En osaa lonkalta sanoa tarkkaa määrää, mutta väitän, että ei pysty noin montaa. Itsellä on tullut ainakin seinä vastaan yllättävän vähillä rinnakkaistallennuksilla (CRC-1400), verrattuna vanhaan Topfieldiin toisaalla talossa. Mielestäni jo niin kun olen tallentanut kahta, niin kolmantena livekatseltavissa ei enää olekaan kaikki, vaan tosiaan vain osa kanavista. Siihen en ole tullut kiinnittäneeksi huomiota onko HD-kanavilla jotain tekemistä asian kanssa.
Boksissa lienee normaalit kaksi viritintä, jolloin ne voivat virittyä samanaikaisesti kahteen muxiin. Jos tallentaa kahdesta muxista, niin tällöin voi katsella vain näiden muxien kanavia samanaikaisesti.
Onnistuu 4 kanavan tallennus ja yhden katselu samaan aikaan. Kunhan ovat max kahdessa eri kanavapaketissa, kolmea eri pakettia ei voi tallentaa samaan aikaan. Tuli aika sekava selitys.
Kiitokset vastauksesta, kaikille toisillekin vastaajille samalla. Jos neuvoisit vielä miten laitan sen looppi-kaapelin, kun nyt ylärivin ekassa on antennikaapeli seinään (joten viereinen ylärivin paikka on vapaana). Alarivin ekassa on antennijohto televisioon (tarvitaan jotta voin katsoa erikseen telkkua ilman boksia), joten toinen alarivin paikka on vapaana. Uskallanko yrittää tunkea looppia näihin vapaana oleviin paikkoihin? Vai pitäisikö antenneja siirtää jotenkin? Tyhmiä kysymyksiä, mutta olen 67-vuotias enkä ymmärrä tekniikasta. Lisäksi olen valvonut jo 2 yötä tämän ongelman takia. Kuinka kaipaankaan vanhaa Topfield TF4100PVRt:tä, joka palveli hyvin ilman ongelmia kuusi ja puoli vuotta kovassa käytössä! Se onneton meni rikki 1.11.13, näyttöön tuli vain set language jne. joten asettelin kanavia uudelleen, sitten rupesi jättämään boksin auki, kun EPG tallennus piti alkaa. Samalla näytti että "tallennus" oli päällä (harmaalla) ja "kiintolevyn alustus"-kohta oli myös harmaalla eli päällä. Sain kuitenkin ajastinasetuksilla laitettua ohjelmointeja, kun aikani aina avasin ja suljin vehkeitä, uudestaan ja uudestaan. Jossain välissä tein tehdasasetusten palautuksen ja kovalevyn alustuksen (?).Lopulta rupesi surisemaan aina välillä. Joten sen taru loppui siihen.
Siinä TF4100PVRt -mallissa on ollut samalla lailla kiinni Loop-kaapeli. Elikä kytke se Loop-kaapeli "Ant 1 Out" -liittimestä "Ant 2 In" -liitäntään. "Ant 2 Out" -liittimestä vedät sitten kaapelin televisioon.
TRC-1400:sta kymysys...laitoin joka tallennukseen lisää 5 minuuttia tallennusvalikon asetuksen kautta, mutta boksi lisääkin tallennukseen 5 minuuttia sekä alkuun että loppuun! Muistaakseni CRC-2400 lisäsi vain loppuun. Saako TRC-1400:n saman eli vain tallennuksen loppuun lisäaikaa?
Saa. Järjestelmän asetukset > Tallennus > Lisäaika tallennuksen alussa X min ja Lisäaika tallennuksen lopussa X min. Tällaiset asetukset ainakin mun boksissa, tosin firmistä en ole päivitellyt hetkeen.
Ohjekirjassa kohdassa Luku 2 Asennus (ilmeisesti sivu 11) on kuva kuinka tuo kaapeli kytketään, manuaali sanoo näin Liitä antennikaapeli ANT 1 IN liittimeen digitaalisessa vastaanottimessa ja liitä sitten ANT 1 OUT liitin ja ANT 2 IN–liitin Loop-kaapelilla. Ohjekirja löytyy myös Topfieldin sivustolta http://www.topfield.fi/WebRoot/FinTop/Shops/FinTop/50F9/0B2E/24DC/1831/D73D/0A28/1046/C066/TRC-1400_Fin_UserReference_2013_Feb_Web-DRAFT.pdf
Mielenkiintoista, mulla ei näy lisäaika tallennuksen alussa ja tallennuksen lopussa vaan ainoastaan yksi lisäaika. Pitänee tarkistaa firmisversio, laite on tuliterä...
Ostin äsken ko. digiboksin ja kokeilin boxin kautta tallenteita usb- tikulla koska topfield mainostaa. 3. Tuetut tiedostomuodot: MP3, JPG, DivX, XviD, VOB, MKV, MP4, AVI. Huom! Tiedostojen koodaus voi vaihdella tiedostopäätteestä huolimatta, laite ei tue kaikkia koodauksia. Videotiedostojen toistossa laite tukee lisäksi seuraavia tekstitys-formaatteja: SUB, SRT. USB -toimintojen käyttö vaatii, että laitteeseen on asennettu sisäinen kovalevy. Tallensin tikulle SoA:gia, MP4 ja Sub tiedostoilla. Kuva näky hyvin kelauksien kanssa,mutta miten sais tekstit näkyviin,vai ei mitenkään. Aiheesta on jo kysytty #123 viestissä eri tiedostoilla,mutta vastausta en löytänyt kyseiseen ongelmaan.
Jos ei tekstien päälle laitto kakesta (pitänee tehdä joka kerta eikseen joka leffalle) auta, silloin on muuta feelua, leffa ja subit ei samassa kansiossa jne.. Eli leffa ja subit yksinään samaan kansioon samalla nimellä tyyliin: Leffakansio, jossa Leffa.mp4 ja Leffa.sub... T: Vesku
Tiedostot kyllä pitäis olla samassa kansiossa ja samannimiset,kun pc.llä vlc playerillä näkyy tekstien kanssa tikulta. Rupes askarruttamaan onkohan mun polku oikea ,kun ei ole paljoa kokemusta näistä. Menu--> Talenus--> Tallenetut ohjelmat--> SAT ->leffa kansio (näkyy mp4 ja sub) valitsen mp4--> leffa näkyy,tekstit ei ---> Tekstitysraidat(näppäin23) näkyy vihreäksi aktivoituneena Micro DvD (sub),mutta tekstit ei näy. Eniten harmittaa kun ei tiedä tunaroiko tässä itse vaiko topparissa feelua.
Nyt tallentuu kaikki tarvittavat kanavat, kiitos ystävällisistä neuvoista. Luotin liikaa myyjän infoon enkä käyttänyt omaa järkeä. Siis loop-kaapeli on pakollinen antenniversiossa. Tuosta 5 min. ohjelma-ajan pidennyksestä - ihmettelin itse samaa, kun ohjelman eteenkin tuli 5 min. mikä on aika hankalaa. Eikä asetuksessa ole mitään eri vaihtoehtoa vain loppuun -valinnalle. Kaukosäätimestä - en löytänyt topparin sivulta TRC-1400:n sopivampaa mallia (omani ei ole ekana olevan kuvan kaltainen vaan hankalampi). Nykyinen on hankala käyttää, koska on kokonaan musta enkä näe sen nappuloita kuin päivänvalossa tai oikein kirkkaan jalkalampun alla. Koska käteni ovat kömpelöt, on säädintä hankalaa käyttää, juuri niitä tärkeitä nappuloita alaosassa, joita tarvitaan tallenteita katsoessa. Tietäisittekö tähänkin jonkin paremman ratkaisun? Entiseen boksiin ostin erikseen sellaisen hopeanvärisen säätimen, jota oli tosi helppo käyttää. Se ei toimi tässä hd-boksissa. Kiitos henkilölle, joka laittoi suomenkieliset käyttöohjeet sivulle. Aloitan lukea niitä tänä yönä. Tähän mennessä olen yrittänyt tankata topparin sivulla olevaa tämän boksin englanninkielistä ohjetta.
Kaukosäädin pitäisi olla kai tämä: http://www.topfield.fi/epages/FinTop.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/FinTop/Products/TP501 Niissä on valitettavia laatuongelmia, ja muutenkin kovin muovisen oloinen ja näppäinjärjestely on hankala, yleisimmät näppäimet alalaidassa eli hankala käyttää yhdellä kädellä. Tuohon hintaan, tai ainakin lähelle, saa jo yleiskaukosäätimiäkin, mutta ne pitää toki sitten ohjelmoida.
Ostin otsikon mukaisen TRC-1400 boksin ja yritin siirtää tallenteet vanhalta TF500PVRt boksilta Antares ohjelman avulla uudelle boksille käyttäen ulkoista USB levyä apuna. Siirto ulkoiselle USB levylle onnistui ja pystyn nyt katsomaan tallenteita vaikkapa VLC playerillä. Seuraavaksi liitin USB levyn uuteen boksiin kiinni ja onnistuin saamaan sen näkyviin tallenteet valikosta, mutta en pysty siirtämään yhtään tiedostoa ulkoiselta levyltä boksin omalle levylle, herjaa vaan että "tiedosto virheellinen/tiedot ei kelpaa". Lisäksi jokaisessa tallenteessa näkyy .rec pääte nimen perässä, kun katsoo uuden boksin tallenteet valikon kautta. En ole käpälöinyt tiedostojen nimiä missään välissä. Osaako joku sanoa miksi homma ei pelaa ja mitä pitäisi tehdä, jotta saisin nuo vanhat tallenteet uudelle boksille katseltavaksi?
Vanhan mallisen Topparin tallenteet ei ole suoraan yhteensopivia uusien mallien kanssa... Vaatii erikoiskäsittelyä, eli muuntoa toiseen formaattiin PC:llä tai uudessa Topparissa sopivalla Tap:illa. Koska tuo omaavasi Toppari ei Tapeja tue, niin eka vaihtoehto on vissiin se ainoa toimiva... Miten, en osaa kertoa kun en sun Topparista mitään tiedä... T: Vesku
Jäi laite ostamatta kun IL nettisivuilla oli verkkokaupan top 10 palautetuimman ja korjatuimman laitteen listalla. Jatkamme etsintöjä...
Ei katsottu samaa listaa koska mun löytämässäni listassa ei ollut top 10ssä. Listalta kyllä löytyi trc-boksi, mutta ei top 10stä. Sijat oli 13 ja 14, jos nyt oikein muistin.