Tottahan tämäkin, mutta voisihan sitä sormusta käyttää vaikka naamiaisissa (olettaen että muu asustus löytyy omasta takaa)..
Jep, ihan hyvältä näyttää. Kun aiheesta tuntuu riittävän reippaasti off-topic jargonia niin sitä keskustelua voi jatkaa ystävällisesti täällä näin, kiitos.
Toisaalta, tuossahan saattaa kovastikkin järkeä siinä mielessä, että kun sen levyn ostaa niin sen katsoo ehkä kerran.. Tietysti hyviä leffoja kestää katsoa useimminkin eikä niitä kaikkein huonompia välttis tule edes ostettua, vaikka saakin alle viiden euron..=) Ainakaan itselleni ei levyllä ole muuta "arvoa" kuin statuksellinen arvo hyylyssä pönöttämässä. Mutta jos ostaisi pelkästään erikoisjulkaisuja niin niillä ois myös parempaa keräyksellistä arvoa, ja joku syy miksi ne pitää hankkia. Ja jos arvon menetystä pelkää niin vuokraa niitä sitten vaikka jotta saa katsuttua muutakin kun hyllyn koristetta..
Jos harrastaa näitä erikoisjulkaisuja ja niitten oheisrihkamaa siinämielessä että ne joskus voisivat olla arvokkaita, voi miettiä kuinka moni erikoisjulkaisu on nostanut arvoaan tai edes säilyttänyt puolet arvostaan parin vuoden jälkeen julkaisusta. Mutta toisaalta, eikö keräilyä useimmiten harrasteta ihan vaan omaksi iloksi.
Tälläinen oli tullut perjantaina sähköpostilla: Valitettavasti tavaratoimittajallamme on ollut logistiikkaongelmia, ja uusimman tiedon mukaan boksien pitäisi saapua varastollemme ensi viikon alussa. Lähetämme boksit ennakkovaraajille heti kun saamme niitä varastoon, ja pahoittelemme viivästystä! Pessimisti ei pety - vai miten se nyt meni. => Pitäiskö laittaa polli pystyyn, kumpi saapuu ensin LOTR "The One Ring" vaiko Star Wars boksi? :thumbsup:
Jos joku pähkäilee The One Ring- ja tavallisen boksin välillä, kannattaa käydä lukemassa Amazon.de:stä arvosteluja (translate.google.com auttaa). Tuota sormusta on kauttaaltaan haukuttu huonolaatuiseksi. Etenkin laserkaiverruksen laatua on moitittu. Mitä muutakaan voi odottaa 10 euron sormukselta. Jos materiaalit ym. kiinnostaa (amazon.de): The One Ring replica on a chain (with COA) Ring material: gold-plated sterling silver, ring laser engraved inscription Ring Size: diameter 20 mm, circumference about 62 cm Necklace Material: Silver Plated Chain Size: Length 60 cm
Ei ole vielä tullut tännekään. Mutta sanoisin, että maanantaina tai tiistaina saapumisilmoitus sujahtaa laatikkoon
Kuten sanoit, mitä muutakaan voi odottaa 10 euron sormukselta. Vai luuleeko joku oikeasti että saa jonkun ensiluokkaisen, täyttä kultaa olevan sormuksen 10 eurolla? :hitme: Itse en kyllä kuuntele ollenkaan muiden mielipiteitä tuosta sormuksesta, parhaiten sen laadun näkee kun sen näkee aitona, eikä lukemalla toisten mielipiteitä siitä. Ei se 10 loppujen lopuksi ole kovin paljon tuosta. Esimerkkinä tuo Alien Anthology Egg Edition, jotkut tyypit haukkuneet ihan lyttyyn kuinka halpa ja muovinen kapistus se on, mutta minusta se on mahtava. Enkä varmaan ikinä tule siitä luopumaan.
Allekirjoittanut aikoinaan tilasi jokaisen Extended Edition -boksin patsaalla (suolaiseen hintaan) ja kyllähän nuo vieläkin löytyvät hyllystä. Toisaalta itse en missään nimessä hankkisi tuota One Ring -spessuboksia tästä BD-julkaisusta. Kyse on vähän samasta kuin Back to the Future -BD-boksin DeLoreanin kohdalla: boksin mukana tuleva tuote on "rahastusta", huonolaatuinen ja ko. lisän saa kyllä erikseen muualta tilattuna parempana versiona. Ehkä se onkin tietyllä tavalla oikein, että nämä sormusboksien tilaajat ovat jääneet toistaiseksi nuolemaan näppejään. Vastaisuudessa ehkä hekin kiltisti tilaavat normiboksin ja sitten vaikka muualta sen sormuksen (paljon paremmalla laadulla ja kohtuu hintaan).
Aluksi kysyn uteliaisuuttani että mikä patsas Sormuksen Ritarit-boxissa tuli mukana? Kahden Tornin mukana tuli Klonkku ja Kuninkaan Paluussa tuli Minas Tirith, mutten ole ikinä nähnyt mikä ensimmäisessä osassa tulee. Mutta juu, tottahan sen ymmärtää ettei 10 mitään parhaimman laatuista sormusta saa, mutta nuo parhaimman laatuiset, oikeaa kultaa olevat sormukset maksavat reilusti yli 100 ja itse en ainakaan viitsi tuhlata semmoisia summia pelkkään keräilysormukseen. Minulle tuo 10 on sopiva hinta, ja kuten edellisessä postauksessani sanoin, sen sormuksen laadun näkee vasta sitten kun on itse sen livenä nähnyt kunnolla. Ja sanot että tämä sormus on rahastusta? Sori vaan, mutta nuo Extended Editionien(DVD) patsaat ovat yhtä lailla rahastusta. Kaikki nuo keräilyesineet ovat rahastusta. Ja lapsellisesti menet sanomaan että joko tuhlataan satoja euroja niihin huippulaatuisiin replicoihin tai sitten ei saada mitään? Onko oikeasti jonkun niin vaikea ymmärtää, että jotkut ihmiset voivat olla tyytyväisiä tuohonkin sormukseen? Eihän siitä kuitenkaan tule kuin 10 lisää. Sitten ymmärtäisin jos tuosta tulisi vaikka yli 20-50 lisää.
ensimmäisessä boksissa tuli ne patsaat minkä välistä ensimmäisessä osassa saattue meloi. internjetsin mukaan "the two mighty statues of Isildor and Anárion that guard the passage of the Great River Anduin."
Ensimmäisen boksin mukana taisi tulla tällaiset. Toki kaikki keräilyesineet ovat rahastusta. Täytyy ottaa kuitenkin huomioon, että niin BttF:n DeLoreanin kuin LotR:n sormuksen kanssa, niin kyse on keräilyesineestä, joka on yleinen ja jonka hintaskaala on laaja -- en missään nimessä tarkoittanut mitään +100 euron sormuksia. Nuo DVD-boksien patsaat ovat sitten vähän harvinaisempia ja toimituskulutkin niitä muualta tilattaessa ovat varmasti tuntuvat. Kyllä minä keräilyvietin ymmärrän ja sen, että 10 euron sormukseenkin voi olla tyytyväinen. Kirjoitin sen minkä kirjoitin, koska hieman surkuhupaisena pidän tätä tilannetta (toki myös toimittajan näkökulmasta), että itketään, kun ollaan menty tilaamaan myöhästynyt sormussetti, kun normisetti olisi jo kotiin tullut ja laadukkaamman sormuksen olisi halutessa voinut muualta tilata -- vaikka sillä 10 eurolla, otaksuisin. Myönnettäköön silti, että ennen DeLorean-jupakkaa en kyllä itsekään edes ollut pohtinut sitä vaihtoehtoa, että tosiaan voi usein olla järkevää olla ottamatta leffan kyljessä tulevaa keräilyesinettä ja että muualta tilaamalla voi saada sen jopa halvemmalla ja laadukkaammin toteutettuna.
Enpä odottele saapumisia edes ensi viikolle, vaikka lähettämisilmoitusta pukkasi tuossa alkuviikolla. Puljun postinkantaja on omien suht mittavien kokemuksien perusteella hidas kuin kilpikonna promilleissa. Halpaa jaksaa odottaa...
Omaksi iloksi noita toki kerätään, eikä jälleenmyyntiin. Mutta ihan rahan arvonkin takia korpeaa kun on lipsahdellut jotain versioita ohi seulasta. Esim. Watchmen Ultimate Cutista saa maksaa moninkertaisen hinnan verrattuna julkaisuhintaan jos sen vielä haluaa.
Jengi täällä mainitsi tuon y/c/pr-jutun, onko väärin jos PS3 on tuolla asetuksella? Sillä se on aina itsellä ollut, töllö Sony 40W4000.
Onko brittiboksissa suomitekstit ja onko ne BBFC:n ikärajaleimat painettu boksiin vai tarroja? Alkaa meinaan väsyttää tuo finnkinon sohlaaminen ja suomiboksi on muutenkin pirun kallis...