Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Amazon.co.uk

Тема в разделе "Kauppapaikoista", создана пользователем jari_1, 19 янв 2004.

  1. warre

    warre Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    14 фев 2000
    Сообщения:
    2.371
    Симпатии:
    39
    mulle lähti maanantaina kaksi pakettia amazonista. torstaina oli postiluukusta tipahtanut pienempi paketeista ja "iso kirje"-lappu. perjantaina lapulla sitten hain sw-paketin postista.eli kolmessa päivässä tulivat. :naminami:
     
  2. jojala

    jojala Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    4 апр 2001
    Сообщения:
    584
    Симпатии:
    0
    Tilasin joukon Bluray -levyjä samalla kertaa, joista yksi oli ennakkotilaus ja valitsin toimitustavaksi tuon ilmaisen postituksen. Kappas vaan, nyt kaikki tilatut levyt tulevatkin yhdessä paketissa (7 kpl !) samalla kertaa tuon ennakkotilatun kanssa (Jurassic Park Limited Collector's Edition tin) eli vasta 24.10 lähettävät vaikka kaikki muut ovat jo varastossa (ale kampanjasta tilatut).

    Eipä minulla mitään kiirettä ole, mutta tiedoksi muille ettei ainakaan minun antanut vaihtaa toimitustapaa ellen samalla vaihda postitusta maksulliseksi (standard delivery).

    PS. Tilauksen olisivat voineet jakaa osiin siten, että 25£ ilmaistoimituksen raja olisi ylittynyt noilla muilla yksittäisillä levyillä myös.
     
    Последнее редактирование: 30 сен 2011
  3. Silenssi

    Silenssi Tuttu kasvo

    Регистрация:
    1 май 2009
    Сообщения:
    330
    Симпатии:
    0
    No peru tilaus ja tee kaks uutta.

    EDIT: Tai poista tuo JP tilauksesta ja tee siitä uusi tilaus.
     
  4. Fakiiri

    Fakiiri Vakiokasvo

    Регистрация:
    25 авг 2006
    Сообщения:
    1.464
    Симпатии:
    9
    Entä jos on ennakkotilauksessa yksi 25 punnan tuote, jonka hinta tippuu myöhemmin ennakoiden aikana 15 puntaan. Amazonin hintatakuun myötä myös oman tilauksen hinta laskee automaattisesti, mutta super saver varmaan säilyy. :confused:

    e. Ja se ilmaistoimituksen raja on todellisuudessa edelleen £20.
     
    Последнее редактирование: 30 сен 2011
  5. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Tätä saa tosiaan ilmeisesti koko ajan olla takomassa päähän. :hitme: Ei auta, vaikka kirjoittaisi joka ketjuun "se raja on £20, ei £25!!!" :D

    Itse olen saanut ilmaistoimituksen niin, että olen tilannut tarpeeksi tavaraa saadakseni Super Saverin ja sen jälkeen olen perunut osan tavaroista, jolloin tilauksen kokonaisarvo laski alle tuon rajan. En sitten tiedä, muistanko väärin vai oliko kyseessä erikoistapaus, sillä luonnollisesti moisen porsaanreiän avulla voisi helposti tilailla vaikka £6:n leffan ilmaisilla toimituksilla.
     
    Последнее редактирование: 30 сен 2011
  6. htavilap

    htavilap Vakiokasvo

    Регистрация:
    22 мар 2007
    Сообщения:
    1.259
    Симпатии:
    164
    No yllättäen, kun amazon uk edelleen itse mainostaa rajan olevan 25 puntaa.
     
  7. lepreconn

    lepreconn Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    27 ноя 2006
    Сообщения:
    3.370
    Симпатии:
    39
    Olipas nopeaa toimintaa Amazonilta, kun alle kolmessa päivässä tilauksesta! oli kolahtanut luukusta tuotteet.
     
  8. Clef

    Clef Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    9 июл 2005
    Сообщения:
    614
    Симпатии:
    0
    Osaako joku sanoa, miksei Amazon (eikä näköjään myöskään Play) toimita tyhjiä DVDR-levyjä Finlandiaan? Joku TEOSTO-maksu -juttu vai? En oikein keksi sille mitään järkevää selitystä, harmittaa maksaa näitä riistohintoja esimerkiksi DL-levyistä. :confused:
     
  9. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    11 дек 2000
    Сообщения:
    5.966
    Симпатии:
    7
    http://www.sweburn.com
    http://www.nierle.com/s01.php?shopid=s01&cur=eur&sp=fi&ag=1
     
  10. Clef

    Clef Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    9 июл 2005
    Сообщения:
    614
    Симпатии:
    0
  11. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34
    Mitäs Nierle on kusettanut?
    Mutta itse olen tilannut täältä:

    http://www.cdrohlinge24.de/

    Ihan hyvin on toiminut ainakin aikaisemmin- joskin en oikein saa levyjä enää mihinkään kulumaan, on aika hyvät kasat nurkissa pyörimässä eikä varmaan noin 1-2 vuoteen ole tullut mitään tilattua.
     
  12. Fakiiri

    Fakiiri Vakiokasvo

    Регистрация:
    25 авг 2006
    Сообщения:
    1.464
    Симпатии:
    9
    Arvonlisävero on Suomessa toinen kuin UK:ssa. Ero tulee siitä, ja asiasta on varmasti keskustelua myös tässä ketjussa.
     
  13. Macu

    Macu Vakiokasvo

    Регистрация:
    18 май 2000
    Сообщения:
    1.286
    Симпатии:
    2
    Jep. Poistin kommenttini koska löysin selityksen, mutta kerkesi jo vastaus näemmä tulla.
     
  14. Falcon

    Falcon Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2010
    Сообщения:
    66
    Симпатии:
    0
    Pari ensikertalaisen tyhmää kysymystä..

    Tilasin pari bd-boksia (Kubrick Collection ja King of the Queensin 4.kauden) ja lätkäisi muistaakseni 3,5£:n toimituskulut? Menikö ihan normitrendin mukaan, kun aika kovalta tuo tuntuu? Jostain kuukauden ilmaisesta toimituspalvelusta sivusto höpötti, mutta taitaa koskea vain Saarella asuvia? Onko mitään keinoa saada kuljetusmaksua pienemmäksi tai pois kokonaan?

    Millaisella vaihtokurssilla (BPD->EUR) Amazon muuten toimii, kun pakettini hinnassa oli ainakin Googlen valuuttajamuuntajalla laskettuna pari euroa ylimääräistä? 44.78€ kurssilla laskettuna (38.91 GBP) , mutta maksettavaksi tuli 46,42€?

    Sitten ihmetytti tuo korttimaksu, kun Visa Electronilla maksoin. Kortin varmennenumeroa kun ei kysytty missään, vaan pelkästään kortin etupuolen numero riitti. Play.comissa ainakin tuo kolminumeroinen varmenneluku piti takaa luntata ja syöttää maksutietoihin. Mistäs moinen, ettei sellaista Amazonissa kysellä?
     
  15. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34

    On varmaan "muutama" kerta tässäkin ketjussa on mainittu [itse asiassa ihan edellisessä viestissä...], mutta tuo ei ole postikuluja, vaan brittien ja Suomen ALV-verojen ero.

    Ja jos vaihtokurssi epäilyttää, kannattaa maksaa punnilla. Minulla ainakaan ei muistaakseni ole koskaan tarjonnutkaan muuta kuin punnilla maksua.

    Tuosta luottokortin numerosta en osaa sanoaa, kun ollut varmaan jo muutaman vuoden talletettuna luottokorttitiedot sinne Amazoniin, eikä ole tarvinnut muuta kuin valita millä kortilla maksaa.
     
  16. Silenssi

    Silenssi Tuttu kasvo

    Регистрация:
    1 май 2009
    Сообщения:
    330
    Симпатии:
    0
    Ilmaiset postit saa jos valitsee Free Super Saver Delivery

    Tyypilliseen tapaan kaupan valuuttakurssi on huonompi kuin luottokunnan vastaava, eli kannattaa aina maksaa alkuperäisessä valuutassa.

    En tiedä syytä miksei kysytä tuota numeroa, mutta niin se vain on.
     
  17. Falcon

    Falcon Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2010
    Сообщения:
    66
    Симпатии:
    0
    Ok, kiitos kummallekin pikaisista vastauksista. Täytyy jatkossa käyttää puntia, vaikka tuolla jotain juttua pankin mahdollisista muunnosmaksuista olikin, mutta taitavat olla turhia pelotteluja ne.
     
  18. lepreconn

    lepreconn Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    27 ноя 2006
    Сообщения:
    3.370
    Симпатии:
    39
    ^ Siis tuollahan on mahdollista valita se. Turn on currency corverter -kohdassa. Tai jotain... mutta ei kannata sitten ottaa sitä firman tarjoamaa vaihtoehtoa.
     
  19. claude

    claude Vakiokasvo

    Регистрация:
    4 дек 2003
    Сообщения:
    1.083
    Симпатии:
    7
    Vai onko tuo vain Amazon.comissa?
     
  20. LSA_Vinnie

    LSA_Vinnie Guest Guest

    Регистрация:
    13 фев 2010
    Сообщения:
    232
    Симпатии:
    0
    Kyllä tuon maksun saa tehtyä euroina tai puntina Amazon.co.uk:ssa. Jostain asetuksistakin sen saa vaihtaa, että käyttää ensisijaisesti jompaa kumpaa vaihtoehtoa.