Puolitosissani olen harkinnut pitäisikö Genelecin 8030:t vaihtaa parempiin vai ei, kaverina noilla on Soundsplinter rl-p15 suljetussa kotelossa. Tuntuu siltä että keskibassoilla saisi olla enemmän voimaa kuin nyt, 5" basso/keskiääni kun on aika pieni, muuten äänessä ei ole valittamista. Parempiin jos vaihtaisi olisi suositeltavaa että niistä saisi koottua myös 5.0 setin. Onko ehdotuksia?
En mene omasta puolestani niin pitkälle, että väittäisin erojen puuttuvan täysin, mutta source first -ihmiset on koomisia.. Kaiuttimien ja kuuntelutilan aiheuttamat muutokset toistoon ovat vähintään kymmeniä kertoja suurempia, kuin lähteiden. "Toistosta puuttuu potkua yläbassoilla" ongelmana, ja lääkkeeksi tyrkytetään "huonon" täysin viivasuoran vasteen antavan vahvistimen vaihtoa toiseen kalliimpaan ihan yhtä suoran vasteen antavaan. Samaan aikaan huoneesta johtuen kuuntelupaikalla on parin oktaavin levyinen 8db vaimentuma, mitä ei yksikään vahvistin korjaa. Mutta onpahan lähde kunnossa. Mentaliteetti on sama, kuin alettaisiin pohtia miten auton moottorista saataisiin puristettua vielä kaksi hevosvoimaa lisää tehoa samalla, kun ajellaan edelleen hiekkatiellä ja renkaatkin on sileät kuin formulassa. Jos hoitaisi ne suurimerkityksiset perusasiat eli huoneen ja kaiuttimet kuntoon, että edes teoriassa voisi kuulla sitä, mitä se lähde antaa.
Kieltämättä, juuri näin. Niihin asioihin pitää panostaa, missä mennään eniten metsään jos ei panosteta. Käytännössä tämä asia on kaiuttimien sijoituksen, kuuntelupaikan ja huoneakustiikan muodostama kokonaisuus, joka määrää äänen siirtofunktion kaiuttimista kuuntelijan korviin. Tätä äänentoiston akilleen kantapäätä ei uusin tekniikkakaan ole tyydyttävästi ratkaisut, vaikkakin antimode-filtterit kovasti sitä yrittävätkin. Toiseksi tärkein asia on kaiuttimet, mutta kohtalaisen hyvien kaiuttimien hankkiminen ei ole nykypäivänä vaikeaa tai edes kallista. Sitten on paljon väliä ennenkuin horisontissa alkaa näkyä äänilähteiden ja vahvistimien vaikutus. Minusta näillä on aavistus väliä, mutta todella vähän verrattuna kaiuttimiin, akustiikka/sijoitus-jutuista puhumattakaan. Kaiuttimen liikuttaminen huoneessa 10 cm muuttaa ääntä enemmän kuin mitä huonolla ja hyvällä vahvistimella on äänessä eroa. Pään liikuttaminen 10 cm tekee saman tempun. Sitten on taas suuri väli ennenkuin puhutaan välijohdoista ja kaiutinkaapeleista. Nämä ovat sarjaa "give me a break". Lopuksi voi hulluutensa viedä niin pitkälle, että päivittää laitteiden virtajohdot käärmeöljyllä käsitellyihin naruihin. :sleep:
Tuo on itseasiassa hyvä pointti. kuuntelupisteen siirtäminen puoli metriä lähemmä tai kauemma takaseinästä aiheuttaa räikeän poikkeaman vasteessa, jos se takaseinä on vaikkapa alle kahden metrin päässä. Silti source first -ihmisten mielestä olennaisempaa on vaihtaa 500e av-vahvistin kolmen tonnin stereovahvistimeen paremman toiston perässä. Mitä mahdollista etua vahvistimen vaihdolla saadaan, se on edelleen niin pieni, että sitä ei saada eses mitattua. Eli jopa mittarille liian pientä puutetta paikattiin (tai parannusta haettiin) 3K€ panostuksella, kun samalla investoinnilla akustointiin olisi saatu niin suuri muutos, että mittauksia olisi vaikea uskoa samassa tilassa tehdyksi. Ja korvat olisi samaa mieltä. Ainiin, mähän unohdin jo perusasiat: akustiset ongelmat johtuu huonoista (av-)vahvistimista. :OI Alkup. kysyjälle: jos kerran Genelecin saundi miellyttää, niin kokeile isompia malleja, että auttaako kartiokoon ja suuntaavuuden kasvu ongelmaan. Erittäin hyödyllistä olisi myös, jos saisit vasteen mitattua; ettei ole mitään pahaa vaimentumaa.
Tämä on törkeää yleistystä, meilläkin on täällä keskuudessamme henkilö joka ei edes teoreettisella tasolla ymmärrä miten huone voisi vaikuttaa toistoon, käytännöstä puhumattakaan.
Olikos petepeluri nyt hakemassa ensisijaisesti stereota vai monikanavaa, ja montako kaiutinta nykyisessä setissä on? Täällä löytyy 5.1 setissä 8040A etukanavissa ja 8030A surroundissa. Erittäin tyytyväinen voi näihin olla*, vaikkakin leffoilla nämä saa välillä (vaikkain harvoin) käväisemään 'punaisella'.. Subbarina SVS PC-12NSD DSP Antimodella ja 80hz jakotaajuudella. Auktoriteettia ja erottelua Geneissä on kovillakin tasoilla huimasti, vielä tällaiselta reilun kahden metrin kuunteluetäisyydeltä. Käyttö on noin 85% monikanavaääniraidoilla varustettuja sarjoja ja leffoja (johtuu yksinomaan omista käyttötottumuksistani, ei todellakaan tarkoita sitä etteikö vaativakin musiikki toistuisi upean hienosti ja luonnollisesti). Suurella dynamiikalla varustetut leffojen ääniraidat eivät tuota mitään ongelmia. Kiväärit ja haulikotkin täräyttävät iskunsa kohtalaisen uskottavasti rintalastaan. Subbari pois kytkettynäkin 8040A kuulostaa hienolta ja merkittävästi kokoistaan isommalta. Se pieksee useimmat saman hintaiset hyviksi kehutut lattiakaiuttimet maan rakoon sekä ulottuvuudessa, kontrollissa että äänenpaineissa. Hämmästyttäisi miten tällainen suorituskyky on taiottu näin kompaktista paketista, jos en olisi käynyt tehtaalla kuuntelemassa teknologialuentoja. Jos erästä kotimaista audiokriitikkoa kuunnellaan [SUP](1, 2)[/SUP], niin hänen mielestänsä siirtymä 8030 -> 8040 ei ole yhtä 'merkittävä', kuin esim. hyppäys 8040 -> 8050. Voisiko tästä sitten päätellä, että kannattaisi ketjun aloittajankin hypätä suoraan 8030 -> 8050... Tulee vaan hieman kalliiksi tuollainen kahden pykälän pomppaus mallistossa. Surroundit tosin saavat subbarilla tuetussa järjestelmässä Zipmanin luvalla hätätilanteessa olla jopa kahta numeroa pienemmät kuin pääkaiuttimet, eli voisit ehkä pitää nykyiset 8030 sivukanavissa ja hankkia niiden kaveriksi vain etukolmikon isompia malleja. Toimivaa järeää subbaria ei kannata tässä yhteydessä kuitenkaan hävittää. Subbari nimittäin voi parantaa isompienkin pääkaiuttimien toistoa. Kun suurienergiset bassot leikataan erillisen järeän subbarin toistettavaksi, niin pääkaiuttimien taakka kevenee, 'keskiäänisten' liikepoikkeamat pysyvät paremmin aisoissa, särötaso laskee ja tarkkuus paranee entisestään. Leffakäyttöä ajatellen 5.0 on muutenkin vähän huono idea. Tavallisilla kuluttajalaitteilla saattaa muodostua ongelmaksi sen .1 kanavan uudelleenohjaaminen pääkanavien toistettavaksi. Jos se jätetään vain tykkänään toistamatta, niin sen puute kyllä kuuluu äänessä. * Vaikka kyllähän tuo välillä käy leikillään mielessä, että miltä tuntuisi päivitys nykyisistä vaikkapa 7.1 systeemiin 8250B + 7271B pömpelein... Harmi kun en ole kymmentuhatnääri.
Sama henkilö, jonka mukaan stereovahvistin tai "laadukas etunen" on parempi, koska se on kallis? On muuten takaperoinen logiikka tuossa lauseessa.
Heh, olette hiki hatussa kirjoitelleet taas. Jos genellä kuunnellaan vaikkapa kirkas-äänistä cd-soitinta, eipä tuohon auta vaikka perään löisi kymmenen antimodea.
Sama jantteri. Mitä alkuperäiseen kysymykseen tulee, mikäli on selvää ettei keskibassojen kohdalla ole mitään akustisia ongelmia niin isompaa vaan peliin kuten yllä on jo kerrottu, 8050+ luulisi jo potkivan riittävästi normaalitiloissa. Ja geneillä ei kannata tosiaan kuunnella kirkasäänistä cd-soitinta vaan ehjää eli neutraalisointista cd-soitinta jolloin ongelmia ei esiinny.
Jos kirkasäänisyys on ongelma, joka näkyy diskantin korostumisena, eikä ongelma ole se, että tyypillinen kovapintainen kuuntelutila aiheuttaa ääneen ylimääräistä kipakkuutta, diskanttia voi rauhoittaa Genelecin dippikytkimistä. Jos taas kyseessä on huoneen aiheuttama korostuma, sen kahden tonnin cd-soittimen vaihdon sijasta sillä kahdella tonnilla voi korjata akustiikkaa todella pitkälle myös jälkikaiunnan osalta, johon ei pysty yksikään soitin.
Vakoilin toisesta ketjusta, että olet jakanut tämän 15" subwooferisi 5" pääkaiuttimeen 50 hertsistä. Tässäkohtaa voisi pysähtyä taktiselle pauselle ajattelemaan asioita. Miksi olet jakanut 15" bassohauiksen vasta 50 Hz:stä?? Nosta se jako nyt ainakin 100 Hz:iin. 50 hertsin jako on 5" & 15" -työparille typerän matala. Eräänlainen kääpiötyövoiman käytön audioversio: muskelimasa katselee vain vierestä pienokaisten painaessa duunia peräsuo.. ööh... refleksiputki pitkällä. P.S. Kyllä. Nykyinen säätösi on kuin 5-vuotiaat vekarat vetämässä valjakkona pulkalla 100 kg:n bodariukkelia kuntosalille. 8030 on kokoisekseen sitkeä puurtaja, mutta työnjakoa voisi ehkä vähän järkeistää. :hitme:
Heh, tästä päättelen että genejä ajellaan av-vahvistimella ja "lähteenä" toimii vahvarin oma da-muunnin, eipä ihme jos kuulostaa ohkaiselta.
Heh, melkoista argumentointivirheiden kavaldia, tämä lause erityisesti laittoi hymyilyttämään. Hyvän lähteen siis korvaa pään liikuttaminen kymmenen senttiä, mitä ihmettä tarkoitat
Lukutaitoa sulla ei edelleenkään ole. Pään siirtäminen 10cm aiheuttaa suuremman muutoksen toistossa, kuin vahvistimen vaihto. Miksi jankutat siitä, että lähde korvataan jollain, kun tuollaista ei kukaan väitä?