Tilasin sitten eilen kyseisen telkun Samsung PS43D455 ja nyt jäi kaivelemaan ostinko oikean telkun. Aloin ihmettelemään tuota cable hd-readyä, kun hd-ready pitäs olla 1280*720, mutta tuossa telkussa resoluutio vain 1024*768. Miten tuo sitten kykynee hd-ready resoluutioon? Cable hd-ready sivuston mukaan tuo on hyväksytty cable hd-readyksi. Onko jollain jotain selvennystä tähän?
Eikö kukaan osaa auttaa, telkku tulee huomenna ja olisi kiva saada asia selville ennen laatikkoon avaamista.
EICTA määritti HD-ready-vaatimukset siten että ainoastaan pystyreso määriteltiin, juuri siksi että 1024x768- ja 1024x720-plasmat saatiin määriteltyä hd-readyksi. Googlella löytyi asiaa esim. täällä ja tuolla. Myös täällä foorumilla oli aikanaan paljon puhetta asiasta.
Laitetaan nyt vähän arvostelua yhden illan perusteella. SD-kuva, vaikea arvioida, kun pitäs olla joku vertailukohta vieressä 7-9/10, kuitenkin positiivisesti yllättynyt. Kanavissa aika suuria eroja, josta arvosana 7-9. HD-TV-kuva, Yle-HD, Nelonen HD 9/10 HD-kuva Bluraystä 9/10 Käyttöliittymä: vähän hidas vaihtamaan kanavia ja muutenkin reakoimaan joihinkin komentoihin 7/10 Median toisto ulkoiselta USB:ltä, toimii hienosti ja tuntuu toistavan vaikka mitä formaatteja 9/10 Rahalle vastinetta 9/10, suosittelen tällä hinnalla. Vaihtoehtoiseksi LG PJ550 saman luokan laitteena, ulkomaisten arvostelujen perusteella. Heijjastaa kuten kaikki plasmat, mutta sopii hyvin puoliksi valoisaan paikkaan. Säätöinä contrasti ja kirkkaus puolessa välissä ja hyvin pystyy katsomaan. Tästä mallista vaikeaa löytää mitään tietoa, mutta uskoakseni PS43D450 on sama laite"paketissa lukee 450-series", josta löytyy sitten arvosteluja.
Samsungin mallinumeroinnissa viimeinen numero 5 tarkoittaa Nordic-mallia, 0 on EU-malli. Eli sama kone lukuunottamatta Cable HD Ready -hyväksyntää.
Kaveri osti tälläisen gigantista, kun oli niin halpa. Yritin selittää että älä hyvä mies mene "ei Full HD":ta yleensäkään ostamaan, mutta ei, ei mene järkipuhe perille. Nyt pitäisi kysellä mitkä on tälläiseen ne parhaat säädöt? Kaveri ei osaa pätkääkään itse noita säädellä ja ennen kuin tottuu huonoon kuvaan niin pitäisi tietää miten tuossa kannattaa namiskat laittaa. Ainakin nyt esim Nelosella uutistenlukijoiden lärvit oli aika rujon näköiset terävöityksen(otin sen kyllä pois) tms syiden takia. Miten esim kontrasti-automatiikka, värit ja muut säädöt? (itse en olisi ikimaailmassa edes plasmaa ostanut...).