Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Pienikokoista tykkiä?

En tråd i 'Videotykit ja -projektorit' startet av onnenpekka, 9 Mai 2011.

  1. onnenpekka

    onnenpekka Guest Guest

    Reg.:
    9 Des 2003
    Innlegg:
    59
    Liker mottatt:
    0
    Panasonicin AE900:lle pitäisi löytää seuraaja pikkuhiljaa.
    Olin jo tilaamassa 4launchista Epsonin TW3200:sta, mutta sitten tajusin, ettei tykki mahdukaan sille varattuun tilaan. Eli nykyinen tykki on ~35cm syvässä kaapissa ja taakse pitäisi vielä mahtua virtajohto / HDMI-piuha.

    Olisiko jotain hyviä kaappiin sopivia pienempiä vaihtoehtoja? Onko joissain tykkimalleissa liittimet sivussa, eikä takana?
    Kuvissa isolta näyttävä Panan AE-4000 on speksien mukaan 460 x 130 x 300 mm, eli luultavasti mahtuisi juuri, mutta hinta saisi olla mieluusti vähän halvempi.
     
  2. juh4

    juh4 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2011
    Innlegg:
    298
    Liker mottatt:
    0
    Mitä ominaisuuksia tykissä pitäisi olla? Tarvitsetko esimerkiksi lens shiftia ja jos niin minkä verran?
     
  3. onnenpekka

    onnenpekka Guest Guest

    Reg.:
    9 Des 2003
    Innlegg:
    59
    Liker mottatt:
    0
    Juu, hyvä pointti tuokin. Eli pitää olla jonkin verran linssinsiirtoa, mieluusti lähinnä siis alaspäin ja vähän matkaa sivullekin.
    Mitsulta löytyisi esim. HC3800, mikä olisi speksien mukaan pieni, mutta näissä DLP tykeissä ei tainnut olla kummoisia linssinsiirtoja.
    Tuo AE4000 on jo sen verran vanha malli, että ehkä se pitää odotella sitten uusia malleja.
     
  4. juh4

    juh4 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2011
    Innlegg:
    298
    Liker mottatt:
    0
    Kuinka paljon sitä linssin siirtoa pitäis olla. Minkä verran kuvaa pitäisi saada alas ja sivulle siirrettyä? Kyllähän tuossa Epsonissa tuo linssin siirto on kaikkista laajin kilpailijoihin verrattuna.
     
  5. onnenpekka

    onnenpekka Guest Guest

    Reg.:
    9 Des 2003
    Innlegg:
    59
    Liker mottatt:
    0
    Kangas ei ole kiinteästi asennettu, mutta mitä enemmän linssinsiirtoa alaspäin, niin sen parempi.
    Sivusuuntaan ei tarvitse paljoa liikkua, esim. tuon AE900:sen linssisiirto on aika ideaali. Eli noin 50% alas, ja 8% sivulle.
    Noi Epsonit olis kyllä hyviä, jos vaan mahtuisi kaappiin.
    Kai se pitää käydä katsomassa tota AE4000sta jossain, että onko se oikeasti riittävän pieni. Uutta 720p tykkiäkään ei oikein varmaan kannata enää ostaa.
     
  6. juh4

    juh4 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2011
    Innlegg:
    298
    Liker mottatt:
    0
    Mikäli budjetti vaan antaa myöden niin kyllähän tuo panasonicin ae4000 laadukkaampi hankinta on varmasti kuin epsonin esim. tw3200.