80-luvun minisarja Shogun on julkaistu blu-rayna ja täytyy sanoa, että hyvää jälkeä ovat saaneet aikaiseksi. Kuvanlaatu on hyvä ja kuvasuhde alkuperäinen 4:3. Extrat ovat samat kuin DVD-versiossakin. Jostain syystä tämä julkaistiin Pohjoismaissa ennen isoa maailmaa.
Varmaan kuvattu filmille? Kuvasuhteen saisi reunoilta levitettyä 16:9 Ja ennen kuin älähdätte, saatte kyllä katsella tätä 4:3 versiota minun puolestani aivan rauhassa. Odottelen innolla X-File:sten 4 ekaa kautta bluraynä 16:9 kuvasuhtella. Kuvanlaatu valitettavasti paljastaa maskeerausten alkeellisuuden ja 80-luvun ylinäyttelemisen. Toivottavasti uudelleen filmatisointi huhut pitävät paikkansa. Olisi hauskaa nähdä mitä nykyaikaisilla laatuvaatimuksilla saataisiin aikaiseksi tästä romaanista.
Vaikea sanoa olisiko Shogunia pystynyt julkaisemaan 16:9-muodossa, kun ei tiedä miltä alkuperäinen filmimateriaali on näyttänyt. Esim. The Next Generation kuvattiin filmille, mutta laajakuvaksi sitä ei pystytty blu-raylle muokkaamaan, koska se oli alunperin kuvattu 4:3-kuvasuhde mielessä, jonka johdosta liian monessa kohtauksessa reunoilla näkyi piuhoja, ständejä ja muuta rekvisiittaa. Korjatkaa jos olen väärässä, mutta eikös X-Files (kuten myös Babylon 5) kuvattu alunperinkin laajakuvaa ajatellen? Se on tietenkin selvä juttu, että jos 80-luvun alun TV-sarjatyyli kaikkine ominaisuuksineen ei miellytä, ei Shogun ole sinua varten.
Kuvatessa varmaan ollut 4:3 mielessä, joten vaikka matskusta saisi 16:9:ä (vieläpä ilman kroppausta), niin "taiteellinen" näkemyshän siinä kärsii.
Satavarmasti kuvattu (silloista) telkkaria ajatellen. Muunlainen haihattelu on lapsellista ja tietämätöntä. Ja jos "maskeerauksen alkeellisuus" ja "ylinäytteleminen" häiritsevät, niin kannattaa ensimmäiseksi unohtaa elokuvan historia ja toiseksi keskittyä 3D-animaatioon.
En sanonut, ettei Shogun ole minua varten. Ja kun 4K versiot TNG:stä aikanaan tulevat, on kuva todennäköisesti 16:9 (piuhat poistetaan/rajaillaan/luodaan pysäytyskuvasta lisää bridgeä jne... Sehän on vain raha kysymys) Siintä mitä varten mikin on kuvattu höpinä on lapsellista ja tietämätöntä. Voit edellelleenkin katsoa Shogunin, TNG, B5, X-files, Lonesome Dove vaikka DVD:ltä, niin säilytät alkuperäisen suttuisen kuvan ja äänen. Eikä se ole pois minulta tippaakaan. Mikä tässä on vaikeata? Maskeeraus ja ylinäytteleminen olivat vain kommentteja kuvanlaadusta, joka on siis erittäin hyvä. Samat ongelmat/hyveet myös 70-luvun Battlestar Galacticassa. Kumpaakin sarjaa katson mielelläni.
Omaan makuun kuvassa on aika reippaasti kohinansuodatusta (DNR), vaikka päällisin puolin näyttääkin ihan ok:lta vuoden -80 tv-sarjaksi. Pääsääntöisesti näyttää tosi hyvältä värit ja kuvan tarkkuus, mutta osa kohtauksista on tuhnuisempia ja myös kameran epäfokusta esiintyy ajoittain.
Alkuperäisen matskun kuvanlaatu vaihtelee kieltämättä tosi paljon. Ja ilman mitään logiikkaa, esim. yökohtaus saattaa olla terävä ja sävyinen, mutta vastaavasti joku ulkokohtaus saattaa olla tosi tuhnuinen. Kai se kuului ajan henkeen. Mitä DNR:ään tulee, niin ei Shogun ole musta paha. Kohinaa on (ja se vaihtelee), kuvassa on syvyyttä ja pienoisia räpsyjäkin esiintyy.