Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Titanic 3D (2012)

Discussion in 'Elokuvat' started by Taavi, Jul 19, 2010.

  1. Kubrick82

    Kubrick82 Guest Guest

    Joined:
    Jan 24, 2006
    Messages:
    228
    Likes Received:
    0
    Eli Suomen ensi-ilta 6.4.2012

     
    Last edited by a moderator: Jul 24, 2015
  2. Taavi

    Taavi Tuttu kasvo

    Joined:
    Nov 4, 2003
    Messages:
    484
    Likes Received:
    3
    Cameron kertoilee 3D-prosessista

    "Every shot in this whole film from end-to-end becomes a visual effect. We have a team of 300 artists working on this right now. It’s not going to be done until February. The process, for those of you that don’t know how it works, you have to assign depth to every object in every part of every character in the frame. That’s done very, I would say, arbitrarily, meaning there will be an artist sitting at a screen and there is a team that comes in and rotoscopes every hair on somebody’s head, every line of detail and then they start connecting the dots and turning it into a mesh so that they can start establishing shape. They push and pull on this mesh until everything is in the right depth of planes of what they think it should be then they show it to us."
     
  3. Deleted member 35233

    Deleted member 35233 Guest Guest

    Onkohan tässä erilainen loppu?
     
  4. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Hitto tulin juuri pähkäilemään samaa. Pakkohan siinä on, luotetaan Cameroniin.

    Muuten tulee vielä itkua.
     
  5. J-dee

    J-dee Guest Guest

    Joined:
    Mar 5, 2006
    Messages:
    316
    Likes Received:
    0
  6. Plisukainen

    Plisukainen Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Jan 26, 2005
    Messages:
    1,971
    Likes Received:
    169
  7. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Toi vaikuttaa kyllä tuhat kertaa jännemmältä. Miten esim. ne star troopersit löysi tiensä laivaan?! Lucas on varmasti kirjottanut jonkun syvän taustan tohon. Ja eihän noin iso laiva voi katketa ilman räjähdyksiä, nerokasta! Tulisko ohjaajaks Renny?
     
  8. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,556
    Likes Received:
    770
    Kyllähän tuo Bayn osuus sai vedet silmille... :D
     
  9. rewind

    rewind Guest Guest

    Joined:
    Nov 16, 2004
    Messages:
    891
    Likes Received:
    0
    Eikö kukaan kehtaa tunnustaa käyneensä katsomassa tätä? Olisi mukava kuulla josko tuo 3D olisi saatu jopa toimimaan.
     
  10. gaston

    gaston Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 23, 2001
    Messages:
    3,498
    Likes Received:
    87
  11. Vole

    Vole Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 16, 2010
    Messages:
    1,927
    Likes Received:
    82
  12. Enoelmeri

    Enoelmeri Guest Guest

    Joined:
    Mar 30, 2004
    Messages:
    834
    Likes Received:
    0
    Niin onkos kukaan tosiaan nähnyt miltä tämä näyttää?
    Kolme sivua on nyt jaksettu jauhaa rahastuksesta, mikä tässä muka on rahastusta, eihän kenenkään ole pakko mennä katsomaan tätä?
    Vai onko Härmään suunnitteilla Yleveron lisäksi Titanic-vero?
     
  13. Taavi

    Taavi Tuttu kasvo

    Joined:
    Nov 4, 2003
    Messages:
    484
    Likes Received:
    3
    Kävin katsomassa 3D:n. Salissa oli aikuisväestön lisäksi läjäpäin teinejä, jotka eivät olleet syntyneetkään ensimmäisen teatterikierroksen aikaan. Reaktioista päätellen rahalle tuli vastinetta, joten rahastuspuheet voi tältä osin unohtaa. :)

    3D toimi mielestäni niin hyvin, kuin 3D nyt voi toimia. Muista elokuvista tutut 3D:n ongelmat olivat läsnä tässäkin. En tiedä kokeeko katsojat tämän yksilöllisesti, mutta oman kokemukseni mukaan 3D toimii kuvissa, joissa ei ole paljoa liikettä ja jotka ovat laajakuvia. Kun mennään toimintaan tai lähikuviin, niin toimivuus on niin ja näin. Jos näissä haastavissa kuvissa vedettäisiin efekti minimiin ja käytettäisiin 3D:tä vain siellä, missä se todellakin toimii, niin 3D-leffat olisivat ylipäätään mukavampia katsella. Etenkin kuvat, joissa käytetään voimakasta syväterävyyttä ja etualalla on epätarkkoja hahmoja, ovat yleensä häiritseviä katsella.

    Mistään ei kuitenkaan juuri huomannut, että leffa on alunperin kuvattu 2D:nä, ainakaan kaltaiseni asiaan vihkimättömän katsojan silmään.
    Alun hylkykuvat olivat todella toimivia 3D:nä ja ehkä koko leffan parasta antia. Myös satamakuvat olivat komeita. Etenkin kuva sivulta, jossa jengi nousee laivaan ja laivan kylki jatkuu kauas horisonttiin. 3D-vaikutelma oli todella hieno. Samoin kaikki kuvat pääportaikosta olivat hienoja ja 3D-syvyys tuli hyvin esiin kaiteiden ja pylväiden myötä. Laajakuvat uppoavasta laivasta taas näyttivät 2D:ltä. Ainoastaan edessä olevat pelastuveneet erottuivat taustasta.

    Jos kiinnostaa nähdä Titanic isolta kankaalta tai hienosti tehty 2D-3D-muunnos, niin suosittelen. Muussa tapauksessa voi jättää kokonaan väliin tai katsastaa leffa tulevalta Blu Raylta (oletan että 4K-masteri sellaiseenkin hyödynnetään).

    Laiva upposi!!!
     
  14. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    11,669
    Likes Received:
    179
    No kerro edes nyt se, minkä me kaikki haluamme tietää:
    millainen muotokuvakohtaus oli 3D:nä (oliko siinä kenties mitään koomista juuri 3D-efekteistä johtuen).
     
  15. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Arvaus: Jack piirtää Rosen tissit aikaan liittyen kubismityylisesti (hologrammisiksi) neliöiksi, ja Rose voi edelleen pitää Jackia tämän takia suurena hurmurina, etenkin kun sankarirakastaja joutuu lopussa uhrautumaan naisen puolesta - tai kuten Zizek asian toteaa.
     
  16. Taavi

    Taavi Tuttu kasvo

    Joined:
    Nov 4, 2003
    Messages:
    484
    Likes Received:
    3
    Pakko sanoa, ettei siitä jäänyt mitään mieleen. Ilmeisesti kohtauksessa ei ollut sen kummempaa syvyyttä :)