Miltei uuno telkkaristi toivoo apua tykittäjäksi ryhtymisessä

Keskustelu osiossa 'Videotykit ja -projektorit' , aloittajana Mordjinn, 06.11.2012.

  1. Mordjinn

    Mordjinn Guest Guest

    Liittynyt:
    28.10.2012
    Viestejä:
    19
    Saadut tykkäykset:
    0
    Uusi telkkari oli jo ostossa, mutta sitten tajusin että tykki sopisi loistavasti olohuoneen n.3,5m levyiseen päätyseinään. Tykkimaailma on kuitenkin itselle uusi joten kaipaisin kipeästi viisaampien apua. Tässä alkuun pari alkupointtia:

    - Emme ole hifisilmiä. Vähän harmaa musta ei harmita, perus-ok peruslaitetta etsitään.
    - 3D on varmaan kiva, mutta mielummin vanhempi 2D laite halvemmalla.
    - Huone ei tule olemaan sysipimeä, hämärä onnistuu kyllä.
    - Katselu tulee olemaan perustelkkaria ja Xbox360stä. Kenties joku läppäriltä pyöräytetty file joskus. DVD/Bluray -leffoja emme katso ikinä. Digiboksiksi joku helppo Topfieldin tai Wboxin tallentava HD boksi.
    - Äänestä vastaa Genelecin 6010 -pari seinälle ruuvattuina (ehkä tulevaisuudessa siihen subbari mukaan vielä). Tajusin juuri että tarvitsen ilmeisesti tuohon vielä jonkinlaisen ratkaisun kun äänilähteitä on ainakin kolme (Xbox/Digiboksi/läppäri). Vai?
    - Taloudessa ei ole telkkaria. Eli tykki tulee olemaan se ainoa värkki jolla asioita katsellaan.


    Huone
    Huone johon tykki tulisi on noin 3,5 leveä ja 10m pitkä. Korkeutta 240cm. Sohva tulee noin 3-4m päähän heijastusseinästä ja jakaa huoneen kahtia (toisessa päässä on ruokapöytä). Seinät ja katto ovat lastulevyä ja ne on maalattu maalarinvalkoisella Harmonyllä. Toisella pitkällä seinällä (eli tykin kannalta sivulla) on koko seinän kokoinen ikkuna, jossa on sälekaihtimet. Tykin saa kattoon kiinni oikeastaan mihin vain (joskin superpainava tykki ei todennäköisesti lastulevykatossa kauaa pysy).

    - Kuinka suurta kuvaa kannattaa lähteä hakemaan? Jotenkin ajattelin että joku 100'' voisi olla aika hyvänkokoinen kuva, eli siis jättisuurensiisti!
    - Kuinka ylös/alas kuva kannattaa suunnata? Toisinsanoen onko olemassa jotain standardia mikä on hyvä määrä senttejä lattiasta kuvan alareunaan? Entä katosta?


    Valkokangas
    Helpoin tapa olisi vain heijastella valkoiseen seinään. Ainakin näin aluksi. Ongelma on että seinän keskellä kulkee pystysuora lastulevyjen väliin jäävä rako. Koitan keksiä kuinka tuon saisi jemmattua. Tuo on kuitenkin ilmeisen vaikeaa :( Yksi vaihtoehto on peittää seinä 6mm kipsilevyllä ja maalata se uudestaan. Tällainen "seinä joka onkin valkokangas" vaihtoehto miellyttäisi itseä kovasti. Helpottaisi myös tykin asennuksen kanssa kun ei tarvitse olla justiinsa kohdillaan. Vaimo laittoi ehdon että mitään rullavalkokangasta ei sitten seinälle laiteta. Sanoi että häntä ei haittaa se rakokaan niin paljoa (minua kyllä haittaa), eli siitä saa kuvan millaisella meiningillä täällä ollaan liikenteessä.

    - Saako tuollaisella seinään heijastamisella ok kuvan?
    - Mikä maali toimisi parhaiten?
    - Jos tuo raon täytty tai levytys ei toimi niin mikä olisi hyvä suoraan seinään kiinnitettävä kangas?


    Tykki

    Tätä foorumia lueskeltuani oikeastaan kaksi vaihtoehtoa nousee ylitse muiden:
    1.) Käytetty tykki
    2.) Epson TM3200 tai Epson TM5900

    Tykki saisi maksaa maksimissaan tonnin. Mielummin puolet siitä. Tai alle. Eli ykkösvaihtoehto olisi houkuttavampi, koska ainakin Verkkokaupassa tuon Epson TM5900 kuvaa vilkaistuani se oli aivan superduper mahtava ja meille riittäisi joku hiukan huonompikin (ja paljon halvempi) tykki. Toki kangas oli joku super ja huone pimeä, mutta silti. Toisaalta uusi Epsoni olisi todella helppo valinta, kun sen voisi vain hakea kaupasta ja takuutkin olisivat kohdillaan. Koska vaimoni katselee telkkaria paljon ja skidikin tykkää piirretyistä, tykki tulee olemaan päällä varmaan joka ilta, koko illan (joku 5h/päivä). Tämä asettaa oman vaatimuksensa lampunkestolle. Ilmeisesti ainakin Sonyn HW10 ja HW15 omaavat kestävät lamput? Epsonissa taas pitäisi vaihtaa lamppua vuoden välein, jos foorumeihin on uskomista. Se tulee hirmu kalliiksi. Vai korvaakos Epsonin lampputakuu myös vaihtolampun? Jos tykistä saa vedettyä suoraan piuhat Geneleceille niin se on bonusta, en haluaisi maksaa vähää paskasta vahvistimesta, eikä ole varaa maksaa paljoa hyvästä :)

    - Onko tykki meille ylipäätään järkevä ratkaisu? Tiedän että monella on joku pikkutelkkari uutisia varten, mutta meillä tykki tulisi ihan vaan jokapäiväiseen katseluun. Kestävätkös nuo tuollaisen käytön vai joudunko vaihtamaan lamppua kokoajan?
    - Mitä hiukan vanhempia tykkimalleja kannattaisi katsella käytettynä (eli laittaa tuonne osto/myynti-osastolle ilmoitus)? Sellaisia joissa riittäisi potku hiukan valoisammassakin perusdigikuran katseluun ja pelaamiseen.
    - Kumpiko noista Epsoneista on fiksumpi valinta? 3200:seen menee (foorumeiden mukaan) pölyä, ja se on äänekkäämpi, 5900:ssa ei taas ole linssinsiirtoa (jota ei edes tarvita tuossa huoneessa), mutta se on 3D (jos sitä kuitenkin koklaisi). Kumpikin ilmeisesti pelittää hiukan valoisammassakin ihan ok. Vai?

    Suur-iso kiitos jo siitä että jaksoit lukea tänne asti. Vielä väkevämmät kumarrukset jos ehdit/viitsit/osaat auttaa edes jotenkin tässä pulmassamme.
     
    Viimeksi muokattu: 06.11.2012
  2. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Liittynyt:
    17.10.2001
    Viestejä:
    9 604
    Saadut tykkäykset:
    1 537
    Sivulla oleva ikkuna voi olla erittäin häiritsevä kirkkaalla ilmalla. Siihen kannattaa miettiä jotain pimennystä. Lastulevykatto ei tietenkään paras mahdollinen kiinnityspaikka ole, mutta eiköhän sieltä levyn alta jotain tukevampiakin kohtia löydy?

    100" on ihan ok. Itselläni on sellainen myös. Ei ole liian iso eikä kyllä liian pienikään. Kuva kannattaa suunnata mieluummin liian alas kuin ylös. Tietenkin tykin säädöt saattavat rajoittaa sitä, miten alas kuvan voi laittaa. Mutta yleisesti ottaen kuvan paikka on hyvä silloin, kun pää on luonnollisessa asennossa. Kuvaa ei siis ole tarkoitus katsoa ylöspäin niskat kipeänä.

    Seinään heijastaminen on ok. Mikä tahansa valkoinen, kunhan ei liian kirkas ole, käy hyvin. Liian kirkas/heijastava voi aiheuttaa hot spot -ilmiön eli kirkkaamman kohdan kuvassa.
    Rako kannattaa täyttää. Levytys on myös ok. Kannattaa myös miettiä vaikka kiinteän screenin tekemistä esi kapalevystä. 100" screenikään ei paina kuin pari kiloa. Ympärille vielä tummat kehykset, niin on oikeasti ihan hieno ja varmasti kelpaa vaimollekin. ;)
    Kangasta ei lienee kannata edes miettiä, jos vaimokaan ei sitä halua.

    Tykin valinta on aina se kinkkisin juttu. Jos käytätte sitä ainoana kuvanlähteenä, kannattaa valita semmoinen, jossa riittää valotehoa, koska huonetta ei aina jaksa alkaa pimentämään. Sen lisäksi linssinsiirto on hyödyllinen, jos kuvan haluaa alemmas. Teline on aika ruma, jos se roikkuu metrin verran katosta. Kannattaa unohtaa äänen vienti tykille tai siltä pois. Ääni vedetään suoraan digiboksista tai xboxista vahvistimelle tai aktiivikaiuttimille. 3d ei toimi valoisassa kauhean hyvin ja halpojen tykkien 3d voi myös olla pettymys. Itse ehkä mieluummin tuossa tilanteessa laittaisin rahaa 2d-kuvan laatuun ja kirkkauteen. Vaikka uusien tykkien kuva voi vaikuttaa todella hienolta, niin yllättävän nopeasti ihmissilmä huomaa virheitä kuvassa. Sen vuoksi ei kannata tyytyä huonompaan kuvaan vain halpuuden vuoksi.

    Se, kannattaako valita uusi vai käytetty, on ihan makuasia. Käytettyjä saa halvemmalla, mutta itse melkein suosittelisin kuitenkin pitämään rahamäärän samana ja miettimään ostaako vanhan, hieman paremman mallin, vaiko uuden perusmallin. Vanhan, halvan ja huonomman mallin ostaminen voi houkutella halpuutensa vuoksi, mutta tulevaisuudessa se voi kostautua kuvanlaadun ja ehkäpä lampun kautta. Lampun hintoja kannattaa myös miettiä, jos tykkiä käyttää paljon. Jos sen joutuu uusimaan 1-2 vuoden välein niin on ihan eri asia laittaa siihen 100e kuin 400e.

    Tosiasia lienee kuitenkin se, että kun ison kuvan makuun pääset, oli tykki mikä oli, niin parin vuoden päästä alat kuitenkin miettimään jo paremman ostamista. ;)

    Itse en ole oikein koskaan suositellut tykkiä ainoaksi katselulaitteeksi. Tiedän kyllä henkilöitä, joilla näin on, mutta en itse voisi kuvitella pitäväni tykkiä jatkuvasti päällä. Teidänkin tilanteessa sivussa oleva iso ikkuna tuo todella paljon valoa päiväsaikaan, ja kesällä ehkä yölläkin. Ikkunoiden pimentäminen, tykin käynnistyksen odottaminen, lamppujen uusiminen jne. voi käydä pitemmällä aikavälillä ärsyttäväksi. Ja yhden lampun hinnalla voi pahimmassa tapauksessa saada 32" telkkarin. Niitähän lienee jo 200-300e hintaan myynnissä. Vaikka itse olen aktiivinen elokuvien katsoja ja tykin käyttäjä, on telkku kuitenkin meillä se, joka on enemmän päällä kuin tykki. Mielellään säästän tykin lamppua ja tykkiä itsessään elokuvia varten (ja jos pleikkari tai vastaava olisi niin sitä varten myös) ja katsoisin uutiset ja sd-kuvanlaadun ohjelmat telkkarista. 100" kuva ei nimittäin ole kovin hienoa katseltavaa esim. antennidigitv-kuvalla, koska kuvanlaatu on oikeasti välillä todella huonoa.

    Jos tykin hankkii, niin kannattaa melkein kuitenkin kokeilla myös bluray-elokuvia. Tv-kuvan kuvanlaatu on aikamoista mössöä verrattuna hyvään hd-kuvaan. Voin lyödä vaikka pääni pantiksi, että vaimosikin sanoo ohoh, kun 100" hd-kuvaa pyöräytät hänelle huonon tv-kuvan (tai xbox-kuvan) jälkeen.

    Jos, ette kuitenkaan bluray-elokuvia meinaa katsoa, niin teoriassa myös halvempi 720p-tykki riittää, koska 1080p-tarkkuudesta ei ole tv-katselussa tai xbox-pelaamisessa juurikaan hyötyä.
     
  3. Mordjinn

    Mordjinn Guest Guest

    Liittynyt:
    28.10.2012
    Viestejä:
    19
    Saadut tykkäykset:
    0
    Suurkiitos todella kattavasta ja fiksusta vastauksesta. Voihan olla että sitä hankkii vaikka makkariin jonkun 32 tuumaisen, jotenkin tuon olkkarin feng shuihin telkkari ei enää sovi. Pari lisäkysymystä heräsi tietty heti:

    - Kuinka korkea/leveä on 100'' kapalevy? Mistä tuollaisia saa? Pitääkös se päällystää/maalata jotenkin? Ja miten se kannattaa kiinnittää seinään?

    - Erinomaista infoa tykin valintaa auttamaan. Jos pysytään tuossa tonnin hintaluokassa niin mitkä ovat ne hyvä 2D-kuvaiset ja valoteholtaan hyvät käytetyt tykit joita kannattaa lähteä metsästämään? Ja vielä mieluusti sellaiset joissa lamppu tosiaan maksaa 100€ eikä 400€.

    Meillä ihan laiskuuden vuoksi leffat katsotaan joko maksudigikanavilta (Canal+ tai mikä Cmore se nyt onkaan) tai sitten Netflixistä/HBOn nettipalvelusta. BluRayt ovat varmasti mahtavan näköisiä, mutta katsomme asiat vain kerran ja emme todellakaan halua niitä laatikoita hyllyyn. 1080p projektori voi silti olla ok, koska jossain vaiheessa netistä streamattava matsku paranee laadultaa joka tapauksessa. Jos joku 720p -tykki on ylitse muiden hinta/laatu suhteeltaan niin saa ihmeessä suositella.
     
    Viimeksi muokattu: 07.11.2012
  4. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Liittynyt:
    17.10.2001
    Viestejä:
    9 604
    Saadut tykkäykset:
    1 537
    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php/29563-Kapa-levy-screenimateriaalina
    Tuolta varmaan löytyy jotain tietoa eri paikoista ja hinnoista.

    100" screenin leveys on noin 222 cm ja korkeus 125 cm.

    http://www.projectorcentral.com/projection-calculator.cfm
    Tuo on hyvä laskin etäisyyksien ja screenin koon laskemiseen.

    Kaikki eivät ole maalanneet. Jos löytyy sopiva mattavalkoinen levy, niin se varmaan käy suoraankin. Oma screenini on maalattu goo-maalilla, joka on kotiteattereihin suunniteltu maali. Ei kyllä välttämätön nykyään. Itselläni on kiinnitys kahdella levyruuvilla tai mitä lie ruuveja tuommoiset pitkät ovat, joissa on oikein littana ja suora kanta. Screeni on niin kevyt, että kaksi ruuvia käy. Tosin vaihtoehtona minulla on myös samoihin reikiin menevät koukut, jolla screenin saa vaikka verotankoon roikkumaan, tarvittaessa. :) Reiät ovat siis ylhäällä vasemmassa ja oikeassa kulmassa kehyksen keskellä. Mustakantaisella ruuvilla ei ruuvitkaan näy. Keskellä on myös yksi reikä, mutta tarvetta sille ei ole ollut. Kapalevy on sen verran haurasta materiaalia, että reikiin kannattaa laittaa jotkin pienet holkit, jotta ne eivät kulu käytössä.

    Screenin kokoon kannattaa lisätä esim. 8 senttiä leveyttä ja korkeutta, jos laittaa siihen 4 sentin kehykset, jotka tulevat itse levyn päälle. Kehys voi yksinkertaisimmillaan olla vaikka tummaa/mustaa kangasta, joka liimataan levyä reunustamaan, tai sitten kehyksen voi tehdä myös ihan maalaamalla mattamustalla. Jos tuota tilaa ei muista varata, pienenee screenin koko tuumalla tai parilla ja kuvasuhde hieman vääristyy. Eipä sitä kyllä luultavasti huomaa, mutta jos haluaa hyvää työtä tehdä, niin kannattaa se muutama sentti varata reunoille tilaa.

    Tuo on hyvä kysymys, johon en osaa suoraan vastausta antaa. Ostin oman nykyisen tykin vajaa vuosi sitten ja koska kriteerit olivat hieman erilaiset, en ole oikein missään vaiheessa tutustunut noihin halvempiin malleihin. Varmasti täältä foorumilta tietoa löytyy ja toivotaan, että joku vaikka vastaisi tähänkin ketjuun.
     
  5. Conard

    Conard Guest Guest

    Liittynyt:
    23.01.2009
    Viestejä:
    130
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mun 2 senttiä:

    Käytössäni on Sanyo PLV-Z2000 full hd tykki. Mietin ostovaiheessa aika paljon samoja kysymyksiä kuin sinäkin (sillä erotuksella, että käyttötarkoitus lähinnä leffoja, ei niinkään jatkuvaa telkkarin tuijottelua).

    Tykin käyttö jatkuvassa käytössä on hankalaa, jos huonetta ei saa kunnolla pimeäksi. Esim. tähän aikaan vuodesta ei ole mitään ongelmaa, mutta kesällä juuri sivusta tuleva valo (pienikin kaistale) tekee katsomisesta käytännössä mahdotonta. Pimennykset on siis oltava oikeasti kunnossa, mikä tekee muusta elämästä hankalaa. Jos kuitenkin käytössä on samalla joku varatelkkari, combo toimii varmasti hyvin.

    Olin myös itse rakentamassa lastulevystä skriiniä. Koot oli otettu, sopiva levy jo tilattukin johonkin puuliikkeeseen, maalit ostettu jne. Mutta jätin tuon sitten lopulta tekemättä, koska kuvan laatu heijastettuna perusvalkoiseen seinään on ollut mulle ihan riittävä. Seinä on vielä sellaista tavallista pikkaisen röpelöä kerrostaloseinää, mutta hd-kuva näyttää kyllä siinä oikein mainiolta (mikä ei tietenkään poista sitä, että varmaan näyttäisi levyllä vielä paremmalta). Suosittelen siis, että ennen kuin lähdet säätämään levyn, maalien ja kehyksen kanssa, ostat tykin, heijastat kuvan ja katsot, kelpaako. Melkein uskaltaisin veikata, ettei tuo seinässä menevä välikään niin merkittävästi haittaa, ettäkö tarttisi lähteä kikkailemaan. Ja jos tarttee, niin sen voi tehdä sitten myöhemmin.

    Kuvan koosta: Mun mielestä noi katseluetäisyystaulukot voi heivata roskakoriin: mitä isompi sitä parempi. Mun seinälle saa 132" kuvan (katseluetäisyys ehkä 3-4 metriä) ja näyttää helkkarin hyvältä sekä antaa aivan eri leffateatterimeiningin kuin mikään telkkari. Jos puhutaan fullhd-kuvasta, niin voit surutta katsoa tota vaikka kahdesta metristä, eikä pikselit hämää (ja nyt siis puhutaan tavallisen ei niin krantun käyttäjän tarpeista, täällä foorumilla on myös tosi monia, joille absoluuttinen kuvan hyvyys on tärkeä arvo, eikä siinä mitään). Jos sitten joku lähtematsku on laadultaan selvästi huonompaa, voi ainakin omasta tykistäni zoomata kuvaa käden käänteessä pienemmäksi, jolloin virheet eivät niin erotu. Tästä syystä jättäisin myös kehykset pois tosta heijastusalustasta: välillä kuva on isompaa, välillä pienempää, välillä 16:9, välillä 4:3, välillä se leffastandardi ja kehykset ovat vain harvoin juuri oikeassa koossa. Lisäksi kehykset tekevät tilasta selvästi kotiteatterihenkisen, olivat kuinka siistit hyvänsä, jolloin kodinomaisuutta menetetään. Tyhjä seinä toimii tässä mielessä paljon paremmin. Jos itse tekisin homman ilman kompromisseja, laittaisin moottorisoidun kankaan, jonka saisi tarvittaessa ylös (kohtuu)huomaamattomasti ja tilalle esim. taulun. Toi on vaan kallis ratkaisu.

    Tykin säädöt: haluat ilman muuta tykin, jossa on riittävät säädöt poikittain, ylös-alas ja zoom. Ainakin tossa sanyossa on hyvät. Ostaisin ilman muuta fullhd-tykin. Eivät ole kovin kalliita tätä nykyä ja kehitystyö on kohdistunut niihin. Oma tykkini (entry level fullhd ostohetkellään) ei mielestäni omaa sellaista valovoimaa, että esim. tummimpia pelejä olisi kiva pelata esim. ihan pimeässä. Esim. grand theft auto vice cityn yökohtauksia en ole nähnyt nautinnolliseksi pelata edes täysin pimeässä huoneessa, koska tykki ei tarjoa tarpeeksi valoa (tai kontrasti mustaan). Leffoissa ja muissa peleissä ei ole mitään ongelmaa, eikä mustan taso ole ollut mikään issue mulle missään vaiheessa.
     
  6. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Liittynyt:
    17.10.2001
    Viestejä:
    9 604
    Saadut tykkäykset:
    1 537
    Hyvä kirjoitus Conardilta.

    Muutama huomio vain tuli mieleen:

    -seinä on varmasti hyvä ratkaisu, ja ilman sitä rakoa suosittelisinkin itsekin sitä. Tietenkään rakoa näkemättä on vaikea sanoa mitään, mutta jos se on helppo peittää, niin varmasti sillä kannattaa lähteä liikkeelle ja miettiä myöhemmin screeniä.
    -kapalevy on huomattavasti kevyempaa kuin lastulevy eikä sen kanssa ole mitenkään vaikea säätää. Jos vielä valmiiksi valkoisen löytää, niin riittää, että oikean kokoisen ostaa ja 30 minsaa käyttää kehysten tekoon.
    -kehyksiä ei tietenkään ole pakko laittaa. Mutta itse huomasin kyllä selkeän ero vanhassa kehyksettömässä mdf-screenissä verrattuna tähän uuteen ja nimenomaan siihen suuntaan, miten paljon siistimpi screeni on kehysten kanssa kuin ilman. Sen lisäksi kuvan sihtaaminen screenille sopivaksi on helpompaa, jos on mustat kehykset, joiden päälle kuva voi hieman mennä eikä sitä huomaa. Ilman kehyksiä kuva vain näyttää screenillä huonommalta, jos osa screeniä on laidasta valkoisena, tai kuva menee screenin taakse seinälle.
    -mitä isompi kuva sitä isompi valoteho tykiltä vaaditaan ja sitä enemmän auringonvalo, ja muut valot, haittaavat. Eli tuossakin pitää löytää kompromissi. Sen lisäksi, jos screenin haluaa, niin isompia on vaikeampi tehdä tai ostaa.
    -ehdottomasti olen samaa mieltä, että hd-tykki kannattaa laittaa. Teoriassa huonompikin riittää, mutta suosittelen kyllä hd-tykkiä ja bluray-soitinta.
    -itse en kankaita suosittele, koska ne ajan kanssa voivat venyä ja mennä kuprulle. Moottorisoidun kankaan sijaan voi tehdä esim. screenin jonka toiselle puolelle laittaa kuvatapetin ja jossa on kätevä mekanismi screenin kääntämiseksi toisinpäin. Silloin seinällä on iso taulu aina, kun elokuvaa ei katso. Tosin en ole kyllä omalta vaimolta koskaan kuullut pahaa sanaa pelkästä screenistäkään.
     
  7. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    14.03.2004
    Viestejä:
    3 232
    Saadut tykkäykset:
    628
    Omia ajatuksia tässä hieman... Ensinnäkin älä stressaa siitä lampusta, ei se ole mikään tulitikku että sammuu juuri kuin tarve olisi isoimmillaan. Oman projun lamput ovat kestäneet AINA yli 3000 tuntia.. Jos joka päivä tykiltä katot kuvaa 5 tuntia niin toi lamppu kestäisi 600 päivää .. + jos ajat econa eli säästömodessa todennäköisesti pidempään, jos ei ole varaa sijoittaa lamppuun ~300e 1½-vuoden välein älä hommaa tykkiä.

    Jos alat itse tekemään kangasta niin kiinnitä ainakin hieman huomiota gain arvoon.. eli gain meinaa sitä paljonko pinta heijastaa takaisinpäin. Oma huone joka on pimennetty vaihdoin 1.4 gainin omaavan kankaan 0.8 gainiin koska halusin paremmat mustat. Menetin ehkä hieman väritoistossa mutta tasapaino oli parempi vaihdon jälkeen.

    Kannattaa ostaa reilusti iso kangas.. Kangasta voi aina rajata vaikkapa samettikaistaleilla / puulistoilla yms. pienemmäksi (käyttäen niitä kehyksinä) kun suurentaa.. Olet varmaan kuullut sanonnan nälkä kasvaa syödessä. Itsellä oli vanhassa asunnossa 77" kangas ja uuteen asuntoon tuli 113" kangas.. ILMAN että katseluetäisyys muuttui.. Joku voi haukkua hulluksi minua noilla etäisyyksillä, mutta mielestäni silloin "kun ampuu vitusti yli niin riittää" oli kyse sitten mistä vain. Jos haluat jotain jännäkivaa niin screenin taakse voi kiinnittää vaikkapa valon lediköydellä, laittaa sen vaikka punahohkaisena helottamaan kun joulukin kerran lähestyy..
     
    Viimeksi muokattu: 07.11.2012
  8. Mordjinn

    Mordjinn Guest Guest

    Liittynyt:
    28.10.2012
    Viestejä:
    19
    Saadut tykkäykset:
    0
    Erinomaista pohdiskelua ja suurkiitos siitä ettei kukaan tarjoile mitään superhifi -ratkaisuja vain siksi että "maailman parasta pitää olla". Luulen että se rako on pakko peittää, koska se on n.1cm levyinen ja tulisi haittamaan katselua kyllä tai vähintään NHLlän tahkoamista. Voi olla että keksin siihen jonkin valkoisen täytepalan tai viipaleen valkoista tapettia, pitää hiukan fundeerata. Kapalevy on tuttu materiaali ja siitä varmasti saa suht helposti rakennettua toimivan valkokankaan. Tuo ajatus sisustustapetista toisella puolella ei itseasiassa ole yhtään pöllömpi, varsinkin jos vaimo ei tykkää seinällä killuvasta levystä.

    Ihan ensin pitää nyt hiukan tutkia noita tykkejä. Näillänäkymin tuo Epsonin TM3200 vaikuttaa fiksuimmalta. Mutta saa mieluusti kertoilla jos tulee joku hyvä mieleen.

    Pitää myös käydä joskus päivällä uudessa kämpässä tutkimassa kuinka valoisaa siellä oikein onkaan. Ja tietty kurkata myös että olisiko sinne mahdollisuutta asentaa jonkinlaiset pimennysverhot kesää silmälläpitäen.