Unohda koko juttu. Pistä vaikka saunaan sisälle koteloituna joku 32" halpistöllö. Parempi kuvanlaatu ja parempi käytettävyys. Jostain ikkunasta screenille kuikuilu on aika huono idea jo lähtökohtaisesti.
Älkääs nyt heti tyrmätkö Ensimmäinen vastaaja osui oikeaan eli saunasta ei olisi tarkoitus seurata kun jääkiekkoa ym eli elokuvia sieltä ei tarvi katsoa. Ikkuna-ajatus oli hyvä. Porealtaasta en itse henkilökohtaisesti ymmärrä miksi se pitää tukkia johonkin 5 neliön kylppärin nurkkaan. Tuossa luulisi viihtyvän paremmin kun hakee baarikaapista kylmän oluen ja laittaa vaikka salkkarit tykiltä pyörimään Mutta lisää mielipiteitä otetaan vastaan. niin negatiivista kun positiivistakin
Pari kysymystä... - Mikä tuo viivoitettu "pilari" on tuossa pesuhuoneen oven edessä? - Missä kangas? Pihan puoleisten ikkunoiden edessä? - Saako porealtaan & vesipisteen laittaa "kuivaan tilaan" vai onko oleskelutilassa lattiakaivo? Ainoa järkevä ratkaisu tuohon olisi mielestäni jo ehdotettu leveä ja matala ikkuna kiuas-seinälle. Laseja saa toiselle puolelle heijastavana, siten ettei saunaan nää suoraan kirkkaan lasin läpi. Kiukaan päälle lasi oltava karkaistu.
-Pilari poistuu tuolta kellarista. on hormivaraus 1krs. arkkitehti vahingossa laittanut joka kerrokseen. -Jep eli kangas tulisi pihan puoleiselle seinälle ja nuo ikkunat jätetään pois kokonaan. (arkkitehti ei ymmärrä että haluan oleskelutilan ilman ikkunoita) luultavasti tuo sivuseinän ikkuna jää tuonne mikä peitetään sitten verholla. -ainakaan arkkitehti ei keksinyt syitä minkätakia ei saisi. altaan viereen tulee lattiakaivo ja klinkkerilattiaa 2-3m pesuhuoneestapäin. Kiukaasta vielä että on harkinnassa josko tuon kokoiseen saunaan sen saisi laitettua keskelle lauteisiin upotettuna?
Joo saaahan sen porealtaan varmaan laittaa, mutta silloin on se lattiakaivo oltava myös siellä. Mielenkiintoinen ratkaisu kyllä. Itse en laittaisi kiuasta saunan keskelle jos ympärillä ei ole kunnolla tilaa. Keskellä se on aina vaarallinen varsinkin lasten kanssa. Laita ikkuna ja kiuas samalle seinälle ja "päälaude vastakkaiselle puolelle. Saunan oven siirtely avaa uusia mahdollisuuksia Toisaalta tuo yli 5m2 sauna ei ole ihan pieni, eli kyllä sen kiukaan siihen keskellekin saa jos välttämättä haluaa.
Samaa mieltä. Miksi se pitää edes tukkia mihinkään, paras jättää kauppaan? Oiskos tolla pilarilla joku rakenteellinen tarkoitus, onko yläpuolella kahen kuution varaava kivikasa? Onkos talo muuten olemassa vai paperilla?
Jätkällä on kristallipallo. Annoin itselleni kertoa, että firman Z asiakkaita pakkosiirretään 'uuden' firman V asiakkaiksi. Firman V henkilöstössä näyttäisi olevan kovasti samoja sukunimiä kuin firman Z puolella oli. Melkoisia vekkuleita nuo rakentamisen ammattilaiset. Ainoa varma asia josta vastuu pidetään taitaa olla se, että rakennuttajaa kusetetaan aina kun se on mahdollista.
Tätähän tapahtuu useilla aloilla, kun entinen firma on konkurssin partaalla jatketaan samaa toimintaa uudella nimellä. Tulee eräskin elektoniikkapulju mieleen joka parikin kuperkeikkaa kokenut...
Yksi tulossa lisää: http://muropaketti.com/ole-varovain...ssa-kuluttajavirasto-varoittaa-elektronifista Off-topiccina.
Tässä yksi yhtä hullu idea. Laita tuo poreamme portaiden alle ja reikä suihkujen välistä sinne. Väli porras tasanne jostain läpinäkyvästä materiaalista tai normisti ja ledit kattoon voisit myös sen porealtaan upottaa tuonne portaiden alle, että poreamme olisi pesuhuoneen lattian tasalla, jos korkeus ei muuten riitä.
muutama huomio tuosta: Saunasta ei voi katsoa yhtään mitään jos siellä heittää löylyä, koska ikkunat on vesihuurussa Poreammeet pitää aina niin paljon meteliä, että samaan aikaan ei taatusti katsoa televisiota ääni päällä. Ääni poissa voi tietysti katsoa tai sitten poreet veke Ei sinällään, antaa mennä vaan, mutta pikkusen tuntuu ideoilta, jotka ihan jees pari kaljaa juoneena, mutta käytännön toteutus on siten vähän toinen juttu.
Voihan sitä hake romikselta jonkun kuormaauton tuulilasin pyyhkijäkoneiston ja asentaa sisäpuolelle pyyhkimään saunan lasia. Tästä voisi vielä teemaa jatkaa ja sisustaa saunansa auton hytiksi. Saatais sauna-auto-kotiteatteri. Tuon kun toteuttaa tyylillä, niin pääsy sisustuslehtien sivuille on taattu!
Oma rakennusprojekti alkaa hiljalleen saada tuulta purjeisiin, kun poikkeamispäätökseen tuli puoltava vastaus. Melkein vuosi sitä päätöstä odoteltiinkin, Espoossa kun tuo poikkeamispäätösten käsittely kestää. Tämän hetken suunnitelmassa on 400 mm betonivaluharkoista tehty nelikulmainen, harjakattoinen kaksikerroksinen talo täydellä kellarikerroksella. Kellariin on tulossa kotiteatteri, jossa teatterihuoneella leveyttä on likimain 500 cm ja pituutta n. 680. Leveys menee rungon ja kantavan seinän mukaan, pituudessa on varaa muutoksiin. Oviaukko on hahmoteltu pitkälle seinälle n. 150 cm päätyseinästä. Ikkunoita ei ole. Tavoitteena kellarin rakenteelliselle korkeudelle on 280-300 cm. Visiona olisi rakentaa huone huoneessa tyyppinen ratkaisu kotiteatterille. Seinät kokonaan irti betonista ja jousitukirangoilla gyprokit kahteen kerrokseen limittäin limattuna, katto kaiketi tuolla jännevälillä pitää laittaa betoniin jousirangoin. Lattian tekemisestä kelluvaksi harkitaan, mutta katsotaan miten paukut riittää. Teatterihuoneen sisälle eturiviin kaksi kippaavaa nojatuolia ja takariviin korokkeelle sohva mahdollisesti reunapaikkojen tekniikoin. Tilan pitäisi ymmärtääkseni olla periaatteessa ilmatiivis, kuitenkin ilmanvaihto pitää järjestää. Koneellinen ilmanvaihto tulee. Kysymyksenä onkin miten tuo ilmanvaihto liitetään kokonaisuuteen (sisemmän huoneen ja betoniseinän välinen osa kenties joustavalla putkella?) ja mihin väleihin äänenvaimentimet laitetaan. Ilmastointikanavat on ajateltu toteuttaa Uponorin putkilla, jossa äänenvaimentimet ovat neliskulmaisia ja vievät korkeussuunnassa hiukan vähemmän tilaa kuin pyöreät. Ilmanvaihtokoneen humina olisi kiva saada pois ja mölyt pidetyä toisaalta myös teatterin puolella. Onko järkevää laittaa kahta äänenvaimenninta peräkkäin siten, että toinen on sisemmän huoneen puolella heti seinän läpiviennistä ja toinen betoniseinän ulkopuolella heti läpiviennistä? Vai pitääkö ulomman vaimentimen olla sisemmänhuoneen ulkopuolella, mutta betoniseinän sisäpuolella? Katon äänieristyksessä pitää huomioida parin metrin matkan katossa kulkevat vesi ja viemäriputket, joille kaiketi rakennetaan jonkinmoinen kotelointi, joka jää sisemmän huoneen ulkopuolelle. Teatterin yläpuolella on keittiö ja kuraeteinen ja toisessa kerroksessa master bedroomin kylppäri ja lasten kylppäri. Ilmastointi menee yläkertaan toista reittiä. Nämä tietysti voivat muuttua arkkitehdin kynästä. Kommentteja kaipaisin visiosta.
Oma rojekti edennyt vähän jo tuosta sunnittelusta: ensi viikolla tulisi kattotuolit jolloin alkaa paremmin hahmottua talon muoto, tasan kuukausi mennyt aloituksesta ja tässä ajassa tehty naapuriin rakentavan kaverin kanssa molepien talot tähän vaiheeseen.
Mun mielestä ihan perushuttua, kuten Gyprocien limitys ja putkien kotelointi. Mutta muutama asia kiinnostais, eli kuka talon rakentaa ja onko kotitetteri tarkoitus rakentaa omaksi huoneekseen sen takia ettei äänet karkaa taloon vai että akustiikan saa mahdollisesti paremmaksi betonibunkkerissa? Joka tapauksessa seinien äänieristys voisi kuitenkin olla tässä vaiheessa olennaisempi asia suunnitella kuin vaikka jakkarat. En kuitenkaan ymmärrä miksei lattiaa tekisi samalla kelluvaksi jos muutenkin rakentaa tuon huoneen toisen sisään... Ylipäätään yksityiskohtien hiominen ennen talon olemassa oloa tuntuu tälläisestä peruspessimististä turhalta "romantisoinnilta" koska rakennusprojektin jälkeen voi olla takki aika tyhjä ja teatteri jäädä odottomaan (tähän siis liittyy aiempi kysymykseni talon rakentajasta). Toki teatteria varten tarvittavat varaukset kannattaa suunnitella valmiiksi, en mä sitä sano. Niin sitä pitää :thumbsup: Toivotaan ettei syysmyrskyt kurmuuta liikaa, on ilmeisesti ollut tarpeeksi muita töitä ettei päässyt aloittaamaan jo aiemmin kesällä?
Minun on taloudellisesti järkevämpää keskittyä päiväsaikaan omaan työhöni ja maksaa ammattilaisille heidän osaamisestaan, eli hartiapankista ei tehdä nostoja ainakaan virka-aikaan. Toisaalta koska "vanhaarahaa" ei ole ja ansiotulot ovat rajalliset niin olen suunnitteluvaiheessa ajatellut hoonaavani yksityiskohtia mahdollisimman pitkälle, jotta klassisia "yllätyksiä" tulisi edes hiukan vähemän projektin aikana. En kuitenkaan usko, että ihan kaikkeen voi tai on järkevä varautua etukäteen. Luonnontieteelinen elämänfilosofiani kuitenkin vaatii, että minulla olisi riittävästi tietoa päätöksentekoni pohjana, eri asia tietysti on sovellanko tietoa järkevästi... Kotiteatterin sisäkkäisten huoneiden ajatuksena on molemmat mainitsemasi, eli mölyn pitäminen huoneessa ja akustointi suhteessa betonibunkkerimaiseen lähtötilanteeseen. Betoniseinästä alkaen ajatuksena olisi betoni-ilmarako-villa-kipsilevy-pintamateriaalit (sis. akustolevyt, diffuusorit tai vastaavat). Materiaalipaksuuksista ja rakenteellisista ratkaisuista otan mielelläni vastaan näkemyksiä ja neuvoja. Mitä jakkaroihin tulee niin kaverilla oli ongelmana hänen olemassa olevien nojatuolien ja sohvan sovittaminen teatterihuoneen käytettävissä olleeseen tilaan, kun eturivin kellistyvien nojatuolien niskaosat tulevat melko tiiviisti sohvan etureunasta nouseviin "jalkatukiin/raheihin". Keljuttaisi mitoittaa huone lähtökohtaisesti huonosti vain siksi ettei käytä pariakymmentä minuuttia asian pyörittämiseen SketchUpissa. Lattian kellutuksessa ei tule olemaan ongelmaa, mikäli kaupunki ei päätä rajoittaa kellarikerroksen korkeutta. Kuten totesitkin niin teatteri jääkin todennäköisesti odottamaan rahoitustilanteen parantumista. Suunnittelen sen kuitenkin mielelläni melko pitkälle etukäteen, jotta muuhun rakennukseen liittyvät rakenteelliset rakaisut olisi huomioitu ja myöhäisemmän toteutuksen tullessa ajankohtaiseksi ei tarvitsisi muutoksia tehdä huoneen ulkopuolisiin valmiisiin tiloihin.
Lähtökohtasi kuulostavat erittäin hyviltä. Aikeesikin ovat suurta luokkaa jonka vuoksi korostaisin kahta asiaa. 1. Jatka kaiken ennakointia/suunnittelua. 2. Palkkaa akustiikkasuunnittelija. Tsemppiä :thumbsup:
Muutama kuva projektistamme. Talo ja autokatos varastoineen lähes valmiina. Yli 18 kuukauden vapaa-aika työn ohella uhrattuna. Kaikki kirosanat tuhansia kertoja käytettynä. Muutamia hyviäkin hetkiä. Oli kyllä uskomaton urakka. Seuraavalla kerralla otan vuorotteluvapaata ja käytän vierasta työvoimaa hieman enemmän. Asuttu jo 10kk ja seinä tuossa vielä on!