Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Mistä uusi lamppu?

Тема в разделе "Videotykit ja -projektorit", создана пользователем kkuula, 14 мар 2010.

  1. tapio_75

    tapio_75 Guest Guest

    Регистрация:
    10 фев 2007
    Сообщения:
    17
    Симпатии:
    0
    Ei ole tarkoitus Zanator vääntää veistä haavassa :) Olin itse puolivuotta sitten samassa tilanteessa, kun AE4000 näytti käyttötunteja 2700. Yritin kanssa googlettaa, mistä saisin tuohon uuden lampun järkevään hintaan ja päädyin ostamaan sen verkkokauppa.com:ista, koska hintaeroa ei ollut kovin paljon näihin ulkomaisiin verrattuna. Mutta helmikuussa sillä oli hintaa 329,90 ja ihan samasta Panasonicin lampusta (tuotekoodi 32195) oli kyse. Voisit tietysti laittaa heidän aspaan kysymystä, että onko tuo varmasti ihan oikea hinta / mistä näin merkittävä hinnannousu oikein mahtaa johtua.
     
  2. silma

    silma Jäsen

    Регистрация:
    2 сен 2009
    Сообщения:
    89
    Симпатии:
    2
    itse tilasin tuossa reilu puoli vuotta sitten ebaystä hong kongistä tuli hintaa 70-80e ja tod näk on piraatti mutta vanhaan reilu 2000h lamppuun verrattuna kirkkaus parani taas uuden tasolle, joten en näe syytä ruveta melkein 300e maksamaan uudesta alkuperäisestä lampusta.

    http://www.myprojectorlamps.eu/projector-lamps/Panasonic/PT-AE4000.html

    ylemmässä linkissä pitäisi olla alkuperäisi ja hinta on n. 200e ilman veroja.
     
  3. Zanator

    Zanator Jäsen

    Регистрация:
    7 июл 2004
    Сообщения:
    26
    Симпатии:
    0
    Kiitos kommenteista. Myprojectorslamps on uusi juttu mulle kun ei ole ennen tarvinnut selvittää muttta hyvältä näyttää.

    Kysytäämpä näin: onko jollain ollut ongelmia myprojectorlampsin kanssa, onko tavara se mitä lupaavat? Pikaisen haun mukaan porukka on kyllä sieltä ostellut.

    P.S. Kyllähän Verkkis ainakin vetää katteet, viitaten tapio75:n postiin. Voisiimpa kysyäkin sieltä, että mitä vittua :hitme:

    EDIT: Verkkokauppa.com hinta on vaan pompsahtanut 330€ -> 470€. Vahvistivat siis mutta eivät tuota perustelleet. Noh, pitäähän kauppiaan katteet olla kohdillaan...
     
    Последнее редактирование: 13 сен 2013
  4. Zanator

    Zanator Jäsen

    Регистрация:
    7 июл 2004
    Сообщения:
    26
    Симпатии:
    0
    Halvan lampun metsästys ei onnistunut tällä kertaa. Hinta Amazonissa (313€), hinta kuten kuvauskin viittasi originaaliin mutta taisin osua paskaan. Lamppu oli jopa himmeämpi kuin vanha 2200 tuntinen lamppuni ja selvästi punertavaan päin kallellaan. Ellei sitten ollut sattumalta viallinen mutta epäilen...

    Eli rahat Amazonista takaisin ja nyt ostan kotimaasta Multironicista (386€, hintataso on tosiaan noussut Panan lampussa).

    Se oppi mitä hintoja ja kauppapaikkojen arvosteluita lukiessa tuli on, että kaikenlaista yrittäjää lamppumarkinoilla tuntuu löytyvän. Varmasti syystä, koska varmasti osaan kansasta heikkolaatuiset lamput uppoavat, jotta bisnestä kannattaa tehdä.
     
    Последнее редактирование: 20 сен 2013
  5. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    5 апр 2007
    Сообщения:
    5.008
    Симпатии:
    137
    40-60 euron kiinalaisia lamppuja voi myydä 'aitoina' 300-400 euron hintaan. Yritteliäämmät ostavat vanhoja palaneita lamppumoduuleita huoltoliikkeiltä kasapäin ja vaihtavat niihin kiinalaiset tarvikepolttimot sisään. Hyvät katteet tulee.
     
  6. kkuula

    kkuula Guest Guest

    Регистрация:
    9 янв 2008
    Сообщения:
    225
    Симпатии:
    0
    Ihan sama itte ostaa se 70$ polttimo siihen suoraan... ainakaan optomaan käyppäset "philipsit" ovat olleen toimivia, aitona myyty likkö sitten piraatti vai ei, ei ainakaan silmämääräisesti eroa mitään eroa väritoistossa ja kestävyys sunnilleen se mitä tykin valmistaja lupaa keskimäärin lampuilleen.
     
  7. hrmh

    hrmh Jäsen

    Регистрация:
    24 июл 2008
    Сообщения:
    66
    Симпатии:
    4
    Itselläni alkaa kanssa olemaan kohtapuolin lampun osto edessä. Tähän asti erinomaisesti palvellut Panasonicin PT-AX200 huomauttelee lampun vaihtamista, mutta kuva silti näyttää hyvältä, eli ei olla aivan loppumetreillä..kai.

    Tiedustelin uuden vaihtolampun hintaa videotykki.fi -liikkeestä, josta tykin hankin uutena, mutta olen myös katsellut noita eBayn ja muiden vaihtoehtokauppojen valikoimia. Mikäli tuohon alkaa ihan originaalilamppua hankkimaan, niin taitaa olla kuitenkin useamman sadan euron paukku.. ehkä sitä alkaa varovaisesti harkitsemaan myös Full Hd-tykkiin siirtymistä kun noitakin tuntuisi tonnilla+ saavan jo. Onko muita vastaavan Pansun omistajia ja kenties kokemusta mistä kautta voisi saada hyvän lampun hankittua?

    Mielestäni kyseinen tykki on PT-AX200, mutta googlettamalla tarjotaan vain PT-AX200E -mallia. Mitenhän tuo nyt on.
     
  8. sergio leone

    sergio leone Tuttu kasvo

    Регистрация:
    30 окт 2004
    Сообщения:
    260
    Симпатии:
    0
    Tilasin JVC X55:een varaosiksi pelkän lampun ilman kehikkoa tuolta: http://www.hcinema.de. Hintaa kertyi postikuluineen 115 euroa. Lampun piti olla orkkis Osramin 230W lamppu, mutta sain Philipsin 150W lampun, jonka mukana tuli ohje kuinka lamppu asennetaan Philipsin taustaprojisio televisioon! Myyjän mukaan lamppu on sama kuin Osram, mutta se 150W toimii säästömodella. Miten 150W lamppu voi olla sama kuin 230W lamppu? Ainakaan hehkulamppupuolella 60W lamppu ei ole yhtä kirkas kuin 100w lamppu. No kaveri lupasi vaihtaa lampun. Aika ontuvalla englannilla. Onko joku muu tilannut hcinema.de'n lamppuja? Sivuilla on kuva valtavasta varastosta, mutta epäilen että kyseessä on yhden miehen firma. Tyyppi tilaa lamput tukkuliikkeeltä ja ottaa siitä välistä hillot himaan.
     
  9. Whirlfool

    Whirlfool Uusi jäsen

    Регистрация:
    27 окт 2008
    Сообщения:
    17
    Симпатии:
    0
    Tilasin Epson EMP TW-700:lle Ebayn kautta tarvikepolttimon. Hinta vähän yli 30€. Vaihto onnistui 10:ssä minuutissa ja kuvan kirkkaus parani aikalailla. Tähän mennessä katsottu uudella lampulla joku 10+ tuntia ja ei mitään valittamista. Ainoa jännityksen aihe on, että kauanko ko. polttimo kestää käytössä. Tolla hinnalla riittäisi, että kestää edes 500h.
     
  10. Pati

    Pati Guest Guest

    Регистрация:
    25 май 2004
    Сообщения:
    220
    Симпатии:
    8
    Kiitoksia tästä viestistä, itselleni taisi juuri käydä ihan samalla tavalla. Ainakin oireet ovat täsmälleen samat, uusi vaihtolamppu paljon himmeämpi ja punertavampi kuin vanha yli 5000 tuntia lasissa oleva AE5000:n alkuperäinen lamppu. Ostopaikka oli Projektorilamput.com, lamppuna "alkuperäinen lamppu ja tarvikemoduli". Koetin ostaa alkuperäisen vaihtolampun jonka hinta oli heidän hinnastossaan kohtuullinen, mutta liike palautti rahat (lampun hinta oli yhtäkkiä noussut parilla sadalla) ja suositteli tuollaista tarvikemodulia tilalle. Ei kyllä näemmä kannata sellaisia hankkia.

    Pate
     
  11. sergio leone

    sergio leone Tuttu kasvo

    Регистрация:
    30 окт 2004
    Сообщения:
    260
    Симпатии:
    0
    VAROITUS: VÄLTTÄKÄÄ tätä kauppaa: www.hcinema.de. Ostin 230W alkuperäisen lampun, sain 150W hilippiksen taustaprojektio-tv:n lampun. Lähetin lampun takaisin omalla kustannuksella. Nyt myyjä väittää ettei ole saanut lamppua takaisin. Ei lähetä uutta lamppua, ei palauta rahoja. Paypallille valitus tehty. Myyjän kielitaito - natiivi saksa - jos yrität puhua englantia, pyytää lähettämään sähköpostia.
     
  12. E-mies

    E-mies Guest Guest

    Регистрация:
    3 апр 2005
    Сообщения:
    261
    Симпатии:
    2
    Nyt olisi minulla tarve tuollaiselle lampulle, juuri samaiseen projektorimalliin. Olisiko siis vinkkejä, mistä tuollainen kannattaisi nykyään tilata? Sony Centeristä oli tainnut joku hankkia, sellaista ei kuitenkaan ole itselläni lähellä. Toki saa tarjota, jos jollakulla on tuollainen lamppu ylimääräisenä. :)
     
  13. minktee

    minktee Guest Guest

    Регистрация:
    5 янв 2014
    Сообщения:
    19
    Симпатии:
    0
    itse olen tilannut http://www.pricejapan.com tuolta parikin lamppua, sieltä tulee ainakin japanilaisiin tykkeihin ihan originaali lamput. Kerran erehdyin tilaamaan hongkongista kopio lampun hinta oli n100 euroa suomeen. mutta ei kestänyt kuin reilu 1000 tuntia kun meni vaihtoon. Tällä hetkellä tuo panasonic pt 3000:sen et lae-1000 lampun hinta on postikuluineen suomeen 220euroa + tulli n.30-40 euroa.
     
  14. juhakosk

    juhakosk Jäsen

    Регистрация:
    1 июн 2003
    Сообщения:
    46
    Симпатии:
    0
    Tulipa testattua tämä kauppa.
    Tein tilauksen sunnuntaina 27. päivä, ja tänään 29. päivä oli setä oven takana uuden lampun kanssa. Ei kyllä voi hitaaksi sanoa :)
    Pitänee kohta asennella tykkiin niin näkee taas pitkästä aikaa vähän kirkkaampaa kuvaa.
     
  15. Ville Pukema

    Ville Pukema Jäsen

    Регистрация:
    17 июл 2005
    Сообщения:
    26
    Симпатии:
    0
    Последнее редактирование: 25 авг 2014
  16. pouko

    pouko Guest Guest

    Регистрация:
    28 июл 2009
    Сообщения:
    3
    Симпатии:
    0
    Panasonicin PT-AX200E:n lamppu pitäisi vaihtaa. Ajattelin ostaa Qualitylamps.eu:sta. Kumpaa suosittelisitte: "Qualitylamp modulea", 216 e, vai "generic modulea", 144 e?

    http://www.qualitylamps.eu/home.php?cat=66659&manid=4800

    Ebaysta tai Amazonilta satunnaiselta myyjältä tilaaminen ei oikein innosta.
     
  17. Brian

    Brian Tuttu kasvo

    Регистрация:
    10 фев 2004
    Сообщения:
    279
    Симпатии:
    2
    Optoma Hd200x:n orkkislamppu tuli tiensä päähän 818h:n jälkeen vaikka tunnit on ecomoodissa katsottuja. Laitoin ebaystä uuden tulemaan kehikon kera n. 80$ hintaan. Toimitusaika tietysti aika pitkä, mutta niin paljon säästi esim qualitylampsiin verrattuna, että pakko kokeilla. Saas nährä kuin käy...
     
  18. poku

    poku Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    14 янв 2001
    Сообщения:
    516
    Симпатии:
    15
    Vaikealta tuntuu löytää paikka, joka myisi DLA-HD1:seen sellaista BHL5009-S -lamppua, jossa olisi aito polttimo sisällä, mutta ihan hyvin voisi tulla tarvikemodulin kanssa. Samoin kelpaisi pelkkä alkuperäinen polttimo (käsitykseni mukaan: "hscr200v1h"). Kaikki vinkit kaupasta, jotka myyvät aitoja lamppuja eivätkä kopioita, olisivat kullanarvoisia.

    En oikein tiedä, mitähän tuo qualitylamps.eu myy, kun niillä on tarjolla "Original projector lamp module in neutral packaging, identical to BHL5009-S" - tahtovatkohan sanoa, että tarvikemoduuli, mutta aito lamppu sisällä - mainoksesta kun saa kuvan, että originaalilamppu toisenlaisessa pakkauksessa, mutta tuskinpa tällaista konseptia on kellään oikeasti tarjolla...
     
  19. anidabi

    anidabi Vakiokasvo

    Регистрация:
    14 мар 2007
    Сообщения:
    1.676
    Симпатии:
    2
    Hyvä tietää sillä juuri tällä hetkellä selailen tässä kyseistä sivustoa uuden lampun merkeissä. Tykkinä siis sonyn vpl-hw50es ja sivusto kovasti väittää että tarjolla on sekä aitoa philipsin lamppua kuin myös tarvikelamppua. Hinta halvempi kuin missään muualla aidolle lampulle.

    Tai no vielä halvempi olis amazonissa, mutta tulee kiinasta ja lähetyajat se perus pari kolme viikkoa. Tiedä sitten valmistetaanko nykyisin kaikki aidotkin lamput kiinassa vai tuleeko sieltä sitä perus kiinaromua aidoilla tarroilla?



    Mites muuten ebay tilaajat ja muut tarvikelamppujen tilaajat, hinta varmasti oli miellyttävä mutta onko lampun ikä ollut myös miellyttävä?