Epson TW-6100 ja 3D

Keskustelu osiossa 'Videotykit ja -projektorit' , aloittajana Bitero, 16.02.2014.

  1. Bitero

    Bitero Guest Guest

    Liittynyt:
    04.12.2013
    Viestejä:
    9
    Saadut tykkäykset:
    0
    Moro!

    Mikähän mahtaa olla kun tuo 3D näyttää jotenkin huonolle, eikä ees näytä niin "syvälle" kuin verrattuna entiseen Samsungin 51" plasmaan, jossa tuli aina katsottua elokuvat 3D:nä jos oli vain mahdollista?

    Kaikki 3D asetukset olen moneen kertaan projektorista käynyt läpi, mutta ei vaikutusta. Sekä jotenki tuntuu, että ei pysty katomaan kuin sitä kohtaa mihin elokuvassa on tarkennettu, muuten ottaa silmiin. Samsungissa pystyi katsomaan ruudussa mitä kohtaa vaan.


    Voiko vain olla, että tuo Full HD ei riitä, kun tosiaan nuita Half SBS ja OU:ta katsonut. Eli puolittaa aina jomman kumman reson, vois selittää miks kuva ei ole niin terävä. Katselu etäisyys on noin 3m-3.5m. Ja screenillä kokoa 106" ja tuosta 3m:stä kun katsoo niin ainakin tykin omat pikselit erottuu helposti.

    Tuon niin ei terävän kuvan kans kyllä eläis, mutta tosiaan ku tuntuu myös ottavan pahasti silmiin jos katsoo tosiaan muualle kohtaan kuin mihin elokuvassa on tarkennuttu. Varmaan myös tuohon syvyytee vaikuttaa ku ei pysty katsomaan kuvasta kun sitä tarkennettua kohtaa, niin syvyyttä ei synny.

    Gravityn katsoin tosiaan 3D kokonaan ja melko tuskaa oli. Joitain muita videoita kans pyöritelly, mutta ei nuita huvikseen kokonaa ala katsomaan jos tuota ei saa kunnolla pelaamaan.

    Normaali full hd matskulla kaikki näyttää todella hyvälle, harmittaa vaan tuo 3D kun Samsungilla se oli niin hyvää verrattuna tähän.
     
  2. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    14.03.2004
    Viestejä:
    3 232
    Saadut tykkäykset:
    628
    Kato nyt ihmeessä joku kunno Full HD 3D -leffa.. eikä mitään over under SBS etc. versioita. Esim käyt lainaa Avatarin 3D:nä.
     
  3. Bitero

    Bitero Guest Guest

    Liittynyt:
    04.12.2013
    Viestejä:
    9
    Saadut tykkäykset:
    0
    Olis nyt tuo bluray Avatar, mutta en saa koneelta sitä 3D:na tulemaan. Lasit ei siis lähde mukaan ja jos painaa 3D:n päälle tulee vain ilmoitus; Nykyinen tulokuva/nykyiset asetukset eivät näytä 3D-kuvaa.

    Koitinpa myös PS3:lla tuota 3D peliä, mitä ennen pelannut Samsungilla ja toimi normaalisti, niin nyt tulee ilmoitus, että 3D televisiota ei ole kytketty. Eli siis tietokone, eikä PS3 tunnista siis tuota tykkiä 3D:ksi? Tykin asetuksissahan on Automaatti, SBS, UO ja 2D. Automaatilla ei lähde, eikä myöskään kaukosäätimestä tuolla 3D painikkeelle, millä tulee vaan tuo ilmoitus; Nykyinen tulokuva/nykyiset asetukset eivät näytä 3D-kuvaa.

    Kaikki laitteet on samat tykillä kuin ennen tuota tykkiä, millon pelasi Samsungin telkkarilla.
     
  4. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    14.03.2004
    Viestejä:
    3 232
    Saadut tykkäykset:
    628
    Joku asetus pissii siellä PS3:n päässä.. Kaverilla oli sama kun ei saanut toimimaan Benq:ssa 3D -leffaa... en vaa muista mikä asetus se oli kun en pleikkaria itse omista.
     
  5. Bitero

    Bitero Guest Guest

    Liittynyt:
    04.12.2013
    Viestejä:
    9
    Saadut tykkäykset:
    0
    PS3 alkoi toimimaan kun pistin suoraan tykille ja sitten takaisin vahvistimen kautta. PC:ssä taas piti ottaa vahvistimesta pois jako molempiin näyttöihin, toinen näyttö ei siis ole 3D. Jännä miksi PS3:ssa se toimii nyt molempien kautta ja PC:n kautta ei. Molemmat siis kuitenki käyttää tuota Frame Packingia 3D:nä pc ja ps3?

    Noh tuon kanssa elää kun kakkos näyttö on vain kesäisäisin käytössä kun se tuossa parvekkeella on. Ja nyt tosiaan ku vahvistimesta on pelkkä tykki käytössä niin tietokoneellaki resoluutio asetuksissa näkyy tykki 3D:nä ja toimii normaalisti. Tykki + näyttö ei näy tuota 3D:tä, eli siinähä se vika oli.

    Ja on tosiaan upea kuva nyt, kun nuita oikeita bluray 3D:tä kattoo. :D
     
  6. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    14.03.2004
    Viestejä:
    3 232
    Saadut tykkäykset:
    628
    Hyvä hyvä... Sitten jos vielä haluaa hifistellä 3D:n kanssa niin Monstervision 3D -kitti on hyvä. Itse sain sillä pelattua melkein kokonaan ghostaamisen veke oikeilla asetuksilla.
     
  7. Bitero

    Bitero Guest Guest

    Liittynyt:
    04.12.2013
    Viestejä:
    9
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tuohonpa pitää melkein tutustua. Muutenkin ollu tarkotuksena tilata toiset lasit, ku yleensä aina joku muukin joka tahtoo katsoa.

    Eli siis ihanko vaan tälläinen setti; http://www.amazon.com/MonsterVision-Eyewear-System-Active-Sync/dp/B004443WRG ?

    Toimiiko vanhat 3D lasit kanssa yhtäaikaa, vai pitääkö tuohon tilata samanlainen setti kaveriksi vai pelkät toiset tuollaiset lasit?
     
  8. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    14.03.2004
    Viestejä:
    3 232
    Saadut tykkäykset:
    628
    Tuo kyseinen setti oli itsellä ja vieläpä samaisen tykin kanssa. Vanhat lasit toimii 3D:n kanssa yhtäaikaa kyllä.
     
  9. Bitero

    Bitero Guest Guest

    Liittynyt:
    04.12.2013
    Viestejä:
    9
    Saadut tykkäykset:
    0
    Okei, pitääpä tuo tilata jossain vaiheessa. Kiitoksia ohjeista ja vinkeistä! :)