Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Misfits

En tråd i 'TV-ohjelmat ja -sarjat' startet av Backbone, 22 Nov 2011.

  1. Backbone

    Backbone Tuttu kasvo

    Reg.:
    23 Mai 2006
    Innlegg:
    369
    Liker mottatt:
    0
    Ei ole ilmeisesti kukaan tähän brittisarjaan törmännyt.

    http://www.imdb.com/title/tt1548850/

    Kuten näkyy, juonikuvaus on ehkä idioottimaisin ikinä ja on nähty tuhat kertaa ennenkin:

    En olisi ikinä tuon perusteella aloittanut katsomista, mutta onneksi yksi tuttava sai suostuteltua. Misfits on täysin erilainen kuin joku Heroes. Tässä pääpaino on paikoitellen erittäin härskillä mustalla huumorilla. Pelkkää huumoria tämä ei tietty ole, vaan genrejä on sekoiteltu tehokkaasti ja meno on ollut mukavan viihdyttävää ja paikoitellen aika fiksusti tehtyä. Jaksoja näyttäisi olevan kuusi per tuotantokausi ja itse sain juuri ensimmäisen katseltua. En lähde vielä hirveästi hehkuttamaan sarjaa vaan odotan miten tämä lähtee kehittymään. Uskallan kuitenkin suositella hieman erilaisen viihteen ystäville. Aivot jääkaappiin ja menoksi...

    Edit: Haa, olihan siellä viestiketju tästä ennestään. Hakua kyllä käytin mielestäni erittäin ansiokkaasti, mutta jostain syystä meni ohi...
     
    Sist redigert: 22 Nov 2011
  2. LasoporpRof

    LasoporpRof Jäsen

    Reg.:
    7 Okt 2010
    Innlegg:
    55
    Liker mottatt:
    0
    Vähemmän yllättävästi Misfitsistä ollaan ilmeisesti vääntämässä amerikkalaista remake-versiota Josh Schwarzin johdolla. Tuleekohan tuosta miten siistitty ja kiillotettu versio.

    Tulin hankkineeksi kaksi kautta sinisädelevyllä sokkona IMDB-suositusten tms. perusteella, ja kun "sai halvalla". Kyllähän tuo hieman pimeän scifi-huumorin ystäville sopii.
     
  3. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
  4. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Kaksi jaksoa katsottu ja olen jo ihan myyty :) Britit osaa vaan tämän niin tajuttoman hyvin. Tulee mieleen Being Human mutta tässä mielestäni enemmän painottuu huumorin puolelle. Todella vaivattomasti sarja siirtyy räävittömästä huumorista lähes tipan silmään nostattavaan kohtaukseen, ei voi kuin pitää suuresti.
    Kauhunsekaisin tuntein odotan epäilemättä järjettömän sliipattua jenkkiversiota täydellisine nuorineen.
     
  5. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    16 Jul 2006
    Innlegg:
    2.914
    Liker mottatt:
    488
    Jaaha, pitääkö se tämäkin sitten korkata. Britit ovat viime vuosina kunnostautuneet hyvin tuollaisten yliluonnollisia ynnä muita vastaavia aineksia sisältävien sarjojen parissa, esim. Dead Set, Being Human ja The Fades. Joo, katseluun menee Misfits.
     
  6. pundewhee

    pundewhee Guest Guest

    Reg.:
    18 Mar 2008
    Innlegg:
    872
    Liker mottatt:
    0
    Meneillään olevasta kolmoskaudesta juttua, pistän spoileritägiin vaikka spoilaa lähinnä näyttelijävalintoja.

    Kaks jaksoa kattonu kunnes jätin suosiolla tauolle, kattelen loput varmaan joskus. Nathan kun ei enää kolmoskaudella ole mukana niin sarjan taso ja fiilis tipahti samalla keskinkertaisuuksien suohon. Nathanin korvaava uus "funny boy" on todella epähauska ja ärsyttävä, Nathanissa oli karismaa ja oli koko porukan kantava voima kahdella ekalla kaudella.

    Muutenkin tuntuu että käsikirjoituksen taso on tippunut ja huumori jäänyt lähes kokonaan pois (tai muuttunut huonoksi). No eipä silti, kaks ekaa kautta oli todella hyviä.
     
  7. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Samoilla linjoilla
    Ylivoimainen suosikkihahmo joka minustakin oli koko sarjan kasassa pitävä voima sitten vain katosi??? Fiilikset erittäin maissa ja en tiedä jaskaako tätä enää :( Lähes kaikki loistokkaat naurut ja ne koskettavatkin kohdat oli yleensä Nathanista lähtöisin. En usko että sarja voi toimia ilman häntä. Sama kun jotain Officea vedettäisiin ilman Rickyä.
     
    Sist redigert: 30 Nov 2011
  8. pundewhee

    pundewhee Guest Guest

    Reg.:
    18 Mar 2008
    Innlegg:
    872
    Liker mottatt:
    0
    Kai olet kuitenkin kattonut webisoden jossa tuota taustoitetaan ainakin jotenkin. Sijoittuu siis johonkin kakkoskauden lopun ja kolmoskauden alun väliin. http://www.dailymotion.com/video/xlcop4_misfits-vegas-baby_shortfilms
     
  9. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Itse jälkijunassa katselen sarjaa ja pakko kyllä yhtyä ylläolevien mielipiteisiin.

    Ykkös ja kakkoskaudet olivat hulvatonta viihdettä ihan mielenkiintoisilla jaksojuonilla ja Nathan ylivoimainen suosikkihahmo. Kolmoskauden ensimmäinen jakso katsottuna ja sarja menetti Nathanissa kyllä sielun, ei juurikaan inspiroi katsoa sarjaa enää pidemmälle.

    Hitto näitä brittejä kun osaavat tehdä raikkaan erilaisia sarjoja, mutta eivät osaa tehdä näyttelijöiden kanssa sopimuksia monivuotisilla optioilla... Samanlaiset hahmojen katoamiset ärsyttäneet aiemmissakin brittihelmissä (mm. Hu$tle ja Coupling, näin pari mainitakseni).
     
  10. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.064
    Liker mottatt:
    30
    Misfits alkaa TV2:lta maanantaina 3.9. Kakkonen esittää sarjaa kolme tuotantokautta putkeen.

    YLE TV2
     
  11. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Sen enempiä spoilaamatta on kyllä pakko suositella tätä sarjaa suomitelkkarin tahtiin seuraaville. Premissistä huolimatta perinteistä teinidraamaa tai supersankarihössötystä on turha odottaa, Britit ne vaan osaavat :thumbsup:.
     
  12. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.064
    Liker mottatt:
    30
    Tämä alkaa tänään TV2:lta. Vielä arpominen menossa, että alkaisiko tätä seuraamaan vai ei.
     
  13. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.556
    Liker mottatt:
    770
    Jos päätit olla katsomatta, niin ei muuta kuin suunta kohti Areenaa, hopihopi!
     
  14. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.556
    Liker mottatt:
    770
    Loisto tyyppi toi päähemmo Nathan eikä noissa muissa hahmoissakaan mitään vikaa ole. Muutenkin meno mitä mainiointa viihdettä. Huumori ja tietty outous kyllä iskee ihan täysillä. Plussaa myös hyvistä musiikkivalinnoista.

    Parasta mitä tällä hetkellä telkkarista tulee... :thumbsup:
     
  15. Generig

    Generig Vakiokasvo Tukijoukot

    Reg.:
    24 Jan 2004
    Innlegg:
    1.879
    Liker mottatt:
    5
    Täytyy komptata Proffaa. Kyllä on terävää kulmaa ja särmää. Jenkkisarjat tuntuvat kovin ohkaisilta tähän verrattuna tilanteessa kuin tilanteessa. Plussaa tulee myös siitä että ei sensuroida tai tehdä turhan kliinistä jälkeä. Rosoisuus on hyvästä ainakin tässä tapauksessa.

    Voin kuvitella, että jos tämä ison rapakon taakse kopioidaan niin tuloksena on uusi viiden juttu jossa ei ole mitään sisältöä.
     
  16. pundewhee

    pundewhee Guest Guest

    Reg.:
    18 Mar 2008
    Innlegg:
    872
    Liker mottatt:
    0
    "On 7 March 2012, it was announced that, in a deal between Clerkenwell Films and Fake Empire, Josh Schwartz (Gossip Girl, The O.C.,Chuck) has co-written an American pilot of Misfits with Howard Overman. Production is anticipated in 2012/early 2013."

    Tulossa taitaa olla, kauhulla odottelen.
     
  17. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Jul 2003
    Innlegg:
    3.131
    Liker mottatt:
    192
    Parin jakson perusteella erittäin hyvä sarja. Naima-mummo :love:
     
  18. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.556
    Liker mottatt:
    770
    Ekalle kaudelle täydet 10 pistettä ja barrymerkki... :)
     
  19. davidian

    davidian Käyttäjä

    Reg.:
    4 Des 2006
    Innlegg:
    108
    Liker mottatt:
    0
    Netflixistä löytyy nyt 3 kautta HD:na :thumbsup:
     
  20. PowerKing

    PowerKing Jäsen

    Reg.:
    16 Feb 2005
    Innlegg:
    82
    Liker mottatt:
    3
    Katsoin alkuun Ylen tahtiin, Netflixistä loput. Mahtava sarja, eritoten kakkoskauden puolivälin jälkeiset jaksot olivat mielestäni aivan loistavia, tuntui että vedettiin överiksi loppua kohden oikein huolella.
    Kolmoskauteen siirryttyä tulikin sitten aikamoinen pudotus, mutta onneksi taso ja kiinnostavuus tuntui hieman paranevan loppua kohden. Nathania kaivaten :)
    Saas nähdä millainen neloskaudesta sitten tulee..
     
    Sist redigert: 28 Okt 2012