Veronica Mars on jättänyt taakseen amatöörietsivän tehtävät ja on juuri valmistumassa oikeustieteellisestä. Ollessaan huipputason lakitoimiston työhaastattelussa Veronica saa puehlin entiseltä poikaystävältään Loginllta, jota syytetään murhasta. Veronica suuntaa takaisin Neptuneen auttaakseen Logania löytämään itselleen asianajajan. Loganin asian käsittelyssä näyttäisi olevan jotain ongelmia ja Veronica huomaakin olevansa jälleen keskellä tapahtumia, jotka hän luuli jo jättäneensä taakseen. Katso elokuvan trailer Ensi-ilta Suomessa - (USA:ssa 14.03.2014)
Onneksi ei tarvitse odottaa Suomen ensi-iltaa että pääsee katsomaan. Tämähän tulee Kickstarter-kampanjaan osallistuneille netin kautta katsottavaksi maailmanlaajuisesti ihan just kohta. (näin on ainakin luvattu)
No niin, nyt on leffa katsottuna... (Flixterin kautta, Kickstarter-kampanja palkintona) Tämä on kuin extra pitkä tv-sarjan jakso, eikä siinä sinänsä mitään pahaa ole kun kyse on tv-sarjaan perustuvasta leffasta. Sarjan fanit tuntevat olonsa varmasti kotoisaksi. Ja muutkin voivat tämän katsoa, historiaa kerrataan ja henkilöitä esitellään leffan alkupuolella sen verran että kaikki varmaankin pääsevät juonesta kiinni. Tempo on lisäksi aika hidas, joten tapahtumien seuraaminen ei tuottane ongelmia. Tästä pitää oikeastaan antaa vähän miinustakin, vaikka menoon tuleekin loppupuolella lisää vauhtia. Juoni on yllättävänkin kiemurainen, kuolemantapauksesta lähdetään liikkeelle ja kaikenlaista sitä tonkiessa sitten paljastuu, niin kuin Veronica Marsin kanssa aina käy. Sarjan fanina ja elokuvan pienrahoittajana olen aika tyytyväinen. 4/5
Itsekin Kickstarteria tuin ja pääsin leffan katsomaan. Aika pitkälti samoilla linjoilla Super-J:n kanssa. Pitkä jakso sarjaa, mutta näin monta vuotta jatkoa odotelleena fanina tämä oli yhtä juhlaa nähdä hahmot uudestaan. Onhan tässä varmasti jotain ongelmia ja tempokin heittelee kun ei olla tottu liki parituntiseen "jaksoon," mutta siitä huolimatta tämä oli todella onnistunut kokonaisuus. Toivottavasti nähdään jatkoa vielä tulevaisuudessakin. 4/5