NESCAFÉ Dolce Gusto - Kokemuksia?

Тема в разделе "Ruoka & Juoma", создана пользователем ElvisThePelvis, 26 окт 2010.

  1. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    En suosittele Chococcinoa (eli Dolce Guston kaakaota). Se oli jotenkin mautonta omaan makuun. Tosin en kokeillut juoda sitä samalla reseptillä kuin Cafe Mochaa eli että päälle tulee kermavaahtoa ja suklaaströsseliä.
     
  2. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 мар 2003
    Сообщения:
    10.281
    Симпатии:
    30
    Oletko verrannut konekaakaoita Minun Kaakaoreseptiini™, josta olen luennoinut täälläkin muinoin? Minä väitän oman reseptini tuottavan parempaa/parasta kaakaota. Ja itse tehden saa lisäksi hakata pullolla päätään, joka on rentouttavaa ja samalla virkistävää puuhaa.

    Kaakao-säie ja reseptini on tuolla:
    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=42883

    .
     
    Последнее редактирование: 11 дек 2010
  3. geru

    geru Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    22 фев 2007
    Сообщения:
    1.386
    Симпатии:
    0
    Itsellä joulupukin paketista löyty OBH Nordican kapselikeitin. Vanhemmat olivat ostaneet, nyt tuossa pohdittiin että näinköhän nuo molemmat käyttävät samanmallisia kapseleita.. Yhden testikupillisen tein tuota toiseksi voimakkainta kahvilaatua, ja ihan hyvän makuista oli. Jännä tosin että tälle ei ole muita juomia kun ihan peruskahvia, neljää eri voimakkuutta. Samaten tuo tuntuu vähän hankalalta että keittoprosessi pitää aloittaa ja itse keskeyttää painamalla, sitten kun kuppi on täynnä. Eli käytännössä laitetta pitää vahdata sen ajan kun se liruttaa kuppia täyteen.

    Alkuun kone piti hitonmoista meteliä, kunnes laite imi sisuskalut täyteen vettä, jolloin käyntiääni tietysti hiljeni huomattavasti. Eli ei kannata säikähtää :)

    ..niin tai tuo Martello Capsule onkin nimensä mukaisesti espressokeitin, joten se tekee nimenomaan sitä espressoa. Noh, pistetään sitten kiertoon jos ei tunnu olevan käyttöä.

    lisäys 2: oli muuten todella aneeminen käyttöohje tuossakin. Olisikohan ollut ylivoimainen satsaus laittaa vaikka pari kuvaa laitteen käytöstä? Jokaiselle kielelle oli varattu kaksi aukeamaa, joissa neuvottiin perustoiminnot pikaisesti.
     
    Последнее редактирование: 24 дек 2010
  4. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Kyseinen laitos on kyllä kieltämättä harhaanjohtava, kun sitä niin helposti luulee, että se toimii samalla tavalla kuin vaikkapa Dolce Gusto (eli että sillä voi tehdä kaikkea aina normimmasta kahvista maitokahveihin ja kaakaoihin). Olen kyllä kuullut huhuja, että OBH Nordicalta olisi tulossa Dolce Gustoa vastaava laite (mitä varmaan monet odottavat saadakseen Chilli-värillä varustetun mallin), mutten toistaiseksi ole mitään virallisempaa tietoa siitä bongannut.
     
  5. geru

    geru Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    22 фев 2007
    Сообщения:
    1.386
    Симпатии:
    0
    Juu, laitteen varsinainen mallinimihän on siis Martello Capsule Espresso, mutta siinä luulossa vanhemmatkin olivat että tuolla voisi tehdä kaikenlaisia juomia.
     
  6. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.543
    Симпатии:
    1.505
    Tätä espressokeitintä saisi nyt Halpahallista hintaan 109 euroa. Jos espressosta pitää, niin tuo olisi varmaan ihan passeli laite.

    Joku ainakin näyttää laitteesta pitävän http://juhakettunen.blogspot.com/2010/06/kahvinkeitin-keitin-kahvin.html

    Onko kenelläkään kokemuksia? Jonkin verran googletin ja semmoista tietoa löytyi, että tuo laite tekisi paremmat espressot kuin esim. Dolce Gusto (jota melkein joka paikassa haukuttiin muoviseksi laitteeksi, jolla saa vain laimeita juomia, tiedä sitten.).
     
  7. geru

    geru Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    22 фев 2007
    Сообщения:
    1.386
    Симпатии:
    0
    Itse en ole mikään erikoiskahviharrastaja, joten tuota lopputuotetta en osaa juuri arvostella, ihan kelvollista se minun makuuni on. Laitteeseen myydään neljää eri kahvilaatua, joten valikoimaa on ainakin paahdon suhteen.

    Laite itsessään on ihan laadukkaan tuntuinen, osien tuntuma on jämäkän metallinen, eli ei ole ihan mikään muovirimpula. Ainut moite onkin lähinnä automaattisen virrankatkaisun puute joka tuntuu aika käsittämättömältä ratkaisulta. Jos laitteeseen jättää epähuomiossa virrat päälle, niin kone alkaa kuumenemaan aika rankasti, mikä ei vaikuta kovin turvalliselta.
     
  8. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34
    Tekniikan Maailmassa näitä testailtiin, ja testi vahvisti ennakkokäsitykseni: jos hyvästä espressosta pitää, niin ei kannata vaivautua näiden lelujen kanssa.
     
  9. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Sanoohan se järkikin, että esimerkiksi se Hullujen Päivien (olikosse) 1990 euron tarjouslaite tekee varmastikin parempaa espressoa kuin 199 euron Dolce Gusto. Se on taas sitten eri asia, haluaako edes vajaata tonnia saati useampia maksaa yhdestä kahvintekokoneesta.

    Minulle Dolce Gustosta on muodostunut erittäin tärkeä osa päivää. Aamu käynnistyy niin paljon mukavammin, kun tekee itselleen Cappuccinon ja asettautuu musiikin soidessa koneen ääreen. Tuhannen euron laitteen tekemää Espressoa yms. en ole maistanut. Minulle riittää tieto siitä, että Dolce Guston Cappuccino yms. on hyvin maistuvaa. Ei sekään kuitenkaan liene järkevää, että tuhlaa kymmenenkertaisesti budjettinsa yli ja ostaa ylisuuren laitteen vain sen takia, että asiantuntijoista vain sillä saa "kunnon kahvia".
     
    Последнее редактирование: 13 апр 2011
  10. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34
    ¨

    No henkilökohtaisesti uskon vahvasti, että sellainen noin 500 euron "puoliautomatti", jossa itse tampataan kahvijauhe voittaa juoman laadussa erittäin helposti tuollaisen sikahintaisen täysautomaatin.
     
  11. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Регистрация:
    3 авг 2001
    Сообщения:
    3.316
    Симпатии:
    2
    Onko kukaan tilannut kapseleita Amazonilta: http://amzn.to/hSVRiB

    Näyttäis olevan melko lailla edullisempia kuin Suomessa.
     
  12. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Ongelmahan on siinä, että ensinnäkin Super Saver Deliveryn piiriin (eli niin että Amazon myy suoraan tuottetta eikä välikätenä) näyttäisi kuuluvan vain muutamia vaihtoehtoja -- toimituskuluthan tekevät muuten välittömästi noista kalliimpia kuin Suomessa. Kokeilin kuitenkin yhden niistä ostoskärryyn lisätä ja siirtyä maksamaan... Kuinka ollakkaan Amazon ei anna lähettää noita Suomeen. :(

    Olen noiden kapseleiden hintoja tutkinut aina Amazonista Ebayhin, ja vaikka ensi alkuun voisi vaikuttaa siltä, että ulkomailta noita kannattaa tilailla, niin rahtikustannukset tai toimittamisen mahdottomuus tekevät koti-Suomesta sen ainoan oikean vaihtoehdon. Dolce Guston sivuilta noita saa tarpeeksi monta ostaessaan 5.10 euron kappalehintaan ilmaisilla rahdeilla ja esimerkiksi Citymarketista noita saa 5.50 euron kappalehintaan plussapisteiden samalla kertyessä.
     
  13. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Onko Plazan "gustoilijoilla" vinkkejä siihen, mistä noita kapseleita saisi edullisesti? Pohjoismaiden Nescafekin on nostanut hintojaan, ja nyt kapselipaketti maksaa 5.10 euron sijaan 5.90 euron. Toistaiseksi halvimmat hinnat olen löytänyt Gigantista, josta noita saisi 5.49 euron hintaan. Edelleenkään esim. Amazon ei toimita noita Suomeen ja Ebayssäkin toimituskulut nostavat hinnat liian korkeiksi.

    Täytyy kyllä potkia itseä, kun en mennyt jättivarastoa tilaamaan silloin kun Markantalossa oli kaikesta se -20%:n ale -- silloinhan kapselipaketti irtosi alle viiden euron.
     
  14. jussi28

    jussi28 Vakiokasvo

    Регистрация:
    11 июл 2002
    Сообщения:
    948
    Симпатии:
    30
    Mistäköhän nykyään saa halvimmalla kapseleita.
    Alkaa olemaan normaalihinta jo 6€:n luokkaa.

    CDON:illa normaalikahvikapselien hinta on jo 7.90€.

    Jos suunta on tuo niin kyllä kuolee koko Dolce Gusto noihin riistohintoihin.
     
    Последнее редактирование: 8 янв 2013
  15. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Itse ostan kapselini täältä Oulusta Prismasta tai Gigantista, joissa hintaa liikkuu 5.49-5.59 euron haarukassa (ellei Gigantin hinnat ole sitten nousseet). Citymarketin hinnat nousivat yhdessä vaiheessa, mutta ainakin Kaakkurin Cittarista olen ostanut Cappuccino-kapseleita taas useamman kuukauden ajan 5.59 eurolla. Kuulemma myös Kärkkäiseltä löytyy noita kapseleita halvemmalla hinnalla .Toisinaan kannattaa kiinnittää huomiota Markantalon alepäiviin (joita on tosin todella harvoin), joista voi muistaakseni -20% alennuksella ostaa noita. Ehdottomasti parhaat valikoimat löytyvät Gigantista (ja Markantalosta) ja huonoimmat Prismasta (Raksilan Prismassakin taitaa olla vain 2-3 sorttia).

    En ole tainnut (raaskia) koskaan ostaa noita kapseleita >5.59 eurolla.
     
    Последнее редактирование: 8 янв 2013
  16. jussi28

    jussi28 Vakiokasvo

    Регистрация:
    11 июл 2002
    Сообщения:
    948
    Симпатии:
    30
    Muiden paikallisten paikkojen hinnat suunnilleen tiedossa, mutta mikähän on hintaluokka Kärkkäisellä?
     
  17. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Muistaakseni olivat 5.50 euroa paketilta. Valikoima ei taida olla kuitenkaan Gigantin veroinen.