Niinpä. Halvemmalla saa asennutettua pimennysverhot tilaan, niin että tykittäminen tulee mahdolliseksi. Jos ei absoluuttisesti "ole mahdollista" pimentää tilaa, niin sitten täytyy vain ostaa plasma. Melkeinpä millä tahansa tykillä saadaan tehtyä 100" kuva, mutta plasmoissa hinta alkaa jo tuossa kokoluokassa karata. Jos ei rahat riitä niin pitää tyytyä sitten pienempään kuvaan. Tai asennuttaa ne pimennysverhot.
Ihan olohuoneessa (katsomisalue ~3,5x3m minkä vieressä ikkunat), ikkunat siis näytön vieressä joissa sälekaihtimet sekä läpinäkyvät verhot. Leffoja pystyy kattomaan ihan kivuttomasti päivälläkin kun aurinko paistaa sisään, ei tosin niin täydellistä kuvaa kuin pimeessä. Itse mietin eka tw6000 ostamista ennen kuin näin 4400 ja 6000 vierekkäin, tämän jälkeen ei tarvinnut edes ajatella tw6000 koska ero oli NIIN suuri eikä 3D ollut pakollinen. Mustan taso ja liikkeentoistaminen on 4400:ssa aivan eritasolla kuin 6000.
Sen verran kriittinen tapaus taidan olla että kai se on pakko vaan alkaa katsomaan noita 3000€ tykkejä. Alkaa tuntumaan että Epson EH-TW9000 alkaa olla vahva ehdokas. Muuten JVC DLA-X30 kiinnostaisi mutta heikomman 3D:n takia epäilyttää. Lisäksi pitäisi ostaa erikseen nuo lasit ja emitteri joten hintakin puoltaisi Epsonia.
Vielä kysymys kokeneille tykkiharrastajille. Ajatuksena hommata 77" tai 92" Grandview Fantasy kangas epson ysitonnisen kaveriksi. Katseluetäisyys 2,8m. Onko 92" liian suuri tuolle etäisyydelle? Vai olisiko 77" mukavampi katsoa? Missä korkeudella alareunan olisi hyvä olla? Itsellä laite taso on 75cm korkea ja keskikaiutin on tuossa päällä. Silloin kankaan alareuna olisi noin 95cm. Onko tuo liian korkealla? Ajatuksena hommata tälläinen mekanismisohva joten niskatuki löytyy.
Kyllä tuo 92" vielä juuri menee, mutta hiukan on tällä koolla kangas korkealla. Jos et saa kangasta alemmaksi niin 77" voisi olla parempi.
Alareunan saisi tuohon 75cm sijoittamalla kaiuttimen alapuolelle hyllyyn. Tosin Dropin (65cm) kanssa 2.6 metriä korkeassa huoneessa alareunaa ei tuota alemmaksi edes saisi jollei koteloa tiputa alaspäin. Tuntuuko tuo 77" pieneltä? 82" olisi hyvä mutta Fantasyssa ei sellaista kokoa ole.
Jos sinulla on vaalea seinä, niin älä osta kannasta vielä. Katsele kuvaa seinää vasten niin näet oikean koon.
Jep. Epsonin tw4400 tilattu. En tohtinut laittaa melkein 3000e tw9000 malliin (ja vaimokin oli sitä mieltä...).
Olisit kertonut vaimolle vaihtoehdoiksi TW9000 ja JVC DLA-X90 niin sulla olisi TW9000 tilauksessa. Ei vaan loistavan valinnan teit jos 3D ei ole välttämätön! Löytyikö noita vielä muualta kun hobbyhallista? Seinät on ruskeat mutta ehkä voisi kokeilla jotain lakanaviritystä.
Seinät on ruskeat mutta ehkä voisi kokeilla jotain lakanaviritystä.[/QUOTE] Valkoinen kipsilevy on myös halpa kokeiluun, ellei seinään reikiä halua niin 1 tai 2m puujalat päihin, ja 13mm kolo levylle puujalkoihin ja seinää vasten nojaamaan, voi sitten kokeilla pihalla ( keväämmällä ) vetää vaikka eri maaleilla sävyjä lyhytkarvaisella telalla, tiedä vaikka menisi hetken budjetti ratkaisuna kalliimpaa kangasta odotellessa:thumbsup:
Päätin lopulta tilata Epson EH-TW9000:sen. Sain tykin eilen ja illan kokeilujen jälkeen päädyin että oikea koko kankaalle on 100" Ja katseluetäisyys siis vähän alle 3m. Lopulta helpoin tapa väliaikaiseksi kankaaksi oli valkoinen paperi jota minulla sattui olemaan 60cm leveällä rullalla. Noita kun teippasi kaksi vierekkäin niin sai aika sopivan kokoisen "kankaan" aikaiseksi. Muutamalla nastalla kiinni seinään ja se oli siinä. En tiedä kuinka paljon kuva tuosta parantuu oikealla kankaalla mutta näyttihän se tuossakin hyvältä. Mustan tason suhteen ei tarvinnut pettyä. Eli omaan makuun oli ihan tarpeeksi mustaa. Tosin tykeistä ei itsellä hirveästi ole vertailupohjaa. Kankaaksi siis GW Fantasy 100".
Voisiko joku 9000W:n omistaja kertoa löytyykö koneesta tuo esikalibroitu THX kuvamoodi? Internetin ihmemaailmasta löytyy niin ristiriitaista tietoa arvosteluista lähtien. Ilmeisesti eurokoneista myös tuo paneelien kohdistus on piiloitettu. Tarkoitus olisi mennä torstaina pällistelemään kyseistä konetta, vinkkejä mihin kannattaisi kiinnittää huomiota otetaan vastaan.
THX-tila ja konvergenssisäädöt löytyvät ilmeisesti vain jenkkiläisestä 6010-mallista, jota vastaavaa ei Euroopassa ole julkistettu.
Mitä tykkejä tässä kannattaisi harkita, kun tuo TW4400 on loppu kaikkialta? 3D kuvaan ei ole minkäänlaista kiinnostusta, hyvä 2D kuva on tärkein. JVC DLA-X30 kuulostaa houkuttelevalta, mutta hintaa on kaksinverroin liikaa. Onko TW3200 tai HD20 varteenotettavia vaihtoehtoja vai onko jossain ~1500e 3D tykissä näitä parempi 2D kuvanlaatu/kontrasti/musta? Mittailin että 100" kangas (todennäköisesti Grandview Fantasy) mahtuisi kaiuttimien väliin hyvin, katseluetäisyys on noin 5 metriä. Kankaan molemmin puolin on valkoiset seinät ~ puolen metrin päässä, kuinka huono asia tämä on? Pimennysverhot tulen hankkimaan, eli pyrin saamaan tilasta niin pimeän kuin valkoisilla seinillä saa. Yhdeksi ongelmaksi saattaa koitua HDMI kaapelin veto, kun siihen tarvitsisi 15m kaapelin. Ei ilmeisesti välttämättä tuolle matkalle pelkkä hyvä kaapeli riitä, eli signaalinvahvistimen voi joutua iskemään väliin kiinni? Kuvan lähteenä toimii Denonin AVR-1912, jos sillä on vaikutusta asiaan. Suurkiitos jos joku voi näitä hieman valaista.
100" kuvakoolla 5m kuulostaa suhteellisen paljolta. Valkoiset seinät ovat ERITTÄIN huono asia tykin mallista riippumatta. Ihan valkoisen valkeita seiniä pitäisin jopa suorastaan esteenä koko tykin hankinnalle. Harkitse edes jotain ruskeaa tai tummanpunaista tai ihan mitä tahansa muuta kuin kirkkaan valkoista. Sekin sävy mielellään jonain muuna kuin kuin täyskiiltävänä. Kankaalta heijastuu valoa seinälle ja valkoinen seinä heijastaa valon kokonaan takaisin kankaalle, jolloin kangas näkyy valkoisena. Kaikki kankaalle heijastuvan hajavalon vähentäminen on eduksi. Ylimääräinen kankaalle kuulumaton valo pilaa etenkin mustan tason kokonaan. Ympäristöstä kankaalle heijastuvan valon määrä on parhaankin tykin varma surma. Mikään tykkihän ei edelleenkään koskaan "heijasta mustaa" kankaalle tai poistaa ylimääräistä valoa kankaalta, vaan alhaisimman mustan tason määrittää huoneen valoisuus ja heijastumat. Pohjamustan taso on juuri se, miltä se (yleensä kirkkaanvalkoinen) kangas näyttää vallitsevassa valoisuustilanteessa.
Joku myi mielestäni tällä palstalla lähes uutta TW5500. Itsellä samainen tykki ja olen ollut todella tyytyväinen. Vertailin kesällä tykkejä ja TW5500 ja TW3200 ero on aika huomattava, mutta ei se TW3200 mikään huono olo. Silläkin pärjää ihan kivasti. TW5500 hakkaa varmasti useimmat saman hintaluokan 3D-tykit 2D-kuvassa. Itsellä tykki on noin 4,5 metrin päässä ja kyllä pitkä HDMI-kaapeli antaa hyvin kuvan ja ei ole ollut mitään ongelmaan. Meinastiko tykin elokuva- vai pelikäyttöön?
100" on kuitenkin isompi kuin mikään järkevänhintainen televisio mitä tuohon saisi, isompaa valkokangasta en pettymyksekseni tuohon saa mahtumaan. Kiitos tästä vinkistä, pitää joko maalata koko nurkkaus tummaksi tai keksiä jotain muuta. Toisella puolella kulkee verhokisko seinässä, joten siihen saa helposti verhon, mutta toiselle puolelle täytyisi keksiä jokin tumma seinävaate tms tai maalata tummaksi. TW5500 taitaa olla TW4400 tavoin loppu ja menisikin hieman yli budjetista. Tykki tulisi elokuvakäyttöön, tulisi sillä varmaan joskus pelattuakin, mutta pääasiallisesti elokuvakäyttöön. Valkokangas.netistä sain neuvoa, että Optoma HD33 2D-kuva olisi merkittävästi TW3200 parempi. Pitääkö tämä kutinsa? Mitkä muut 1000-1500e hintaluokan tykit ovat varteenotettavia vaihtoehtoja 2D-kuvanlaatunsa puolesta? HD23:sta olen lukenut, että se olisi tarkoitettu pääasiassa valoisiin tiloihin ja se olisi pimennetyssä huoneessa jopa eco-modella liian kirkas. HD20 on ilmeisesti saman tykin vanhempi versio pienemmällä valoteholla, mutta jääkö se kuvanlaadullisesti jo TW3200:lle? TW3200 linssinsiirto nostaa tykin pisteitä, kun sen voisi sijoittaa lähemmäs kattoa. Jos se ei hirveästi jää kuvanlaadussa HD33:lle niin kallistuu kyllä vahvasti sen puolelle. Tuossa Petri Teittisen HD33 arvostelussa tulee esiin DLP-projektoreiden kuvan "digitaalisuus" ja "muovisuus", puuttuuko tämä sitten TW3200:sta ja onko kuva tässä filmimäisempi? Mitä liikkeitä Helsingissä on missä voisi mahdollisesti vertailla TW3200 ja HD33 sekä mielellään myös muiden tykkien kuvanlaatua rinnakkain?