Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Kiinnostavia pikku-uutisia

الموضوع في 'Päivän peili' بواسطة Samppa, بتاريخ ‏1 يوليو 2005.

  1. Zardoz

    Zardoz Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏26 مارس 2004
    المشاركات:
    827
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  2. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏29 مارس 2004
    المشاركات:
    2,968
    الإعجابات المتلقاة:
    244
  3. Zardoz

    Zardoz Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏26 مارس 2004
    المشاركات:
    827
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  4. JPH

    JPH Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2003
    المشاركات:
    2,907
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    Eipä tuosta operaatiosta ole vielä mitään virallisia kuvia julkaistukaan (paitsi tilannekuva, jossa Obama + staff seuraavat SEAL Team Six -ryhmään kuuluvan sotilaan kypäräkameran välittämää livekuvaa:

    [​IMG]

    Mitä tulee muiden Bin Laden -kuvien julkaisuun, sitä harkitaan vielä. Syykin lienee selvä:

    http://www.cbsnews.com/stories/2011/05/03/501364/main20059222.shtml
     
  5. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏9 أغسطس 2004
    المشاركات:
    11,556
    الإعجابات المتلقاة:
    770
    Hilldog pidättelee oksennusta... :D
     
  6. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏4 فبراير 2002
    المشاركات:
    3,447
    الإعجابات المتلقاة:
    152
    Pöydän viimeiset popcornit taitaa röyhtäisyttää. Kyytipoikana juotu litran cokiskaan ei ollut järkevin ratkaisu. :naminami:
     
  7. JPH

    JPH Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2003
    المشاركات:
    2,907
    الإعجابات المتلقاة:
    4
  8. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏9 أغسطس 2004
    المشاركات:
    11,556
    الإعجابات المتلقاة:
    770
  9. JPH

    JPH Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2003
    المشاركات:
    2,907
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    "A Hamburg judge has filed a criminal complaint against Chancellor Angela Merkel for "endorsing a crime" after she stated she was "glad" that Osama bin Laden was killed by US forces."
    http://www.spiegel.de/international/germany/a-761077.html

    Amerikkalaisten reaktiota Bin Ladenin kuolemaan on myös ruodittu mediassa paljon ja lähinnä negatiiviseen sävyyn. Itse ymmärsin tuon reaktion varsin hyvin, kun ottaa huomioon miten pitkään Bin Ladenia on jahdattu (90-luvulta asti) ja mihin 9/11 johti kaikkine harharetkineen.
     
  10. JPH

    JPH Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2003
    المشاركات:
    2,907
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    Sony saattaa joutua kolmannen hyökkäyksen kohteeksi:

    http://news.cnet.com/8301-31021_3-20060227-260.html

    Aikaisemmista hyökkäyksistä on jonkin verran uutta tietoa:

    http://www.fudzilla.com/home/item/22641-sony-ps3-network-was-out-of-date-and-unpatched

    Suomestakin noita tietoja vietiin 330 000 ihmiseltä (eli kenties kaikilta käyttäjiltä).
     
  11. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏3 يوليو 2003
    المشاركات:
    3,131
    الإعجابات المتلقاة:
    192
    http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/...uolimaratonjuoksussa_helsingissa_2572856.html

    "Myös Helsingin pelastuslaitoksen lääkintämiehet saapuivat elvyttämään juoksijaa. Pelastuslaitos sai tapauksesta ilmoituksen hieman kello 16 jälkeen. Juoksutapahtuma oli alkanut kello 15, mikä tarkoittaa, että mies oli juossut noin 21,1 kilometriä reilussa tunnissa."

    En pahemmin seuraa juoksua, mutta kuulostaa uskomattoman kovalta vauhdilta melkein 60-vuotiaalle ukolle. Ja nuorillekin. Cooperissa se on vielä mahdollista mutta tuo ukko veti viiden cooperin verran putkeen. Kaikkien pitää muistaa ettei kannata rääkätä itseään liikaa. R.I.P. joka tapauksessa.
     
  12. JPH

    JPH Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2003
    المشاركات:
    2,907
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    Ahmadinejadilla ei mene hyvin - miehen liittolaisia syytetään noituudesta:

    "Several people said to be close to the president and his chief of staff, Esfandiar Rahim Mashaei, have been arrested in recent days and charged with being "magicians" and invoking djinns* (spirits).

    Ayandeh, an Iranian news website, described one of the arrested men, Abbas Ghaffari, as "a man with special skills in metaphysics and connections with the unknown worlds". "
    http://www.guardian.co.uk/world/2011/may/05/ahmadinejad-allies-charged-with-sorcery


    * Jinn (Arabic: جن jinn, singular جني jinnī; variant spelling djinn) or genies are supernatural creatures in Arab folklore and Islamic teachings which occupy a parallel world to that of mankind.
     
  13. Fakiiri

    Fakiiri Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏25 أغسطس 2006
    المشاركات:
    1,464
    الإعجابات المتلقاة:
    9
    Hieman venyvällä tavalla on kellonaika ilmaistu kaikesta päätellen. Tunnin juoksun maailmanennätys on juuri puolimaratonin luokkaa, ja kisan tuloksien mukaan voittajan aika on tuolla ollut 1:11:07 (5-kymppisten sarjassa 1:15:21 ja 6-kymppisten 1:29:17).
     
    آخر تعديل: ‏8 مايو 2011
  14. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏13 يونيو 2000
    المشاركات:
    14,064
    الإعجابات المتلقاة:
    30
    Valiojäätelö lopetetaan merkkinä. Hyvä niin, kun tuolla ei Valion kanssa ole ollut tekemistä enää vuosikausiin.

    Ilta-Sanomat
     
  15. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏17 أغسطس 2007
    المشاركات:
    4,401
    الإعجابات المتلقاة:
    547
    Jaahas, siinä missä Suomessa käytetään politiikassa esim ns natsikorttia, Iranissa noituuskorttia... mikäpäs siinä, maassa maan tavalla. Tuollahan on nyt tietysti kyse maallisen ja uskonnollisen johdon välisistä kiistoista, ja tilanne astetta vakavampi ja niitä kiistojahan siellä on ollut jo pitkään. Saa nähdä mitä jatkossa tapahtuu, vaikka Ahmadinejadilla ei ehkä ole kaikki marmorikuulat tallessa toimii hän silti hyvänä vastapainona uskonnolliselle johdolle. Jos arvata pitää niin ehkäpä pian pääsemme seuraamaan taas yhden lähi-idän maan hallinnon romahdusta.
     
  16. Kiila

    Kiila Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏31 يناير 2001
    المشاركات:
    1,660
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Uutta kattobrändiä emme ole lanseeraamassa, koska suomalainen mieltää Valiojäätelön Pingviiniksi. Siihen voi laittaa väliin matematiikasta tutun yhtäläisyysmerkin, jäätelön markkinointijohtaja Johanna Sewon-Kievari sanoo.

    Käsi ylös kuinka moni on ostanut Pingviini tuutin? Itse olen aina ostanut Valion vanilja/mansikka/suklaa/kuningatar tuutin. Nyt kun asiaa tarkemmin ajattelen niin taitaahan siinä paperissa olla tuo lintu :) Minulle ainakin Valiojäätelö on ollut se ainoa oikea jäätelö. Muut (Ingman, Apetit, yms.) ovat olleet lähinnä sellaisia sääli halpis merkkejä eivätkä läheskään niin hyvänmakuisia.
     
  17. Knuttila

    Knuttila Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏14 ابريل 2010
    المشاركات:
    130
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Mulla kyllä toisinpäin, että pingviininä sen mieltänyt jo vuosia ja valio on unohtunut ihan takaalalle jo. Tosin eihän se valio ollut alunperinkään.
     
  18. JPH

    JPH Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2003
    المشاركات:
    2,907
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050913668959_uu.shtml
     
  19. JPH

    JPH Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2003
    المشاركات:
    2,907
    الإعجابات المتلقاة:
    4
  20. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏29 مارس 2004
    المشاركات:
    2,968
    الإعجابات المتلقاة:
    244
    Mainostenjakaja tunkeutui asuntoon ja vaati itsepintaisesti seksiä

    Tiistai 10.5.2011 klo 08.37

    Vesilasillista pyytänyt mainostenjakaja tunkeutui nuoren naisen asuntoon Lahdessa.

    Ulkomaalaistaustainen mies pyrki Pohjakanpolulla rappukäytävään jakaakseen mainoksia postiluukkuihin. Asuntoonsa matkalla ollut nainen päästi miehen rappuun, ja mies seurasi naista tämän asunnon ovelle.

    Mies pyysi naiselta lasillisen vettä. Nainen lähti hakemaan vettä ja samalla mies tunkeutui asuntoon. Asunnossa mies alkoi ehdotella seksiä. Hän ryhtyi vasten naisen tahtoa halaamaan tätä useaan otteeseen. Mies ei suostunut poistumaan asunnosta.

    Mies ei ollut väkivaltainen vaan lähinnä itsepintainen. Nuori nainen onnistui lopulta työntämään miehen rappukäytävään.

    Tunkeutuminen asuntoon tapahtui jo 29. huhtikuuta kello 16, ja siitä on nyt tehty rikosilmoitus.

    Epäilty ulkomaalaistaustainen, mahdollisesti iranilainen mies on noin 25-30 vuotta, 175 senttiä pitkä, hiukan roteva ja pyöreäkasvoinen. Hänen hiuksensa ovat mustat ja lyhyet. Hän puhui huonoa suomea ja englantia sekaisin.

    Poliisi pitää mahdollisena, että vastaavia tapauksia on sattunut useampikin lähiaikoina. Poliisi pyytää tietoja ja havaintoja alueen asukkailta, jotta miehen henkilöllisyys voitaisiin selvittää.



    Kyllähän lehdenjakajan nyt pitää palkkaa saada. :OI