Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Immortals (2011) (Tarsem Singh) (Mickey Rourke, Freida Pinto, Henry Cavill, Stephen Dorff, Isabel Lucas, John Hurt)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Mika, 27.04.2011.

  1. Mika

    Mika Administrator Ylläpidon jäsen Ylläpito Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.02.2000
    Viestejä:
    8 292
    Saadut tykkäykset:
    30
    [​IMG]

    Kauan sen jälkeen kun jumalat voittivat Titaanit myyttisissä taisteluissa, on uusi pahuus nousemassa uhkaamaan maailmaa. Kuningas Hyperion (Mickey Rourke) julistanut sodan ihmisyyttä vastaan.

    Hyperion ja hänen verenhimoinen ja brutaali Heraklionin armeijansa on sotaretkellä Kreikassa ja etsii sieltä legendaarista Epirusin jousta, joka on legendan mukaan kreikkalaisen sodan jumalan Aresin valmistama.

    Tämän jousen haltija voi vapauttaa Titaanit, jotka ovat olleet vangittuina Tartoros-vuoren sisällä ajan alusta lähtien, ja jotka himoitsevat kostoa. Kuningas Hyperionin käsissä tämä jousi kylväisi tuhoa ihmiskunnan keskuudessa ja tuhoaisi jumalat. Mutta muinainen laki kieltää jumalia osallistumasta ihmisten välisiin konflikteihin ja he ovat voimattomia pysäyttämään Hyperionia, kunnes eräästä Theseus-nimimestä (Henry Cavill) talopojasta tulee heidän ainoa toivonsa.

    Zeuksen salassa valitsema Theseus saa tehtäväkseen pelastaa ihmiskunta Hyperionilta ja hänen tuhoisalta armeijaltaan. Theseus ottaa mukaansa visionäärisen papittaren Phaedan (Freida Pinto) ja taitavan orjan Stavrosin (Stephen Dorff). Päättyykö seikkailu sankarin johtamaan kansannousuun vai joutuuko hän todistamaan kansansa ja jumalien tuhoutumisen?

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    [​IMG] Katso kuvagalleria

    Ensi-ilta Suomessa 11.11.2011 (USA:ssa 11.11.2011)
     
    Viimeksi muokattu: 18.08.2011
  2. Vole

    Vole Vakiokasvo

    Liittynyt:
    16.03.2010
    Viestejä:
    1 927
    Saadut tykkäykset:
    82
    Hah, loistavan näköistä menoa, mutta pelkään Clash of the Titansin kaltaista pökälettä. Rourken ja Pinton takia tämän voisi katsoa (eikä Lucasissakaan ole vikaa).
     
  3. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Liittynyt:
    23.08.2005
    Viestejä:
    2 385
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tarsemin edellinen lohkaisu The Fall oli täyden viiden tähden pläjäys ja visuaalisesti upein elokuva minkä allekirjoittanut on nähnyt. Pakkohan tämäkin on siis vilkaista.
     
  4. Plisukainen

    Plisukainen Vakiokasvo Tukijoukot

    Liittynyt:
    26.01.2005
    Viestejä:
    1 971
    Saadut tykkäykset:
    169
    Komean näköistä menoa oli joo, yhdistelty 300sta ja Clash of the Titansia. Mutta kyllä tästä kuitenkin Tarsemin visiot erottuivat. Varsinaista toimintaa leffassa ei lopun mättöä lukuunottamatta juuri ollutkaan, joten sitä odottavat voivat pettyä. Irtopäitä ja halkaisuja muuten enemmän kuin missään aiemmassa näkemässäni:eek: Rourke yrmisteli rutiinipahisroolin ja tämä tuleva teräsmies teki aika puisevan suorituksen, Pinton tehtävä oli nyt näyttää hyvältä, jopa naked:thumbsup: tai sitten bodydouble. Titaaneista odotin enemmän nythän ne olivat sellaisia
    afrikasta karanneita leiriläisiä:D
    Kokonaisuutena kuitenkin kelvollisen viihdyttävä raina syksyn pimeisiin iltoihin.

    3/5
     
  5. Vole

    Vole Vakiokasvo

    Liittynyt:
    16.03.2010
    Viestejä:
    1 927
    Saadut tykkäykset:
    82
    Täytyy olla Plisukaisen kanssa eri mieltä tuon mätön suhteen. Mielestäni sitä oli ripoteltu ihan tarpeeksi elokuvan matkalle, vaikka se lopputaistelu oli kyllä melkoista tykitystä :eek:. Muut taistelut olivat kuin maistiaisia matkan varrella ennen pääruokaa. Pitkästä aikaan tuli toimintaa, joka ei kyllästyttänyt elokuvan aikana. Monia nykypäivän actionpätkiä vaivaa se, että ne toistavat samoja vanhoja kaavoja ja paljon toimintaa nähneenä niihin turtuu äkkiä. Eli kiva nähdä jotakin uutta. Immortals sai 300 -leffan näyttämään lastenelokuvalta.

    Voisin tuota toimintaa kehua vielä pitempääkin, mutta josko nyt muutakin voisin sanoa. Juoni oli aikas perushuttua, hyvin samanlainen kuin Clash of the Titansissa, mutta vähemmän aivopieruja (joitakin oli kylläkin). Näyttelykin oli huomattavasti parempaa kuin Clashissa, eritoten Rourke oli vedossa. Loput näyttelijöistä vetivät mallikkaasti, mutta eivät esittäneet mitään ihmeellistä. Eli ei siltä suunnalta valittamista (varsinkaan Pinton suunnalta :D). Kuvaus ja musiikki olivat hyviä ja elokuva oli helposti visuaalisesti näyttävämpi kuin vaikka Inception. Olisi voinut joitakin hidastuksia vähän hillitä, mutta muuten ok.

    3/5 :thumbsup: Vaikea keksiä valittamisen aihetta. Syvyyttä ei kummemmin ollut ja juoni oli kliseinen, mutta erittäin viihdyttävä ja onnistunut toimintapätkä, joka sopi mainiosti lauantai-illalle. Paras 3D-elokuva, jonka olen nähnyt (se ei kyllä paljoa vaatinut, mutta asettaa riman korkeammalle tuleville elokuville).
     
  6. Plisukainen

    Plisukainen Vakiokasvo Tukijoukot

    Liittynyt:
    26.01.2005
    Viestejä:
    1 971
    Saadut tykkäykset:
    169
    Mielipiteitä on monia, toki tuota toimintaa oli muutenkin, jos n. 3 kpl n. 30 sek pätkät (hidastettuna) sellaiseksi lasketaan. Niin pitäisikin miettiä, miten tuo toiminta "leffan ajassa" nykyisin määritellään:) Tästä huolimatta samaa mieltä siitä, että hienoa toimintaa silti oli. Tuohon 3D toteutukseen sen verran, oliko sitä, heh..eipä juurikaan. Eipä nämä kommentit silti arvosanaa muuksi muuta, 3/5.
     
  7. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 292
    Saadut tykkäykset:
    380
    Aihepiiri huomioon otettaessa, niin onhan Immortals aivan helvetin kovaa kamaa. Rourkessa on munaa kahden miehen verran ja muukin kaarti vetää saatanan hyvin. Onhan tämä tällanen äijäleffa, mutta voisin kuvitella naistenkin viihtyvän tämän parissa, sikspäkkiä löytyy joka lähtöön. Visuaalinen ilme mukavan vakava ja aikuiseen makuun tehty. Ja ne jumalten mäiskimiset oli sairaan siistiä kamaa. Ai, että jäi hyvä fiilis leffasta.
     
  8. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    Mikäli tämä tosiaan toimisi jatkona leffoille 300 ja Clash of Titans, niin voisi jopa harkita käyvänsä teatterissa. Vaan eihän se käy kun pakkosyötetään sitä 3D-roskaa 12 eurolla! Vaihtoehtoina onkin sitten jotain Kate Reddyä ja lisää twilight-oksennusta. :sick:
     
  9. Tompas

    Tompas Guest Guest

    Liittynyt:
    02.09.2004
    Viestejä:
    62
    Saadut tykkäykset:
    0
    Komppaan täysin ja lisään vielä, että olihan tämä kaikin puolin paljon parempi mielestäni kuin 300.
     
  10. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Liittynyt:
    09.08.2004
    Viestejä:
    11 556
    Saadut tykkäykset:
    770
    Vaikkei juonellisesti mitään erikoisempaa ollutkaan tarjolla, niin joka tapauksessa komeaa kuvastoa oli Tarsem jälleen ruudulle loihtinut. Ja sehän varmaan tämän elokuvan pääasiallinen tarkoitus olikin. Toimintakohtaukset oli hienoja ja munaakin löytyi, toisin kuin siltä yhdeltä onnettomalta. Auts!

    ***½

    Elokuvanautintoa hieman häiritsi pari riviä taaempana "istuneet" narkkarit, jotka olivat ihan kiitettävässä kunnossa. Muija molotti rasittavalla äänellä koko ajan kovaan ääneen ties mitä. Juonikin oli hänen mielestään kovin vaikeaselkoinen. Pari kertaa rupesivat myös keskenään tappeleen ja huuto oli sen mukaista.

    Melkein näitä elokuvia mieluummin kotona katselee... :D
     
  11. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    13.06.2000
    Viestejä:
    14 064
    Saadut tykkäykset:
    30
    Nooh, kyllähän sinun jo ammatinkin puolesta pitäisi moiset saada vaimennettua.
     
    Viimeksi muokattu: 18.11.2011
  12. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Liittynyt:
    09.08.2004
    Viestejä:
    11 556
    Saadut tykkäykset:
    770
    Sanotaanko näin, että mieli teki! Pimeä elokuvateatteri ei ole vaan keikkein otollisin paikka ruveta narkkien kanssa vääntään. Siinä on hyvin äkkiä osa ongelmaa... :D
     
  13. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    Painovirhepaholainen turmellut Sampan. :eek:
     
  14. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Liittynyt:
    23.08.2005
    Viestejä:
    2 385
    Saadut tykkäykset:
    0
    Jälleen komeannäköinen pläjäys Tarsem Singhiltä. Juoni ei maailmaa mullistanut, mutta kaunista ja viihdyttävää katseltavaa elokuva silti oli alusta loppuun. Pari erittäinkin maukasta kamera-ajoa ja kuvakulmaa jäi mieleen ja muun visuaalisen tykityksen kehumisen ohella pakko sanoa, että
    kyllä pääsi sisäinen pikkupoika hurraamaan Titaanit vs. Jumalat verikekkereitä katsellessa.
    Näyttelijöistä ei kukaan oikein erottunut ylivoimaisena, Rourkekin veti omalle tasolleen aika tavanomaisen roolin. Miinuspuolia lattean juonen lisäksi on mainittava se, että Theseus jäi hahmona turhan yksiulotteiseksi, tosin en osaa sanoa oliko syvällinen hahmonkehitys tällaiseen elokuvaan sopinutkaan :D.

    Vikoineen ja hienouksineen 4/5

    3D:stä ei tosin valitettavasti saatu mitään järkevää irti vaikka muuten ohjauksesta tykkäsinkin. Tämä taisi kyllä jäädä viimeiseksi 3D-leffaksi minkä kävin elokuvateatterissa katsomassa.
     
  15. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    5 008
    Saadut tykkäykset:
    137
    Visuaalisesti paikoitellen aivan upeaa tykitystä. Keihästyksiä, silpomista, päiden murskaamista ja sisälmysroiskeita lähikuvina ja hidastuksina, tyylillä toteutettuna. Mahtavaa katseltavaa :naminami:
    Tarina itsessään nyt saattoi olla hiukan kliseinen ja ennalta arvattava, mutta teknisesti laadukas toteutus pelastaa paljon. Luke Evans sekä John Hurt eivät tosin mielestäni sopineet kovin hyvin osiinsa, tai yleensäkään tällaiseen miekka&kilpi aikakauteen. Jos johonkin haluaa verrata, niin ainakin Clash of the Titansin tämä päihittää aivan mennen tullen. Toisaalta taas 300 oli ilmeeltään vieläkin parempi ja siinä oli enemmän tarinaakin. Arvosana tälle on kuitenkin vähintään 3,5/5.
     
  16. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.09.2003
    Viestejä:
    5 019
    Saadut tykkäykset:
    153
    Leffa olisi varmaan jäänyt katsomatta, jos en sattumalta olisi tsekannut ohjaajaa. Kyseessä on Jumalaisen upea visuaalinen kokemus, mutta juonessa oli kyllä rankasti toivomisen varaa. Olisko tää 3/5, ja ihan puhtaasti kuvallisista ansioista.

    Lisätty osuus:
    Nukuin yön yli, ja tajusin että hienosta visaalisesta ilmeestä huolimatta, tämä oli niin paska leffa että 2/5 on riittävä arvosana. Jos haluan katsella kauniita kuvia, niin menen taidemuseoon tai "luen" Playboyta.
     
    Viimeksi muokattu: 22.01.2013