Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

X-Men: First Class

الموضوع في 'Elokuvat' بواسطة Samppa, بتاريخ ‏18 ديسمبر 2009.

  1. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏13 يونيو 2000
    المشاركات:
    14,064
    الإعجابات المتلقاة:
    30
    Supersankaririntamalla tämä ensimmäinen luokka oli ihan kohtalainen saavutus, mutta varsinaisten Ryhmä-X -elokuvien joukossa tämä jää jälkeen kolmesta aiemmasta. Parannusta sentään oli Wolverine-kalkkunaan.

    Alkuvaihe oli sinänsä lupaava, mutta elokuvan edetessä lisääntynyttä hahmomäärää ei enää oikein saatu pidettyä hallussa - jännite katosi. Osa hahmoista jätettiin vaille minkäänlaista syvyyttä (mahtoiko Azazelilla tai Riptidellä olla edes repliikkejä, pientä panostusta toivoisi noihin pahispuolenkin kätyreihin laitettavan). Erilaisuuden kanssa tuskastelu ja joukkoon kuulumattomuuden tunne oli nuorten mutanttien kohdalla tuttua jo aiemmistakin elokuvista, nyt puolenvaihdot ja tehdyt valinnat tuntuivat paikoin olevan aika kevyiden päätösten takana.

    Kevyttä kesäviihdettä, harmi vain että sarjan alamäki tuntuu jatkuvan.

    :):):)-
     
  2. Ihmemies2

    Ihmemies2 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏14 أغسطس 2004
    المشاركات:
    213
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Olipas taas yhdentekevä leffa. Väsynyttä dialogia (ei oikein kiinnostanut), väsynyttä huumoria (ei naurattanut), väsynyttä cgi:tä (paistoi ikävästi silmään). Nätiksi meikattujen naisten voimalla tämän kärvisteli loppuun, mutta tarinakin oli tosiaan miljardiin kertaan nähty. Ohhjoijaa. Odotuksia ei juuri ollut, joten ehkä tässä mielessä odotukset täyttyivät. Leffan paras kohta ja hienoimmat efektit yhdistettynä oli ehdottomasti lopputekstien aikana pyörivät kuviot.

    60-luvun tyyli oli leffasta kaukana. Ellei leffassa oltaisi sanottu että nyt joo etelään 60-luvulla, mulla ei olis ollut mitään tietoa koko asiasta. Meikkaus, stailaus, puhetyyli ja melkein kaikki muukin oli tosi kaukana wanhojen leffojen luomasta 60-luvun kuvasta.

    2/5
     
    آخر تعديل: ‏16 يونيو 2011
  3. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏13 يونيو 2000
    المشاركات:
    14,064
    الإعجابات المتلقاة:
    30
    Tuo elokuvassa kyllä ärsytti, aikakausi pyrittiin pitämään mahdollisimman etäisenä. Erityisesti nykytyylin musiikin käyttäminen tökki, pelkkä sinfoniapaisuttelukin olisi riittänyt ilman noita sähkökitaravingutuksia ja syntsasaundeja.
     
  4. samuel1

    samuel1 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 ابريل 2010
    المشاركات:
    103
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jeps lepponen kesäleffahan tää oli 3,5/5:thumbsup:
     
  5. sarrad

    sarrad Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏29 يناير 2005
    المشاركات:
    757
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Omasta mielestäni kyseessä oli kyllä sarjan paras leffa tähän mennessä. Ensimmäisten osien ärsyttävä teinisöpöily oli jätetty taka-alalle ja teemoiltaan tämä oli selkeästi enemmän "aikuisten leffa". Nuoret Xavier ja etenkin Magneto olivat vakuuttavia hahmoja ja jopa varsinaisen first classin jäsenet eivät olleet niin ärsyttäviä kuin mitä aluksi pelkäsin. Tarina eteni hyvin ja ohjaus oli taattua Vaughn laatua vaikka tuntuikin ettei mies päässyt tällä kertaa ihan täysillä irrottelemaan. Magneton alkupuolen sooloilusta tuli ajoittain mieleen esimerkiksi Kunniattomat Paskeiset, sen verran tyylikästä äijäilyä oli.

    Mainiota kesäviihdettä ja Marvel -leffa sieltä paremmasta päästä.

    ****/*****
     
  6. BillyBob

    BillyBob Tuttu kasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏25 أغسطس 2006
    المشاركات:
    360
    الإعجابات المتلقاة:
    13
    Eilen tuli katsottua tuo leffateatterissa kun paikallinen teatteri näyttää noita leffoja hitaanlaisesti. Oli ihan positiivinen yllätys ja tämä on minusta varmasti paras ryhmä x leffa. Minusta Wolverinen Oma Elokuva ei ollu niinkään huono. Parempi sekin minusta oli kun kolme aikaisempaa x-men leffaa. Tosin Wolverine vaan on niin paljon kovempi verrattuna niihin muihin nössöihin.

    Vaikka ekaluokka olikin ehkä kepeä kesäleffa, niin se oli sentään oikeasti viihdyttävä ja hauska, toisin kuin minusta täysin vammainen TF3. Kävin katsomassa senkin vain todetakseni olleeni oikeassa epäilyksien suhteen (no toivoin kyllä, että se olisi ollut oikeasti parempi) :grr:
     
  7. dj_pirtu

    dj_pirtu Tuttu kasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏12 سبتمبر 2005
    المشاركات:
    349
    الإعجابات المتلقاة:
    7
    Löytyihän tämä lopulta eetteristäkin joten piti heti katsoa. Ihan jees viihdettä mutta ei sen enempää. :hitme:

    2/5
     
  8. Vole

    Vole Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏16 مارس 2010
    المشاركات:
    1,927
    الإعجابات المتلقاة:
    82
    Jeah, vihdoinkin nähtynä enkä joutunut pettymään. Ei tämä ihan pankkia räjäyttävä kokemus ollut, mutta mukava tapaus ehdottomasti. Päänäyttelijät hoitivat hommansa ja McAvoy piti varsinkin homman kasassa mallikkaasti. Fassbender, Bacon ja Lawrence olivat hyviä unohtamatta Houltia. Sivuosassa olleilta näyttelijöiltä ei paljoa vaadittu kuin voimilla pullistelua ja CGI sekä maskeeraus hoitivat homman kotiin siltä osalta. Ainoa näyttelijä, johon petyin oli Rose Byrne.

    Juoni oli mukavan tapahtumarikas ja kerronta oli pääosin hyvää, mutta paikoin käsikirjoitus ei ollut sieltä parhaimmasta päästä. Varsinkin klisee
    "mustamies kuolee ensimmäisenä"
    hävetti. Jotkin kohtaukset olivat myöskin hieman hölmöjä. Elokuva on aika ennalta-arvattava kiitos alkuperäisen trilogian, mutta sille ei voi mitään. Lisäksi dialogiin olisi voitu panostaa hieman enemmän paikoin. Toiminta toimi hyvin.

    Elokuvan suurin kompastuskivi ovat hahmot, joita oli yksinkertaisesti liikaa. Olisi pari mutanttia jättää tulevia osia varten, vaikka tuskin ne kesken loppuvat. Olisi voinut panostaa lisää Charlesin ja Ericin välisiin hetkiin, joita oli kerta kaikkiaan liian vähän. Musiikki oli aika mitäänsanomatonta kanssa.

    3/5 :thumbsup: Kaiken kaikkiaan hyvä X-mies leffa, joka palautti tämän sarjan leffat takaisin voittoputkeen umpisurkean Wolverinen jälkeen. Jatkoa odottelen innolla.
     
  9. ana198

    ana198 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏14 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    2,735
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kevyesti paras X-men leffa AINEC

    Tuli juuri katseltua tuo alkuperäistrilogian ja Wolverinepökäleen sisältämä boksi ja tämä on aivan eri tasoa.
    Fassbender oli todella hyvä roolissaan ja muutenkin leffa onnistui viihdyttämään koko kestonsa ajan. Siinä missä nuo aiemmat ovat ehkä 1-2.5 starban leffoja niin tämä on helposti 4/5 :naminami:
     
    آخر تعديل: ‏29 أكتوبر 2011
  10. Crockett

    Crockett Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏1 مارس 2005
    المشاركات:
    1,111
    الإعجابات المتلقاة:
    155
    Mitä ihmettä?

    X-Men 1 & 2 muka korkeintaan 2,5 tähden leffoja?

    Eihän tässä uudessa ole mitään niin erikoista että olisi yhtään tuota 2,5 tähteä parempi. Ilman Fassbenderia vielä kehnompi.
     
  11. BillyBob

    BillyBob Tuttu kasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏25 أغسطس 2006
    المشاركات:
    360
    الإعجابات المتلقاة:
    13
    Ei...kyllä ne ovat korkeintaan 1,5-2 tähden leffoja. Siis eri ihmisten mielipiteistähän tässä on kyse. Ja ethän itsekään pitänyt puolestaan tätä uutta niin hyvänä. Minusta tämä FC nyt oli ainakin paljon mielenkiintoisempi kun ne ekat x-men leffat. Ei niissä ole muuta hyvää kun Wolverine.
     
  12. Vole

    Vole Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏16 مارس 2010
    المشاركات:
    1,927
    الإعجابات المتلقاة:
    82
    X1 ja X2 olivat kyllä aika lähellä tämän tasoa, mutta hieman alapuolella. 2,75/5 molemmat.
     
  13. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏11 نوفمبر 2007
    المشاركات:
    5,595
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Tämäkin tuli nähtyä, ja pääsi yllättämään. Kyseessä on nimittäin sarjan selvästi paras elokuva!

    Ensimmäinen X-Men oli aikoinaan ihan piristävä tulokas. Tausta tarinalle on mielenkiintoinen ja erilaiset mutantit tarjoavat hauskaa viihdettä. Sittemmin sarjan taso kyllä laski, nimittäin toisessa osassa alettiin kikkailla liikaa ja jatkoista ei olekaan niin paljon kerrottavaa, ne kun menivät liikaa tehostepuolelle ja heppoisaan megalomaanisuuteen, sama vika kuin esim. Spidermanien kanssa.

    Tässä taas keskityttiin henkilöihin, ja itse tarinaan. Joka oli Watchmenia muistuttava eli herkullista versiointia historiasta. Myöskään - toisin kuin surullisen kuuluisissa Star Farsseissa - tunnetun menneisyyden läpikäynti ei tylsistyttänyt vaan tapahtui kuin vaivihkaa, kässärin ollessa vahva. Draama syntyi inhimillisistä motiiveista, ja tekniset hienoudet tukivat sitä. Ainoastaan sen yhden mutantin naama oli meikattu aivan liian punaiseksi!

    Nuoret näyttelijät onnistuivat myös yllättävän hyvin. Mutta erityisestihän tämä on yhden miehen show. Kevin Bacon nimittäin varastaa leffan maukkaassa roolissaan. Mainio lisäys jo kunnioitettavaan uraan! :thumbsup:

    Aikuisten leffaa eikä mitään Heroes-tyylistä pelleilyä. Parhaita lajityypissään. :)

    ****
     
  14. Sädettäjä

    Sädettäjä Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏6 أغسطس 2010
    المشاركات:
    572
    الإعجابات المتلقاة:
    14
    Sarjakuvat tunnen oikein hyvin ja siksi aina vähän vierastan kun hahmoja mennään muuttamaan. Tässä ei kyllä haitannut yhtään muutokset tai eri ajoista olevia mutantteja oli tukittu 60-luvun alkuun. Elokuvien universumi kuiteskin ihan erillainen.

    Pidin siis elokuvasta ja Magneto oli kyllä hyvin saatu kehitettyä elokuvan aikana ja uskottavasti vieläpä. Lapsuuden kauhedet ja aikuisiällä natsien tappamista. Sarjakuvan Magneton traakisuus saatin kerrankin onnistuneesti esille. Kyllä se aiemman trilogian Magneto oli onnistunut, mutta tämä on kyllä napakymmpi. Muutenkin hahmot saatu hyvin esille ja sivuosissakin häärivät oli onneksi rautaisia ammattilaisia, vaikka nuori sellaisia.
    Vaikka se Darwin menikin kuolemaan ainoana tummaihoisena ja ensimmäisenä on hänen kykynsä selviytyä. Sarjakuvassakin kuoli, mutta tuli takaisin, kiitos erikoisen kykynsä, eli jatkossa mahdollisesti nähdään.

    Hyvä elokuva siis ja Blu-Ray oli täydellinen.

    4/5

    X-men: 3/5
    X-men 2: 3½/5
    X3: 2½
    XOW: 2
     
  15. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏5 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,008
    الإعجابات المتلقاة:
    137
    Tuo
    kiintiöneekeri kuolee ensimmäisenä
    -ratkaisu oli ehtaa menneisyyttä, vaikka ajankuvan luonti muuten raijoittuikin autoihin ja naisten käyttämiin vaatteisiin :D Enpä olisi uskonut että tuollaiseen käänteeseen olisi enää vuonna 2011 rahoittajat ja esikatselijat suostuneet. Oikein kohtausta katsoessakin mielen valtasi huvittunut epäuskon tunne, että todellako meinaavat vielä tehdä sen..
     
  16. Zalmari

    Zalmari Tuttu kasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏23 أغسطس 2004
    المشاركات:
    412
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Itselle ei edes koko kiintiöneekerijuttu tullut mieleen ennen kuin täältä luin asiasta.
     
  17. Macu

    Macu Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏18 مايو 2000
    المشاركات:
    1,286
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    En oikein ymmärrä miksi tätä leffaa on tituleerattu niin paljon aikaisempia x-men leffoja paremmaksi. Ainoastaan Wolverinen tämä selvästi päihittää. Kaksi kolmesta pääosan esittäjästä olivat minusta huonoja valintoja rooleihinsa. Nuoren Xavierin näyttelijä oli mitäänsanomaton eikä herättänyt minkäänlaisia mielleyhtymiä Patrick Stewartin Xavieriin (joka oli minusta hyvä hahmo). Kevin Bacon taas omaa kyllä luontaista pahiskarismaa, mutta minusta enemmän sellaisella pikkunilkkitasolla kuin koko maailmaa uhkaavana Bond-luokan pahiksena. Magneton näyttelijä oli toisaalta hyvä. Ei tämä huono leffa ollut, mutta enemmänkin sinne alkuperäisten kolmen perään tämän laittaisin kuin niiden edelle.

    p.s. en ole lukenut sarjakuvia enkä välitä kuinka hyvin tai huonosti tämä tai aikaisemmat leffat on niiden mukainen
     
  18. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏16 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    5,019
    الإعجابات المتلقاة:
    153
    Mitä elokuvaa te 4/5- arvosanaa antavat olette katsoneet? Tämä oli äärettömän typerä elokuva, josta ei saanut mitään kiinni jos ei entuudestaan tunne x-miesten tarinoita ja hahmoja. 60-luku ei näkynyt leffassa mitenkään, mistä vielä kaiken päälle pitkä miinus. Kerran tämän katsoi, mutta siihen se sitten jää kun edes viihdearvot eivät olleet kunnossa. Toivottavasti näitä paskakasoja ei tule enää, sen verran pahaa alamäkeä leffa leffalta on menty. 1-/5
     
  19. Vole

    Vole Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏16 مارس 2010
    المشاركات:
    1,927
    الإعجابات المتلقاة:
    82
    No en kyllä ymmärrä miten tämä ei aukenesi niillekin, jotka eivät tunne exämiehiä. Oma tietous hahmoista perustuu lähinnä aiempiin elokuviin ja niiden elokuvien yleisöllehän tämä oli suunnattu. Olisi kiva kuulla, että mikä sitten tekee tästä niin typerän, sillä tämä on mestariteos kun vertaa moneen muuhun Marvelin räpellyksistä.
     
  20. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏16 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    5,019
    الإعجابات المتلقاة:
    153
    Leffassa oli liikaa hahmoja ja tekijät olettivat että katsojat tuntevat nämä entuudestaan. Erikoinen ratkaisu, kun kyseessä oli sarjan uudelleenaloitus, jolloin yleensä "esitellään" henkilöt. Pökäle tämä oli riippumatta siitä mitä skeidaa Marvel-leffat normaalisti ovat. Onneksi niitä ei ole tullut enää vuosiin katsottua.