Iso osa kansasta on ihan helvetin tyhmää. Näkee tuosta listasta, TV-ohjelmien katselutilastoista ja persujen kannatusluvuista.
Tarkastelet asiaa väärinpäin. Jos äänestäneistä 80% ei äänestänyt persuja, niin kaikista äänioikeutetuista tai koko kansasta vielä suurempi osa ei äänestänyt persuja. Persuja äänestäneiden määrä on vakio, joten kun vertailujoukkoa kasvatetaan, niin muuta kuin persuja äänestäneiden osuus kasvaa. Näin mikäli tehdään sama olettamus minkä sinä teit, että kukaan ei-äänioikeutettu tai vaalien yli nukkunut ei olisi kannattanut persuja.
En tarkastele. Joku väärinkäsitys voi sinulla olla mutta ihan oikein tarkastelen En käyttänyt "edes" sanaa viittamaan prosenttilukuun. Selkeämpi lause olisi tuossa ollut: "Ei 80% kansasta eikä edes äänioikeutetuista." En tehnyt mitään olettamuksia kenestäkään, viilasin vaan pilkkua tuon "80% kansasta äänesti jotain muuta puoluetta." kohdalla.
Pyöräilyä autoteillä. Olkoonkin että pyörät varmasti ketuttaa joitain jalankulkijoita, mutta kenen idea on ollut alkaa pyöräilemään KESKELLÄ autotietä, venailemaan autojen kanssa samoissa valoissa, törttöillen keskellä tietä tukkien koko liikenteen. Ja kun ei ole edes pari sattumanvaraista kylähullua, vaan näitä taliaivoja näkee keskustassa käydessä yleensä niinpaljon ettei sormet riitä laskemaan. Jo mopoautot pistää pannan kiristämään, mutta kyllä pyöräilijät vie tämän ihan uuteen ulottuvuuteen.
Tämä on vaikea asia ymmärtää, mutta jos tätä pitää toteuttaa niin mun mielestä on parempi että sitten odottavat tosiaan valoissa eikä ohita jonoa ja jatka valojen läpi (se että on päättänyt siirtyä risteyksessä kevyen liikenteen väylälle, ei oikeuta ohittamaan ja ajamaan punaisia päin).
Lainlaatijan idea. Noinhan se laki sanoo. Tiellä ajava pyörä rinnastetaan autoon. Toki pyöräilijän pitäisi ajaa oikeassa laidassa eikä keskellä tietä, mutta se on toisaalta ainoa virhe minkä tuossa pyöräilijä tekee. Tosin siinäkin pitää autoilijan ottaa huomioon se asia, että pyöräilijää ei voi oikeasti ohittaa turvallisesti ilman kaistanvaihtoa. Eli risteysalueilla ei kannata mennä tunkemaan pyöräilijän viereen väkisellä. Pyörällekin on olemassa se oma tila, vaikka sitä oikeassa laidassa pidetäänkin. Esimerkiksi kaupungissa nuolivaloista vasemmalle menevän pyöräilijän on pakko ajaa aika keskellä tietä. Esimerkiksi Oulussa pyöräilijät on siirretty kokonaan teille. Keskustassa on käytännössä vain jalankulkijoille tarkoitettuja jalkakäytäviä, joita pyöräilijät tosin innokkaasti käyttävät. Enemmän meikäläistä ketuttaa ne pyöräilijät/mopoilijat/moottoripyöräilijät, jotka keskustassa valoissa ohittelevat autoja ahtaista väleistä, jotta pääsevät jonon keulaan. Jos heille suodaan tilaa tiellä, niin soisivat sitä muillekin. Tämä siis sinänsä kantaa ottamatta siihen onko pyöräily autojen keskellä viisasta vai ei. Se kuitenkin on nykyinen tieliikennelaki, joten vaikea siitä on pyöräilijöitä syyttää.
Ei tule pyörällä paljoa kaupungilla liikuttua, mutta skootterilla ajan yleensä reilusti keskellä kaistaa vaikka silläkin pitäisi ajaa oikeaa laitaa. Muuten joku on kokoajan survomassa sentin päästä ohi vaikka rajoitus on 40 ja sen mukaan mennään.
Tästä täytyy olla eri mieltä. Kyllä keskustassa pääsee vielä lähes mihin tahansa melko vähäisellä autojen seassa ajelulla tai jalkakäytävällä pyörää taluttamalla. Oulun keskustan pyörätiet 2011 (pdf) Siniset ovat valtakunnalista pyöräilyreittiä, punaiset jalkakäytävä-pyörätie-hybridejä ja punaiset katkoviivat kertovat, että pyörätieyhteys on kadulla (pihatie tms., jonne ei autoilla ole paljoa asiaa).
Kiitos tiedosta. Pitää ottaa sanat tuosta takaisin. Kalevassa vain oli joskus juttua, jossa poliisi sanoi, että pyöräilijät ajavat aivan väärin Oulun keskustassa. Olen sitten ollut siinä uskossa, että pyöräilijät eivät saa ajaa suurimmassa osassa jalkakäytävistä. Ja taisi tuo moposäännöskin tulla vähän sekoittamaan. Pahoittelut tässä tapauksessa väärästä tiedosta.
Itse ajan pyörällä Oulun keskustassa aina jalkakäytävällä. Toisinaan tulee huomattua, että jotkut pyöräilijät ajavat samoja katuja autotiellä. En ole moiseen itse ryhtynyt, kun autoilijan näkökulmasta on monta kertaa (viimeksi eilen) tullut todettua, että nämä autotien polkijat näyttävän aiheuttavan vaaratilanteita. He ajavat autotiellä hitaasti ja alituisesti "kaistaa" vaihtavasti (en ole tainnut koskaan nähdä autotiellä polkevaa joka ei polkisi keskellä tietä), ja saattavat tehdä äkkikäännöksiä risteyksissä ilman minkäänlaista havainnollistavaa merkkiä. Mielummin olen jalankulkijoiden kiusa kuin autoilijoiden.
Ainakin Helsingissä on pakko ajoittain ajaa keskellä autotietä. Tiet on aika kapeita ja oikella puolella on autoja parkissa. Helsinki on menossa modernimman kaupungin suuntaan ja pyörille varattuja kaistoja autoteillä alkaa ilmaantumaan. Monessa isommassa kaupungissa pyörien kaistat on jo arkipäivää ja liikenteessä on enemmän fillareita kuin autoja.
Jyväskylässä poliisi on jakanut huomautuksia ja kuulemma jopa sakkoja, jos on ajanut keskustassa pyörällä jalkakäytävillä. Minäkin ajaisin mieluummin siellä kuin autojen seassa.
Kerran kävi aika hassusti, kun lähdin pimeänä syksyaamuna kouluun pyörällä ja ylitin ihan normaalisi autotien sen kummemmin miettimättä. Tein virheen. Aivan nenäni edestä (olin liikkeessä kokoajan) hurahti pyörä ja pyöräilijä sitten huusi vielä vittuilut perään. Kaveri ajoi siis keskellä autotietä ilman valoa ja heijastimia kun oli ihan saatanan pimeää. Kukaan järkevä ihminen ei pysähdy valottomalle suojatielle jos polkiessa tehdyn pikaisen, vaistonvaraisen vilkaisun perusteella näyttää siltä ettei siinä ole mitään liikennettä. Jos ajatte autoteillä, pitäkää pyörässä valoa. Ilman valoa ja heijastimia olette kuoleman kylväjiä. Olisin joutunut vakavaan kolariin jos olisin lähtenyt sinä aamuna 0,3 sekuntia aiemmin polkemaan. Vailla mitään puolutusmekanismia olisin lentänyt luultavasti kyljelleni kadulle ja lyönyt pääni asfalttiin.
Minulle ainakin on rapsahtanut sakot jalkakäytävällä ajamisesta, vaikka siitä nyt onkin jo vuosia. Viime vuosina en ole ajellut pyörällä. Näin meillä Kuopiossa.
Monien pyöräilijöiden (siis ihan aikuisten sellaisten, lapsilta voi ymmärtää puutteita tiedoissa) liikennesääntöjen tuntemus on todella heikkoa. Esimerkiksi pyöräilijät eivät tunne tietävän pyörätien ja pyöräkaistan eroa, nimittäin monet pyöräilijät ajavat ihan jatkuvasti pyöräkaistoilla väärään suuntaan... Pyöräkaistahan on siis ajoradasta pyöräilijöille maalauksella varattu oma ajokaista, usein vielä punaisella värillä maalattu, ja niillä ajetaan kadun oikealla puolella, ihan niinkuin muukin liikenne ajoradalla, erotuksena vain se, että autoilla ei tuolla pyöräkaistalla saa ajaa, vaan se on vain niille polkupyörille. Mutta siis pyöräkaistalla ei saa ajaa pyörälläkään väärällä puolella katua! Silti tätä näkee ihan päivittäin (joo, ajan päivittäin sellaista tietä jossa nuo pyöräkaistat on, alunperin nekin olivat olleet autokaistoja. http://www.liikenneturva.fi/taitolehti/jalankulkija_pyorailija/pyoratie_japyorakaista.php Nuo Liikenneturvan sivulla olevat kuvatkin näyttävät olevankin juuri tuosta Helsingin Konalantieltä. Pyöräkaistalla ajetaan siis yhteen suuntaan kadun oikealla puolella. Se vasemmalla puolella katua oleva pyöräkaista on toiseen suuntaan ajavia pyöräilijöitä varten. Ihan niinkuin ne autokaistatkin sen pyöräkaistan vasemmalla puolella molemmilla puolilla katua. Samaten en ymmärrä kehä I:n Vallikallion kohdalla olevalla tietyömaalla siinä ajettavia nopeuksia, siinä kun on 50 ja 40 km/h rajoitukset, ja tuntuu joskus että olen ainoa ihminen koko maailmassa joka niitä noudattaa tai edes yrittää noudattaa. Kauheita mielenosoitusohituksia kun en aja 80 nopeutta 50 alueella? Mikseivät Poliisit käy siinä hakemassa valtion kassaan lisää rahaa?
Niin... ainakin joskus laki edellytti polkupyörällä pimeässä ajettaessa valojen käyttöä, riippumatta siitä missä se ajaminen tapahtui. Eli valottomalla pyörällä ei saisi pimeässä ajaa ollenkaan. Paitsi tietysti jos lakia on muutettu, en jaksa tarkistaa.
Itse ajan fillarilla autoteitä paristakin syystä: - 25 - 30km/h nopeudella alkaa olla vaaraksi jalankulkijoille, vaikka kuinka koittaa ottaa hitaammat huomioon - Talvella ajoradat on aurattu / autot lananneet tien kuntoon paljon aiemmin kuin jalkakäytävät / pyörätiet Ajan kuitenkin autoja hitaampana ajoradan oikeaa laitaa ja liikennesäännöt, merkit ja valot ovat minulle samat kuin muillekin ajoradalla liikkujille. Käytän valoja (etu ja taka) sekä heijastimia aina hämärällä / pimeässä jo oman henkenikin vuoksi.