Eli telkkari menee varmaankin vuodenvaihteen jälkeen vaihtoon ja alkoi kiinnostaa myös audiopuolen parantaminen. Jonkinverran asiaa pengottua alkaa jonkinlainen käsitys olla asiaan. Aloittelijana kiinnostaisi kuulla mielipiteitä mitä kannattaa hankkia ja miksi. Käyttötarkoituksena olisi TV/elokuvat/musakki ja myös musiikin kuuntelu muualla kuin "kolmion kärjessä". Itselle ei ole niinkään väliä löytyykö aktiivikaiuttimet vai passiivit + AV-vahvistin. Lähinnä hakusessa on hyvin alas toistava 2.0-setti suht pienen tilan vuoksi. Budjetiksi olen ajatellut <1500 viritinvahvistimen kera. Onnistuuko vai kannattaako hommata langattomat kuulokkeet ja jättää hifistely muille?
Kannattavuus riippuu mehukkaimman kuunteluajan SPL-rajoituksesta. Mehukkain kuunteluaika on silloin kun ehtii istua perseelleen laitteiston ääreen kuuntelemaan olut kourassa, High Fidelityn edellyttämällä keskimääräisellä minimiäänenpainetasolla 80 dB. Nyrkityssääntönä 50 dB/h -rajoitusalueelle kerrospaskaan ei kaiuttimia kannata ostaa ollenkaan. Volumesäätimen/-polkimen käyttöaste on liian rajallinen. Klo 2100 päälle hyökkäävä täysi MUTE on karpalona paskakasan päällä, kuin jäinen rautakanki AV-henkilön auberiin. Kaikki on pilalla. Reaaliäänentoiston Laitoksen Laitesuositteluosasto tarvitsee lisätietoa kuuntelumaisemastasi. Sinun pitää selvittää asumismuotosi, huushollin secondary-kuuntelijoitten lukumäärä, epäsosiaalisuuden asteesi ja miten korkealla tasolla fidelityn pitää olla. Asumismuoto = kerrospaska, rivari, okt. Kerrospaska on automaattisesti korvakaiutinta ehdottomana. Paitsi silloin jos secondary-kuuntelijat pulisevat liian kovasti vastaan, tai jos olet niitä sosiaalisia joukkuekuuntelija-tyyppejä joilla pitää olla kädestä pitäjä wc:ssäkin. Rivarissa on jo mahdollisuuksia/toivoa kaiutinkuunteluun ja okt:ssä tietenkin audioviinerit ovat maksimaalisesti uunissa. Secondary kuuntelijat = hellasärö, huushollissa asuvat pienoisihmiset ja muut kotieläimet. Jos setti on tulossa olohuoneeseen ja secondary-kuuntelijoita on audiomaisemassa, puhtain korvakaiutin ainoaksi äänivehkeeksi ei tod. näk.tule kysymykseen edes kerrospaskassa. Protestointi ylittää muuten kestokynnyksen. Epäsosiaalisuuden aste = onko sinulle ongelma kuunnella korvalaput päässä aivan yksin, korkeintaan olutpatteri seuranasi. Liittyy kiinteästi secondary-kuuntelijoihin ja onko kyse huushollin ainoasta setistä. Fidelityn tasovaatimus l. audioriman korkeus = miten kovat äänenlaatukriteerit sinulla on. Äänenlaatukriteereihin kuuluvat äänen yleiset puhtaushyveet ja oikeanlainen äänenvoimakkuus. Kolme yleisintä päätasovaatimusluokkaa on erotettavissa: 1. Uutistenkuuntelijat. Äänenlaatu ei kiinnosta tippaakaan, kunhan jotain piipitystä kuuluu. 2. Spotifyn taustakuuntelijat. Äänenlaatu kiinnostaa vähän mutta ei kovin paljon, ei kiimaista asennetta taajuusvasteeseen. Tähän ryhmään kuuluvat kaikki tausta-, olohuone ja kerrospaskan kaiutinkuuntelijat vaikka laitteensa maksaisivat miljoonan. 3. Ultimate-hifistit G-virkamerkillä. Taajuusvasteen on oltava tip-top kunnossa, kuuntelu vain spotista ja suhtautuminen äänentoistoon intohimoinen. Jos käytössä kaiuttimet, ympäristö äänieristetty ja akustoitu, kaiuttimeksi kelpaa vain GENELEC. Mikäli Ultimate-hifisti lusii kerrospaskassa, ei käytä kaiuttimia ollenkaan vaan kuulokkeita. Haaveilee kuitenkin salaa iltaisin GENELEC:istä ja kunnon kuunteluhuoneesta. Perheellisen ultimate-hifistin laitteet eivät sijaitse missään tapauksessa ns. oleskelusalongissa, laitevalintansa eivät ole riippuvaisia secondary-kuuntelijoista.
Tais jäädä Maverickiltä taas lääkkeet ottamatta. Jos ei ole oikeasti annettavana mitään järkevää tahi informatiivista palautetta, niin ei ole ihan pakko tännekään avautua :hitme: Tätä varten on olemassa ihan ammattikuuntelijoitakin...
Kysyttiin vapaasti kirjaimia lainattuna "mitä kannattaa hankkia ja miksi, vai kannattaako hommata langattomat kuulokkeet ja jättää hifistely muille". Vastaukseksi tarjottiin Reaaliäänentoiston mukaisia äänikaluston valintaperusteita ja kysyttiin lisätietoa ääntely-ympäristöstä. Että kannattaako vaiko eikö kannata. Onko sinulla dear Jay lukivaikeus ymmärtää teme asija, hola hola?
Tjaa a. Aika tylsää olisi täälläkin ilman näitä verbaalisia lahjakkuuksia. Jos ei iske, tai ei pysty sulatella niin aina voi jatkaa skrollaamista alaspäin.
Mukavampi Maverickin vastaus oli lukea kuin esim. "Aiheesta on käyty keskustelua vaikka millä mitalla, opettele käyttämään Searchia" Ja ettei mene OT:n puolelle, mä käyttäisin 1500 euroa näin: Jamo Concert 8-kaiutinpari + jalustat, käytettynä n. 600 Chorus Vertigo XLS 07 ja Antimode käytettynä, pakettina n. 600 Lopuilla AV-vahvariksi joku muutaman vuoden vanha H/K (esim. AVR4550, AVR5550, AVR630... joita liikkuu ajoittain oikeinkin edullisesti) tai esim. Marantz SR6003/4. Hyvä setti lähtökohtaisesti ja siitä voi sitten hankkia ajan mittaan lisää kaiuttimia jos siltä tuntuu.
Kerrostalossa kyllä, mutta ei tietoa voimassa olevista dB-rajoituksista. "Kuutelutila" n.15neliötä ei ovin suljettua tilaa, kuuntelun ihannespotti n.3m sijoituspaikasta. Riippuvainen pienoisesta vaihtelusta, onko asento makuulla vai istuen keskellä sohvaa rautakanki hanurissa. Äänikriteerit melko matalalla, tuleva käyttäjä ei omaa kultaisia korvia, joita kiillotetaan puhtaan musiikkinautinnon aikaansaamalla paineella. Täytyy ensin käydä koekuuntelemassa muutamia vaihtoehtoja. Secondary-kuuntelijat ei ongelma. Tulossa ainoaksi oikeaksi setiksi. Tietokoneella joku halpa 2.1, joka joskus saatu korruptiona. Tasovaatimus 2, pääkäyttäjällä ei kiinnostusta säätää vahvistinta viimeisten korvakarkkien mukaan saamiseksi. Pakko myöntää, että lisätietojen kaipuu oli erittäin hyvin havainnollistettu ja hauskalla tavalla, arvostan. Täytyy laittaa tutkaan jos löytyypi. Myös mikäli mahdollista saada suoraan kaupasta "vastaavaa" tavaraa niin saa ehdottaa.