei paljoa vaikuta, jos se ympäröivä seinä on paperia. Äänieristys on just niin hyvä, kuin sen heikoin kohta. Metrin betoniseinä pitää ääntä aika hyvin, mutta jos siinä on 1m x 1m reikä, niin vähän huonommin. Eli jos se seinäsi ei pidä yhtä paljoa, kuin tuo ovi, niin äänieristys paranee enintään sen seinän eristävyyden tasalle (olettaen, että se on parempi, kuin nykyinen ovi). Tai sitten hommaat vielä kaksi subia, yhden kummallekin sivuseinälle. :thumbsup:
Seinät minulla on kaikki kevytsoraharkkoa ja leffahuoneen toisella puolella työhuoneeseen ei kuulu paljon mitään. Vain takkahuoneen puoleinen tila, siis se missä on tällähetkellä kevyt väliovi, on meluisa. Eli uskoisin että oven vaihto auttaa äänen eristyksen kunhan muistaa "tilkitä" myös karmien välit. Jaa että vielä kaksi svspb2000 tuohon neliömäärään?
Tässä omat kalibrointi tulokset: katso liitettä ennen.jpg katso liitettä jälkeen.jpg koko kaistan mittaus(tehty dualcorella) katso liitettä korjaamaton.jpg katso liitettä korjattu 250 hz.jpg Genen g3:set on n. 1 m seinästä 80 cm korkeilla jalustoilla Jotenkin on iso kuoppa tuossa 70-90 hz välissä. kaiuttimia siirtämällä se siirtyy vain eri paikkaan.
No miksi ne kaiuttimet sitten on täysin järjettömästi metrin irti seinästä vedettynä? :hitme: Pääset kyseisestä kuopasta kertaheitolla eroon asentamalla kaiuttimet kiinni seinään, kuten valmistaja suositteleekin (step-by-step.pdf, sivu 2) (sijoitteluohje pätee toki mihin tahansa koteloituun kaiuttimeen, joiden bassopää on ympärisäteilevä).
Tsk tsk. Seinän lähelle sijoittaminen korostaa bassopäätä kaikilla ympärisäteilevillä. Genelecin kohdalla tuon saa kompensoitua dippikytkimin, mutta monella muulla ei.
Kuunteluetäisyys kasvaa liikaa. Mutta jos laitan ne lähelle seinää niin säädänkö ensin dipit ja sitten kalibrointi? Etuseinällä on iso ikkuna joka sattuu oikeanpuoleisen kajarin kohdalle ja vasemman pääkajarin vieressä ovi parvekkeelle. Aiheuttaako nämä kuoppia vasteeseen?
Jos on Anti-Mode käytössä, niin en kyllä keksi yhtään syytä, että miksi pitäisi kaiuttimien dipeillä tehdä mitään säätöjä. Poislukien ehkä alarajataajuuden säätö, mutta sellainen on yleensä vain subbareissa.