Tuli ostettua crc-1400 Gigantista ja muutaman päivän kuluttua 30 päivän palautusoikeus menee umpeen. Laite on toiminut muuten aivan loistavasti, vain tekstitykset välillä aiheuttavat päänvaivaa. Nimittäin tallennettuja ohjelmia toistettaessa tekstitys yhtäkkiä häviää. Nauhoituksen kelaaminen suuntaan tai toiseen ei palauta tekstejä, vain se, että keskeytän toiston ja haen ko. kohdan uudelleen. Tätä on nyt tapahtunut aika ajoin - sanotaanko ehkä niinkin usein kuin joka neljännen tallennuksen katsomisen yhteydessä. Onko muilla ollut vastaavia kokemuksia? Pitäisikö lähteä palauttamaan laite?
Kyllä se tuota on tehnyt, mutta ei sentään noin usein. Kirjanmerkki kohtaan ja uudelleen aloitus ja paluu kirjanmerkkiin, niin sillähän siitä selviää. Samoin muutaman kerran kun toiston on lopettanut, on TV-kuva musta. Kanavan vaihto tai jonkin tallenteen toiston aloitus korjaa tilanteen. Noiden kanssa pystyn kyllä elämään. Riippuu tietty mitä olet hakemassa, mutta minusta tämä on kuitenkin varmatoimisin kahden virittimen HD-digiboksi mitä nyt saatavilla on. Ei ole jumiutunut niin että tarvitsee virtajohtoon koskea. Eikä ole jättänyt nauhoituksia tekemättä, paitsi yllä mainitsemassani tilanteessa jossa signaali on liian heikko.
Tuollainen hytinä minullakin on. Mulla ei ole ollut mitään muita ongelmia, ei mustia tv-kuvia, ei tallentamatta jättämisiä, ei pikselöintejä, ei siis mitään muuta kuin tuo ajoittainen tekstityksen pois jääminen. Monelta kanavalta yhtäaikainenkin nauhoitus on onnistunut hyvin. Eihän tekstitys tosiaan kummoinen ongelma ole, kun sen saa kuitenkin takaisin pienellä vaivalla. Vielä en ole tehnyt tutkimusta siitä, onko tekstityksen pois jääminen vain tietyiltä kanavilta nauhoitettujen ohjelmien kanssa tms. Saattaahan olla, että lisää ongelmia tulee, kun tähän asti nauhoituksia olen ehtinyt tehdä vasta vajaan 100 gigatavun edestä.
Mikäs tollais Crc-2400 riivaa kun välillä suorakin lähetys pikselöityy. Välillä tallenteita katsoessa tulee vain mustaa eikä lähde toistamaan. Buuttaamalla korjautuu hetkeksi
Tekeehän se sitä, nythän on Topfieldin sivuilla päivitys jonka pitäis korjata tuota tekstien katoamista vikaa.
Haluaisin ajaa boxiin uuden päivityksen, mutta en menettää tallenteita. Millä ohjelmistolla voi katsella vanhoja tallenteita esim. ulkoiselta kovolta ?
No sehän tässä on hienoa että ei millään, koska kryptattu? Voit toki siirtää vanhat nauhoitukset ulkoiselle levylle, mutta niiden katselu onnistuu vain omalla boksillasi. Vanhojen katselun ajaksi joidut asentamaan tämän vanhan softan boksiisi takaisin väliaikaisesti. :OI
Eli pitäisi ensin katsoa kaikki tallenteet pois eikä missään nimessä tallentaa mitään lisää tällä ajanjaksolla, että saa kovalevyn tyhjäksi päivitystä ennen. Great! :hitme:
Käsittämätöntä ettei laitetta saa sellaiseen modeen jossa voisi katsella esim ulkoiselle kovalevylle siirrettyjä vanhoja tallenteita. Kun päivität boxin on se sen jälkeen samanmoinen kuin kaupasta ostettaessa eli tyhjä tai paremminkin tyhmä tallenteista .
Eikä edes PCle ole mitään softaa jolla katsella noita Topsun vanhalla ohjelmistoversiolla tallennettuja tallenteita ?
Eikö EPG:stä pysty etsimään (tekstihaku , search) ohjelmia ja laittamaan niitä ajastustallennukseen ??? Pitääkö siis tietää milloin mikäkin ohjelma tulee ja ajastaa käsin tai selailla silmät soikeana EPG:tä 'mitä mahtaa olla tulossa' -tyyliin ??? :hitme: Onko YLE HD kanavien äänenvoimakkuus noin kymmenkertainen SD kanavien äänenvoimakkuuteen ? Onko asialle tehtävissä jotain ? Nimim. kaksi tuntia TRC-1400 boksin kanssa ja jo nyt Maximum kasitonnista ikävä.
Maximumista voisi sanoa että tähän verrattuna huippuboksi. Jos oikein muistan niin ainoa missä tämä on parempi on kuvanlaatu.
Ostin eilen Gigantista TRC-1400:n. Ei ole kelausnopeudet tässä laitteessa ihan kohdallaan. 2x-nopeudella todellinen nopeus on noin 2.0-kertainen, mutta 4x-nopeudella noin 21-kertainen ja 8x-nopeudella noin 32-kertainen. Onko tuo ominaisuus vai vika. Urheilua kun katselee, niin olisi käyttöä n. 4-kertaisella nopeudelle. Ohjelmistoversio on TF-BTRC 1.05.99
Osaat varmaan itsekin vastata, vika, jos todellakin on noin. Eikös tähän löydy uusi firmis. Katsopa topfieldin sivulta. Edit: Mulla on versio 1.10, mutta tämäkään ei taida olla uusin.
Ostin eilen tuon TRC-1400 boksin ja päivitin heti softan ennen mitään tallennuksia, kiitos tämän ketjun. Vielä ei ole ollut suurempia ongelmia, mutta: MTV3:n HD kanavia vaivaa enemmän tai vähemmän paha huulisynkka ongelma. Ylen tai Cmore HD kanavilla ei tätä ongelmaa ole ja siksi mietinkin, että lieneekö vika kumminkaan boksissa. MTV3:nkaan SD kanavien kanssa ei ole mitään ongelmia. Ei ole valitettavasti muita laitteita, joilla testata... Oletteko törmänneet vastaavaan ongelmaan tällä, tai muilla laitteilla?
Toivottavasti uudempi firmis auttaa. Testasin aikoinaan Topfield TRC-2400:n pikakatselunopeuksia edellisellä ja nykyisellä virallisella firmwarella (uusinta beta-versiota en ole testannut, mutta tiettävästi siihen ei ole tullut korjauksia enkä sitä voi testata ennen kuin olen "tehnyt selvää" nykyisistä tallenteista). ALKUPERÄINEN TALLENNE Eteenpäin pitäisi olla 2-4-8-16-32-64, mutta menee 3-4-6-12-36-72. Taaksepäin menee 2-7.5-12- (muut mittaamatta) Siis eteen 2x menee 3x:ää ja taakse 4x menee 7.5x:ää jne. Näytöllä näyttää sitä, mitä pitäisi olla... oikea nopeus mitattu tallenteesta, jossa näkyy kellonaika. EDITOITU TALLENNE Editoiduilla tallenteilla nuo menevät hurjiksi, koska etenemiseen eteen tai taakse liittyy parin sekunnin välein tehtäviä hyppyjä eteenpäin, jotka ovat nopeudesta riippuen 20 sekunnin ja muutaman minuutin välillä ja siten tekevät oikean katselukohdan etsimisen todella vaikeaksi. Sen takia editointia ei kannata käyttää. Bugi on ollut maahantuojan teknisessä tuessa tiedossa jo toissasyksystä... Eteenpäin 2-4-8-16-32-64 ovat oikeasti noin 20-26-37-62-110-205. Ja taaksepäin ovat noin 4-14-32-70-140-290. Tosin nuo nopeudet ilmeisesti vielä vaihtelevat hieman tallenteesta riippuen, tai ainakin niin kertoi maahantuojan edustaja.
Olen huomannut joskus samaa MTV3:n HD-kanavilla TRC-1400 poksilla mutta esimerkiksi viime maanantain Suomen surkeimmat kuskit näytti olevan taas synkassa (tallenteena katsottuna, kuten aiemminkin)