Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Kalevala - Uusi aika (2013) (Jari Halonen / Tommi Eronen, Konsta Mäkelä)

Тема в разделе "Elokuvat", создана пользователем TheRealThing, 3 июн 2013.

  1. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Регистрация:
    3 май 2004
    Сообщения:
    4.975
    Симпатии:
    894
    Pitkään työn alla ollut Jari Halosen suurelokuva ansaitsee oman ketjunsa jo hyvän aikaa ennen julkaisuaan.

    Ensi-ilta 15.11.2013. Elokuva virallisesti Facebookissa ja Twitterissä.

    Trailerin perusteella hyvältä näyttää ja yllätti itseni jopa positiivisesti! :naminami:
     
    Последнее редактирование модератором: 7 ноя 2013
  2. SpiderJerusalem

    SpiderJerusalem Guest Guest

    Регистрация:
    17 янв 2008
    Сообщения:
    1.014
    Симпатии:
    0
    Trailerin perusteella näyttää juuri siltä itseltään - halvalta kotimaiselta kesäteatterilta, samoilla naamoilla ja samalla kauhealla dialogilla.
     
  3. jmo

    jmo Vakiokasvo

    Регистрация:
    26 апр 2002
    Сообщения:
    1.801
    Симпатии:
    387
    Juu hienoa on. Voiko enää tyypillisempää kotimaista valmistetta ollakaan luvassa.

    "Sampo, Mikä sinun on. - En tiedä." Ja täritäri.

    Mikähän siinä on, kun nämä teatterilavoilta pois päässeet näyttelijät eivät osaa olla elokuvissa muuta kuin samanlaisia kuin teatterilavoilla.
    Ja miksi näihin ei millään saada tippaakaan normaalilta kuulostavaa puhetta. Suomalaisen elokuvan perisynti.

    Ehkä tämä vain jonkun mielestä kuulostaa ja näyttää hienolta. Ehkä en tosiaan vain ymmärrä.
    Pahoitteluni pikkusieluisuudestani.
     
  4. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Регистрация:
    11 ноя 2007
    Сообщения:
    5.595
    Симпатии:
    1
    Kotimaista lens flarea! Taitaa olla vuoden paras suomalaiselokuva kyseessä, trailerissa ainakin oli jo poikkeuksellisen paljon näkemystä.
     
  5. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Регистрация:
    11 ноя 2007
    Сообщения:
    5.595
    Симпатии:
    1
    Ilmaisu oli ainakin kerrankin selkeätä! Enemmän myötähäpeää mulle tulee jatkuvasta mukanormaalista muminasta, josta ei varmaan saisi selvää tekstityksenkään jälkeen. Suomalainen ilmaisutapa vaan tuppaa olemaan kirjakielistä.
     
  6. arthur

    arthur Guest Guest

    Регистрация:
    28 июн 2002
    Сообщения:
    2.424
    Симпатии:
    0
    Näyttää TV-teatterilta ja jarihalosmaista (lue turkkalaista) näyttelintyötä näyttää monin paikoin olevan. Kiinnostavinta projektissa tulee olemaan jälleen Jari Halosen haastattelut, mutta ne ovatkin yleensä hyvää viihdettä.

    Kiinnostaa silti nähdä.
     
  7. VastActiv

    VastActiv Guest Guest

    Регистрация:
    22 июн 2004
    Сообщения:
    388
    Симпатии:
    0
    Trailerin perusteella tässä on potentiaalia tulla kaikkien aikojen huonoimmaksi suomalaiselokuvaksi
     
  8. mr.hat

    mr.hat Guest Guest

    Регистрация:
    18 янв 2005
    Сообщения:
    754
    Симпатии:
    0
    Traileri pähkinänkuoressa

    [​IMG]
     
    Последнее редактирование: 4 июн 2013
  9. jmo

    jmo Vakiokasvo

    Регистрация:
    26 апр 2002
    Сообщения:
    1.801
    Симпатии:
    387
    Että sitten juttelet kaverisi kanssa:

    -Hei
    -No hei
    -Mitä sinulle kuuluu Pertti, kun olen kuullut ongelmistasi.
    -Voi sentään. Kyllä on kauheaa. Mistä ongelmista, Jaakko?
    -No niistä elokuviin liittyvistä. Olen kuullut, että sä olet ihan liian tosissasi suhtautunut näihin Pirkon ja Jarin asioihin.
    -Kuule Jaakko, minun nyt varmastikin pitää kertoa sulle jotain.
    -Et voi olla tosissasi. Pitääkö sun nyt paljastaa minulle jotain?
    -Sähän tiedät kuinka paljon mä sinua arvostan, mutta että nyt ei kyllä kuule kaikki ole ihan kohdallaan..

    Oikeampi rehellinen suomalaisversio:

    -Moroo. Mitä isäntä?
    -Moroo. Vittuuks tässä. Kuis itelläs?
    -Eipä tässä, Joku mulkku sano et sulla on jotain ongelmaa?
    -Jaa, vittuakos se sulle?
    -Eipä mitään. No näkyillään.
    -Joo..
     
  10. Peter71

    Peter71 Käyttäjä

    Регистрация:
    17 фев 2003
    Сообщения:
    155
    Симпатии:
    0


    Juu, selvää on, että Halosen visiot ei suurta yleisöä nappaa - "Joulubileet", "Takaisin Ryssiin", "Aleksis Kiven" elämä uppoaa tietynlaisesta, yleensä mustahkosta huumorista
    pitävälle luonteelle. Elokuvissa on reppanoita, joihin on helppo samaistua tai jopa kuvitella olevansa niiden yläpuolella ja nuo reppanoita esittävät tekevät duuninsa yleensä ammattitaidolla eikä dialogi suinkaan ole paperinmakuista, kuten niin monen muun kotimaisen tuotannon osalta joutuu toteamaan. YLE yrittää epätoivoisesti pakkossyöttää kansalle Uutta Päivää ja MTV3 Salkkareita - Vaikka inhoan molempia sarjoja, en silti koe olevani parempi ihminen - Sirkushuveista näissä kaikista taitaa lopulta olla kyse - Halosen produktioissa ja näissä hömppäsarjoissa - "Samahan se mitä kautta se message lopulta tulee!" (Joulubileet)
     
  11. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 сен 2003
    Сообщения:
    5.019
    Симпатии:
    153
    Tallenteen ostan omaan kokoelmaani, heti kun vaan ilmestyy. Elokuvateatteriin tuskin jaksan vaivautua.
     
  12. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Регистрация:
    11 ноя 2007
    Сообщения:
    5.595
    Симпатии:
    1
    Niin siis, tarkoitin ilmeisesti sellaista ilmaisua josta saa jotain selvää. Ei tuostakaan dialogista saanut mitään selvää. :)
     
  13. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    31 окт 2002
    Сообщения:
    2.786
    Симпатии:
    119
    Ei me kaikki suomalaiset aikamme kuluksi kiroilla ja haistatella - vaikka efektiä yleensä käytetäänkin viittaamaan siihen että keskustelijat olisivat alemmin koulutettuja, niin eivät kaikki niin tee. Jokin keskitie noille kahdelle esimerkillesi olisi parempi.
     
  14. jmo

    jmo Vakiokasvo

    Регистрация:
    26 апр 2002
    Сообщения:
    1.801
    Симпатии:
    387
    Aivan niin. Mutta tämähän olikin vain esimerkki siitä miten keskustelu nykypäivänä yleensä saattaisi kulkea.
    En ole mikään kokosuomea kattava kommentoija, vaan ihan tuli vaan mieleen tuollainen perustyyli miten ihmiset nykypäivänä keskustelevat.
    Kirjoitan vain omista kokemuksistani, enkä tiedä miten esim. uskovaiset ja muut vastaavat keskenään puhuvat.
    Pahoittelen, jos aiheutin pahaa mieltä.
    Jos mielestäsi kiroilu ei kuulu nykykielen käyttöön, niin elämme ilmeisesti eri piireissä.
    Koulutustasosta riippumatta.

    Monia vaihtoehtoja esittämilleni sutkautuksille varmasti on, mutta idea pitäisi kirjoituksestani kuitenkin kai selvitä?
    Eli että oleellista on, että kielenkäyttömme ei ns. normaalipuheessa ole kuitenkaan kirjakieltä, mitä näissä elokuvissa vahvasti harrastetaan.
     
    Последнее редактирование: 6 июн 2013
  15. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Регистрация:
    3 май 2004
    Сообщения:
    4.975
    Симпатии:
    894
    Elokuvan nettisivusto on avattu osoitteessa http://www.kalevalauusiaika.fi

    Sisältää myös mahdollisuuden osallistua julisteäänestyskilpailuun, jossa voi voittaa liput ensi-iltaan! :thumbsup:
     
    Последнее редактирование: 5 июл 2013
  16. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    17 авг 2007
    Сообщения:
    4.401
    Симпатии:
    547
    Mutta haluaako joku oikeasti mennä sinne? :confused:
     
  17. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    11 фев 2005
    Сообщения:
    5.029
    Симпатии:
    567
    Jotenkin tuli Kummelin porukka ja niiden tuotokset mieleen tosta trailerista....

    T: Vesku
     
  18. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 сен 2003
    Сообщения:
    5.019
    Симпатии:
    153
    Jaahas. En minä tiedä. Halosen versio sisälsi muutaman oikein nerokkaan oivalluksen, näytteleminen oli sitä tuttua... En mä tiedä. Tämä oli joko 0/5 tai sitten 5/5.
     
  19. WALTER HILL

    WALTER HILL Guest Guest

    Регистрация:
    3 дек 2006
    Сообщения:
    335
    Симпатии:
    0
    Heh, jotenkin mennyt tämä kokonaan ohi, onkohan YLE jo esittänyt tämän töllöstä, traileri sai jo pieniä naurahduksia aikaiseksi, pakko kyl tykätä noista teatteri tyypeistä, kirjakieltä ja sitten kaikki huudetaan kun teatterin lavalla konsanaan :D
     
  20. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    9 дек 2004
    Сообщения:
    2.737
    Симпатии:
    447
    Nähty ja tämä oli 0/5. Näytteleminen väkinäistä/teennäistä (niin kuin suomalaisissa elokuvissa yleensä) ja ohjaus/kuvaus aivan hirveätä kuraa. Budjetti oli mitä oli (lukemani mukaan budjettia leikattiin ennen kuvauksia rutkasti, hyvä niin...), mutta silti:sick:
    Menetetty aika tämän elokuvan parissa vituttaa suuresti. Mutta pakko oli katsoa kun kerran aloitin:(.
    En suosittele kenellekään.

    Kalevala - Uusi aika 0/5
    Yksin PASKIN "elokuva" minkä olen ikinä nähnyt.
     
    Последнее редактирование: 31 июл 2014